MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: some83 »

:?: :idea: :?: A to nie mogą udostępnić listę kanałów w postaci pliku .m3u pod Kodi, VLC, czy inne programy. :?: :idea: :?:
Na samsungu jest dostępny programik za 5euro do obsługi plików .m3u

Bo włączanie ze strony internetowej kanałów ot tak, nie jest dla poważnych Couch Potato.

MUX 4.
MUX 4. "MUX 4, zamrożony od lat zestaw częstotliwości telewizji naziemnej przez jednego z graczy komercyjnych, co blokuje rozwój dystrybucji telewizji publicznej. Dobro publiczne mające z definicji służyć ludziom jest udostępnione przez państwo za bezcen podmiotowi, który to realnie zamroził, bo sam ma biznes w sprzedaży dekoderów i od lat nie był zainteresowany rozwojem telewizji naziemnej"
Działanie blokujące rozwój tak jak z MUX 4".
Ale przecież Ministerstwo Cyfryzacji może te nieużywane częstotliwości odebrać.
Może dlatego właśnie niedawno uruchomili mnóstwo nowych częstotliwości i nadajników.

Zresztą odebranie nieużywanych częstotliwości może mieć charakter natychmiastowy i/lub jednocześnie tymczasowy, np dopóki nie zechcą nadawać.
Dodatkowo, jeśli przedświęzięcie Mux4 jest nieopłacalne finansowo, mogliby nakazać jego zlikwidowanie, albo odkodowanie.
I nie jest ważne, że pozostałe gałęzie Polsatu przynoszą zysk, a ta jedna nie.


Zresztą nie wydaje mi się, żebyśmy musieli międzynarodowo uzgadniać, nadawanie z małą mocą wewnątrz kraju i to na terenach nizinnych.

"W sumie 200 filmów. Wszystko jest gotowe, ale bazarowym numerem, poza wiedzą ministra Piotra Glińskiego, państwowy zespół filmowy sprzedaje to tuż przed podpisaniem umowy nadawcy prywatnemu!"
No i pytanie brzmi, czy ktoś dostał zarzuty sprzeniewierzenia mienia publicznego?, niegospodarności?
Zwolnienie dyscyplinarne? Chociaż zwyczajne zwolnienie, z wyliczym biletem jeśli chodzi o jakąkolwiek pracę za publiczne pieniądze?
Może chociaż należałoby mu zrobić antyReklamę, kto podjął taką decyzję.
"prawdziwym skandalem jest np. to, że wskutek dość dowolnej interpretacji Ministerstwa Finansów to, co wpływa z abonamentu, ten wdowi grosz, jest jeszcze opodatkowany VAT-em!"
Ja rozumiem, nie jest to sprawa Kurskiego, ale rządu.
I jak projekty ustaw już gotowe?
wszystkie cytaty z Kurskiego, z tego linka

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

some83 pisze: 9 grudnia 2019, o 20:51 Dodatkowo, jeśli przedświęzięcie Mux4 jest nieopłacalne finansowo, mogliby nakazać jego zlikwidowanie, albo odkodowanie.
I nie jest ważne, że pozostałe gałęzie Polsatu przynoszą zysk, a ta jedna nie.
:lol:

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Napiszę Wam, jaką korespondencję prowadziłem z UKE Rzeszów w sprawie MUX-4 by się pojawił z nadajnika Rzeszów/Sucha Góra:
Dzień dobry.

Zwracam się z pytaniem, czy dla nadajnika Rzeszów/Sucha Góra obecnie trwa koordynacja międzynarodowa, tak by na tym nadajniku na k.35 pojawił się sygnał MUX-4 i był dostępny w Krośnie. W innych rejonach Polski MUX-4 pojawił się już na dużych obiektach typu RTCN.
Dodam, że już dawno MUX-4 powinien mieć pokrycie ogólnopolskie. Zaraz po wyłączeniu analogu powinni przejść na docelowe kanały i docelowe obiekty z docelowymi mocami, tak by MUX-4 miał podobne pokrycie ogólnopolskie jak pozostałe MUX 1-3. Jeśli się nie wywiązują z koncesji i nadal niema ogólnokrajowego pokrycia sygnałem, to powinna im być odebrana koncesja, i ogłoszony nowy konkurs na MUX-4.

