MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Daw52
Posty: 59
Rejestracja: 29 kwietnia 2020, o 18:46
Miejscowość: Hyżne
Odbiornik: Tv Samsung MU6472 49cali
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Daw52 »

Dlatego lepszy jest zwykły tuner telewizory czy to DVB-T i S2 do Hevc też jak zwykłe telewizory mają szyfrowanie nagrań tak jak samą karta tunerem TNK czy Smart HD i Cyfrowym Polsacie od HD2000 po HD6000 aż po Evobox HD.Lecz tylko tunery naziemne w całości a moduły Cam tunerem własnym potrafi po częściach rozszyfrować nagrania gdzie można edytować na laptjopie komputerze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

wirtualnemedia.pl pisze: W Urzędzie Patentowym RP Polkomtel zarejestrował markę Polsat Box. Raczej nie dotyczy ona kanału telewizyjnego, bo jak ustaliliśmy wniosek w tej sprawie do KRRIT nie wpłynął. Cyfrowy Polsat nie zdradza, czy może chodzić o nowy dekoder. Europejskim i światowym trendem jest, że nadawcy oferują swoje dekodery łączące dostęp do naziemnej telewizji i platformy streamingowej. Taki dekoder w przyszłym roku chce wprowadzić na rynek m.in. Telewizja Polska. Być może Polsat Box będzie odświeżeniem marki TV Mobilna i dekoderem łączącym ofertę naziemną i internetową.
Polsat Box to nowa marka, która zastąpi Cyfrowy Polsat.
W ramach rebrandingu marek Grupy Polsat Plus (poprzednio Cyfrowy Polsat) z rynku znikną nazwy Cyfrowy Polsat, Cyfrowy Polsat GO i Ipla, zostaną zastąpione przez Polsat Box, Polsat Box GO i Polsat GO.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/p ... sat-i-ipla
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2021, o 09:35 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Jeżeli program jest FTA, to jest nagrany i możliwy do odtworzenia w sposób otwarty (pomijam zamknięte systemy stosowane w niektórych telewizorach i tunerach satelitarnych od operatorów np. Canal+ i Cyfrowy Polsat).

Jeśli program jest zaszyfrowany, to tak samo będzie zapisane na dysku i wymaga aktywnej karty dla odtworzenia.

W przypadku kart gdzie programy (satelitarne) nie są kodowane z parowaniem (np. TNK), to obecnie większość tunerów z systemem Linux to nagra jako zdeszyfrowane. Z tunerów nie-linux to już bardzo trudno taki znaleźć.

Ponad 99% ludzi wystarcza nagrywanie na sprzęt, który i tak wynajmują od operatora (z chwilą awarii tracą nagrania). Połowa z tych ludzi zapewne nigdy nie obejrzy wszystkiego co nagrali do obejrzenia później, więc... :-)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: ploomba »

DanielK pisze: 29 lipca 2021, o 09:34 ....
Jeśli program jest zaszyfrowany, to tak samo będzie zapisane na dysku i wymaga aktywnej karty dla odtworzenia.

W przypadku kart gdzie programy (satelitarne) nie są kodowane z parowaniem (np. TNK), to obecnie większość tunerów z systemem Linux to nagra jako zdeszyfrowane. Z tunerów nie-linux to już bardzo trudno taki znaleźć.
.......
Cryptobox, bez linuxa.
Nagrywa kanały FTA i te odtwarzane przez moduł CI.
Mam w Cryptoboxie stary moduł n (conax) z abonamentem platformy Canal+.
Nagrywa zarówno kanały parowane jak i nieparowane. Nagrania odtwarzają się bezproblemowo na tym tunerze. Na PC czy laptopie wyskakuje bład (oczywiście blokada, bo program był kodowany)... Ale :) producent udostępnia na swojej stronie malutki programik, do którego wczytujemy zakodowane nagranie, klikamy start i po kilkudziesieciu sekundach mamy plik bez szyfrowania. :) Możemy go bezproblemowo obejrzeć na wszystkich urządzeniach obsługujących Hevc, h264 mp4 itd.
P. S
Drugi, nowszy moduł CI+ (niebieski cyfra+ nagra) mam w telewizorze TCL. Oczywiscie telewizor nie nagra nic. Moduł ten bezproblemowo działa także w starym Cryptoboxie z gniazdem CI. Jako, że Nagra, to nie ma tam kanałów nieparowanych. Wszystko sparowane. Cryptobox nagrywa tak samo z tego modułu bez problemu. Oczywiście nagrania musimy potem sobie zdekodować programikiem.
Na forach wyczytałem,, że te nowe moduły (nagra) sa lepsze, szybsze itd. Wg mnie guzik prawda. Musiałem go wziąść do TCL,a, bo stary od n-ki na TCLu nie chciał działać. A ponoć standardy CI są kompatybilne wstecz. O dziwo jest odwrotnie. Na starym CI w Cryptoboxie działa nowszy moduł CI+. Jako że mam porównanie, to stwierdzam, że ten nowszy jest bardziej "mulaty" od starego conaxowego.
To tak w kwestii modulow CI od cyfry+. Może się komuś przyda.

