Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Puma »

Cóż, zgadzam się. Wytyczne były znane od dawna.

Może niektórzy pamiętają że jak kupowałem monitor z tunerem to pytałem się na forum jaki kupić (3,5 roku temu), dobrze mi doradzili bo monitor był super i odbierał to co miał odbierać.

Ps. Obecnie mam od niedawna inny monitor.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Bogoes »

Dokładnie tak właśnie jest... dziwię się tylko tym, którzy jeszcze w tym roku kupowali dekodery SD, a na znanym portalu aukcyjnym widziałem ofertę, na której sprzedano 47 :o tunerów SD.
Ech, nawet nie wiem, czy takich ludzi żałować... bo jak ktoś kupuje przez internet, to wystarczyłoby poświęcić kilkanaście minut na poznanie wymagań, można też porozmawiać ze znajomymi, czy nawet wskoczyć do pierwszego lepszego sklepu ze sprzętem rtv i podpytać się. Możliwości zdobycia wiedzy są niemal nieograniczone, no chyba, że ktoś skupia się tylko na najtańszej ofercie (zawsze co 3 grosze do przodu, to moje :D )...
Wydaje mi się, że nie ma co odpowiadać na takie BEZZASADNE lamentowanie, bo przy każdej (nawet najdrobniejszej zmianie jakiś niezadowolony się zawsze znajdzie) :lol:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Puma »

Zawsze się tacy znajdą co wiedzą "lepiej".

Baa, nawet mój Brat zamiast się zapytać jaki kupić telewizor (a było to nie tak dawno) to kupił co chciał... co prawda kanały HD odbiera ale już nie jest rozdzielczości FullHD ;)

ftalo2

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: ftalo2 »

poczekajmy do 28 kwietnia,zobaczymy kto będzie miał mocniejsze argumenty.Ja już się nie odzywam,jak ktoś wspomniał-mnie to nie obchodzi.Telewizor gra,tuner działa znakomicie.Nikt mi nie będzie dyktować co mam kupować,albo co miałem kupować itd.Nie muszę się tłumaczyć,gdyż o niczym nie wiedziałem.
A z tym dźwiękiem w tunerze,to mam przełącznik mpeg/e-ac3 ,ale jest nieaktywny. Na filmach zewnętrznych dźwięk czyta we wszystkich kodekach standardu mpeg-1, 2, 4 ,a nawet wma.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: belzebiusz »

Robert03 pisze: Mamy jednak wolność słowa więc można sobie pomarudzić.

"A ja mam czarnobiały telewizor lampowy ALGA 21. Pracujący w paśmie kanałów 1-12 i ten odbiornik nie odbiera mi kanałów TVP. Dekodera nie mogę podłączyć bo ten odbiornik nie jest przystosowany. Płacę abonament i żądam by TVP nadawała mi program pierwszy w kanale 1 lub 2 bo mam taką antenę i taki odbiornik. Jak nie to nie będę płacił abonamentu. Przecież TVP jest dla wszystkich, to co ja mam teraz zrobić? Jestem biedny i nie stać mnie na wymianę odbiornika. A jak kupowałem telewizor w 1969 roku to nic nie mówiono o TV cyfrowej..."
To tak mniej więcej z cyklu pomarudzmy sobie :-).
Odpowiedni modulator i nawet do takiego telewizora można podłączyć tuner przez gniazdo antenowe. ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: adac »

Nie pójdzie, lampy dawno straciły emisję (próbowałem) /ot

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Robert03 »

belzebiusz pisze: Odpowiedni modulator i nawet do takiego telewizora można podłączyć tuner przez gniazdo antenowe. ;)
Oj tam :-) Pewnie że pójdzie żaden kłopot. Nawet TVP1 HD można oglądać :-) A jaki czysty obraz jest :-). Tak tylko dla przekory napisałem. Jak marudzić to marudzić :-).