Pozdrawiam
Odpowiedź:
Szanowny Panie
W odpowiedzi na Pańskie pytania, uprzejmie informuję, że zgodnie z decyzją Prezesa UKE nr DZC.WAP.514.62.2018.37 z dnia 26 kwietnia 2019 r. (https://bip.uke.gov.pl/rezerwacje-czest ... mhz,1.html) w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości dla INFO-TV-FM Sp. z o.o. na MUX4, wspomniana spółka jest zobowiązana do:

 „Osiągnięcia tempa rozwoju sieci rozumianego jako pokrycie kolejnych obszarów rezerwacji sygnałem radiowym niezbędnym do świadczenia usługi hurtowej na poziomie co najmniej 78 dBμV/m w 21% obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, liczonego zgodnie z metodą ITU-R P.1546, na dzień 30 czerwca 2021 r., z zastrzeżeniem pkt. 1.7. Załącznika nr 1.” ;
 „Osiągnięcia tempa rozwoju sieci rozumianego jako pokrycie kolejnych obszarów rezerwacji sygnałem radiowym niezbędnym do świadczenia usługi hurtowej na poziomie co najmniej 78 dBμV/m w 37% obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, liczonego zgodnie z metodą ITU-R P.1546, na dzień 30 czerwca 2023 r., z zastrzeżeniem pkt. 1.7. Załącznika nr 1.” .

Dopóki wspomniany operator wywiązuje się z powyższych zobowiązań, nie ma podstaw do wszczynania sugerowanych przez Pana postępowań cofających uprawnienia do częstotliwości. Należy mieć również na uwadze fakt, że spółka INFO-TV-FM Sp. z o.o. ma swobodę w realizacji sieci nadawczej, tj. w doborze obiektów nadawczych. Proponuję zatem zwrócić się z pytaniem do INFO-TV-FM Sp. z o.o. o planowane do wykorzystania lokalizacje nadajników i terminy rozpoczęcia nadawania.
O tym, czy przed rozpoczęciem emisji sygnału MUX4 z danego obiektu nadawczego potrzebne będą nowe uzgodnienia międzynarodowe, czy też wystarczą dotychczas uzyskane porozumienia, zależy od parametrów technicznych z jakimi dany operator zamierza nadawać sygnał tego multipleksu.
W telewizji cyfrowej koordynacje międzynarodowe skupiają się na określeniu dopuszczalnego poziomu zakłóceń na granicy danego obszaru wykorzystania częstotliwości (allotment'u). Parametry stacji nadawczych są później tak dobierane, aby nie przekroczyć ustalonego poziomu sygnału zakłócającego.
Z poważaniem
Dyrektor Delegatury
Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Rzeszowie
xxxxxx xxxxxx
Ostatnio zmieniony 10 grudnia 2019, o 16:04 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Następnie zadałem takie pytanie:
Dzień dobry

Dziękuję za nadesłaną odpowiedź, mam jednak do niej następujące pytanie,
czy koncesja na MUX-4 została zmieniona a jeśli tak, to kto na to pozwolił w UKE by zmienić zasięg tego muxa z ogólnopolskiego na 21% do 2021 roku i tylko do 37% w 2023

Pierwotnie taki był zapis w koncesji:
INFO-TV-FM Sp. z o.o. została uprawniona do wykorzystania zarezerwowanych częstotliwości w okresie do 31 maja 2015 roku na obszarze 31 miast Polski oraz w okresie od 1 czerwca 2015 roku do 31 grudnia 2023 roku na obszarze całego kraju.

