MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
marboro

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: marboro »

Witam po długiej przerwie nie było mnie od lata w Polsce myślałem że jak wróce to będzie już ta telewizja naziemna DVB-T.Ale zaskoczyło mnie ogromnie kiedy dowiedzialeem się że nawet I mux jeszcze nie ruszyl w kraju a mial od września.To jest nieprawdopodobne co się dzieje w tej naszej kochaneej ojczyżnie i jak tu można być dumnym poza granicą i o czym rozmawiać.
Już nie długo wybory znowu obiecanki że drugą Japonie czy Irlandie a w rzeczywistości to drugą malą Afrykę zrobią,
A co sie tyczy tych wymagań technicznych to o d... rozbić bo po co one potrzebne kiedy nie ma tej cyfryzacji do czego przypną sobie te wymagania po co to komu kiedy nikt nie będzie kupował tych dekoderów bo cyfrówki nie ma tylko testy a do tego mają jeszcze kodować programy dla kogo oni zakładają tą cyfrówkę.Nic nie rozumię z tego moi drodzy. :oops:

Pozdrawiam

janek 77

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: janek 77 »

wszyscy decydenci są bardzo poprawni ale prawda jest taka, że nikomu na NTC nie zależy. A już na pewno nie na takim, które poszerzy darmową ofertę programową. Poprawność polityczna i cenzura to cechy tego forum. Na pewno i poza nim nikt nic nie osiągnie.. nie ma sensu NTC komentować.. i tak bedzie co ma być

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Minister na Gwiazdkę się sprężył- wyszło w końcu Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych odbiorników DVB-T (dz.u. 221 poz. 1742).
Zatem oficjalnie w końcu.
Mamy więc wreszcie jakiś postęp w pracach i dokument pomagający określić co kupić (albo co dostarczać na polski rynek) by odbierać DVB-T.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 7 stycznia 2010.
>> Komunikat Ministerstwa Infrastruktury<<

Szkoda tylko, że pomimo wielokrotnego zwracania uwagi przez specjalistów z Grupy ds. Techniki i Sprzętu, dokument nadal zawiera błędy. Odwołuje się do nieistniejącego standardu ETSI TS 102 590. Prace nad standaryzacją MHP 1.2 zostały wstrzymane. Obecnie ETSI skupia się na MHP 1.2.2 (TS 102 727), MHP 1.1.1 (TS 102 812) oraz MHEG-5 Broadcast Profile (ES 202 184).
Nie da się więc wprowadzić na polski rynek odbiornika interaktywnego zgodnego z tym rozporządzeniem...

goldfinger

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: goldfinger »

JaroslawMroczkowski pisze:
Szkoda tylko, że pomimo wielokrotnego zwracania uwagi przez specjalistów z Grupy ds. Techniki Sprzętu, dokument nadal zawiera błędy.

Dla mnie, po tym wszystkim co dzieje się w tej materii to nie jest nic dziwnego. Takie błędy są zamierzone m.in. po to, aby w jakiejś nie określonej przyszłości takiej 'szpilki' sie 'doszukać' i powiedzieć: "STOP, przecież to jest nie zgodne z normami", a więc... wszystko od nowa, wszystko od początku, papierki, papierki, papierki. A komu na tym zależy?
Przecież to wszystko idzie jak po gruzach i robi się coś aby było tylko widac że coś sie robi, a w rzeczywistości nie robi się nic, bo to wszytsko to tylko pozory.
Nie wiem czy jest tak trudno wziąć wzorzec z innch (sąsiednich) państw które już coś takiego wdrożyły?! Wystarczy chcieć... tylko po co, skoro to MA stać w miejscu.
Wygląda to wszystko tak jakby nasze władze były przy wcielaniu w życie pomysłu dotyczącego wynalezienia koła (obecnie przeszli z kwadratu na sześciobok i widzą że takie coś toczyć jest nieco łatwiej), a inni... są już na etapie ubierania kół w opony bezdętkowe...

marboro

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: marboro »

Panowie a co mamy na tych odbiornikach oglądać kiedy jeszcze nie mamy DVB-T tylko testy i testy nic co by miało zachęcić do kupna tegoż sprzętu po to tylko żeby zagracał nam mieszkanie a i niepotrzebny wydatek.Od września miała ruszyć i co? :oops:

Trudno wytłumaczyć co oni wyprawiają,na każdym kroku wstyd dla Polski,inne mniejsze i mniej zamożne kraje radzą sobie lepiej i szybciej wdrażają.U nas układy układziki korupcja gdzie by nie iść.Czy wreszcie coś zrobicie dobrego dla obywateli jak również dla dobrego wizerunku Polski poza jej granicami.Bardzo chcielibyśmy tego wreszcie.
Panowie którzy piszecie te rozporządzenia nie piszcie na kolanie tylko z głową i z wyprzedzeniem na przyszlość żeby w przyszłości można było ją rozwijać i udoskonalać bez żadnych zachamowań.

