Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
varicap

Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: varicap »

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text

Wklejam też mój post z innego forum.

Poczytałem wyrywkowo niektóre.
Tragedia.
Rozgrabią dla prywaty całą cyfryzację.
I tak dobrze bo kiedyś takie kupczenie szło o Polsę w wyniku czego znikała z mapy świata.
Teraz tylko cyfrowa TV naziemna może polec.
Poczytajcie stanowisko Grupy TP.
Dość mądrze podnoszą problem.
W związku ze zmianami organizacyjnymi w mediach publicznych, wcale nie jest pewny start nawet MUXa1.
Może to o to chodziło z tą Tuskową ustawą majacą wydzielić 16 spółek regionalnej TV.
Cała dokmantacja i postępowanie w sprawie MUX1 trzeba by zaczynać od początku.
Na szczęście TA ustawa przepadła.
Ale nie ma gwarancji ze czegoś nie wymyślą.
Stanowisko TP (o kuriozum !) dopiero rozjaśniło mi sytuację.
To nie o wpływy w TVP czy o zniszczenie jej chodziło.
To chodziło o to żeby opóźnić DVB-T.
Skoro są tacy pomyslowi, to kto zaręczy że nie szykują czegoś nowego na co my nawet byśmy nie wpadli ?
Ciemno widzę całą tą cyfryzację.
Cyfryzacja jest największym wrogiem najbardziej wpływowych grup w tym kraju.
No to chyba wiadomo jaki los ją czeka ?
Nawet jeśli coś w DVB-T przed 2015 rokiem będzie to będzie to ogryzek.
I z czym do Euro 2012, no z czym ?
vari

karol91

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: karol91 »

varicap pisze:To nie o wpływy w TVP czy o zniszczenie jej chodziło.
To chodziło o to żeby opóźnić DVB-T.
Teraz się zorientowałeś? Przecież to było jasne, że po zmianie kompetencji KRRiT, zrobiłby się wielki mętlik z cyfryzacją, bo właściwie nie wiadomo byłoby, kto ma wykonywać te czynności za nich. UKE? Niestety nikt, z piszących tę ustawę nie myślał (bądź nie chciał myśleć) o problemie cyfryzacji. Jakby te rzeczy zupełnie nie były ze sobą powiązane.

radio-fm

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: radio-fm »

normalka
to też dlatego staram sie lansować DVB-T2 , bo nie jest żaden problem technologiczny
tzw lobbysci (jak się ich teraz ładnie zwie) działają całą parą widać
wystaraczy poczytać o zyskach platform cyfrowych i staje sie jasne że stać ich na to by udupić marzenia o cyfryzacji , do czasu -dokąd to tylko możliwe
czyli zapewne do 2012

zupełnie niewiem po co wchodzic teraz w DVB-T , jak i tak w 2012 trzeba bedzie znowwu wymieniac sprzet na DVB-T2

za chwile i tak na rynek UK trafi tani , moze nawet tanszy niż niż ten obecny u nas , a to ze wzgledu na nizszy o 7%Vat na wyspach
niema co się podniecać DVB-T w mpeg4 , bo i tak zadnego z tego pożytku
jedyna grupa telewidzów , jaka mogła by na tym skorzystać wywodzi się z terenów górskich , czyli dokladnie stamtąd gdzie i tak ta cyfryzacja dosiegnie ichw przytłaczającej większości po 2012 roku
a w 2012 roku według strategi cyfryzacji UE obowiązywać ma i tak DVB-T2
faktem jest że na ręke rządowi stworzyć teraz jeden czy dwa MUXy w DVB-T mpeg4 , a kolejne już w DVB-T2
po co ? , - no wiadomo że Ci ktorzy kupią sprzęt teraz , odprowadzą kolejny Vat nabywając nowy TV , albo skorzystają z oferty lobbystów chcąc zaznać odrobiny wrażeń z TvHD , na kórą w pierwszych MUxach miejsca brak

