Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zgadza się, poza tym wiele użytych zwrotów i sposob formułowania pytań też nie ulatwiało sprawy nawet tym, co próbowali odpowiedzieć, ale 400 odpowiedzi z calej Europy, to ilość, ktora mnie mocno zaskoczyła.
Po tylu dyskusjach w międzynarodowych i krajowych gremiach, po dyskusji na naszym forum jak to chcemy telewizji, chcemy programów tematycznych (np. dyskusja o TVP Sport w MUX8), chcemy HD, itp, okazuje się, że najprostsza jest 'decyzja przez brak decyzji', czyli nic nie piszę, niech biorą.
Szkoda. Pozostaje nadzieja, że administracje krajów czlonkowskich wzięły udział.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Ja robiłem co mogłem. Kilku kolegom którzy "są w temacie lub blisko niego" poinformowałem o sprawie i zachęcałem do wzięcia udziału w tych konsultacjach. Jeden wziął na pewno. Ale tak jak wcześniej pisałem zero informacji i podejrzewam, że nasze Państwo to mogło to robić celowo albo mamy złego ministra cyfryzacji który nie umie zarządzać swoim resortem i wpłynąć na ogólną informację. Przydałaby się informacja jak z "babcią Lodzią" czy cokolwiek w TV, radiu...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: K63 »


Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

No proszę 10 stanowisk, w tym tylko 4 prywatne... :)

- https://www.uke.gov.pl/wyniki-konsultac ... -mhz-15966

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Poland »

Właściwie to 9 bo Polsat oszukuje powielając te samo stanowisko w dwóch podmiotach :)

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Kamilx »

Z tych stanowisk wynika, że pasmo 694-790 MHz jest dalej potrzebne dla telewizji, a najbardziej dla telewizji mobilnej.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: adac »

A ja mam wrażenie że konsultacje UKE ogłoszone tutaj plan-zagospodarowania 470-790-Mhz dotyczyły zupełnnie czegoś innego a autorzy odpowiedzi się pogubili. W załączniku jest projekt rozporządzenia Prezesa UKE które dotyczy nowego zagospodarowania pasma 470-790 MHz i nikt nie proponuje ani nie pyta na temat "zabrania" czy innego przeznaczenia pasma 700 MHz.
Podobnie konsultacje nie dotyczą nowego przeznaczenia multipleksów 1-3, tworzenia muksów regonalnych itp. o czym napisał jeden z autorów.

Zmiana którą ja zauważyłem to ogólnoplski przydział częstotliwości dla Multipleksu 4 (TV Mobilna) który ma obowiązywać od 1 czerwca 2015 (od strony 88 projektu). Nie ma tu zaskoczenia bo takie były ustalenia już wcześniej, a w planie multipleksów 1-3 nic się nie zmieniło.

Rzeczową odpowiedź w temacie udzielił sam zainteresowany czyli Cyfrowy Polsat, chociaż ich stanowisko trochę mnie dziwi. Nadawca narzeka że w przydziale częstotliości brakuje mu kanałów powyżej 50, choć moim zdaniem powinien się z tego cieszyć.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: naziemna-ntrc »

adac pisze:Zmiana którą ja zauważyłem to ogólnoplski przydział częstotliwości dla Multipleksu 4 (TV Mobilna) który ma obowiązywać od 1 czerwca 2015 (od strony 88 projektu). Nie ma tu zaskoczenia bo takie były ustalenia już wcześniej
Chyba jednak są pewne zaskoczenia, bo w omawianym projekcie planu zagospodarowania częstotliwości jest parę zmian w porównaniu do tego, co możemy znaleźć w Planie wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Martens »

Oczywiście, że są zmiany w planie kanałów dla MUX-4. W Gdańsku początkowo dla MUX-4 przewidziany był kanał 52 (docelowo, od 1 czerwca 2015 r.), a teraz okazuje się, że będzie on nadawany na kanale 22. :shock: Z kolei kanał 22 miał być przeznaczony pod MUX-5. :!: Ciekawe czy mamy już do czynienia z porządkowaniem pasma w celu przeznaczenia wyższych częstotliwości pod internet.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: adac »

Odnoszę wrażnie że tak. UKE już przygotowuje pasmo pod dywidendę cyfrową drugą i nie przydziela kanałów z pasma 700.
Nici z telewizji DVB-t i kolejnych multipleksów.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: hadam »

A ja świadomie nie brałem udziału w konsultacjach bo nie do końca jestem przekonany co do słuszności przeznaczenia tych częstotliwość pod NTC w sytuacji, kiedy mam problemy z obecnymi podstawowymi trzema MUX-ami a zwłaszcza z MUX-3 co jest potwierdzone pomiarami robionymi przez UKE i Emitel.
Wynika z tego że skoro teraz nikt się tym nie przejmuję, to co mi z tego że będą nowe MUX-y jak i tak pewnie dla mnie i wielu innych nie osiągalne bo planowane pokrycie pewnie będzie mniejsze niż obecny MUX-3.
Na internecie też mi szczególnie nie zależy, bo mam neostradę i jestem zadowolony, akurat u nas wymienili całą infrastrukturę łącznie z centralami, światłowodami i innymi kablami.
W takiej sytuacji pozostałem neutralny, pomimo że NTC to moje szczególne zainteresowanie, jak większości z nas na tym forum.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Puma »

U mnie akurat Neostrada się pogorszyła i sam nie wiem czy jestem za NTC czy Internetem... prawdopodobnie już nie przedłużę oferty na Neostradę a będę na LTE które mi działa dużo lepiej.

Tak że jestem neutralny w tej sprawie.


Edit.
LTE wcale nie jest droższy a tańszy.
Neostrada 86zł (z utrzymaniem linii), LTE 45zł na kartę)
Na Neostradzie mam 7MB (więcej nie będzie, miałem 10MB), LTE to od 18MB do 62MB (zależnie od pogody).
Natomiast wysyłanie, Neostrada 0,5MB , LTE od 12MB do 20MB... różnica spora na korzyść LTE.

Co do limitów, LTE bez limitu (Play dopiero po 100GB może przyciąć, mi wystarczy w zupełności).

Ps. Brat też przechodzi na LTE bo jest taniej i szybciej.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2015, o 08:18 przez Puma, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: DVB-T/S »

Dodaj że LTE jest dużo droższy.
Napisz jaką miałeś prędkość wcześniej a jaką masz teraz i ile masz w LTE.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: naziemna-ntrc »

Prezes UKE podpisała nowy plan 470-790. Są w nim częstotliwości dla ogólnopolskiej czwórki i co ciekawe z genewskimi częstotliwościami. Wygląda na to, że bulwers Polsatu poskutkował. ;)
http://uke.gov.pl/plan-zagospodarowania ... -mhz-16071

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Poland »

Ciekawe tylko kiedy "czwórka" zostanie wprowadzona bo nie wydaje mi się że do 1 czerwca mieliby się wyrobić.
Poza tym mam nadzieje że dzięki temu planowi droga dla MUX5 i MUX6 zostaje otwarta - problem w tym że wymagało to by nowych ratyfikacji planów.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: distefano »

Wydaje mi się, że 5 i 6 nie zostaną uruchomione nigdy.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Poland »

Zobaczymy co zostanie ustalone na konferencji WRC-15 która może zepsuć przyszłość telewizji naziemnej albo również ją wspomóc :)

Zablokowany