MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: apk »

W moim regionie telewizję satelitarną lub kablową odbiera 40% - 50% mieszkańców i ponad połowa mieszkańców posiadających tylko naziemną nie planuje kupna telewizora ( prawie wszystkie telewizory z 2009 są z dekoderem MPEG4 )
A więc za niecałe 2 lata ( 30.09.2011 http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 ) 25-35% kraju zostanie bez analogu a co niektórym obywatelom nie będzie zależało na kupnie telewizora skoro nic nie będzie motywować podobno wyłączą wszystkie nadajniki na raz a nie stopniowo do 3 stacji telewizyjnych od 3 do 12 miesięcy wcześniej jak w innych krajach rozwiązano .
Ostatnie ustalenia zostały nie przemyślane aby zniechęcić do NTC i w tej sytuacji powinny być dotacje do dla tych co nie kupią odbiorników do NTC po wyłączeniu analogu .
Kodowanie i wyłączanie wszystkich nadajników na raz doprowadzi do tego że nawet do 10 % ludności odbierającej do tej pory tylko analog zostanie bez telewizji . :evil:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Puma »

Polacy i tak przeważnie robią wszystko na ostatnią chwilę i czy to będzie wyłączenie jednoczesny czy stopniowe to moim zdaniem nie ma znaczenia. Jeżeli oferta NTC będzie atrakcyjna to nie będą potrzebne żadne dodatkowe zabiegi w celu 'zachęty' do kupno sprzętu.

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

qwerty pisze:Satelit zbiorczych jeszcze nie spotkałem.
Oczywiście jest rozwiązanie "zbiorczej" instalacji satelitarnej. Jedna antena minimum 90cm (najlepiej 110), konwerter quatro, multiswitch, kable i gniazda R/TV/SAT. Do tego można podłączyć jeszcze instalację anten naziemnych radiowych i TV i mamy prostą instalację zbiorczą radiowo-telewizyjno-satelitarną. Takie rozwiązania są stosowane często, ale tylko przez rozsądnych deweloperów.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: qwerty »

Tylko nie każdy chce odbierać z jednej satelity, więc musi być tależ ustawiony na hotbird i Astrę (zez). Koszt nieco większy, ale na pewno lepiej wygląda jedna duża satelita, niż 20 mniejszych. Także w gorszych warunkach atmosferycznych odbiór będzie znacznie lepszy.
@Beria
Napisałem jakie można spotkać anteny. Jak dają 60 cm to dobrze, ale widziałem montowane 30-45 cm i to na parterze na blokowisku (!). Nawet nie chcę myśleć jak to odbiera.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: apk »

A co będzie z tymi co mają TYLKO ANALOG a o nich to wszyscy zapomnieli .
Ci co mają satelitę czy kablówkę to już są cyfrowani i po wyłączeniu analogu nie muszą kupować odbiorników zgodnych z mpeg4 bo mają ponad 10 kanałów Polskich i satelity nie wyłączą . :lol:

marboro

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: marboro »

Przepraszam że zostałem żle zrozumiany ale myślałem o tych którzy posiadają instalację satelitarną bo takich w naszych górzystych rejonach tzn. południe kraju (które zawsze traktowane po macoszemu przez rządy) jest dość sporo i nie trzeba niczego dodatkowo,a co chodzi o tunery w conaxie to po cyfra+ na uploadach są oprogramowania które można pobrać nie trzeba kupować nowego tunera ale jak już to w Holexie jest talerz z zezem na 2 sat.i 2 konwerterami http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&id=85 a tu tunery z karta jezeli kogoś interesuje http://www.hollex.pl/index.php?page=spis&kat=121 proszę sobie porównać co jest lepsze oczekiwanie w nieskończoność czy za nie dużą opłatą mieć już tą telewizję.
A dla tych co jeszcze nie posidają to też nie duży wydatek w porównaniu dla tych co kupują plazmy czy LCD z tunerami DVB-T.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: qwerty »

Ludzie na ogół nie kupują nowych telewizorów, bo jest moda, tylko dopiero jak im stary się popsuje. Sygnału z dwóch konwerterów chyba nie można zsumować, więc taka instalacja zbiorcza będzie podwójna.
Osobiście czekam do końca stycznia do rozwiązania problemów wdrażania NTC. I tak jestem objęty 3 etapem i nie ma na co liczyć na szybsze wdrażanie. Szybciej będzie DVB-H.

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

qwerty pisze:Sygnału z dwóch konwerterów chyba nie można zsumować, więc taka instalacja zbiorcza będzie podwójna.
A może jednak: http://www.dipol.com.pl/tv-tv-sat-multi ... w,4426.htm?

marboro

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: marboro »

Do czego Wam te Multiswiche co chcecie kablówke zakładać,nie wprowadzajcie nikogo w błąd do tego potrzeba tylko przełącznik DiSEqC najzwyklejszy a tu strona
http://www.hollex.pl/index.php?page=spis&kat=39 lub najtańszy
http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=39&id=736
Nie trzeba dużego wydatku jak tu wykrzykujecie

Pozdrawiam

kapusta

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: kapusta »

marboro pisze:Do czego Wam te Multiswiche co chcecie kablówke zakładać,nie wprowadzajcie nikogo w błąd do tego potrzeba tylko przełącznik DiSEqC najzwyklejszy
@marboro - tu chodzi o antenę zbiorową, a nie pojedyncze. Spróbuj podłączyć takimi przełącznikami 5 odbiorników do jednego tależa a zobaczysz w czym problem.