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Puma »

jedyna grupa telewidzów , jaka mogła by na tym skorzystać wywodzi się z terenów górskich
Ciekawe skąd takie wnioski? ;)
W każdym kraju są lobbiści a jakoś cyfracja rusza...w Polsce będzie czy ktoś tego chcę czy też nie.

varicap

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: varicap »

Puma pisze:
jedyna grupa telewidzów , jaka mogła by na tym skorzystać wywodzi się z terenów górskich
Ciekawe skąd takie wnioski? ;)
W każdym kraju są lobbiści a jakoś cyfracja rusza...w Polsce będzie czy ktoś tego chcę czy też nie.
Pewne to jest tylko wyłączenie analogu.
Akurat to to oni zrobią bo nie ma nic bardziej "haniebnego" dla władzy niż wyrazy potępienia zza granicy.
Z drugiej strony nie chcą oni narażać się społeczeństwu bo zupełnie słusznie uważają, że można pozbawić nas opieki zdrowotnej, pracy czy nawet emerytury. Można powyłączać telefony ale nie telewizję.
Tego przecietny obywatel by władzy nie darował a władza sama wie że telewizja to najlepsze oddziaływanie na postawy rządzonych.
Zatem obu stronom zależy żeby TV nie zniknęła (nawet za sprawą nieudolnych działań czy prywaty).
Bo tu prywata się pokrywa z tym by TV szła.
Szła ale niekoniecznie za darmo.
Ja uważam, że może być taki scenariusz (na razie daleko do tego ale przyjmijmy go za jeden z najgorszych): kłótnie, "przeksztalcenia" i zawirowania trwają tak długo że trzeba za rok wyłączyć analog.
Zatem TVP robi swoją platformę a karty kodowe są rozdawane za pokwitowaniem wg listy pełnoletnich obywateli (nie sprawdza się czy płacą abonament bo IM ZALEŻY żeby ludzie oglądali).
Oczywiscie karta kodowa jest po to by TVP mogła nadawać dotychczasowy program (FTA uniemożliwiłoby emisję większości filmów, sportu itp za sprawą problemów licencyjnych).
W założeniu odbiór tylko w kraju.
Zatem rozdaje się karty a nie sprawdza opłat.
Mówi się, że to jest "rozwiązanie awaryjne" bo "poprzednie rządy zabagniły sprawę".
W skład darmowych programów wchodzą TVP1, TVP2 i wszsytkie wersje lokalne TVP Info (albo zupełnie do tego czsu bankrutują ośrodki lokalne i jest jeden TVP3).
Polsat trzyma się swej platformy.
TVN jest obecna we wszystkich platformach z trzema kanałami czyli TVN, TVN7 i TVN24 jak teraz.
Polsat woli utracić pozycję "ogólnokrajowego kanału bezpłatbego" (patrzą na to reklamdawcy) niż stracić wpływy z opłat za odbiór. Tak wiec koniec nadawania naziemnego powoduje że Polsat zmienia status na "własny" kanal w platformie.
Może nawet kryzys badziej go skłoni do takiej postawy (załamana gospodarka i mało reklamodawców więc mniej patrzy na to że reklamodawcy niechętnie wykupują czas w kanałach o ograniczonej penetracji).
Taki może być "scenariusz awaryjny".
A "do czasu unormowania sytuacji" (co potrwa trochę czasu) Polska zamilknie naziemnie na pasmach TV.
France Telecom zwija część spółek. Zero inwestycji.
Polskie Radio użycza komercyjnie masztu w Solcu pod UKF-FM i DVB-H (jeśli to ruszy).
Nadajnik fal długich wyłącza z przyczyn finansowych.
Apropos: Dziś zamilkł na dobre nadajnik długofalowy w Łazach na 198 kHz.
Teraz na pasmach AM Polska nadaje tylkona 225 kHz zes wojego terenu. Jest to jedny sygnał AM nadawany z kraju i zdolny do przekroczenia granicy.
vari

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: DanielK »

Rzeczywiście nie wygląda to różowo.
Te 2 pierwsze multipleksy powinny być "urzędowo" niekodowane. Ponieważ te 7 kanałów nie jest zbyt dużą zachętą do kupna odpowiedniego odbiornika.