Awatar użytkownika
Krzysztof G.
Posty: 12
Rejestracja: 1 lipca 2021, o 20:37
Miejscowość: POZNAŃ
Odbiornik: SHARP LC-32HI3222E
Instalacja antenowa: ANTENY KIERUNKOWE: 19/21-60, 7/5-12
SAT: 13E/19,2E/28,2E/4,8E
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚREM

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krzysztof G. »

DanielK pisze: 29 lipca 2021, o 09:34 Jeżeli program jest FTA, to jest nagrany i możliwy do odtworzenia w sposób otwarty
Nie wiem co masz na myśli pisząc "w sposób otwarty"... Dla mnie oznaczałoby to możliwość odtworzenia i edycji na dowolnym sprzęcie; pc, lapku, czy nawet smartfonie. Obecnie już chyba żaden TV nie daje takiej możliwości. Nagrania odtworzy jedynie ten konkretny TV. Inny egzemplarz nawet tej samej serii już nie. Autoryzacja następuje w wewnętrznym oprogramowaniu procesora TV.
Szukałem kiedyś jakiegoś pirackiego softu który byłby lekarstwem na ten absurd, ale znalazłem tylko dla niektórych starszych modeli Samsunga. Jeśli ktoś coś... to dajcie znać ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

We wrześniu Polsat uruchomi kanał Wydarzenia24:
https://wydarzenia.interia.pl/polska/ne ... Id,5414388

Co bardziej istotne, piszą że ma zastąpić Superstację, a nie ma ani słowa że będzie naziemnie w miejsce obecnego Polsat News HD w MUX4. Czyżby zmieniali plany?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Tutaj z kolei jest napisane, to już dzisiejszy artykuł, że trafi do naziemnej ale nie od razu, to też ciekawe.
Na początku działalności kanał ma być dostępny w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych w miejscu, gdzie dotychczas nadawała Superstacja.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w dalszej kolejności Wydarzenia 24 trafią do naziemnej telewizji cyfrowej.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/w ... a-gawryluk

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

Czyli chyba najpierw chcą skasować Superstację i wrzucić ten kanał na to miejsce, a dopiero za jakiś czas zdjąć Polsat News z naziemnej. Lub może planują nadawać go w dvb-t2 obok Polsatu. Pewnie decyzja jeszcze nie jest podjęta.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wiertolot »

Z nadajnik RTCN Siedlce/Łosice czemu tego MUX-4 nie ma i nie dadzą w końcu? Gdzie indziej pozmniejszali ilość tych nadajników MUX-4, dali mniej z większą moc 100 kW, a na tym w ŁOSICE brak zawsze wszystkiego lub nikłe różnorodne moce nadawcze, a potem ludziom tnie i nie dochodzi na terenach zalesionych. Gdzieś mi łapie trochę i wynajduje ten POLSAT NEWS HD HEVC, ale jest brak sygnału potem 35 km. od Łosice na północ, pewnie to z innego nadajnika tylko trocha wynajduje, bo sygnał znika z Lublin-Piaski tam 100 kW dali,pewnie stamtąd lub Warszawa Raszyn też 100kW lub Białystok-Krynice też 100kW, bo z Białystok Ciepłownia-Zachód 5kW i Warszawa PKiN tylko 3 kW pewnie nie. Mówię zostawili pośrodku tych trzech bez odbioru i na nadajnik RTCN Łosice pomiędzy Warszawa, Białystok, Lublin w POLSKA B, na kresach wschodnie nic nie ma tego MUX-4..................

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Kamilx »

RTCN Siedlce / Łosice ruszy 1 września 2021 r. na kanale 50 z mocą 50 kW ERP.
RTCN Białystok / Krynice obecnie nie nadaje :( Ruszy 25 kwietnia 2022 r.
RTCN Warszawa / Raszyn nadaje z mocą 130 kW ERP.

@wiertolot nie denerwuj się, będziesz miał szybciej Polsat News HD niż ja. Jak zwykle Krynice ruszają później niż Łosice.

Mapa zasięgu i harmonogram jest dostępny na: http://infotvfm.pl/zasieg

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Jak mu w końcu ruszy, to będzie pisał że wiatr zawieje, drzewami zakołysze i sygału nie ma :)

A w temacie artykuł rzeczywiście tak napisany jakby Wydarzenia24 nie miały być na MUX4 od razu.
Dla mnie lepiej o ile PN miałby dalej nadawać, bo z zapowiedzi wynika że Wydarzenia24 nie będą zbyt atrakcyjnym kanałem.

