MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

DanielK pisze: 22 marca 2021, o 10:00 @MarioPL - myślę, że jednak kluczem będą parametry odbieranego sygnału. Tym bardziej, że z różnych lokalizacji MUX-4 jest nadawany w różnej polaryzacji.
Mój mux-4:
Kanał: 28
Częstotliwość: 530 MHz
Szerokość kanału: 8 MHz
Moc ERP: 10 kW
Polaryzacja: Pionowa (V)

Mux kolegi ze Szczecina:
Kanał: 30
Częstotliwość: 546 MHz
Szerokość kanału: 8 MHz
Moc ERP: 94 kW
Polaryzacja: Pozioma (H)
Transmisja: kierunkowa

Czyli co? Polaryzacja miałaby takie znaczenie? To dlaczego mój stary Samsung (TV) sobie z tym radzi i odszukuje i zapisuje kanał PN?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Nie jest to takie oczywiste.
Teoretycznie w Szczecinie powinno dać się odebrać łatwiej, ale to nie znaczy, że u kolegi będzie mniejsza ilość błędów w sygnale.
Także sprzęty różnią się choćby czułością głowicy. Jest dużo czynników mających wpływ na odbiór.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »


I w Szczecinie i pod Poznaniem ;) używane jest to samo urządzenie, czyli GX-MB540TL. W moim przypadku poziom sygnału (aktualnie) to jakieś 58-62% a jakość 100% (tak pokazuje dekoder) i zero błędów. Pomimo tego, nie jest wstanie wyszukać i zapisać, o czym pisaliśmy w wspomnianym temacie. Jak na razie, jedyne co różni ten zestaw (dekoder - mux4), to sposób nadawania- polaryzacja-nadajnika, choć moim zdaniem musi być coś jeszcze. Patrzę na forumowiczów i ich obiekty nadawcze ;) , to wszyscy mają problem z odbiorem (na tym urządzeniu) jak mają polaryzację pionową nadajnika. Niestety nie ma nikogo, z "polaryzacją poziomą", choć może nie wiem wszystkiego Obrazek

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: apk »

@MarioPL  Którą ofertę płatną byś wybrał TV mobilną czy NC+ Telewizji na kartę bez umowy - opis i linku kilka postów do tyłu ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

W kwestii formalnej ...
MarioPL pisze: 22 marca 2021, o 12:28 Mux kolegi ze Szczecina:
(...)
Moc ERP: 94 kW
(...)
Transmisja: kierunkowa
94 kW to tylko "pobożne życzenia" (czytaj - pozwolenie UKE). Rzeczywista moc to 15 kW i emisja dookólna.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

apk pisze: 23 marca 2021, o 12:19 @MarioPL  Którą ofertę płatną byś wybrał TV mobilną czy NC+ Telewizji na kartę bez umowy - opis i linku kilka postów do tyłu ?
Pisałem:
Tak się zastanawiam. Gdyby nabyć (w salonie) dekoder, wykupić abonament na 12 mies. za te 7.50/miesiąc, to czy w przypadku przejścia Polsatu (mux-4) na dvb-t2, wymieniają na nowy dekoder? Jesli by taki się pojawił. Chodzi o samą procedurę.
...
Odpowiedziałem Tobie:
@apk Raczej nie :)
Niestety nie jestem zwolennikiem "płatnej telewizji", a wynika to stąd, że chcąc obejrzeć "to co chcę", musiałbym wykupić kilka usług ;) , a wierz mi, miałem co nieco.
Z ciekawości zapytam... ,
Nie pytałem o oferty w celach zakupowych, bo tych jest naprawdę dużo, choć muszę przyznać, że nie wszystkie są dla wszystkich ;)
Aktualnie w tym temacie "rozgryzam" problem(?) z odbiorem Polsat News na dekoderach Samsunga GX-MB540TL.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