PANOWIE Z EMITELA CZY WY MACIE AŻ TAK ZWIĄZANE RĘCE ŻENIE MOŻECIE POPRZEĆ NARÓD I DAĆ MOŻLIWOŚĆ WSZYSTKIM JEDNAKOWY DOSTĘP DO TELEWJZJI PUBLICZNEJ.MYŚLĘ,ŻE TAK SAMO BĘDZIECIE MIEĆ W TYM INTERES.DLACZEGO WSZYSCY PODCHODZĄ DO CYFRYZACJI TAK CIĘŻKO?
RÓBCIE WRESZCIE COŚ DOBREGO DLA SIEBIE I NARODU.

POZDRAWIAM SERDECZNIE

varicap

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: varicap »

Witam w Nowym Roku.
I jak tam z Suchą Górą i Skrzycznem ?
Miały pozwolenie UKE do wczoraj.
Czy nadal nadają ? A jeśli tak to może choć w MPEG-4 ?
Może ktoś z Emitela by się wypowiedział jaki jest obecnie status tych nadajników ?
Czy wydano nowe tymczsowe pozwolenia czy też "do poniedziałku nikt się nie będzie czepiał" ? ;)
vari

gosc 1

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce-koniec DVB-T

Post autor: gosc 1 »

Z jemiolowa(LUBUSKIE) sygnal telewizij cyfrowej zostal wylaczony calkowicie wczoraj o godzinie 23. I oco tu chodzi chyba tylko o wielkie pieniadze i strefe wplywow i platforme cyfrowa TVP(SATELITARNA)

drmk

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: drmk »

Skrzyczne chodzi, skład i sygnał wyglada na to, że bez zmian.

medar

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: medar »

Dwoniłem przed chwilą do Emitela w Krakowie, nadajnik w Jemiołowie i Wichowie w chwili obecnej nie nadaje. Informacje takie dyżurny zdobył od internautów ;) . Nie mają pojęcia, czy to awaria, czy po prostu brak podpisanych umów. Oczywiście nie wiedzą kiedy znów te nadajniki zostaną uruchomione. Taki mamy prezencik noworoczny :shock: :(

ps. właśnie "wskoczył" sygnał z Jemiołowea ( k.45)
Ostatnio zmieniony 1 stycznia 2010, o 13:29 przez medar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Puma »

W tym roku coś musi się ruszyć, nie wierzę aby blokowanie startu NTC było możliwe jeszcze przez ten cały rok.

marboro

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: marboro »

Witam,mam już dosyć tej Ntc kupiłem sobie TNK satelitarna mam wszystkie kanaly naziemne nie ma dużej różnicy w odbiorze bo przeciez tezz cyfrowy teraz ma wejść Tv4 tylko nie ma Polsatu mam kanały których nie będzie mieć nigdy teiewizja naziemna za małą opłatą jestem bardzo zadowolony bo podstawowe mam bez opłat do 2016 i do tego mam możliwość oglądania ich za granicą czego nie da mi tego naziemna,kupię sobie 2 karty i nie mam problemu.
Panowie kupcie wszyscy TNK i zbojkotujcie tą ntc niech sobie mają ją dla siebie i niech nie robią ludzi w BALONA zobaczylibyśmy kto na tym wygra.

APELUJĘ!

POZDRAWIAM SERDECZNIE.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Puma »

@marboro, właśnie na takich jak Ty liczą platformy cyfrowe. Oni dobrze wiedzą jak zadbać o SWÓJ zysk a naszą STRATĘ.

marboro

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: marboro »

Rozumię Ciebie bardzo, ale jak można innymi sposobami w naszej Ojczyżnie wywalczyć, u nas to tylko strajki,układy nic sobie nie robią naród traktują jak jakieś plemię afrykańskie z buszu.
Jeżeli coś zrobią to albo przez pomyłkę albo pod własny interes(mówię o rządzących) nic dobrego dla ogółu.
Przepraszam ale ta bezsilność mnie przerasta,Brakuje słów.

Dlatego moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie i tańsze bo ile kosztuje taki tuner DVB-T ponad 300 zł a TNKi teraz do 100 złociaków to co jest lepsze dla normalnej rzeszy.Można samemu wytłumaczyc.

