Platforma satelitarna TVP

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
D4r3k

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: D4r3k »

Odpalać DVB-T czym prędzej, bo nie usmiecha mi się włazić na dach i kombinować z uchwytami i talerzami, nigdy tego nie miałem na kominie i niechce, nie wiem dlaczego źle mi się kojaży gość z anteną satelitarną na kominie, no chyba że nosi spodnie z 4 magicznymi paskami, złoty łańcuch, średnica anteny najwieksza jaka byłą w sklepie (żeby było z daleka widać), do tego ma full pakiet cyfry +, polsatu i N z czego ogląda tylko piłke z kumplami przy piwie i słucha MTV, po angielsku potrafi powiedzieć "yo faka".

Dlatego nie przypalam się na platforme TVP ani na żadną inną obecną i która powstanie, ot chce obiecany DVB-T z banalną instalacją i TV który sobie kupiłem z myślą o DVB-T włąsnie, bo to mi obiecywano w harmogramach i uchwałach a jeśli nie to ciśną się słynne słowa elektryka wysokich napięć że "Państwo polskie go oszukało, ......" :)

Ciekawe czy ktoś sięzacznie 30 wrześnie procesować z UKE, KRRiT za nie dotrzymanie obietnicy z harmonogramu, przydał by się taki przykałdowy proces.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: JaroslawMroczkowski »

D4r3k pisze:Ciekawe czy ktoś sięzacznie 30 wrześnie procesować z UKE, KRRiT za nie dotrzymanie obietnicy z harmonogramu, przydał by się taki przykałdowy proces.
Obawiam się, że harmonogram nie został opublikowany w żadnym akcie prawnym. Były projekty ustaw czy rozporządzeń, strony www, ale nie przypominam sobie żadnego formalnego dokumentu.
a może przeoczyłem coś?

D4r3k

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: D4r3k »

No to niezły kwas, a to że do 2013 roku mamy wyłączyć analog to też jest nieudokumentowane prawnie? Ja już nie wiem gdzie rządzi państwo polskie a gdzie samowolka:)

Faktycznie 2013 obowiązuje kraje członkowskie UE, ale Polska wynegocjowała 2015, czyli mamy jeszcze 6 lat, i zgadza się że nie ma ustawy o cyfryzacji, w lipcu 2009 mieli debatować w sejmie dopiero nad tym, czyli te wszystkie harmonogramy i testy są samowloką.

Kafar

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Kafar »

li921 pisze:Konkurenci czują oddech TVP na plecach? Kafar, rozumiem, że napisałeś to jako żart. Ciekawe czy zanim wprowadzono platformę satelitarną, zrobiono jakieś badania na temat tego jaki procent ludzi posiada tuner dvb-s2? Chyba nikt nie zrobiłby tego na zasadzie "w naziemnej ma być mpeg4, to i na satelicie też ma być mpeg4"?
Nie żart. Po prostu jak jakiś film, program w TVP oglądam, to poprzedzony on jest sporym blokiem reklam (na szczęście wyżyją się przed i potem nie przerywają) i do kuchni niesie jak sobie jakiś prowiant, piciu przygotowywuje. Po prostu obserwacje. Na wiosnę tych reklam nie było aż tyle, dopiero w lipcu się wszystko zaczęło, a reklamę TnK pierwszy raz widziałem w życiu, choć TnK dłuższy okres czasu jest na rynku. Statystki odbiorników na nic się zdadzą - nikt wchodząc na rynek nie będzie robił prezentu pozostałym, a przay okazji sam zarobi. Oglądałem parametry tego Samsunga z NDS - tylko czytnik, żadnych dodatkowych slotów CI, żeby czasem konkurencji nie dało się odebrać. Cofnijmy się kilka lat wstecz: czy SIM-Locki w komórkach to nie był podobny przykład?
Cała Polska jest skorumpowana - a tyle się mówi o konkurencji, a konkurencje che się rozwalić w zarodku, tak jest z P4 na rynku GSM i w jeszcze kilku innych dziedzinach.

li921
Posty: 23
Rejestracja: 22 września 2009, o 00:34

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: li921 »

Statystyki dadzą (i zwykle dają) bardzo dużo. Jeśli odbiorników dvb-s2 jest np. 70-80% w porównaniu do dvb-s to oznacza to, że większość osób posiadających tunery jest w stanie odbierać programy TVP. Jeśli zaś odbiorników dvb-s2 jest 20-30% (albo mniej) to oznacza to, że platformy cyfrowej mogłoby równie dobrze nie być i efekt byłby ten sam. Nie wiem jaka jest prawda. Próbowałem szukać informacji w sieci, ale chyba źle szukałem...

