Brak informmacji o dvb-t w mediach

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: apk »

Wyłączyć kanały TVP i znaleźć chętnych na utrzymanie nadajników i postarać się o pozwolenie na testy na 6 –12 miesięcy z automatyczną możliwością przedłużania :D .
Sprawdzić czy TVP ma prawo opóźniać start telewizji cyfrowej a w konsekwencji nałożyć kary finansowe :lol: .
2 multipleksu w ogóle bym nie uruchamiał bo dla 2-3% mieszkańców w zasięgu nadajnika .
To nie opłaca się a te kodowane przerzuciłbym na satelitę .

varicap

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: varicap »

apk pisze:Wyłączyć kanały TVP i znaleźć chętnych na utrzymanie nadajników i postarać się o pozwolenie na testy na 6 –12 miesięcy z automatyczną możliwością przedłużania :D .
Sprawdzić czy TVP ma prawo opóźniać start telewizji cyfrowej a w konsekwencji nałożyć kary finansowe :lol: .
2 multipleksu w ogóle bym nie uruchamiał bo dla 2-3% mieszkańców w zasięgu nadajnika .
To nie opłaca się a te kodowane przerzuciłbym na satelitę .
Drugi multiplex można uruchomić ogólnopolsko bez wyłączania TV analogowej. To trzeci MUX ma tak małe pokrycie jeśli nie bierzemy pod uwagę wyłączeń analogu.
Ale MUX2 ma być dla nowych graczy na rynku więc KRRiT i władze zrobią wszystko by nie narazić się oligarchom medialnych (zwłaszcza w nadchodzącym 2010 roku - roku wyborczym do samorządów i na prezydenta).
vari

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: qwerty »

varicap pisze:Drugi multiplex można uruchomić ogólnopolsko bez wyłączania TV analogowej. To trzeci MUX ma tak małe pokrycie jeśli nie bierzemy pod uwagę wyłączeń analogu.
Ale MUX2 ma być dla nowych graczy na rynku więc KRRiT i władze zrobią wszystko by nie narazić się oligarchom medialnych (zwłaszcza w nadchodzącym 2010 roku - roku wyborczym do samorządów i na prezydenta).
vari
Mam pytanie do osób w obeznanych w temacie. Załóżmy, że 2 multipleks pojawi się w 2010 roku (rok po pierwszym multipleksie). Czy osoby będące "objęte" w 3 etapie (2011 rok) będą mieć na starcie 1 czy 2 multipleksy?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: Puma »

Czy osoby będące "objęte" w 3 etapie (2011 rok) będą mieć na starcie 1 czy 2 multipleksy?
Pierwszy multipleks, oczywiście może się zdarzyć że równocześnie będzie uruchomiony tam multipleks 1 i 2 ;)

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: apk »

2 multipleksu w ogóle bym nie uruchamiał bo dla 2-3% mieszkańców w zasięgu nadajnika
Jak uruchomią płatny multipleks to garstka ludzi będzie to oglądać a ci co chcą płacić wybiorą satelitę tam oferta jest nieograniczona i różnorodna pod względem kanałów i opłat .
Telewizja naziemna była i powinna być ogólnodostępna a nie dla małej garstki ludzi .

Demon

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: Demon »

apk pisze:2 multipleksu w ogóle bym nie uruchamiał bo dla 2-3% mieszkańców w zasięgu nadajnika
Jak uruchomią płatny multipleks to garstka ludzi będzie to oglądać a ci co chcą płacić wybiorą satelitę tam oferta jest nieograniczona i różnorodna pod względem kanałów i opłat .
Telewizja naziemna była i powinna być ogólnodostępna a nie dla małej garstki ludzi .
Nie masz racji. Zapoznaj się z oficjalną dokumentacją. Harmonogram wprowadzania NTC mówi, że:
  • MUX-1 docelowo ma zawierać ofertę bezpłatną i należeć będzie do TVN, TV4, Polsat i TV Puls. Do czasu zakończenia emisji analogowej jest multipleksem odtworzeniowym, czyli zawierać będzie wszystkie programy telewizyjne ogólnopolskie nadawane do tej pory w formie analogowej. Po wyłączeniu nadajników analogowych TVP ze swoimi trzema programami opuści ten MUX.
  • MUX-2 będzie zawierał programy niekodowane przynajmniej do końca procesu cyfryzacji, czyli do momentu wyłączenia ostatniej emisji analogowej. Ten multipleks ma być pewnego rodzaju "marchewką" dla odbiorców TV stymulujący zakup urządzeń cyfrowych. Nie ma zapisów (nie zauważyłem takich), które zmuszałyby właścicieli MUX-2 do nadawania programów niekodowanych po zakończeniu cyfryzacji. W obecnym momencie trwają prace nad dokumentami konkursowymi na operatora (dysponenta częstotliwości) a dokładniej konsultacje UKE-KRRiT. Mam nadzieję, że proces konkursowy możliwie szybko zostanie zakończony sukcesem. Ten etap jest wyjątkowo ważny, bo to od operatora multipleksu będzie zależało, jakie programy znajdą się w jego ofercie.
  • MUX-3 będzie multipleksem własnym TVP. W niektórych dokumentach nazwany jest MUX-REG (moim zdaniem to jest bez sensu). Niestety przydzielone częstotliwości dla całego multipleksu są wykorzystywane przez emisję analogową programów TVP (w różnych miejscach mogą to być TVP1, TVP2 lub TVP Info). Jednak zgodnie z informacją, jaką otrzymałem z UKE, TVP stara się rozpocząć emisję eksperymentalną w 42 lokalizacjach (30 zostało zaaprobowanych) na częstotliwościach tymczasowych.
Tak więc podejrzewam, że MUX-1 będzie uruchamiany według własnego harmonogramu, MUX-2 może w niektórych miejscach nawet zostać uruchomiony przed MUX-1 a MUX-3 zgodnie z harmonogramem TVP, którego jeszcze nie znamy (TVP jeszcze nie raczyła odpowiedzieć na moje pytania :evil: ).

