Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: pawelll »

Gdybym chciał potraktować kolegę protekcjonalnie (swoją drogą protekcjonalność zawiera w sobie także życzliwość) użyłbym nieco innych sformułowań. Ale jak widzę kolega lustracja nie odpuści żadnej okazji na szukanie na mnie haka ;)

A co do meritum, wczytałem się w opisy tych aukcji i moim zdaniem zła wola sprzedawców jest aż nadto widoczna. A już najlepszy jest zapis "SD (stand. rozdzielczość" i nieostry znaczek HD (dotyczący chyba multimediów) na zdjęciu w aukcji 4046506515. Wszędzie niby pisze o SD ale w logach stacji nie zachował czujności i wkleił TVP2 HD. Inna sprawa, że ktoś chyba nieźle wtopił na tych STB, tam są ilości po kilkaset sztuk.

ftalo2

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: ftalo2 »

po pierwsze nie jestem nowy na forum,tylko jestem tu 2 lata,a to że się nie da zalogować na poprzednie konto z powodu kodów obrazkowych które nie działają,to już nie moja wina i nie ten wątek.
Powtarzam,mi nie jest potrzebne TVP,nie chodzi o mnie.I powtarzanie że od 2009 cośtam,po prostu nie ma sensu.Ja mogę powtórzyć setny raz że nikt obojętnie czy świadomy czy nie ,nie będzie kupował drugiego tunera z powodu dwóch kanałów TVP. Cała reszta o parametrach ,wymaganiach,co muszę,a co nie muszę jest offtopem

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Krosnoludek »

Przez to że ileś tam osób zakupiło świadomie czy też nie niezgodne tunery ma nie być programów w HD, lub być dublowane i zajmować niepotrzebnie cenne miejsce w NTC ?

Z Suchej Góry przez kilka lat nadawano DVB-T w MPEG-2, też musieliśmy je wymienić, nikt nie płakał tylko poszedł do sklepu i zakupił nowy.

Teraz najbardziej winni są sprzedawcy i dystrybutorzy sprzętu, którzy wciskali nieświadomym klientom niezgodne tunery, bo do telewizora CRT nie potrzeba HD.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: adac »

nikt obojętnie czy świadomy czy nie, nie będzie kupował drugiego tunera z powodu dwóch kanałów TVP
oczywiście, żadnego przymusu nie ma. Przecież już napisałem wyżej: ktoś może nie być zainteresowany, co chyba można zrozumieć.
Tak samo ktoś nie kupi kodowanego dekodera CP bo nie zamierza oglądać.

Kwestia świadomego zakupu oraz gdzie ktoś kupuje i czy opłaca się zaoszczędzić 15 zł w porównaniu ze sklepem stacjonarnym to zupełnie druga sprawa i nawet nie warto się nad tym rozwodzić.
W mojej okolicy miałbym spory problem żeby kupić niezgodny albo niedziałający dekoder w firmowym sklepie RTV i wszyscy doskonale wiedzą gdzie są takie sklepy. Niektórzy wolą jednak szukać okazji na forach aukcyjnych, to dość popularne hobby ale to nie jest temat techniczny.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Robert03 »

ftalo2 pisze:no właśnie,poczekajmy co się stanie jak zniknie TVP1SD, to się zrobi..
Nic się nie zrobi.
Problem jest marginalny i liczony w promilach.
W 2009 było wiadomo że dekoder musi umożliwiać odbiór kanałów w jakości HD.
Portale aukcyjne nie są wyznacznikiem prawa ani żadnym odzwierciedleniem sytuacji. To źródło wielu sprzecznych informacji, kłamstwa i wciskania "kitu". Wielu naciągaczy próboje tam sprzedać swoje buble za kosmiczne pieniądze.
Za 59 PLN to można kupić pilot do dekodera a nie dekoder więc nie ma nad czym płakać.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: lustracja »

Jest wielu ludzi, którzy nawet jakby mogli odbierać to nie oglądają tego czy innego nadawcy.

Akurat sprzedawca tej aukcji, którą wskazał @ krasnoludek 3986814414 jasno pisze co sprzedaje natomiast 4046506515 wprowadza w błąd wypisując co można obejrzeć za darmo wpisuje TVP HD.

Wbrew pozorom na aukcjach nie kupują stare babcie tylko wnukowie. Nie ma co oszczędzać na babci.
Ja zawsze radziłem jak ktoś pytał kup HD na zapas. Nie żałuj 15 zł.
Podobnie teraz. jak kupujesz TV Nie kupuj 3D tylko jak jest tanio to z DVB-T2. :lol:
I żadne HD Ready bo i takie chyba 32" cale jeszcze sprzedają. I niby to nie ma znaczenia tylko po co kupować.