https://archiwum.uke.gov.pl/decyzja-rez ... vb-h-10155

Teraz gdy ten zapis tak jak Państwo sugerują został zmieniony, to raczej niema szans by MUX-4 zawitał wreszcie na nadajnik Rzeszów/Sucha Góra, a tym samym niema jak wymóc na Polsacie by rozszerzyli swój zasięg o kolejne nadajniki bo zostanie odebrana im koncesja. Jednym słowem, Polsat legalnie może blokować małym kosztem dobro narodowe jakim są częstotliwości które mogły by zostać przeznaczone pod kolejny bezpłatny MUX o pokryciu krajowym, a Polsat mając swoją platformę satelitarną chce jak najbardziej ograniczyć rozwój DVB-T w Polsce by nie nastąpił mu odpływ abonentów, jak najmniejszym kosztem, bo jak by musiał nadawać tak jak pozostałe muxy na obszar całego kraju to koszt byłby o wiele większy niż teraz i musiałby albo rozwijać jakoś tą swoją usługę lub z niej całkowicie zrezygnować.
Bardzo ale to bardzo boleję, że regulator rynku pozwolił na takie praktyki.

Proszę zadać pytanie w moim imieniu spółce INFO-TV-FM, kiedy pojawią się z sygnałem MUX-4 na nadajniku Rzeszów/Sucha Góra, tak by sygnał tego muxa pojawił się wreszcie w Krośnie.

Pozdrawiam
Otrzymałem to:
Szanowny Panie
W odpowiedzi na Pańskie powtórne pytanie, uprzejmie informuję, że Prezes UKE w uzasadnieniu decyzji DZC.WAP.514.62.2018.37 z dnia 26 kwietnia 2019 r. dowiódł, iż dokonana zmiana rezerwacji jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Przyjęte zmiany nie blokują emisji sygnału MUX-4 z obiektów nadawczych dużej mocy, takich jak RZESZÓW/Sucha Góra. Obecnie nie ma podstaw do stwierdzenia, że do 30 czerwca 2023 r. emisja we wskazanym przez Pana rejonie nie zostanie uruchomiona. Zatem nie widzę powodu aby kontaktować się w tej kwestii z operatorem.
Z poważaniem
z up. Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Dyrektor Delegatury
Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Rzeszowie
xxxxxxxx xxxxxx

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 10 grudnia 2019, o 10:48
some83 pisze: 9 grudnia 2019, o 20:51 Dodatkowo, jeśli przedświęzięcie Mux4 jest nieopłacalne finansowo, mogliby nakazać jego zlikwidowanie, albo odkodowanie.
I nie jest ważne, że pozostałe gałęzie Polsatu przynoszą zysk, a ta jedna nie.
:lol:
Jest to możliwe, to się nazywa postępowanie antydopingowe.
Tylko, trzeba by dowieźć, że abonamenci polsatu naziemnego nie pokrywają kosztów nadawania, oraz kosztów licencji, w skali zwrotu dużo mniejszej niż lokata.
Co może faktycznie nie występować, ale nie jestem pewien.

@Krosnoludek
Oczywiście, niektóre rzeczy nie są możliwe, z poziomu zwykłego szarego człowieka.
Ale są możliwe, z poziomu rządu, czy całego państwa.

Taki bezużyteczny prezes, mógłby być oddalony z urzędu.
Poza tym, przecież nie zmienią rezerwacji, na życzenie, zwykłego szarego człowieka.
Mogłaby być ustawa, dająca, np Tvp wszystkie fizycznie, praktycznie wolne i niewykorzystywane sloty częstotliwościowe, nawet te prawnie zarezerwowane dla innych firm.
Z tą możliwością, że jak inna firma będzie chciałaby wreszcie łaskawie taki slot wykorzystać, to uprzedzi z tygodniowym, lub dobowym terminem Tvp, które taką częstotliwość aktualnie wykorzystuje i dostanie ją z powrotem.
Ale jak uprzedzi, 3 razy z rzędu i nic nie uruchomi, traci taką częstotliwość bezpowrotnie i tyle.