Osobnym problemem jest "doświetlanie" lokalizacji trudnych i beznadziejnych (głównie w górach) przy pomocy Platformy Satelitarnej. Emisja została uruchomiona lecz po niecałym miesiącu zakodowana. Argumenty są śmieszne - licencje na programy! Podejrzewam, że kawał południa Polski odbiera telewizję czeską a zachodniej Polski niemiecką. Pytanie, czy nadawcy czescy i niemieccy posiadają licencje rozwiązujące wprost ten "polski problem"??? Decydenci TVP z obecnym p/o prezesem na czele powinni udać się na południe i na zachód po lekcje do sąsiadów.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: markus 69 »

Mili państwo w dniu wczorajszym byłem zgłosić usterkę u swojego operatora internetu, a że i on zajmuje się większym zakresem usług między innymi cyfrową TV. Stojąc i czekając na swoją kolej zauważyłem że na 15 osób oczekujących to 5 z nich oddawała dekodery cyfrowe, rozwiązała się między nami krótka rozmowa na temat TV cyfrowej i wyobraźcie sobie nikt z nich nie wiedział że już jest nadawana DVB T - byli bardzo zdziwieni tym faktem. Więc jak mamy w ten sposób uświadomić społeczeństwo skoro ludzie nic nie wiedzą z regionów, w których już od jakiegoś czasu, a jest to nie mały okres jeżeli chodzi o Gorzów, jest nadawany taki sygnał - większość z nich to osoby młode więc chyba bardziej poinformowane i wiedzące czego oczekują.
A jednak??

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: qwerty »

Zdradzili powód oddawania dekoderów cyfrowych? Na chłopski rozum nie ma żadnego powodu rezygnowania. W jakim wieku byli? Dla niektórych takie coś jest zbyt nowoczesne. Dla nich wystarczyłaby telewizja czarno-biała bez fonii. ;)

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: markus 69 »

@qwerty
Nie, nie, nie przesadzajmy mówiąc ludzie młodzi mam na myśli przedział wiekowy 25-40. A byli bardzo zawiedzeni jakością usług dostarczanych oraz samym pakietem programowym no i pewnie też pod uwagę brali cenę za okres użytkowania pseudo dekodera, który jak jedna z pań mi powiedziała korzystając z usługi VOD otrzymywała filmy nie do końca spełniające jej oczekiwania ( np. BEZ GŁOSU LUB NA ODWRÓT ).Ale istotą rzeczy jest nie to dlaczego rezygnują ale dlaczego niewiedzą, że w Gorzowie od 2 lat jest już sygnał DVB T a od pół roku docelowy pakiet multipleksu.
I to bym nazwał wielką porażką informowania społeczeństwa.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: Puma »

Nikogo nie interesuje informowanie w mediach o tym fakcie (poza klientami).
1. Platforma cyfrowe siedzą cicho z wiadomych powodów lub wprowadzają w błąd jak TVP.
2. Rząd siedzi cicho bo by musiał coś zrobić z tym gdyby ludzie zaczęli się domagać większej operatywności (interwencji).
3. Nawet jeżeli ktoś jest zainteresowany NTC np. TV Puls, Emitel to siedzi cicho bo albo nie stać go na kampanię reklamową albo NTC jest na takim etapie że może większość rozczarować swoją jakością.