K63 pisze: 23 marca 2021, o 13:09 W kwestii formalnej ...
MarioPL pisze: 22 marca 2021, o 12:28 Mux kolegi ze Szczecina:
(...)
Moc ERP: 94 kW
(...)
Transmisja: kierunkowa
94 kW to tylko "pobożne życzenia" (czytaj - pozwolenie UKE). Rzeczywista moc to 15 kW i emisja dookólna.
No fakt ;)
Na jednej stronce wygląda to tak:
MUX-4 Szczecin "Kołowo" 94 H Szczecin DVB-T
, a na drugiej:
Szczecin *Kołowo* ZPM 15 H UKE: 94 kW

wiwa
Posty: 1
Rejestracja: 23 marca 2021, o 04:56
Miejscowość: Radlin
Odbiornik: Panasonic VIERA X10Y
Instalacja antenowa: Antena YAGI

Panasonic Viera X10Y a MUX4

Post autor: wiwa »

Witam!
Posiadam TV Panasonic Viera X10Y, który odbiera wszystkie programy DVB-T ale jest problem z MUX4. Są tam płatne kanały POLSAT-u i bezpłatny PolsatNews. Kiedy skanuję częstotliwość na której jest ten MUX4 to mam max. sygnał ale telewizor nie wyszukuje żadnych kanałów. Czy ten MUX4 nadaje jakoś inaczej niż pozostałe?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Panasonic Viera X10Y a MUX4

Post autor: K63 »

Panasonic nie doda do listy Polsat News. Wiem, bo także mam Panasonica X20.
Po prostu identyfikuje go jako kanał kodowany. Spróbuj w ustawieniach zmienić kraj, to może zapisze. :?: Ja nie próbowałem, bo odbieram na dekoderze combo.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pgrzes »

Zmiana kraju może pomóc. Odbiorniki potrafią wykazać ogromne różnice w działaniu dla różnych krajów. Polecam też eksport listy, modyfikację na komputerze i import. Pamiętajmy też, że są dwa przekazy PSN różniące się SID, jeden ma podpięte stumienie wideo i audio, drugi jest pusty. Oczywiście, jeśli komuś bardzo zależy na przekazie w 640x576i.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Panasonic Viera X10Y a MUX4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych określa "Odbiornik obsługuje LCN. Wszystkie znalezione usługi oznaczone jako „widzialne” są umieszczone na liście usług zgodnie z nadanym numerem LCN. W przypadku braku numeru lub ich kolizji usługa jest umieszczona na końcu listy. Użytkownik ma możliwość zmiany uszeregowania usług lub stworzenia własnej listy. Wszystkie usługi oznaczone jako „niewidoczne” są zachowane, ale nie są wyświetlane na liście dostępnych usług."

Zgodnie ze: Stanowiskiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN kanały w MUX4 mają ustawione visible_service_flag = 0.

Dodatkowo
Zgodnie z normą ETSI:
visible_flag "A flag indicating whether the device should include this service in any service list or EPG presented to the viewer. When set to true, this flag indicates that the service is normally visible via the Host service or channel list and EPG etc. When set to false, this indicates that the receiver is not expected to offer the service to the user in normal navigation modes but the receiver shall provide a mechanism to access these services by direct entry of the logical channel number, depending on the setting of the selectable flag."

Tak więc odbiorniki Panasonic zachowują się prawidłowo.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Panasonic Viera X10Y a MUX4

Post autor: MarioPL »

W takim razie, w ramach czego Polsat odkodował swój kanał Polsat News i dla kogo? Jeśli by przyjąć, że wszystkie odbiorniki działają "poprawnie" i Polsat nadaje jak nadaje, to nikt by tego nie odbierał! Nie widzę sensu w tym.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: blockbuster »

Ten drugi (pusty) Polsat News został prawdopodobnie parę dni temu usunięty ze składu MUX-4.
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pgrzes »

Dokładnie to brak PMT dla SID109, ale serwis nadal jest w EIT & SDT. Z kolei SID101 ma swoją tablicę PMT z poprawnymi pidami.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