Zauważ, że bogaci Niemcy do dzisiaj utrzymują analogową telewizję satelitarną. Czemu? Bo są bogaci i mogą sobie pozwolić na taki kaprys? Czy może dlatego, że nawet w tak bogatym kraju jak Niemcy są jednak osoby, które z tej telewizji korzystają?

Prosta statystyka pozycji 19,2^E z tej strony: http://pl.kingofsat.net/pos-19.2E.php:
- 1044 programów tv łącznie,
- 497 programów FTA,
- 37 programów HD (w tym jedna jedyna TVP HD),
- 40 programów analogowych.

Jest chyba oczywiste, że stacji tv zawsze zależy na możliwe największej oglądalności. A dla TVP nie ma uzasadnienia, że większość kanałów platformy jest w postaci dvb-s2, bo tylko jeden kanał to hd. Oczywiście wiadomo, że dvb-s2 to nie tylko hd, ale czy reszta zalet dvb-s2 przeważa nad tym, że platforma cyfrowa TVP nie trafi do, zapewne sporej części posiadaczy odbiorników satelitarnych?

Kafar

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Kafar »

Porównywanie Niemiec i Polski jest bynajmniej pozbawione sensu. To są dwa odmienne światy. MPEG2 versus MPEG4 jest ściśle związany z kanałami HD oferowanymi przez stacje TV, zajętym pasmem przez taki kanał i dostępności owego pasma na transponderach. Statystyki DVB-S i DVB-S są takie a nie inne, bo udział platformy n jest niewielki, a na pozostałych dwóch też nie ma co wybierać. Gdy wzrośnie liczba kanałów HD, to pozostali będą musieli uciekać do MPEG4. Zróbmy statystykę pakietów, jakie ludzie opłacają w platfromach cyfrowych. Ile ludzi bierze najtańszy dekoder i abonament, a ile jakikolwiek pakiet z HD - tam będzie sytuacja taka sama. Polskich stacji nie stać na utrzymywanie analogu na HB czy Astrze, za niedługo rynek u pozostałych wymusi porzucenie MPEG2.
Czy oglądalność i misja ma takie znaczenie jak mówisz?
Ja w tym miejscu chciałbym się zapytać forumowiczów zajmujących się profesjonalnie montowaniem zestawów platform cyfrowych (niektórzy się chwalili) - dlaczego tak mocno w dół szybują ceny odbiorników DVB-S2.
Czy może dlatego, że gdy wejdzie FTV i FTP od TVP to na bank one tego nie obsłużą?
A odbiorniki sprzedawane przez TVP z obsługą NDS (wspominany Samsung na forum), nie obsłuży już innej platformy z powodu braku obsługi kart(Conax, Seca, Nagra) i slotów CI.
Czy nie jest to sytuacja, podobna do opisywanej przez Vari, gdy TVP płaci nadawcom prywatnym za testowe emisje w pierwszym multipleksie.
Więc w Polsce na pewno nie chodzi o oglądalność, tylko o zarobiki pewnych osób przy okazji.

li921
Posty: 23
Rejestracja: 22 września 2009, o 00:34

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: li921 »

Oglądalność to priorytet. Jest oglądalność, są reklamodawcy. Są reklamodawcy, są pieniądze. Nie ma pieniędzy - nie ma telewizji. Jaki reklamodawca przyjdzie do stacji telewizyjnej, której nikt nie ogląda?

Wyrobienie oglądalności przez TVP trwało całe dziesięciolecia i był to wysiłek bardzo wielu ludzi. Niezależnie od oceny poziomu programów i filmów w TVP, oglądalność wynika także z tego, że wystarczy telewizor i zwykła antena do odbioru programów - po prostu telewizja publiczna. Płatna, ale publiczna. Czy poziom, marka, sentymenty do TVP wystarczą do tego, aby przekonać telewidzów do zakupienia drogich i nietypowych odbiorników do dvb-s2 (ew. dvb-t z mpeg4)?