ftalo2:
To że filmy z plików mają dzwięk nie oznacza że obsługuje E-AC3. Skoro masz to nieaktywne to moim zdaniem pewności nie ma że obsługuje. Można to łatwo sprawdzić.
Włącz sobie np. Polsat z MUX-2 i zobacz w menu wyboru ścieżki dzwiękowej czy w obu strumieniach dzwięku nadawanych z tym kanałem jest dzwięk. Jeśli masz dzwięk tylko stereo ( w jednym strumieniu) a brak jest dzwięku na DD+ ( w drugim strumieniu) to znaczy że E-AC3 nie jest obsługiwane. Taki sam test możesz wykonać na TVP1 SD.
Jeśli dzwięk będzie zawsze bez względu jaki strumień wybrałeś oznacza to że jest odbługa E-AC3.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: belzebiusz »

Nie tylko na tych kanałach, dodatkowe ścieżki E-AC3 (DD+) emitowane są na następujących kanałach:
TVP1 HD (TVP1 SD do 28 kwietnia) - 2 ścieżki E-AC3
TVP2 HD - 2 ścieżki E-AC3
TVP Kultura - 2 ścieżki E-AC3
TVP Historia
TVP Rozrywka
TVP Polonia
TVP ABC (tylko ścieżka aux jest w E-AC3)
Polsat - 2 ścieżki E-AC3
Stopklatka TV

tzok

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: tzok »

Mam całkiem niedawno kupiony dekoder DVB-T Cabletch URZ-0089, który jest dekoderem SD i niestety mam problem. Dekoder jest podłączony do 7" TV LCD więc nie było sensu kupować dekodera HD. Mam inne dekodery HD które pozwalają oglądać programy HD na starych TV, nawet kineskopowych ale ten był bardzo fajny do tego przenośnego TV, bo jest mały.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ponieważ świadomie wybrałeś taki dekoder, to problem masz na własne życzenie.
Skoro był "fajny" pomimo niezgodności z wymaganiami krajowymi to mogę tylko gratulować importerowi, który najpierw sprzedawał odbiorniki SD (pomimo ich niezgodności z rozporządzeniem ministra i wbrew zapisom ustawy o wdrażaniu DVB-T), a teraz pomoże rozwiązać problem i sprzeda jeszcze raz, ale tym razem HD.

/Skoro był to zakup świadomy, to namawianie na skorzystanie z "niezgodności z umową" nie ma sensu./

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: stefan90 »

Ciekawi mnie, czy po zakończeniu emisji w standardowej rozdzielczości, zostanie rozwiązany problem formatu na TVP1 HD. Problem w tym, że programy/filmy/ seriale nagrywane w 4/3 są tam nadawane w tym koszmarnym okienku. Na telewizorach 4/3 wygląda to ohydnie, nie mówiąc już o znacznie pomniejszonym obrazie. Oby, po zaprzestaniu emisji SD, respektowano formaty nadając je jak należy.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: belzebiusz »

Niestety format HD nie zakłada w swojej specyfikacji WSS i treści 4:3 muszą być emitowane z czarnymi pasami po bokach (pillarbox).

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: stefan90 »

To jak to jest mozliwe ze widzialem kiedys audycje 4/3 na ZDF HD ? Z resztą mozna te materiały splaszczyć do 16/9 i wtedy WSS jest nie potrzebne

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Robert03 »

stefan90 pisze:Ciekawi mnie, czy po zakończeniu emisji w standardowej rozdzielczości, zostanie rozwiązany problem formatu na TVP1 HD. Problem w tym, że programy/filmy/ seriale nagrywane w 4/3 są tam nadawane w tym koszmarnym okienku. Na telewizorach 4/3 wygląda to ohydnie, nie mówiąc już o znacznie pomniejszonym obrazie. Oby, po zaprzestaniu emisji SD, respektowano formaty nadając je jak należy.
Moim zdaniem większość materiałów nagranych w 4/3 TVP1HD transmituje jak należy.
O jakim koszmarnym okienku mówisz ?
Czy masz na myśli dwa czarne pasy po bokach obrazu czy też czarne pasy po bokach i na górze ( obraz otoczony z każdej strony czarnymi pasami ).