W czechach jakoś można nadawać 13 kanałów FTA + 2 kanały HDTV (także FTA).

karol91

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: karol91 »

Czytaliście stanowisko TV Puls? Chcą, by już 2 multipleks mógł być w całości płatny! Dać palec, a odgryzą cała rękę!

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Puma »

TV Puls jest na skraju bankructwa więc wymyślają jak zarobić aby się nie narobić. Niedawno ponownie wystąpili o zmianę zapisu w koncesji bo nikt TV Puls nie chcę kupić z zapisem chrześcijańskim :lol:

Hm...dajmy TV Trwam zamiast TV Puls w MUX I to cyfracja ruszy w kopyta ;)

ikcyzor
Posty: 63
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: ikcyzor »

varicap napisał
" Poczytałem wyrywkowo niektóre.
Tragedia.
Rozgrabią dla prywaty całą cyfryzację."
Proste pytanko i czekam na prostą odpowiedź
Po co Ci odbierać dvb?? jak masz dostęp do neta się przejmujesz pospólstwem ( kup sobie philips po wizji i załatwi ci wszystko bo nie oczekujesz HD )
Ja już dawno mam to w d... odkąd we Wrocławiu wyłączyli cyfrówkę a dziś czytam że PIS i SLD przejęli telewizję czekam jeszcze jak przejmą stocznie i kopalnie i będzie wtedy kraj miodem i mlekiem ....
Pozdrawiam i życzę miłego oglądania jak jest jeszcze czas po buszowaniu po necie nie licząc spania i pracy czyli jakieś 16 godzin o panience lub facecie czy samozaspokojeniu nie wspomnę :)

varicap

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: varicap »

ikcyzor pisze:varicap napisał
" Poczytałem wyrywkowo niektóre.
Tragedia.
Rozgrabią dla prywaty całą cyfryzację."
Proste pytanko i czekam na prostą odpowiedź
Po co Ci odbierać dvb?? jak masz dostęp do neta się przejmujesz pospólstwem ( kup sobie philips po wizji i załatwi ci wszystko bo nie oczekujesz HD )
Ja już dawno mam to w d... odkąd we Wrocławiu wyłączyli cyfrówkę a dziś czytam że PIS i SLD przejęli telewizję czekam jeszcze jak przejmą stocznie i kopalnie i będzie wtedy kraj miodem i mlekiem ....
Pozdrawiam i życzę miłego oglądania jak jest jeszcze czas po buszowaniu po necie nie licząc spania i pracy czyli jakieś 16 godzin
Prosta odpowiedź: po 2015 roku nie będę miał analogowej TV.
Chciałbym mieć dostęp do jakiejś. Dlatego chciałbym aby było DVB-T.
Na kształt obecnego analogu (czyli bez dodatkowych opłat).
Zauważ Sherlock'u że TV SAT jest u ns kodowana i płatna. To co jest niekodowane to trudno nazwać telewizją. Same Mango i Telezakupy.
Niestety ale na Tele5 czy TVP Polonii nie znajduję nic dla siebie. Mam odbiornik FTA - leży na regale niepodłączony bo nie ma po co. Antenę SAT z konwerterem TWIN mam - jeden jest do Cyfry+ (rodzina chce mieć Eurosport i koniecznie po polsku) a drugi podłączony do gnizada w moim pokoju. I właśnie ten odbiornik lezy niewykorzystany (stary Sagem po CP).

Chcę mieć DVB-T tylko po to że nie ośmielą się wprowadzić 100% kodowanych MUXów.
Bo to że zakodowali praktycznie wszystko na satelitach to już mamy.
A raz zdobytych pozycji się nie oddaje (Lenin).
vari

radio-fm

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: radio-fm »

Kafar pisze: Ojciec Dyrektor pokaże wszystkim jak się biznesy kręci w tym kraju. On jakos nie zmusza to płącenia "swojego abonamentu". Jeszcze nam polskiego satelite na geo-stacjonarke wyśle i będzie kasiore zbierał od państw ościennych, tudzież rodzimych nadawców.