I to prezez TVP musiałby o to wystąpić.
Ale z tego wywiadu z Kursik szokujące było dla mnie, że on chciałby umieścić na orbicie 16 kanałów ośrodków regionalnych na barkach płatnych kodowanych platform.
Nie wiem, czy on się w Moskwie szkolił, czy innych komunistycznych Chinach.
Po co kodować? Przecież to kosztuje.
A jak domniemuje, kodowanie w 2 standardach kosztuje jeszcze więcej.
I to rząd na to powinnien mieć pieniądze, a nie doić od prywatnych platform satelitarnych.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

some83 pisze:
"W sumie 200 filmów. Wszystko jest gotowe, ale bazarowym numerem, poza wiedzą ministra Piotra Glińskiego, państwowy zespół filmowy sprzedaje to tuż przed podpisaniem umowy nadawcy prywatnemu!"
No i pytanie brzmi, czy ktoś dostał zarzuty sprzeniewierzenia mienia publicznego?, niegospodarności?
Zwolnienie dyscyplinarne? Chociaż zwyczajne zwolnienie, z wyliczym biletem jeśli chodzi o jakąkolwiek pracę za publiczne pieniądze?
Może chociaż należałoby mu zrobić antyReklamę, kto podjął taką decyzję.
W tych sprawach i im pokrewnych myślę, że więcej można się dowiedzieć np. z tego postu: https://forum.satkurier.pl/topic/2312-p ... nt=1512589

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Poland »

some83 pisze: 10 grudnia 2019, o 17:30
dvbtowiec pisze: 10 grudnia 2019, o 10:48
some83 pisze: 9 grudnia 2019, o 20:51 Dodatkowo, jeśli przedświęzięcie Mux4 jest nieopłacalne finansowo, mogliby nakazać jego zlikwidowanie, albo odkodowanie.
I nie jest ważne, że pozostałe gałęzie Polsatu przynoszą zysk, a ta jedna nie.
:lol:
Jest to możliwe, to się nazywa postępowanie antydopingowe.
Tylko, trzeba by dowieźć, że abonamenci polsatu naziemnego nie pokrywają kosztów nadawania, oraz kosztów licencji, w skali zwrotu dużo mniejszej niż lokata.
Co może faktycznie nie występować, ale nie jestem pewien.

@Krosnoludek
Oczywiście, niektóre rzeczy nie są możliwe, z poziomu zwykłego szarego człowieka.
Ale są możliwe, z poziomu rządu, czy całego państwa.

Taki bezużyteczny prezes, mógłby być oddalony z urzędu.
Poza tym, przecież nie zmienią rezerwacji, na życzenie, zwykłego szarego człowieka.
Mogłaby być ustawa, dająca, np Tvp wszystkie fizycznie, praktycznie wolne i niewykorzystywane sloty częstotliwościowe, nawet te prawnie zarezerwowane dla innych firm.
Z tą możliwością, że jak inna firma będzie chciałaby wreszcie łaskawie taki slot wykorzystać, to uprzedzi z tygodniowym, lub dobowym terminem Tvp, które taką częstotliwość aktualnie wykorzystuje i dostanie ją z powrotem.
Ale jak uprzedzi, 3 razy z rzędu i nic nie uruchomi, traci taką częstotliwość bezpowrotnie i tyle.