Jeśli to pierwsze to tak zostanie i tak jest prawidłowo. Nie ma możliwości rozciągania materiałów nagranych w 4/3. Mielibyśmy wtedy potworki w postaci porozciąganych, zniekształconych twarzy. Można w ostateczności zrobić "zoom" materiału tak by nie było czarnych pasów po bokach i obciąć wtedy górę i dół obrazu. Widziałem ostatnio tak wyemitowany "Kogel Mogel" na TVP seriale. Niestety to też niedobry pomysł bo wtedy w niektórych scenach, ujęciach twarze aktorów są ucięte i widać tylko brzuch co wygląda niedobrze.
Jeśli to drugie to kwestia Twoich ustawień sprzętu.
Ostatnio zmieniony 22 kwietnia 2014, o 08:54 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: radier »

Mu chodzi o wygląd materiału 4/3 z dodanymi pasami po bokach przez nadawcę na starym TV w formacie 4/3. Obraz nie wypełni mu całego ekranu mimo, że materiał (w sumie to 16/9 wliczając pasy) i ekran są w formacie 4/3.

Capisci?

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: stefan90 »

O to mi właśnie chodzi. Powinno się nadawać zgodnie z formatem. W tej chwili na jedynce przy każdym programie musze oglądać czarne pasy, albo po bokach albo od góry. O ile wprzypadku 16/9 to rozumiem to w wwypadku 4/3 jest to absurdalne

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: belzebiusz »

Teoretycznie można by nadawać materiały 4:3 w 1440x1080 (w takiej rozdzielczości nadają nieliczne kanały na satelicie - z polskich np. TVR HD), ale odbiornik by to automatycznie rozciągnął do 16:9, gdyż tylko takie proporcje są w standardzie transmisji HD w telewizji i na Blu-ray, dlatego emisja musi iść z czarnymi pasami po bokach.

Niestety pełnoekranowe 4:3 można emitować tylko w SD (576i).

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: pawelll »

radier pisze:Mu chodzi o wygląd materiału 4/3 z dodanymi pasami po bokach przez nadawcę na starym TV w formacie 4/3. Obraz nie wypełni mu całego ekranu mimo, że materiał (w sumie to 16/9 wliczając pasy) i ekran są w formacie 4/3.

Capisci?
stefan90 pisze:O to mi właśnie chodzi. Powinno się nadawać zgodnie z formatem. W tej chwili na jedynce przy każdym programie musze oglądać czarne pasy, albo po bokach albo od góry. O ile wprzypadku 16/9 to rozumiem to w wwypadku 4/3 jest to absurdalne
A ja nie wiem o co chodzi. Nie dalej niż wczoraj oglądałem TVP Historia na TV 4:3 i obraz (o prawidłowych proporcjach) wypełniał cały ekran. Tuner Wiwa 95memo. Na TVP1HD też nie pamiętam, żeby taki problem istniał. A pasy góra/dół przy TV 4:3 i programie 16:9 są chyba oczywistem

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: stefan90 »

Problem jest tylko na kanałach HD Telewizji Polskiej. Pasy przy 16/9 na telewizorze 4/3 są normalne i tu się zgadzam, natomiast przy audycji 4/3 ekran telewizora 4/3 powinien być w całości wypełniony, a tak się nie dzieje - są czarne pasy ze wszystkich stron, albo obraz wyciągnięty i pasy tylko po bokach - i o to mi chodzi. TVP HISTORIA, ROZRYWKA, KULTURA itp. nadają jak należy - z zachowaniem właściwych dla audycji proporcji

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Robert03 »

Tak się nie dzieje i się działo nie będzie.
Transmisja w jakości HD jest nadawana wyłącznie w formacie panoramicznym bez względu na rodzaj materiału. Dlatego na kanałach HD pasy po bokach są i będą. Zaprzestanie emisji SD w NTC nie ma z tym nic wspólnego.
Jedynym rozwiązaniem tego problemu byłaby opcja "zoomowania" obrazu przez Twój odbiornik w taki sposób aby "wyciąć" pasy po bokach i u góry i u dołu.
Kanały typu Historia, Kultura czy Rozrywka nie nadają w HD i tam tego zjawiska nie ma.
W TVP Sport oraz kanałach TVN i Polsatu nadawanych w jakości HD stare materiały także nadawane są w taki sposób jak robi to TVP. Taki sposób nadawania przyjęto i czy to się komuś podoba czy nie jest on prawidłowy.
Czas pożegnać szklane malutkie słoiki i zastąpić je płaskimi deskami :-).
Oglądanie formatu 16:9 w małym kineskopowym odbiorniku także do optymalnych już nie należy.

Zablokowany