Platforma satelitarna TVP

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
biopal777

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: biopal777 »

ha ha i to ma byc darmowa platforma i cyfrazacja polski???? :lol: :lol: wiekszego go..ni tvp chyba juz niema...

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: igorlan »

mike pisze:

Nie pisz glupot, 90 East jest poza horyzontem i nie da sie tej pozycji odbierac w Polsce. Troche elementarnej wiedzy.
Zanim kogoś pouczysz to sprawdź podwójnie, czy aby sam nie piszesz głupot

Zapraszam tutaj:

http://www.lyngsat-maps.com/maps/yamal201_c.html

varicap

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: varicap »

biopal777 pisze:ha ha i to ma byc darmowa platforma i cyfrazacja polski???? :lol: :lol: wiekszego go..ni tvp chyba juz niema...
Czułem prez skórę, że tak będzie i dlatego kupiłem tylko uchwyt na zeza (konwerter miałem).
Żadnego odbiornika nie kupiłbym dopóki nie wielu przede mną nie kupiło by takowego, póki TVP nie miala by BOKów itp.
Ja w tym kraju nie wierzę w żadne obietnice poprawy życia (nam - obywatelom).
Za komuny było takie powiedzenie"
Jak Paria mówi że da to mówi.
Jak Partia mówi że zabierze to zabierze.

Dlatego u nas jedyne wiarygodne informacje to takie, że wzrosną podatki, zmniejszą emerytury, jakiś odcinek remontu drogi "wypadnie z planu" z braku pieniedzy itp.
W zasadzie z pozytywnych CZASEM SPRAWDZAJĄCYCH SIĘ informacji są poztywne prognozy pogody latem.

Ja jestem ciekaw jak bardzo będą wk....ci ludzie, któzy kupili odbiorniki DVB-S2 HD, przerobili instalacje antenowe itp.
Bo - zauważcie - nikt na stronach TVP nie pisze DO KIEDY będą trwały te "testy kodowania". Zwracam uwagę że na konferencjach prasowych mówiono że TO JUŻ NIE SĄ ŻADNE TESTY TYLKO NORMALNA EMISJA.
Widocznie ktoś zmienił zdanie.

Tak na marginesie: ostatnio zauważyłem, że prawie nie oglądam TV.
Oglądają domownicy ale ja bardzo rzadko.
Coraz radziej.
Z wiadomościami dałem sobie spokój bo nie lubię być traktowany jak dziecko (poziom serwisów informacyjnych "brukowieje").
Z rzadka włączę na jakiś stary polski film (np "Pogranicze w ogniu").
Radia WOGÓLE nie słucham od ok 12 lat (nie znajduje nic dla siebie).
Mimo żem radioamator to nawet umykały mi takie zdarzenia jak awaria satelity służącego do dosyłu sygnału stacji Polskiego Radia do obiektów nadawczych.
Dopiero z Internetu dowiadywalem się o awarii i śledziłem jak do poszczególnych obiektów powraca sygnał o jakosci....kiepskiego streamu internetowego (bo tak był prowizorycznie dosyłany).
Gdyby wszystie stacje radiowe zniknęły to ja nawet bym tego nie zauwazył...
A z ciekawostek radiowych.
Pamiętam z dawnych lat gdy w Warszawie na "górnym" UKFie (czyli obencym) nie było żadnej stacji.
Tylko na 99,75 siały nieszczelne instalacje anten zbiorczych (czasem kilkaset metrów od nabliższego bloku) bo używały przemienników TVP2 z kanału 11 na 5 a nośna fonii kanału 5 to było właśnie 99,75 MHz.
Na moim osiedlu na 93,25 i 99,75 (nośne wizji i fonii) był jeen wielki kwik bo w każdej wkładce nieco inaczej "stał" rezonator heterodyny.
No i pamiętam pierwszą stację - pirackie wówczas Radio WaWa na 91 MHz.
Pierwszą legalną stacją był Program Pierwszy Polskiego Radia na 101 MHz nadawany na poczatku mono.
Dosył byl realizowany zwykłą dzierżawioną linią telefoniczną.
Po obfitych opadach (kto mieszkał w Warszawie na pioczatku lat 90 i miał telefon ten wie jak sieć wówczas działała) w tle programu słychać było przesłuchy.
Uparcie w czasie cichszych fragmentów programu słychać było w tle....sygnał zajętości.
A programowi towarzyszył dosc głośny przydzwięk sieciowy (50 Hz) spowodowany doziemieniem żył przewodu (być może tych komutowanych z przesłuchu). Brum powstaje na skutek spadku napiecia na przewodzie prądów wyrównawczych, które ochoczo wybierają miedzianą linię zamiast gruntu, tak gdzie im po drodze.
Wyposażenie centralowe wisi na potencjale ziemi zasilania centrali i pomiędzy centralą a punktem doziemienia linii płyną sobie prady wyrównawcze z sieci energetycznych.
Ja to mam na co dzień w moim telefonie stacjonanym ale na początku lat 90 takie coś miał PR1 na 101 MHz.
O tyle dziwne że stacja prawdopodobnie znajdowała się w PKiN a tam mogli by wygospodarować jakąś radiolinię.
PR1 na 73,7 MHz (ale to może szło z Łazów) nie miał takich objawów i dość szybko dorobił się sygnału stereo (chyba wogóle Jedynka zaczęła wtedy wypuszczać program stereofoniczny gdy zaczęto używać nadajników UKF a nie tylko długofalowego do emisji jej programów).
vari