Do zbiorowej anteny musi być dosyć drogi centralny multiswitch który ma cztery wejścia na jeden konwerter - czyli minimum osiem dla odbioru astry i hotbirda. Coś takiego na przykład (9-te wejście do naziemnej):
http://www.dipol.com.pl/multiswitch_msr ... R70832.htm

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: ploomba »

drogie to ustrojostwo ;] w podobnej cenie byłyby pewnie te 24 anteny - pojedynczo dla każdego lokatora

Jest jeszcze jedna opcja na zmniejszenie ilosci anten. Dogadać sie z sąsiadami i na jednym talerzu zamontować konwerter Quad (wyjscia na 4 niezależne tunery) Na zezie drugi Quad i mamy Astre i HB dla 4 tunerów na jednym talerzu. (lub odpowiednio konwertery Dual = wyjscie dla dwóch tunerów) Opcja chyba tańsza niż multiswitch. Problem pojawia sie dopiero wtedy gdy mamy 5-ciu użytkowników.

marboro

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: marboro »

Przepraszam że muszę tłumaczyć bo wprowadzasz w błąd potencjalną osobę.Piszesz o Multiswichach które potrzebne jeżeli jesteś w posiadaniu jakiegoś hoteliku lub też pensjonatu i chcesz założyć sobie małą kablówkę aby w kazdym pokoju można oglądać niezalezne programy i te Multiswiche do tego słuzą.
Dla zwykłych śmiertelników wystarczą przełączniki ikonwertery po co taką drogą inwestycję i kablówkę zakładać jak daje sie tańszym kosztem.
Przykład z na jednym talerzu można też odbierac niezależnie kilka telewizorów: konwerter sat.QUATRO koszt ok.60zł, przełącznik disek na 4 wyjścia, cztery tunery(przy Multiswichach też ile programów chcesz mieć tyle musisz posiadać tunerów można zapytać operatora kablówki jak to wygląda) tak,że to jest bardzo spory wydatek nie dla normalnego.

Ja mam konwertery twin,przełącznik diseqc, antene 90cm, zeza i odbieram w dwóch pokojach niezależnie programy z 2 satelit popularnych Hotbird i Astra a oczywiście posiadam tuner po spadku Wizji Philipsa z nowym oprogramowaniem na odbiór TNK i drugi tunerek więc mały wydatek i mam to samo.Nie potrzebuje Multiswicha i robić kablówki w domu.
Pozdrawiam.

marboro

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: marboro »

Plomba dobrze myślisz to jest właśnie to. Bo to co pisze kapusta to wygląda na prywatną kablówkę to jest niemożliwe trzeba zarejestrowac,płacić podatki,opłacać prawa i wiele innych.
nie wiem o czym to piszesz kapusta.
hej.
Przepraszam ale tutaj to nie ten temat na tym forum.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: ploomba »

multiswitch byłby konieczny w przypadku niemożności zainstalowania na bloku mieszkalnym prywatnych anten satelitarnych na balkonach. Wtedy administrator budynku mógłby zrobić taką sieć z jednym talerzem na dachu i multiswitchem dzielącym sygnał do pojedynczych lokali mieszkalnych. Sygnał nie z konkretnymi kanałami telewizyjnymi tylko czysty sygnał z konwertera satelitarnego. I nie jest to prywatna kablówka bo sygnał z takiego multiswitcha nie podpinasz bezpośrednio do telewizora (jak zwykła kablówke) tylko do tunera satelitarnego (tak samo jakbys podpinal sygnał ze swojego talerza z balkonu)

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Tom345 »

A może by tak powrót do tematyki wątku? :)

husky83

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: husky83 »

to ja jeszcze małą dygresję..

http://satkurier.pl/news/51662/wieksze- ... stach.html

Czyli TVN zwiększa moc analogowych nadajników... Tak więc zalezy im na widzach odbierających naziemnie.. Szkoda że inwestują w analog..

karol91

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: karol91 »

Nie dziw się. Jeśli zainwestują w cyfrę, automatycznie zwiększą sobie konkurencję, co poskutkuje spadkiem wpływów z reklam, itd, itp. To normalne, że chcą utrzymać się na rynku. Założę się, że chętnie weszliby w DVB-T gdyby to miało być tylko przejście z analogu na cyfrę, bez żadnych dodatkowych kanałów.

marboro

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: marboro »

TVN chce zostać na rynku jako główny rozgrywający dlatego zwieksza swój zasięg w analogu chociaż to głupie bo analog już kończy swój byt nie gniewajcie sie ale nasza DVB-T jest w opałach i kazdy może sobie coś z niej wyłudzić a jest okazja bo to jedyna okazja aby z tej niezaradnej można coś wyłudzić nie mówie o wykorzystaniu jak z tą niezaradną dziewczynką.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: qwerty »

Jedyny wzrost jakości może być tylko w Opolu. W pozostałych lokalizacjach wzrost mocy to śmiech.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Szanowni, proszę o powrót do tematu wątku.

Zablokowany