Pojawiła się ramówka Wydarzenia24.
Coś okropnego. Co pół godziny Wydarzenia.
Jedynie po Wydarzeniach o 18:50 Gość Wydarzeń i Sport.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wiertolot »

@Kamilx,
Z Białystok/Krynice mi nic nie dochodzi na południe woj.podlaskiego, dokładnie powiat Siemiatycze, zostaje RTCN ŁOSICE tylko i wyłącznie oraz SLR Makarki, ale tam nic praktycznie nie ma dobrego, ani stacji radiowe dobre, ani nic, tyle, że jest TVP3 Białystok i samo Radio Białystok, nic więcej. 50 kW ten MUX-4 z RTCN Łosice jakby zrobili to powinno dochodzić, ale czy zrobią jeszcze. też pytanie.........?
Mogliby dać z 60 kW, 70 kW na wszelki wypadek, bo Puszcza Mielnicka, Puszcza Białowieska to słabo rozchodzi ten sygnał i na granicy terenu zalesionego i tych puszczy i przed nimi zatrzymuje na północ i wschód od RTCN Łosice.
Kanał 50,przejdą potem na DVB-T2 HEVC w czerwcu to przeniosą niżej, czy zostanie na nim?
I pewnie mi trochę ten POLSAT NEWS HEVC z Raszyna wyłapywało, jak tam 130 kW jest uruchomione lub Lublin/Piaski, 100 kW, bo tam na południe mam skierowaną antenę. Nie mogę sprawdzić na jakim to kanale złapało, bo to wynalazło na CANAL+BOX 4K, ale musi to być pewnie kanał 34, 35, lub 38.
A właśnie Lublin/Piaski ze 100 kW jest uruchomiony już?


tak sprawdzałem teraz na 34 kanale z Warszawa/Raszyn mi wynajduje ten kanał POLSAT NEWS HD HEVC, dokładnie w Siemiatycze, woj.podlaskie, ale tylko ten jeden kanał, nie wiem testy chyba, na CANAL+ BOX 4K teraz odbiera dobrze, natomiast na monitorze bez obsługi hevc jest tylko sam głos, z drugiej anteny, też sprawdzałem trochę inaczej ustawionej, żeby na zwykłym tv sprawdzić i podłączyć,mam za słaby sygnał tego tylko siła 12%. i skacze, jakości sygnału brak i z jednej anteny mi tylko trochę łapie. ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

Ciekawe tylko, co oni tam będą podawać w tych „Wydarzeniach”? Nawet teraz na Polsat News podają przez cały dzień te same materiały, bo nie ma o czym więcej mówić. Te same wstawki w „Wydarzeniach” wieczornych, co w porannych. A oni chcą nadawać „Wydarzenia” co pół godziny? Czyli będzie tak, że 15 minut materiału wałkowanego w kółko bo więcej nie da się wyprodukować.

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Będą reklamy....

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

bo nie ma o czym więcej mówić
Jest o czym mówić są powodzie, trzęsienia ziemi itp... ale co poradzić wolą mówić ciągle o tym samym jednym. 😭😭

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

PN warto oglądać raz, dwa razy dziennie i wszystko wiem ;)
Ogólnie kanały informacyjne takie są, oglądanie ich przez kilka godzin dziennie mija się z sensem. Na świecie dużo się dzieje ale do obrzydzenia wałkują to samo.

Ps. na TVP Info jest tak samo.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

U mnie na PN obraz się wydaje trochę większy niż ekran, jak są paski u doły to czasami końcowa litera jest ucięta. To normalne działanie na PN?
Mam w proporcjach obrazu ustawione na oryginał.

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Tak było na PN SD.
Teraz jest dobrze.
Masz coś ewidentnie źle z proporcjami obrazu.
Niektóre TV miały ustawienia piksel do piksela lub podobne, opcja "oryginał" wydaje się właśnie tą opcją , czyli powinno być dobrze, a masz źle...
Rozumiem, że odbierasz DVB-T2 na TV a nie za pomocą podłączonego tunera.

Spróbuj ten tryb.
Wyświetlanie ekranu za pomocą funkcji Skanuj
Obraz Ustawienia proporcji ekranu Skanuj
Jeśli wybierzesz ustawienie Wł. dla tej funkcji, będzie można wyświetlać treści w
proporcjach zgodnych z sygnałem programu lub ich źródłem. Jeśli krawędzie obrazu
nie są widoczne, wybierz ustawienie Wył.. W przypadku wybrania opcji Auto funkcja będzie przełączać się między stanami Wł. i
Wył. w zależności od informacji pochodzących z sygnału wideo.
Dostęp elementów do wyboru zależy od bieżącego sygnału wejściowego.
Ale to chyba działa tylko w przypadku podłączenia zewnętrznego sygnału.

Może ZOOM da radę pomniejszyć, ale chyba to działa tylko do powiększania.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Dzięki za pomoc. Włączyłem w opcjach obrazu 'skanuj' i wydaje się teraz dobrze. Widać to już po znaczku 'HD' że się przesuwa w odpowiednie miejsce.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Na temat Wydarzenia 24 w MUX-4.
Na razie nie jest jasne, czy Wydarzenia 24 zastąpią w MUX 4 kanał Polsat News HD, czy też będą osobnym kanałem.
https://satkurier.pl/news/207237/wydarz ... emnej.html

Zablokowany