dzis już nawet maleńkie państewka azjatyckie coraz śmielej podbijają kosmos , za chwile nas afryka wyprzedzi :lol:
nasi rządcy wciąż pieprzą o zaciskaniu pasa (naszego, nie ich) , ciągly kryzys - od 1939 r.
Chorwacja ledwo po wojnie , a piękne drogi autostrady , infrastruktura telekomunikacyjna wyprzedzajaca nas o conajmnieej 10 lat itd


biorac pod uwage koszty wynajmu trnsponderów TV , o wiele bardziej korzystniejszea jest budowa i wyniesienie na orbite własnego satelity
po dwoch latach czysty zysk

były kiedyś takie plany , tak z 10 lat wstecz
zebrała się jakaś tam grupa ludzi , powołała stowarzyszenie czy konsorcjum - niepamietam
miało to coś wspólnego z polskimi uczelniami naukowymi ,one same chcialy go wybudować
za wyniesienie na orbite musialby ktos oczywiscie zaplacic , rosjanom albo innym
szkoda
niepamietam jak to sie skończylo , czy nam odebrano przez nieudolność rzadu , czy zostala sprzedana Astrze czy Eutelsatowi
może toś wie co z naszymi miejscami na orbicie , i jakie to dokładnie były pozycje ?

interaktiv

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: interaktiv »

Canal + tez zaczyna kręcić mówiąc brednie o braku opłacalności nadawania naziemnego bez wprowadzania abonamentu i kodowania. A wszystko to dlatego, że C+ tak naprawdę nie ma czego wypchnąć do dvb-t bez kodowania, Polsat ma swoje badziewne TV Biznes i Polsat News i inne tematyczne, podobne programy ma ITI czyli tvn7, tvn warszawa, tvn24, podobnie TVP pewnie chętnie da do FTA TVP Sport, TVP Kultura, Historia etc (te dwa ostatnie są nadawane w analogu w Warszawie mimo ze nie ma na ten temat nigdzie informacji), Wiec spokojnie znajdzie się kolejne 7 kanałów do zapełnienia MUX2, a żeby było śmieszniej MUX3 też mogą między siebie podzielić trzej wcześniej wymieniani nadawcy ale już pewnie za opłatą. Wniosek jest taki jak już wcześniej ktoś napisał, są nadawcy którzy chcą zarobić ale tak żeby się nie narobić.

varicap

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: varicap »

interaktiv pisze:Canal + tez zaczyna kręcić mówiąc brednie o braku opłacalności nadawania naziemnego bez wprowadzania abonamentu i kodowania. A wszystko to dlatego, że C+ tak naprawdę nie ma czego wypchnąć do dvb-t bez kodowania, Polsat ma swoje badziewne TV Biznes i Polsat News i inne tematyczne, podobne programy ma ITI czyli tvn7, tvn warszawa, tvn24, podobnie TVP pewnie chętnie da do FTA TVP Sport, TVP Kultura, Historia etc (te dwa ostatnie są nadawane w analogu w Warszawie mimo ze nie ma na ten temat nigdzie informacji), Wiec spokojnie znajdzie się kolejne 7 kanałów do zapełnienia MUX2, a żeby było śmieszniej MUX3 też mogą między siebie podzielić trzej wcześniej wymieniani nadawcy ale już pewnie za opłatą. Wniosek jest taki jak już wcześniej ktoś napisał, są nadawcy którzy chcą zarobić ale tak żeby się nie narobić.
Na jakich kanałach i gdzie w mieście odbierasz naziemnie analogowo TVP Historia i TVP Kultura ?
vari