Winni są sprzedawcy.
Swoja drogą w 2009 r to jeszcze nie ma się co dziwić, że ludzie popełniali błędy.
Ale STB za 100zł już się zamortyzował.
Ale, żeby teraz jeszcze ktoś kupował SD i nie wiedział to nawet nie ma co się silić na poczucie wyższości.
Kto wie i widzi powinien zgłosić na allegro jako naruszenie zasad - niech sprawdzą czy sprzedawca informuje, że odbiornik jest niezgodny z wymaganiami, a nie tylko podawać na forum.
tutaj akurat trudniej o błąd. ;)
ale wiele osób nie szuka nawet forum czy przepisów. mgliście coś wie o MPEG4 i tyle.

Dlatego ważne jest aby wymiany odbiorników były planowane na 7-8 lat naprzód.
2 lata to dobre dla producentów i sprzedawców a nie konsumentów.


belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: belzebiusz »

Obrazek porównujący SD i HD mnie rozwalił. :P

A tak w ogóle to artykuł wprowadza w błąd mniej zorientowanych widzów bo nie wspomina, że dotyczy tylko widzów telewizji naziemnej (tajemniczy skrót DVB-T).

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: naziemna-ntrc »

Telewizorki powinni podpisać odwrotnie. Połówka podpisana jako SD doskonale odzwierciedla kanały HD w NTC w czasie dynamicznych scen. :lol:

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Krosnoludek »

Uwaga, widzowie bez dostępu do kanałów HD!

http://www.tvp.pl/o-tvp/centrum-prasowe ... d/14713966

ftalo2

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: ftalo2 »

Tylko zachodzi pytanie,skąd konsument ma wziąć paragon i pudełko od 2 letniego tunera?Większość dawno wyrzuciła,bo wszystko działa jak trzeba(aż do teraz gdy weszło HD na dobre) .Gwarancji też się nie podpisuje w sklepie,tylko dostaje pustą do wypełnienia w domu. Nieświadomy konsument zazwyczaj nie zwracał uwagi ani na jedno ani na drugie. A bez tego nawet nie ma po co iść do sprzedawcy. Sklepy internetowe też archiwizują transakcje po 2 miesiącach i co mu zrobić potem?
Więc czarno widzę tę wymianę tunerów

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: lustracja »

bez przesady każdy trzyma dowód zakupu przez 2 lata bo to często podstawa gwarancji a nie karta gwarancyjna.
gorzej z terminem sierpień 2011, a kwiecień 2014.
trzeba było czytać a nie biadolić. teraz trzeba kupić nowy STB albo odbiornik TV i tyle.
I zastanowić się czym znowu nie dać się zaskoczyć.

ftalo2

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: ftalo2 »

komu będzie potrzebna TVP to kupi,a reszta zostanie bez i taki będzie efekt. Będziemy jedynym krajem w Europie gdzie jest ograniczony dostęp do głównych kanałów TVP,zaś 22 pozostałe-w całej Polsce. Zresztą już dziś jesteśmy chyba jedyni którzy używają DVB-T zamiast DVB-T2. Ale to już taki dziwny kraj

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: pawelll »

Kolego zdaje się, że stwierdziłeś kiedyś, że TVP nie jest Ci potrzebna a i czasu nie masz na oglądanie. Więc przestań "malkontencić" i znajdź sobie jakieś pożyteczne zajęcie. A co do DVBT-2 i jego powszechności to jesteś w błędzie- ale to nie ten wątek.

ftalo2

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: ftalo2 »

Ale nie chodzi o mnie.Tylko mówię już teraz co będzie po 28 kwietnia.Fakty są dla niektórych niewygodne.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Maciejek »

ftalo2 pisze:(...)Będziemy jedynym krajem w Europie gdzie jest ograniczony dostęp do głównych kanałów TVP(...)
Wiekszej bzdury dawno nie słyszałem. Jaki ograniczony dostęp, co Ty bredzisz? 99,5% darmowego, naziemnego dostępu gdzie wystarczy wrzucić za okno antenkę i podłączyć pod byle pierwszy telewizorek czy tunerek nazywasz ograniczonym? Oczywiście, jezeli kupiło się sprzęt niezgodny z wytycznymi to każdy sam sobie winien. I przyjmij do wiadomości, że: standard HD w DVB-T to norma!
ftalo2 pisze:(...)Zresztą już dziś jesteśmy chyba jedyni którzy używają DVB-T zamiast DVB-T2. Ale to już taki dziwny kraj
A to już hiper brednia. Podpowiem zerknij na zachód: Niemcy, zerknij na południe: Czechy, Słowacja. To wszystko jeszcze MPEG2 ! Zresztą nawet mi się już nie chce wymieniać.