Dig Dug

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Dig Dug »

igorlan - dokładnie.

A poza tym :
W sumie to nie wiem dlaczego sie dziwicie ?? TVP robi interes jak każdy. Sprzedaje usługę, za która chce pieniędzy. Teoretycznie za dostep do analoga itd, wszyscy powinni płacić abonament, a jak jest z jego ściągalnością to wiemy. A że nie ma za co to inna sprawa.

Dla jasności, nie bronie TVP, nie pracuje w TVP. Tak po prostu to widze.

TVP próbuje uszczelnić grupę odbiorców, by tylko kogo się da przymusić do zapłaty. Ci co mają tunery z wcześniejszego własnego zakupu umozliwiające odbiów pakietu TVP oczywiście dostają po dupie. Ci co mają dopiero zamiar kupić, mają troche lepiej bo i tak coś musieliby kupić. Zresztą posiadanie dydykowanych tunerów jest praktykowane przez wszystkie platformy cyfrowe.

TVP teoretycznie po zakupieniu dedykowanego tunera ma nie brać kasy za podstawowy pakiet, chwali się to, a jak będzie, to zobaczymy.
Zastanawia, mnie też, czy przez zakup dydykowanego tunera, nie zostanie zmuszony wcześniej czy później do opłacania "abonamentu" poprzez coroczną zmianę kodu i wtedy, albo wykupimy dostęp za równowartość abonamentu, albo inna forma ;) (jak sie da), albo odłączenie tunera.

W sumie, to najlepszym wyborem jest nie kupowanie tego dedykowanego tunera, tylko albo posiadanie telewizora z wbudowanym DVB-T o ile jesteśmy w zasięgu lub do czasu dostania się w zasięg DVB-T zakup na rok czasu jakiejs platformy cyfrowej z pakietem za ok 40 zł, bo wtedy potencjalny koszt dedykowanego przez TVP tunera pokryje nam roczne koszty platformy cyfrowej przy dużo wiekszej liczbie kanałów, a potem albo ruszy DVB-T bo wystarczą nam podstawowe, albo zostajemy z daną platformą cyfrową i bogatszą ofertą, ale płatną. Zakup TnK itp wynalazków sobie darujmy, chyba, ze ktoś ma CRT-ka i nie zamierza kupować lepszego telewozora. Jeżeli ktos wogóle nastawiony jest na programy HD - filmowe czy przyrodnicze, to nie ma wogole co rozmawiac. Wybór prosty :D

psocha

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: psocha »

varicap pisze: No i pamiętam pierwszą stację - pirackie wówczas Radio WaWa na 91 MHz.
Pamiętam te czasy, było jeszcze trochę "amatorskich" nadajników FM o zasięgu kilkuset metrów, ale to scigał PIR, i działały jeszcze dwie właściwie pirackie stacje TV Top Canal oraz NTW, a jeszcze wcześniej obecne SB radio wymagało licencji krótkofalowca (egzamin), kto dziś pamięta alfabet morsa.

husky83

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: husky83 »

Dig Dug pisze:igorlan - dokładnie.