Ps. Zaczynam się cieszyć z tego że jestem poza zasięgiem NTC patrząc na to co się dzieje, nie stać mnie fizycznie na latanie z antenami po dachu.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: markus 69 »

@Puma
Pewnie masz dużo racji w tym co piszesz ale wydaje się że nieuchronne jest to, że nastąpi taki moment że wyłączą analog - a chyba jednym z pierwszych regionów jest ziemia lubuska więc może nastąpić, bardzo jak nie WIELKIE rozczarowanie i rozgoryczenie ludzi >> być może że to dotknie najmniej zamożnych << faktem, że nagle coś im zabrali. Więc , żeby uniknąć takich rozczarowań powinno się dać jakąś szansę tym ludziom w zaopatrzenie w odpowiednią wiedzę a co oni później z nią zrobią, no to chyba inna bajka - bo coś mi się wydaje że na pomoc państwa to raczej niema co liczyć.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: Puma »

@markus 69
To prawda, wiedzę można przekazać tylko kto ma to zrobić? Jak wykazałem nikomu specjalnie nie zależy na tym. Zapewne przyjdzie czas gdy nie będzie już wyjścia i NTC ruszy, ale dopóki można odwlekać start NTC to się to robi.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: markus 69 »

Na tak postawione pytanie - kto miał by to robić?
Wydaje się tylko nasuwać jedna odpowiedź. Moim zdaniem Ministerstwo infrastruktury jako organ zarządzający tą częścią sfery życia społecznego w naszym kraju. A skoro powyższe ministerstwo a pewnie ma ono dużo do powiedzenia w przekazach między ludzkich to za pośrednictwem TVP bo w końcu ona z nazwy i wydaje się obowiązku pełnienia ważnych misji społecznych powinna zająć się taką informacją i to chyba jak najszybciej. Żeby znów się nie okazało że duża część z nas obudzi się z ręką w nocniku.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: Puma »

Moje pytanie było retoryczne bo ani rząd (ministerstwo) nie jest tym zainteresowane ani tym bardziej TVP (a nie wiem czy TVP w ogóle idzie zmusić do czegoś ;) ).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kampania informacyjna możliwa będzie dopiero, gdy ruszy cyfryzacja. Plany są przygotowywane ale nikt nie zdecyduje się nagłaśniać tematu by potem się okazało, że znów jest 'poślizg' ze startem pierwszego MUX'a i tysiące skarg, że ktoś kupił, a nie działa itp.

Prace się toczą choć być może tego nie widać. Komitet Rady Ministrów przyjął "Plan wdrażania...". Każdy resort zaangażowany w proces przygotowuje informacje o cyfryzacji. Nadawcy w każdej chwili są gotowi do emisji programów informacyjnych, tylko najpierw muszą się skończyć testy i ruszyć realizacja Planu wdrożenia wraz z realistycznym Harmonogramem.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: markus 69 »

Panie Jarosławie a czy dotychczasowy plan wyłączania nadajników analogowych nadal obowiązuje. Czy będzie przesunięcie jego w czasie (dość istotna informacja) bo nie wiem czy następne tv mam zacząć powoli wymieniać. >woj. LUBUSKIE<

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Na razie przesunięto start pierwszego etapu. Na... tego nie wiemy, na kiedy.
Formalnie na razie nie zmieniono terminów wyłączania stacji analogowych, choć należy przypuszczać, że przynajmniej pierwszy etap wyłączeń może zostać przesunięty.

uggp

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: uggp »

Panie Jarku, a harmonogram zostanie przesunięty czy może przesunięty i ściśnięty? Chodzi mi o 3 etap, czy jeszcze bardziej się opóźni czy może już na końcu coś będzie nadrobione?

Demon

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: Demon »

uggp pisze:Panie Jarku, a harmonogram zostanie przesunięty czy może przesunięty i ściśnięty? Chodzi mi o 3 etap, czy jeszcze bardziej się opóźni czy może już na końcu coś będzie nadrobione?
Wydaje się, że komisja UE będzie starała się jeszcze przyśpieszyć ostatni etap wyłączenia analogu. Chyba, że rządzący w Polsce pokażą, że ich słowo jest ważniejsze :evil:. (Myślicie, że będzie ich duma rozpierała, czy ponownie biedni Polacy "będą uciskani" przez europejski twór?)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Brak informmacji o dvb-t w mediach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie jest mi znany żaden nowy harmonogram. Poprzedni się posypał ze względu na problemy ze startem 30 września (etap 1).
Wszyscy zapewniają, że ostateczny termin wyłączenia TV analogowej zostanie dotrzymany. Szczególnie, że jak już wspomniał mój przedmówca, Komisja Europejska naciska na jak najszybsze wyłączenie analogu. Można więc na razie założyć, że plan ulegnie jakiejś formie 'kompresji'.
Niestety są to na razie tylko luźne dywagacje. Żadnych oficjalnych dokumentów w tej sprawie na razie nie widziałem.

Zablokowany