I to prezez TVP musiałby o to wystąpić.
Ale z tego wywiadu z Kursik szokujące było dla mnie, że on chciałby umieścić na orbicie 16 kanałów ośrodków regionalnych na barkach płatnych kodowanych platform.
Nie wiem, czy on się w Moskwie szkolił, czy innych komunistycznych Chinach.
Po co kodować? Przecież to kosztuje.
A jak domniemuje, kodowanie w 2 standardach kosztuje jeszcze więcej.
I to rząd na to powinnien mieć pieniądze, a nie doić od prywatnych platform satelitarnych.
Akurat umieszczenie ośrodków na satelicie, czy też chociażby poprzez aplikacje TVP Stream/TVP VOD w dekoderach czy nawet telewizorach nie jest złym pomysłem. Generalnie na satelicie powinno być 17 czy na przykład 18 (licząc z koszalińską którą to można by uruchomić celem ujednolicenia liczby ośrodków z Polskim Radiem) z czego jedną tzw. "czystą" a więc bez pasm lokalnych można by podnieść na satelicie do jakości HD i złączyć na przykład z TVP HD którego obecność na rynku jest już daremna.
Z MUX4 też powinno się coś dziać bo obecnie nadając w formie kodowanej de facto łamie prawo sprzeniewierzając dobro rzadkie jakim są częstotliwości. Mało tego uważam że gdyby UKE miało jaja i kontrolę nad tym co się dzieje to postawiłoby Polsatowi ultimatum w imieniu swoim i widzów a także KRRiT - albo tak jak w przypadku Polsatu News odkodowuję kanały albo traci zezwolenie na nadawanie które to chyba nawet nie jest objęte koncesją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji a więc jest niezgodne z prawem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Za poprzedniej prezesury TVP wszystkie ośrodki regionalne były dostępne za pomocą aplikacji HbbTV.
Po "dobrej zmianie" z tego zrezygnowano, nie wiedzieć czemu.

Wracając do MUX4 sądzę że CP zdaje sobie sprawę iż wiecznie przeciągać sprawy nie może, stąd te ruchy.
Niebawem wejdzie HEVC i pojemność multiplexów znacznie się zwiększy, zatem blokowanie częstotliwości nawet jeśli przyjąć takie założenie nie będzie miało najmniejszego znaczenia.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: some83 »

some83 pisze: 10 grudnia 2019, o 17:30 Jest to możliwe, to się nazywa postępowanie antydopingowe.
Normalnie sorki, mój błąd.
To się nazywa postępowanie antydumpingowe.

No i drogi Poland, to nie będzie kontra do Ciebie, a jedynie wyszczególnienie:
Poland pisze: 12 grudnia 2019, o 10:52
some83 pisze: 10 grudnia 2019, o 17:30 I to prezez TVP musiałby o to wystąpić.
Ale z tego wywiadu z Kursik szokujące było dla mnie, że on chciałby umieścić na orbicie 16 kanałów ośrodków regionalnych na barkach płatnych kodowanych platform.
Nie wiem, czy on się w Moskwie szkolił, czy innych komunistycznych Chinach.
Po co kodować? Przecież to kosztuje.
A jak domniemuje, kodowanie w 2 standardach kosztuje jeszcze więcej.
I to rząd na to powinnien mieć pieniądze, a nie doić od prywatnych platform satelitarnych.
Akurat umieszczenie ośrodków na satelicie, czy też chociażby poprzez aplikacje TVP Stream/TVP VOD w dekoderach czy nawet telewizorach nie jest złym pomysłem. Generalnie na satelicie powinno być 17 czy na przykład 18 (licząc z koszalińską którą to można by uruchomić celem ujednolicenia liczby ośrodków z Polskim Radiem) z czego jedną tzw. "czystą" a więc bez pasm lokalnych można by podnieść na satelicie do jakości HD i złączyć na przykład z TVP HD którego obecność na rynku jest już daremna.
Mnie szokuje w wypowiedzi Kurskiego nie to, że on chce wszystkie regionalne ośrodki umieścić na Satelicie, ale chce, by za to zapłacili klienci płatnych platfrom, i przekaz był kodowany.
A kodowanie z pewnością kosztuje, i to nie tylko prąd, no i przede wszystkim dekodowanie także, dodatkowo zabiera pasmo, i trzeba x razy transmitować dane pod różne systemy kodowania.
Więc można mieć pewnie w tej samej cenie 1 kanał FTA o większym bitRate'ie niż kanał kodowany w 2 czy 3 systemach, naraz. Przy czym naraz dotyczy tylko przestrzeni czasu, bo zapewne dane do kodowania trzeba wysyłać ponownie na każdy system kodowania.
No, moim zdaniem uczynienie tego sygnału FTA, a możnaby to zrobić i FTA HD promowało by Polski za granicą skuteczniej, niż to robi jakaś edukacyjna komisja. (zwłaszcza jeśli programy byłyby z napisami dla niedorozumiejących, niedosłyszących słowian)
W Polsce było to tak na głowie postawione, że Tvp żądała opłaty od platform cyfrowych za udostępnianie sygnału.
Wydaje mi się też, że jeśli ściąganie abonamentu idzie słabo, to rząd, mógłby zająć się bezpośrednio opłatami technicznymi za:
budynki, transmisje satelitarne, naziemne, światłowodowe do kablówek, w tym te opłaty, które są wnoszone do Emitel'a.
A abonament, i budżet Tvp powinnien zajmować się decyzjami personalnymi, osobowymi, artystycznymi, licencyjnymi za filmy, seriale, dokumenty i reportaże.
Bo domyślam się, przy takim przeprojektowaniu finansowania podniosłyby się głosy o zamachu na "niezależność" Tvp.
Ale finansowanie techniczne przecież takiej "niezależność" by nie zmniejszyło,

