DVB-T - Aktualności i Komentarze

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: Poland »

W tym temacie będziemy śledzić newsy na temat DVB-T i je komentować.
A więc na początek :
Media 2 pisze: DVB-T: Walczą o drugi multipleks
Nie milkną kontrowersje wokół konkursu na drugi multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, który może prowadzić do dyskryminacji niektórych mediów. Izba Wydawców Prasy protestuje, popiera ją UKE.
Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, na biurko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej trafił list Izby Wydawców Prasy, która protestuje przeciwko zapisom proponowanym w konkursie na drugi multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Izba jest zdania, że konkursowe zapisy są dyskryminujące i podcinają skrzydeł prasie i radiu przy wchodzeniu na rynek telewizyjny.

Przypomnijmy, że konkurs na drugi multipleks może spowodować, że nowe kanały telewizyjne przygotowywane przez nadawców radiowych czy wydawców prasowych mogą nie pojawić się w ofercie DVB-T. W konkursowym projekcie pojawił się kontrowersyjny zapis, który mówi, że na drugim multipleksie oferowane będą kanały pochodzące od dostawców treści, którzy nie znajdują się w grupie kapitałowej z nadawcami programów publicznych i koncesjonowanych, nadawcami programów radiowych o zasięgu ogólnokrajowym ani z wydawcami prasy codziennej o zasięgu ogólnokrajowym.

To spowoduje, że operator drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, będzie mógł wprowadzić do oferty
kanały tylko tych nadawców, którzy nie są powiązani kapitałowo z naziemnymi telewizjami (np. TVP, Polsat, TVN), ogólnopolskimi stacjami radiowymi (np. RMF, Radio Zet, Eska) czy wydawcami ogólnopolskich dzienników (np. Agora, Axel Springer).

Co ciekawe, takie ograniczenie nie dotyczy tygodników czy miesięczników ogónopolskich oraz internetowych portali. Prezes UKE jest zadowolona ze stanowiska Izby, bo to pozwoli na dalsze rozmowy z KRRiT, która jest autorem tego kontrowersyjnego zapisu. UKE nie widzi przeszkód, by prasa czy rozgłośnie radiowe rozszerzały swą działalność na rynku telewizyjnym.
Czyli jeżeli rozumiem ten zapis zwiększa szanse stacji Tele 5 na wejście do naziemnych nadajników DVB-T ?? Jeżeli tak to jestem jak najbardziej za choć z drugiej strony pomysły radia i prasy też nie są złe.
Ostatnio zmieniony 8 grudnia 2011, o 21:40 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: Puma »

Na stronie UKE pojawiła się mapka -> http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 . Nie jest dla mnie zrozumiałe co oznacza zielony kolor? jest to chyba brak zasięgu?
Jest cieniutki pasek na granicy woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, niepokoi mnie to bo tam mieszkam. Jak będzie z odbiorem w tamtym rejonie, bez problemu odbiorę sygnał?

varicap

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: varicap »

Puma pisze:Na stronie UKE pojawiła się mapka -> http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 . Nie jest dla mnie zrozumiałe co oznacza zielony kolor? jest to chyba brak zasięgu?
Jest cieniutki pasek na granicy woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, niepokoi mnie to bo tam mieszkam. Jak będzie z odbiorem w tamtym rejonie, bez problemu odbiorę sygnał?
A skąd teraz odbierasz TV ? Jeśli z Gołogóry lub Trzeciewca to będziesz miał sygnał szybko.
Jeśli z Chwaszczyna to później.
vari

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: Puma »

Trzeciewiec, co prawda moje miasto w głosowaniu później przyłączyło się do pomorskiego ale i tak okolica odbiera z Trzeciewca jak dawniej ;)
Wiem że to drugi etap i się cieszę, jednak ten zielony obszar mnie niepokoi.

mike

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: mike »

>>> Czyli jeżeli rozumiem ten zapis zwiększa szanse stacji Tele 5 na wejście do naziemnych nadajników DVB-T ?? Jeżeli tak to jestem jak najbardziej za choć z drugiej strony pomysły radia i prasy też nie są złe.


Kanaly o takiej jakosci powinny sie trzymac od DVB-T z daleka. Kup sobie odbiornik satelitarny za 39 zl (mozna tez taniej) i ogladaj Tele 5 od rana do nocy. Niech poprawia jakosc obrazu, wtedy moze bedzie jakis sens.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: Puma »

Widzę że skasowali ten zielony kolor na granicy woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Dalej jednak mnie to interesuje co oznacza ten kolor zielony który nadal jest na południu Polski w dwóch miejscach.
Wysłałem list z zapytaniem do UKE, ale odpowiedzi jeszcze nie mam.

ms93

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: ms93 »

To jest Skrzyczne i Sucha Gora - tam leci MPEG-2 i nie wiadomo co dalej ;) Kolor zielony to kolor nadziei - widac UKE moze miec tylko nadzieje na to, ze Emitel uruchomi tam MPEG-4 ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: Puma »

Dzięki za wyjaśnienie zagadki :)
Z tego widać że tamto to był błąd i poprawili to.