A poza tym :
W sumie to nie wiem dlaczego sie dziwicie ?? TVP robi interes jak każdy. Sprzedaje usługę, za która chce pieniędzy. Teoretycznie za dostep do analoga itd, wszyscy powinni płacić abonament, a jak jest z jego ściągalnością to wiemy. A że nie ma za co to inna sprawa.
Tak, ale skoro płacę abonament regularnie to dlaczego mam NIE MIEĆ DOSTĘPU DARMOWEGO do programów które są też z niego utrzymywane? Inna sprawa że nie mam tv-sat :P Ale zastanawia mnie to.. Każą sobie podwójnie płacić - raz abonament, dwa - ABONAMENT !! (chyba że to tylko testy czy coś.. kto to wie...)

06TV

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: 06TV »

Taka jest Prawda i niema co się oszukiwać
HEHEHeHeHEHE!!!!!!!! :lol: :lol:

li921
Posty: 23
Rejestracja: 22 września 2009, o 00:34

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: li921 »

husky83 pisze:Każą sobie podwójnie płacić - raz abonament, dwa - ABONAMENT !! (chyba że to tylko testy czy coś.. kto to wie...)
Potrójnie, bo:
1) abonament,
2) ewentualne koszt odkodowania programów z tv sat,
3) reklamy.
W sumie to nie wiem dlaczego sie dziwicie ?? TVP robi interes jak każdy. Sprzedaje usługę, za która chce pieniędzy. Teoretycznie za dostep do analoga itd, wszyscy powinni płacić abonament, a jak jest z jego ściągalnością to wiemy. A że nie ma za co to inna sprawa.
No właśnie, ale TVP to nie jest firma jak każda inna. To jest telewizja publiczna. Albo abonament, albo biznes. Jeśli TVP == biznes to niech nie będzie abonamentu i wszelkiej ideologii jaka dotyczy telewizji publicznej i "misji". Jedynie komercyjne zasady - płać jeśli chcesz oglądać - a, nie płać, bo masz odbiornik. A jeśli TVP ma być telewizją publiczną to niech telewizja będzie rzeczywiście publiczna, czyli darmowa.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: qwerty »

Powiedz ile osób płaci abonament. Bardzo często słyszę nie płacę, bo i tak nie oglądam tvp. To obłędne koło.

varicap

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: varicap »

psocha pisze:
varicap pisze: No i pamiętam pierwszą stację - pirackie wówczas Radio WaWa na 91 MHz.
Pamiętam te czasy, było jeszcze trochę "amatorskich" nadajników FM o zasięgu kilkuset metrów, ale to scigał PIR, i działały jeszcze dwie właściwie pirackie stacje TV Top Canal oraz NTW, a jeszcze wcześniej obecne SB radio wymagało licencji krótkofalowca (egzamin), kto dziś pamięta alfabet morsa.
"SB radio" to za komuny było do posłuchania na 165 MHz a "MO radio" na 172 MHz. :D
Pewnie Ci chodziło o CB radio.
CB radio wymagało pozwolenia ale nie egzaminu.
Przychodziłeś Z JUŻ KUPIONYM radiem d okienka w PAR i wypelnialeś formularz i coś tam w kasie wpłacałeś. na poczatku pozwolenia przysyłali pocztą do domu (to jeszcze za czasów PIR w 1990 tak było). otem drukowali je już na miejscu a ty czekałeś przy okienku i wychodziłeś z pozwoleniem (rok 1995).
Potem wogóle znieśli wymóg pozwolenia na CB radio.
PAR zbytnio nie ścigał.
Przynajmniej mnie jakoś nie zamknął a nadawałem na większe odległosci i regularne audycje.
Topcanal i NTW pamietam doskonale. Morse'a piąe przez dziesiąte bo kurs skończyłem ale już wszystko prawie zapomnialem.
vari