Kafar

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Kafar »

li921 pisze:Wyrobienie oglądalności przez TVP trwało całe dziesięciolecia i był to wysiłek bardzo wielu ludzi. Niezależnie od oceny poziomu programów i filmów w TVP, oglądalność wynika także z tego, że wystarczy telewizor i zwykła antena do odbioru programów - po prostu telewizja publiczna. Płatna, ale publiczna. Czy poziom, marka, sentymenty do TVP wystarczą do tego, aby przekonać telewidzów do zakupienia drogich i nietypowych odbiorników do dvb-s2 (ew. dvb-t z mpeg4)?
Zgadzam się.
Ale ja opisuje sytuację wyciekania pieniędzy na prawo i lewo. To co opisywał Vari. takie zarabianie przez osoby prywatne w TVP lub mniej z nią powiązane mam na myśli. A czy w pozostałych platformach są dekodery tylko DVB-S? W najtańszych wersjach abonamentu tak, ale ci co chcą HD to muszą MPEG4, tam procent jest podobny, bo ludzie by się na forum nie dopytywali jak mogą TVP przy pomocy tunerów z C+ i CP oglądać. Nie wiem jak systacja wygląda na platformach w innych państwach, ale droga TVP nie jest jedyna, na C+, CP czy n, też kupują drogie(?) dekodery tylko płacą za nie mniej świadomie.
Powiem tak: nikt nie kupi takiego auta, że potem nie będzie go stać na paliwo.
Ferguson FK8500HD kosztuje 400zł, Ferguson Ariva200 to 500zł, OptiBOX HD 460zł, OptiBOX HD PVR 560zł. Jeśli ktoś nie ma LCD z odpowiednim DVB-T to tuner COMBO dostanie: Maximum TS-3000CI HD Combo za 750zł lub Ferguson Ariva HD Combo za 810zł.
Jak będzie strategia TVP ze swoimi produktami tego nie wiemy. Mnie smuci to, oczym pisałem, że tunery DVB-S2 tanieją, a potem może się stać, że poza opcją FTA - FTV i FTP na nich nie oglądniemy i i jedyny uzytek z ich modułów dekodujących będzie przy wykorzystaniu "trójki starych graczy". To mnie martwi w podejściu TVP. A taka sama sytuacja będzie z opisywanym tunerem Samsunga z NDS- tylko TVP, a pozostali wypad. Chyba, że TVP ma asa w rękawie i tak jak teraz płaci za emisje testowe w DVB-T prywatnym nadawcą, to w FTP będzie można sobie np Polsat Sport HD i Canal + Sport HD wziąść.

lpm11

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: lpm11 »

Czy wiadomo kiedy się pojawią(i jakie będą orientacyjne ceny) telewizory z dekoderami MPEG4 i tunerami DVB-T oraz DVB-S2? Tak żeby wszystko było w jednym telewizorze (do odbioru DVB-T i platformy TVP).. Przydałaby się funkcja PVR, oraz wejście na karty TVP(i inne), które to się niedługo pewnie pojawią.
A może już są takie telewizory?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: qwerty »

Widziałem tylko DVB-T i DVB-S. Chyba nie ma na rynku z DVB-S2.

karol91

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: karol91 »

Takie telewizory istnieją. Jednak nie spotkałem się z telewizorem z czytnikiem NDS - wszystkie mają wejście na moduł dostępu, a jak wiemy takich modułów NDS nie wypuszcza.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: qwerty »

NDS to ten co wymiarami ma kartę magnetyczną z chipem (np conax?). Bo widziałem adaptery conax na CI.

li921
Posty: 23
Rejestracja: 22 września 2009, o 00:34

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: li921 »

Tu jest artykuł z ciekawymi danymi:
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,708 ... _TVP_.html