Jak czytam na forum to "szlak mnie trafia"od września już miała być a tu przykł.Lubuskie i inne-przerwy w przekazach i to na święta, nie idzie mi tego wytłumaczyć mamy XXI wiek.

Pzdrawiam

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: qwerty »

Najlepszym strajkiem jest wyrejestrowanie telewizora.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Tom345 »

No nie wiem, jak ktoś nie miał satelity, to cały montaż też musi wykonać. Wiec wychodzi na to samo (?)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Puma »

Gdybym ja był w zasięgu NTC to prawdopodobnie bym mówił tak samo.

Jestem przygotowany sprzętowo na NTC, jeszcze tylko antenę kupić jak będę w zasięgu. Nie odpuszczę im startu NTC, to musi ruszyć czy tego ktoś chcę czy nie.

@Tom345, dokładnie. Ja nie mam instalacji satelitarnej a telewizor jak i kartę w komputerze już mam od kilku miesięcy.

danielmat

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: danielmat »

marboro pisze:...Dlatego moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie i tańsze bo ile kosztuje taki tuner DVB-T ponad 300 zł a TNKi teraz do 100 złociaków to co jest lepsze dla normalnej rzeszy. Można samemu wytłumaczyc...
Tańsze? Wątpię. Do TNK musiałbym kupić talerz, dekoder i starter (karta SIM). Nie chcesz chyba powiedzieć, że koszt tego to "100 złociaków"? Sądzę, że jednak więcej. Pomijam juz fakt, że niezbyt mi się uśmiecha "upiększać" sobie balkon montując na nim "talerz". Tymczasem do NTC nie potrzebuję już nic robić (mam TV z tunerem DVB-T), wystarczy, że się pojawi sygnał DVB-T. Z tego co się zdążyłem zorientować czytając to forum to jest całkiem sporo takich osób jak ja, które "sprzętowo" są już w pełni przygotowane do odbioru NTC i jedyne na co czekają to na start nadawania.
Poza tym nawet gdyby faktycznie było taniej (a nie jest) to "dla zasady" nie skorzystam z oferty komercyjnej, właśnie dlatego, że obecni nadawcy bezczelnie blokują start NTC po to aby korzystać z ich oferty cyfrowej.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: qwerty »

Starter TNK to nie sim - przypomina ją tylko. Zabezpieczona conax'em. Do listy zapomniałeś o konwerterze i prawidłowym nakierowaniu na satelitę. Talerze 30-45cm jakie normalnie dają jest zbyt słaba i w mieście to min. 60cm trzeba wieszać. Pomijam fakt, że gdy wszyscy powieszą na bloku to niezbyt to wygląda. Część bloków ma chociaż AZART. Satelit zbiorczych jeszcze nie spotkałem.
W Krakowie jest zamontowana ładna 3 metrowa antena satelitarna. Waży tylko 120 kg. :)

danielmat

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: danielmat »

qwerty pisze:Starter TNK to nie sim - przypomina ją tylko. Zabezpieczona conax'em...
Na stronie TNK jest informacja, że starter TNK składa się z karty SIM więc tak napisałem. Nie wiem jak jest faktycznie, czy to SIM czy nie SIM, zresztą mniejsza z tym.
qwerty pisze:...Do listy zapomniałeś o konwerterze i prawidłowym nakierowaniu na satelitę...
Nie zapomniałem, z rozpędu napisałem dekoder ale mniejsza o nazwę. Chodziło mi o konwerter.
qwerty pisze:...Talerze 30-45cm jakie normalnie dają jest zbyt słaba i w mieście to min. 60cm trzeba wieszać. Pomijam fakt, że gdy wszyscy powieszą na bloku to niezbyt to wygląda. Część bloków ma chociaż AZART. Satelit zbiorczych jeszcze nie spotkałem.
W Krakowie jest zamontowana ładna 3 metrowa antena satelitarna. Waży tylko 120 kg. :)
Otóż to, wyobraźmy sobie teraz blok na którym wisi kilkanaście takich talerzy. Taki blok wygląda gorzej niż kiepsko. Co do instalacji AZART to niestety coraz rzadziej się je spotyka, nawet na blokach które do tej pory je miały często spółdzielnie z nich rezygnują czego nie mogę zrozumieć bo przecież koszt utrzymania i konserwacji takiej instalacji jest stosunkowo mały. Ale może i to jest spowodowane przez skuteczny lobbing prywatnych nadawców.

Bartosz Czach

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

qwerty pisze:Talerze 30-45cm jakie normalnie dają jest zbyt słaba
Dają minimum 60cm. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.

Zablokowany