MarioPL pisze: 6 marca 2021, o 23:16 Tak się zastanawiam. Gdyby nabyć (w salonie) dekoder, wykupić abonament na 12 mies. za te 7.50/miesiąc, to czy w przypadku przejścia Polsatu (mux-4) na dvb-t2, wymieniają na nowy dekoder? Jesli by taki się pojawił.
Na forum SatKurier masz odpowiedzi na swoje wątpliwości:
maks27 pisze:Przechodziłem obok APS CP więc zapytałem czy jeśli mam już dekoder T-HD mogę podpisać umowę na abonament ?
Pani nawet była zorientowana "że coś się zmieni w naziemnej" i powiedziała że mogę podpisać 2 letnią umowę. Natomiast nie przychodzą dekodery i osoba która nie ma dekodera i jeśli klient nie ma dekodera to tyko umowa satelitarna. Dekoderów dawno nie mieli do Tv Mobilnej.
User związany z CP ...
support458 pisze:Jest jeszcze sporo czasu. Na pewno będą również w CP dekodery z DVB-T2.
https://forum.satkurier.pl/topic/9163-d ... nt-1632682

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

Wiem, wiem... czytałem. Dzięki. :)
Jeden z użytkowników dostał nawet namiary gdzie jeszcze są (T-HD210)w punktach CP.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Czyli już wiemy, że będzie ciąg dalszy MUX-4.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

W innym temacie (i nie tylko) jest podkreślane, że nieodbieranie MUX-4, czyli Polsat News, przez niektóre urządzenia, jest prawidłowym "zachowaniem" tych urządzeń. Zgodne nawet z jakimiś ustaleniami, rozporządzeniami i normami...

*
W takim razie, w ramach czego Polsat odkodował swój kanał Polsat News i dla kogo? Jeśli by przyjąć, że wszystkie odbiorniki działają "poprawnie" i Polsat nadaje jak nadaje, to nikt by tego nie odbierał! Nie widzę sensu w tym.
Jest ktoś mi w stanie na to odpowiedzieć?

* mój cytat z innego tematu

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

To już było kilka razy wyjaśniane.
Wszystkie kanały z MUX4 dostały koncesję jako kanały kodowane.
W innym rozporządzeniu z kolei jest mowa iż kanały kodowane mają się nie dodawać na listę w odbiornikach.

Z kanału Polsat News zostało zdjęte jedynie szyfrowanie, ale flaga kodowania nadal pozostała.

Zdecydowana większość odbiorników poprawnie widzi Polsat News, gdyż interpretuje sygnał w pierwszej kolejności po szyfrowaniu.
Te które nie widzą Polsat News, dla nich priorytetem jest flaga kodowania, która nadal jest włączona dla tego kanału.

W niektórych odbiornikach pomóc może zmiana kraju nadawania na Czechy, Słowację, czy Niemcy. W tych krajach nie ma wymogu aby ukrywać kanały kodowane i wówczas wszystkie kanały z MUX4 zapiszą się na liście. Ale to wszystko zależy od odbiornika.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

dvbtowiec pisze: 28 marca 2021, o 19:14 To już było kilka razy wyjaśniane.
Wszystkie kanały z MUX4 dostały koncesję jako kanały kodowane.
W innym rozporządzeniu z kolei jest mowa iż kanały kodowane mają się nie dodawać na listę w odbiornikach.

Z kanału Polsat News zostało zdjęte jedynie szyfrowanie, ale flaga kodowania nadal pozostała.

Zdecydowana większość odbiorników poprawnie widzi Polsat News, gdyż interpretuje sygnał w pierwszej kolejności po szyfrowaniu.
Te które nie widzą Polsat News, dla nich priorytetem jest flaga kodowania, która nadal jest włączona dla tego kanału.

W niektórych odbiornikach pomóc może zmiana kraju nadawania na Czechy, Słowację, czy Niemcy. W tych krajach nie ma wymogu aby ukrywać kanały kodowane i wówczas wszystkie kanały z MUX4 zapiszą się na liście. Ale to wszystko zależy od odbiornika.
To jest oczywiste. Choć muszę przyznać, że i tak sytuacja jest dziwna i nie sądzę, żeby Polsat był aż tak zorientowany, że w ramach testu (tylko czego?) odkodiwujac swój kanał był świadom, które odbiorniki będą działały źle. Bo wg. np tego co pisze pan @Jarosław, właśnie odbiorniki "nieodbierające" działają poprawnie.
Muszę się jednak zgodzić z opiniami o mux-4: totalny bałagan i ściema na kółkach ;)

Zablokowany