Kafar

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Kafar »

qwerty pisze:NDS to ten co wymiarami ma kartę magnetyczną z chipem (np conax?). Bo widziałem adaptery conax na CI.
NDS to nie jest ta dostępność co Conax, Seca/Mediaguard czy Nagravision w postaci modułów CI. Takie moduły będą nie po myśli TVP, bo na licencjonowaniu odbiorników będą chcieli zarobić ile się tylko da. Inaczej by nadawali w MPEG2 i 30tys posiadaczy dekoderów z Torunia by już oglądało, bez żadnych inwestycji. A tak jeszcze w grudniu odetną Toruniowi nadawanie w MPEG2 i albo pójdą na inny transponder albo Toruń wymusi zakup tunerów DVB-S2.
li921 pisze:Tu jest artykuł z ciekawymi danymi:
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,708 ... _TVP_.html
Artykuły tej gazety to bym przez grube sito przecedził. Dlaczego nie napisali ile kosztuje utrzymanie pozostałych platform? Dlaczego popularność "ptaszków" Eutelsata nie powiązali z ogromnym zapełnieniem transponderów? Same wykresy przychodów są proporcjonalne do obecności na rynku. Nie ma też porównania wynajęcia transpondera na Astrze i HB. Każdy z konkurencji chce zarobić i zyskać na zamieszaniu w TVP, a najlepiej jest wykończyć potencjalną konkurencję w zarodku.

Awatar użytkownika
ddd3
Posty: 22
Rejestracja: 10 września 2009, o 17:31
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: ddd3 »

Kafar pisze:NDS to nie jest ta dostępność co Conax, Seca/Mediaguard czy Nagravision w postaci modułów CI. Takie moduły będą nie po myśli TVP, bo na licencjonowaniu odbiorników będą chcieli zarobić ile się tylko da.
Moduły są nie na rękę producentowi systemu NDS, ponieważ oni chcą mieć "wszystko pod kontrolą". TVP będzie ZA DARMO udzielać producentom odbiorników certyfikatu zgodności z platformą TVP.

Jeśli chodzi o artykuł z Gazety Wyborczej, to zgadzam się z przedmówcą. Również proponuję duży dystans do tej gazety. Poza tym kwoty te także mogą być całkowicie wyssane z palca.
Jeśli chodzi o nadawanie przez satelitę, to większość nadawców publicznych korzysta także z tej formy przekazu. A że będą jeszcze dodatkowe kanały płatne, to trzeba spojrzeć na pakiet CS Link naszych południowych sąsiadów.

varicap

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: varicap »