Kafar

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Kafar »

radio-fm pisze: dzis już nawet maleńkie państewka azjatyckie coraz śmielej podbijają kosmos , za chwile nas afryka wyprzedzi :lol:
nasi rządcy wciąż pieprzą o zaciskaniu pasa (naszego, nie ich) , ciągly kryzys - od 1939 r.
Chorwacja ledwo po wojnie , a piękne drogi autostrady , infrastruktura telekomunikacyjna wyprzedzajaca nas o conajmnieej 10 lat itd


biorac pod uwage koszty wynajmu trnsponderów TV , o wiele bardziej korzystniejszea jest budowa i wyniesienie na orbite własnego satelity
po dwoch latach czysty zysk

były kiedyś takie plany , tak z 10 lat wstecz
zebrała się jakaś tam grupa ludzi , powołała stowarzyszenie czy konsorcjum - niepamietam
miało to coś wspólnego z polskimi uczelniami naukowymi ,one same chcialy go wybudować
za wyniesienie na orbite musialby ktos oczywiscie zaplacic , rosjanom albo innym
szkoda
niepamietam jak to sie skończylo , czy nam odebrano przez nieudolność rzadu , czy zostala sprzedana Astrze czy Eutelsatowi
może toś wie co z naszymi miejscami na orbicie , i jakie to dokładnie były pozycje ?
Ja znalazłem coś takiego:
http://yfrog.com/09p1000035aj
http://yfrog.com/5jp1000036ij
Mam nadzieje, że linki nie rozwalą forum, nie chciałem zmniejszać, bo czytelność poleci, szczególnie obrazka z orbitą. Ja w tamtych latach dopiero pierwszy raz komputer zobaczyłem i stawiałem pierwsze kroki, ale już wtedy pozycja w okolicach 90E zdawała mi się jakaś "dziwna".

radio-fm

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: radio-fm »

dzięki Kafar!
W Polsce był przygotowywany swego czasu projekt narodowego satelity telekomunikacyjnego POLSTAR, nie doczekał się on jednak realizacji. Obecnie istnieje na rynku światowym nadmiar mocy transmisji :o , toteż próby wejścia na ten rynek przez nowego operatora są skazane na niepowodzenie. Należy też zauważyć, że Polska, poprzez swego operatora narodowego, jakim była TPSA, była współudziałowcem konsorcjum Eutelsat. Po prywatyzacji TPSA i przejęciu nad nią kontroli przez kapitał francuski, a także po komercjalizacji Eutelsat nie ma w Polsce organizacji dostatecznie silnej i zainteresowanej w programie narodowym.
http://urania.pta.edu.pl/upa5_2004.html

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Wyniki konsultacji II multipleksu

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Stanowiska konsultacyjne opublikowano kilka dni temu, a teraz na stornie UKE możemy sobie poczytać, które uwagi zostały przyjęte i w jakim zakresie:
>> Wyniki konsultacji konkursu na 2 multipleks DVB-T

skorup

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: skorup »

czyli o ile dobrze rozumiem drugi MUX będzie płatny (częściowo lub w całości) po 2013, w takim razie bo nigdzie nie znalazłem takiej informacji, na kiedy planowane jest uruchomienie 2 MUX'a? Bo jeśli nie prędko to raczej zrezygnuje z wydatku ~400zł na tuner po to żeby móc oglądać tylko 7 kanałów:/ a miało być tak pięknie :?

psocha

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: psocha »

Jak na razie można tylko gdybać, co, gdzie, kiedy, ogólny zarys w tym dokumencie
http://www.mi.gov.pl/files/0/1791408/PR ... YJNEGO.pdf

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Puma »

Mała zachęta do NTC...jednak trzeba się przestawić bo będę bez tv później. Dla mnie chociaż te 7 programów jest sporo, ale liczyłem na więcej.
Kwestia jeszcze jaki będzie koszt MUX II, jeżeli oferta ciekawa i cena mniejsza niż obecnie za porównywalną ofertę.

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: marcin.poznan »

więc Polska to dziwny kraj,wydusić wszystko od polaczków! ten drugi multipleks odpłatny skandal! w małej mieścinie w GB mam full kanałów i to za free nie warto tutaj już wracać do Polski 8-)wszystko oparte na układach, autostrad brak (już szkoda słów) internetu nie ma wszędzie (szkoda słów) drożyzna brak kredytów, można wyliczać a DVB T czyli rozrywkę dla narodu zakodują ciekawe kto to będzie oglądał.

Zablokowany