psocha

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: psocha »

varicap pisze:
"SB radio" to za komuny było do posłuchania na 165 MHz a "MO radio" na 172 MHz. :D
Pewnie Ci chodziło o CB radio.
CB radio wymagało pozwolenia ale nie egzaminu.
Przychodziłeś Z JUŻ KUPIONYM radiem d okienka w PAR i wypelnialeś formularz i coś tam w kasie wpłacałeś. na poczatku pozwolenia przysyłali pocztą do domu (to jeszcze za czasów PIR w 1990 tak było). otem drukowali je już na miejscu a ty czekałeś przy okienku i wychodziłeś z pozwoleniem (rok 1995).
Potem wogóle znieśli wymóg pozwolenia na CB radio.
PAR zbytnio nie ścigał.
Przynajmniej mnie jakoś nie zamknął a nadawałem na większe odległosci i regularne audycje.
Topcanal i NTW pamietam doskonale. Morse'a piąe przez dziesiąte bo kurs skończyłem ale już wszystko prawie zapomnialem.
vari
Napisałem nie precyzyjnie chodziło o pasma dla krótkofalowców tutaj był wymagany egzamin na nadawanie, chyba zresztą dzisiaj również. Nie zajmuję się już tym więc nie wiem.

A SB radio rzeczywiście wymagało tylko pozwolenia wcześniej PIR pózniej PAR, zniesiono dopiero w 2004 roku choć już wtedy nikt tym sobie nie zawracał głowy.

hasior

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: hasior »


kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: kemi73 »

Banda oszołomów i tyle. Na stronie SAT-KURIERA gotowa jest już petycja. Nie wiem czy coś zmieni ale spróbować warto.

Kafar

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Kafar »

Podobnego zdania jest Bogusław Piwowar, p.o. przewodniczącego rady nadzorczej TVP, który mówi, że sygnał platformy TVP odbierany jest daleko poza naszymi granicami, co wiąże się z opłatami licencyjnymi.
Ja wiem, że słowo "daleko" to pojęcie względne. Ale na mapce widać granice i sygnału nie będzie niosło tak jak radia z Torunia na falach długich;/
Głupie tłumaczenie - zresztą, cała Europa tylko czeka aby w gąszczu kanałów z kilkunastu satelit (satelitów - proszę mnie poprawić, z polskiego kulałem zawsze) TVP oglądać :!:

Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Lew2 »

Nie zdążyłem jeszcze wybrać i kupić karty do komputera DVB-S2 HD MPEG4, a już nie ma po co...

Szybko działają. :shock: :evil:

Kafar

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Kafar »

Troche kasy zostanie na inny wydatek, a można spytać co planowałeś?
Może któryś z tych modeli, są wersje bez czytników CI, a przez to tańsze:

Karta PCI TwinHan AD-SP 400 + CI (1041+4046) - 379 PLN
Karta PCI TechnoTrend Budget S2-3200 HD + CI - 459 PLN
Karta PCI TechniSat SkyStar HD 2 + CI - 419 PLN

Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Lew2 »

Kafar pisze:Troche kasy zostanie na inny wydatek, a można spytać co planowałeś?
Może któryś z tych modeli, są wersje bez czytników CI, a przez to tańsze:

Karta PCI TwinHan AD-SP 400 + CI (1041+4046) - 379 PLN
Karta PCI TechnoTrend Budget S2-3200 HD + CI - 459 PLN
Karta PCI TechniSat SkyStar HD 2 + CI - 419 PLN
Planowałem SkyStar, tylko bez złącza CI bo mi nie potrzebne. Tam były jakieś dwie wersje i właśnie nie bardzo było jasne czym się różnią, ale teraz to już po temacie.