Kafar pisze: Artykuły tej gazety to bym przez grube sito przecedził. Dlaczego nie napisali ile kosztuje utrzymanie pozostałych platform? Dlaczego popularność "ptaszków" Eutelsata nie powiązali z ogromnym zapełnieniem transponderów? Same wykresy przychodów są proporcjonalne do obecności na rynku. Nie ma też porównania wynajęcia transpondera na Astrze i HB. Każdy z konkurencji chce zarobić i zyskać na zamieszaniu w TVP, a najlepiej jest wykończyć potencjalną konkurencję w zarodku.
Zauważam to samo. Nie tylko na ten temat coraz więcej ukazuje się artykułów wyglądających na "zamówione".
Ma być "be", ma być populistycznie (Gazeta Wyborcza bardzo dobrze to robi - zresztą zarzuca to wszystkim innym a sama jest mistrzem).
Mamy się wszyscy zatroskać o "nasze pieniądze".
Tak jak by co dzień na prawo i lewo nie marnotrawiono naszych pieniędzy.
Podatki płacimy wyższe niż w niejednym kraju zachodnim.
A jak wygląda nasz kraj ?
Gdzież więc są te pieniądze ?
Domyślam się, że topi się je w ustawionych prztargach na dostarzcanie zupelnie niepotrzebnych towarów i usług dla administracji (zarabiaja na tym powinowaci decydentów).
I robi się "dziura". Taki proceder realnie grozi że nie starczy na renty i emerytury więc fiskalizuje się coraz bardziej i dociska finansowo obywatela.
Płaci coraz więcej a efektów nie widać.
Ale że mu markotno i bidnie to latwo go przestraszyć takimi sprawami jak "marnotrawienie publicznego grosza".
Można zatem takie marnotrawienie widzieć tam gdzie go nie ma (czyż Platforma TVP nie jest tym czym właśnie powina zajmowac się TVP - dostarczaniem sygnalu WSZYTKIM obywatelom).
Po co więc straszą ? By nie było społecznego oporu przed wywaleniem Farfała.
By nie stał się drugą Streżyńską, której (słusznie) boją się ruszyć kolejne rządy bo społeczeństwo (znów słusznie) widzi w niej przedziwny i unkatowy "okaz" - urzędnika działającego NAPRAWDĘ dla dobra społeczeństwa , któe każdemu urzędnikowi ze swoich podatków płaci pensję.
Sprawa zresztą może być bardziej skomplikowana.
Artykuł może być tylko częscią większej gry mającej wyrobić w nas takie zdanie jakie mam ja.
Ja też mogę się mylić. W końcu oni są mistrzami manipulacji (ta sitwa, która sprawuje u nas rządy dusz).
Bo Farfał też troche przypomina figuranta o nazwie POT, który miał przeszkadzać w DVB-T a nie go uruchamiać (gdzie jest teraz ten "operator" ?).
Można zaryzykowac tezę, że na odkodowaniu tego co odkodował Farfał się skończy.
Nie bedzie ani DVB-T ani platformy TVP.
Przynajniej jak najdłużej się da.
Nadawcy jakoś przeboleją to że pojawił się jeden sygnał HD FTA z Polski.
Do tej pory zarabiali na tym, że ludzie chcieli COŚ obejrzeć w HD na nowo kupionych TV HD.
No więc albo wykupić jakiś "pakiet" albo kupić sobie odtwarzacz BD (i nie mieć prawie co oglądać).
Tak więc TVP HD FTA była ceną jaką skłonni byli zapłacić za to by ... to TVP stała się hamulcowym DVB-T.
Oni jeszcze niejednego asa w rękawie mają.
W zasadzie to DVB-T nie ma siły powstać bez zmiany władzy.
MUX2 wstrzymuje usłużna KRRiT (bo ją zostawli w spokoju wbrew obietnicom wyborczym).
MUX1 to pułapka przed którą ostrzegałem (wspólny MUX TVP i prywatnych).
Trzeba by zmienić władzę u koryta na taką, która (nawet po złości popzedniej) wstawi swego usłużnego do TVP, zmieni prawo (bo i tak już jest to konieczne wobec fiaska terminu 30 września), zrobić nowy podział MUXów i MUX1 dac TVP (usłużny prezes nowej władzy od razu uruchomi ten MUX podpisując z Emitelem umowę a największe RTCNy i RTONy na razie).
A prywatnym zamknie się dziób i możliwosci zaskarżania po sądach bo sie im da MUX2 i niech robią co chcą. Nie chcą ? Niech nie uruchamiają. TVP by się uruchamiała.
vari

Predator

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Predator »

No to się chłopaki obudzili :lol: gratuluje hmm.......
I na Astrze :roll: kurde naziemnie nie potrafią zarządzać infrastrukturą którą posiadają a tu na satce chcą zaszaleć chyba ktoś tam się nawołchał kwiatków. Zamiast zrobić własny muliplex naziemny to marnują pieniądze na eksperymenty satelitarne porażka i za co się płaci abonament :?: normalnie się w człowieku gotuje :twisted: .

Awatar użytkownika
ddd3
Posty: 22
Rejestracja: 10 września 2009, o 17:31
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: ddd3 »

@Predator - tu masz odpowiedź:
varicap pisze:MUX1 to pułapka przed którą ostrzegałem (wspólny MUX TVP i prywatnych).
TVP już dawno uruchomiłaby swój własny multipleks.

Kafar

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Kafar »

I to o czym tu pisaliśmy: polski satelita.

http://satkurier.pl/news/49708/1-wrzesn ... elita.html

Zamiast to my doić i zwęszyć interes wśród państw ościennych to teraz oni nas będą mieli możliwość.

karol91

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: karol91 »

Niech uruchomią usługę spot beam i będą w miarę tani, to może platforma TVP się do nich przeniesie. :lol: Chociaż nie... Widzieliście na jakiej pozycji ma się znaleźć ten satelita? ;)

Zablokowany