Edycja:
Dostałem e-mail z UKE w sprawie tego zielonego na granicy pomorskiego z kujawsko-pomorskim.
Szanowny Panie,
W nawiązaniu do przesłanej korespondencji uprzejmie informuję, że wskazany skrawek terenu o innym odcieniu koloru zielonego, to jakiś błąd w grafice wygenerowanej przez stosowną aplikację. Niezwłocznie poprawimy tę barwę na właściwą.

(informacja przygotowana przez Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości)

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Skrzeczyńska
Gabinet Prezesa
Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa
tel. 022 53 49 344
Wynika z tego że to był błąd, ulżyło mi :)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: Puma »

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy zapraszają na debatę „Czy Cyfrowa Polska podzieli los autostrad?”. Udział w niej wezmą: Anna Streżyńska (Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej), dr Tomasz Sommer (Wiceprezes Instytutu Globalizacji), Jacek Silski (Prezes Zarządu Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej) i Andrzej Matuszyński (członek zarządu Cyfrowego Polsatu).
Debata rozpocznie się o godz. 12:00 w czwartek 24 września 2009 r. (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Foksal 3/5, I p.). Transmitowana na żywo dostępna będzie na stronie http://transmisja.net.pl

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: qwerty »

Puma pisze:Debata rozpocznie się o godz. 12:00 w czwartek 24 września 2009 r. (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Foksal 3/5, I p.). Transmitowana na żywo dostępna będzie na stronie http://transmisja.net.pl
Wiecie jaką wtyczkę trzeba zainstalować dla firefoxa (sam nie chce zdradzić).

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: C7_4K »

uzyj IE to bedziesz wiedzial ale pod firefxa jej nie widze

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: C7_4K »

qwerty pisze:
Puma pisze:Debata rozpocznie się o godz. 12:00 w czwartek 24 września 2009 r. (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Foksal 3/5, I p.). Transmitowana na żywo dostępna będzie na stronie http://transmisja.net.pl
Wiecie jaką wtyczkę trzeba zainstalować dla firefoxa (sam nie chce zdradzić).

MediaPlayerConnectivity https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/446
oraz najnowszy winamp

biopal777

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: biopal777 »

niech tak wkoncu wezma sie do roboty z cyfrowa tv ,co niby da ta debata?

andyg

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: andyg »

Odnoszę wrażenie że odpowiedź na pytanie czy DVB-T ruszy i gdzie ruszy 30.09 to najpilniej strzeżona tajemnica w tym kraju. Cóż, jaki kraj takie tajemnice :lol:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: Puma »

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że do połowy 2013 roku w Polsce cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) dostępna już będzie w całej Polsce - wtedy skończy się też era analogowej telewizji. Co ciekawe, polscy widzowie mają otrzymać też ... kanały HD.
http://technologie.gazeta.pl/technologi ... ardy_.html

biopal777

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: biopal777 »

podobno dvb-t ma narazie ruszyc bez tvp,jesli dobrze pujdzie to start zostanie nieznacznie przelozony na polowe padziernika

http://www.dvbnews.pl/news/2930/operato ... dzialu_tvp

alienv

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: alienv »

równo o północy cyfrowy sygnał zanikł :)

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: gorki »

Spokojnie moze przelaczaja na mpeg4. :D

spn

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: spn »

Tia. Najpierw dziś pojawiła się wreszcie ścieżka Dolby Digital przy TVNie a teraz wszystko zdechło... Poczekajmy jeszcze aż zniknie platforma TVP i wszyscy będą "happy". :( Takie rzeczy tylko w Polsce.

piotr2802

Re: DVB-T - Aktualności i Komentarze

Post autor: piotr2802 »

TO SKANDAL ! Wyłączyli równo o północy testowy przekaz DVB-T na 25 kanale z Chorągwicy.
Wygląda na to że czarny scenariusz się spełnił i Kraków będzie na razie pozbawiony naziemnej telewizji cyfrowej.

Tysiące osób , które nabyły sprzęt TV z tunerami mpg-4 zostało nabitych w butelkę, bo wcześniej obiecywali że ruszą we wrześniu a emisje testowe będą kontynuowane.
To tylko w Polsce jest możliwe aby tak traktować społeczeństwo.

Szczegóły:

http://satkurier.pl/news/49728/koniec-t ... kowie.html

Zablokowany