Kafar

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Kafar »

Może się jednak przyda - przy olaniu platformy przez TVP i opieszałości DVB-T, gdy nadaży się okazja to mozna zainwestować w TnK. Będzie za darmoche niwiele mniej z Astry i HB, a do tego gratisy jak F1 w RTL bez głupiego studia i Eurosport niemiecki za free, szkoda tylko TVP HD i TVP Sport, ale się pewnie nie doczekamy.
A że tuner będzie DVB-S2 to może na kilka lat starczy zanim zmienią. Tylko kto teraz odkupi obecny Hybrid+DVB-S, skoro taka sytuacja. :( :|


Kafar

Re: Platforma satelitarna TVP

Post autor: Kafar »

Jak udało się nam dowiedzieć, jej członkowie zastanawiali się nad modelem biznesowym przedsięwzięcia. Mają twardy orzech do zgryzienia, bo kodowanie sygnału również oznacza dla spółki dodatkowe koszty, które mogą być nawet wyższe niż ewentualne dopłaty dla właścicieli praw autorskich.
To się w mojej głowie szarego zwykłego zjadacza chleba nie mieści. Będzie drożej niż plan Farfała po ewentualnych negocjacjach, ale będzie i zysk - szczególnie dla świeżo przyspawanych do stołków na górze :evil:
DVB-T także nasi sąsiedzi odbiorą - może nie tak daleko jak Spot Beam, ale przypuszczam, że odległość od granic wyniesie połowę tego co spot beam i tak samo sobie Dr. House'a oglądną i tu już nie ma problemów. Tak samo my oglądamy Słowaków, Niemcó czy Czechów.
Panie boże w jakich czasach i z jakimi władzami(wybieranymi nie bezpośrednio) nam przyszło żyć.
Konsekwencją decyzji obecnego Zarządu TVP może być odwrócenie się telewidzów od telewizji publicznej. Pierwsze sygnały są już widoczne na licznych forach internetowych, ponieważ decyzja o zakodowaniu spowodowała natychmiastową reakcję setek internautów. Prawdopodobny bojkot TVP oznaczałby kolejny spadek oglądalność telewizji publicznej, a tym samym zmniejszenie udziału w rynku, spadek wpływów z abonamentu i dochodów z reklam.
Niech to wezmą lepiej pod uwagę na przykładzie bojkotu PZPN. Czas kruszyć betonowe mury :!:
"Zdecydowaliśmy, się na kodowanie anten ze względów prawnych. Po prostu nie mamy odpowiednich licencji" - mówi Małgorzata Wiśnicka-Hińcza z nowego zarządu TVP i odsyła po szczegóły do biura prasowego. Bardziej rozmowny jest p.o przewodniczącego rady nadzorczej Bogusław Piwowar: "Zagraniczne firmy, które sprzedają prawa do konkretnych wydarzeń sportowych, albo programów telewizyjnych, podpisują umowy na ich nadawanie na terenie jednego państwa. A sygnał z platformy TVP jest odbierany daleko poza naszymi granicami. Musielibyśmy teraz negocjować umowy i najpewniej do tego dopłacać" - mówi. I tłumaczy, że to nie nowy zarząd obiecywał złote góry, ale Piotr Farfał i to on odpowiada za aferę wokół platformy.

"To bzdura!" - odpowiada Farfał. "99,9 proc. audycji nie rodziło problemów prawnych. Chodzi o zaledwie kilka imprez, jak Euro 2012 czy skoki narciarskie. I można było zakodować konkretne mecze, a nie cały kanał. To strzał w wiarygodność telewizji. Jeśli ta decyzja zostanie utrzymana będzie oznaczać koniec platformy TVP" - mówi. I oskarża nowe władze telewizji: "W czyim interesie działa nowy zarząd? Mieli skorzystać widzowie, a skorzysta komerycjna konkurencja".
Dla mnie też to jest strzelaniem do wróbla z armaty - technika pozwala na zakodowanie konkretnej transmisji czy filmu, a nie całej oferty.

Zablokowany