Kolego tym postem wykazałeś się, prócz malkontectwa, wielką ignoracją w zabieraniu zdania w temacie, o którym nie masz najmniejszego pojęcia.

ftalo2

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: ftalo2 »

Ale w żadnym z tych krajów nie kazali wymieniać tunerów na nowe po 3 latach z powodu krzyku małej grupy osób żądających HD dla podstawowych kanałów.Bo nikt mi nie powie że żądała większość użytkowników telewizji naziemnej. To jakiś kompletny absurd.Ja bym rozumiał gdyby takie zabiegi stosowano z prywatnymi kanałami. Ciekawe jak to się teraz przełoży na abonament.
I znowu zaraz ktoś krzyknie,że dyskusja dawno zakończona ,decyzja dawno podjęta.Ale podsumować nie zaszkodzi

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: lustracja »

Maciejek pisze: A to już hiper brednia. Podpowiem zerknij na zachód: Niemcy, zerknij na południe: Czechy, Słowacja. To wszystko jeszcze MPEG2 ! Zresztą nawet mi się już nie chce wymieniać.
ależ wymieniaj kolego. Niemcy już planują przejście na DVB-T2.
Zerknij na wschód Ukraina, Rosja, zerknij na Północ Szwecja i wiele krajów, gdzie jest używana w całości czy części lub jest planowana implementacja nowej technologia DVB-T2. W Europie takich jak: Austria, Dania, Szwecja, Francja, Finlandia, Hiszpania, Kroacja, Białoruś, Włochy, Czarnogóra, Słowacja, Turcja, Ukraina i Czechy.

Nie zapominając o Azji i Afryce. :lol:
Rynek DVB-t2 będzie wielokrotnie większy niż DVB-T.

A co do odbiorników to kol ftalo2 skoro ciebie to nie obchodzi to zaczekaj na protesty tych co im zależy. Ja nie rozumiem jak można kupować odbiorniki bez HD. Co chciałeś zaoszczędzić? Nie lubisz HD? nawet jeśli wygląda jak wygląda. trochę wyobraźni przy kupowaniu.
Tych STB SD poszło niewiele i to niewielki problem na własne życzenie kupujących. więc lepiej zachęcaj jakie odbiorniki HD teraz kupić.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: AdamP »

ftalo2 pisze: z powodu krzyku małej grupy osób żądających HD dla podstawowych kanałów.
Ale jaka grupa tego żądała :?: Przecież TVP1 HD i TVP2 HD są nadawane od kilku lat i raczej nie powzięto tej decyzji na wniosek telewidzów. To nadawca decyduje co i jak będzie nadawał, już na etapie rezerwacji slotów i koncesji. Skoro programy HD są nadawane od kilku lat, to kupowanie odbiornika bez możliwości odbioru HD było raczej dziwną decyzją kupujących.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Koniec transmisji kanałów TVP w standardzie SD

Post autor: Robert03 »

Odkąd w Polsce pojawił się wątek DVB-T i podjęto decyzje o standardzie MPEG 4 mówiono o tym że polskie DVB-T będzie wspierało technologię HD. Po to właśnie wprowadziliśmy standard MPEG -4 a nie MPEG 2 który mieli wcześniej od nas Niemcy. Od początku zakładano istnienie kanałów HD w polskim DVB-T. Mówiono o tym na każdym kroku kiedy poruszany był temat o NTC.
Także opublikowane wytyczne jasno precyzowały wymogi odbiornika: Odbiór HD, MPEG-4 oraz dzwięk E-AC3.
Kto nie doczytał i zaoszczędził wtedy 15 PLN przy zakupie tunera może mieć pretencje sam do siebie.
Sam mam znajomych którzy byli jasno poinformowani i znali wytyczne, wiedzieli o tym że będą kanały HD nadawane a pomimo tego wybrali odbiorniki SD. Więc teraz niech nie marudzą bo w ucho :-).
TVP i tak zbyt długo nadawała podwójnie kanały HD i SD marnując cenne pasmo telewizji naziemnej.
Pretencje jeszcze się pojawią kiedy to zostanie wyłączona transmisja dzwięku MPEG. Wtedy zaczną utyskiwać posiadacze odbiorników nie obsługujących standardu dzwięku E-AC3. A tych jest chyba więcej niż posiadaczy odbiorników SD :-).
Mamy jednak wolność słowa więc można sobie pomarudzić.

"A ja mam czarnobiały telewizor lampowy ALGA 21. Pracujący w paśmie kanałów 1-12 i ten odbiornik nie odbiera mi kanałów TVP. Dekodera nie mogę podłączyć bo ten odbiornik nie jest przystosowany. Płacę abonament i żądam by TVP nadawała mi program pierwszy w kanale 1 lub 2 bo mam taką antenę i taki odbiornik. Jak nie to nie będę płacił abonamentu. Przecież TVP jest dla wszystkich, to co ja mam teraz zrobić? Jestem biedny i nie stać mnie na wymianę odbiornika. A jak kupowałem telewizor w 1969 roku to nic nie mówiono o TV cyfrowej..."
To tak mniej więcej z cyklu pomarudzmy sobie :-).

Zablokowany