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Panowie, to jest wątek o MUX4, a nie o TVP i kanałach regionalnych :)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Panowie, powiedzcie mi jak to jest, Polsat dostaje koncesję gdzie zapisane jest:
"INFO-TV-FM Sp. z o.o. została uprawniona do wykorzystania zarezerwowanych częstotliwości w okresie do 31 maja 2015 roku na obszarze 31 miast Polski oraz w okresie od 1 czerwca 2015 roku do 31 grudnia 2023 roku na obszarze całego kraju."
Następnie zwraca się do regulatora rynku jakim jest UKE, i ten zgadza się na zmianę warunków na takie:
 „Osiągnięcia tempa rozwoju sieci rozumianego jako pokrycie kolejnych obszarów rezerwacji sygnałem radiowym niezbędnym do świadczenia usługi hurtowej na poziomie co najmniej 78 dBμV/m w 21% obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, liczonego zgodnie z metodą ITU-R P.1546, na dzień 30 czerwca 2021 r., z zastrzeżeniem pkt. 1.7. Załącznika nr 1.” ;
 „Osiągnięcia tempa rozwoju sieci rozumianego jako pokrycie kolejnych obszarów rezerwacji sygnałem radiowym niezbędnym do świadczenia usługi hurtowej na poziomie co najmniej 78 dBμV/m w 37% obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, liczonego zgodnie z metodą ITU-R P.1546, na dzień 30 czerwca 2023 r., z zastrzeżeniem pkt. 1.7. Załącznika nr 1.” .
Powiedzcie mi, jak to jest możliwe że UKE zgadza się na taką niekorzystną dla społeczeństwa zmianę i dobro narodowe jakim są częstotliwości które mogły by zostać przeznaczone pod kolejny bezpłatny MUX o pokryciu krajowym są tanim kosztem blokowane, a Polsat mając swoją platformę satelitarną chce jak najbardziej ograniczyć rozwój DVB-T w Polsce by nie nastąpił mu odpływ abonentów, jak najmniejszym kosztem, bo jak by musiał nadawać tak jak pozostałe muxy na obszar całego kraju to koszt byłby o wiele większy niż teraz i musiałby albo rozwijać jakoś tą swoją usługę lub z niej całkowicie zrezygnować.
UKE nic teraz zrobić nie możne bo sam przyklepał to i zablokował częstotliwości do 2023 roku, a Polsat na cały kraj nadawać nie chce bez bata nad nim.

A może tu poszło o coś innego, o pewien układ. Jak wszyscy widzimy od pewnego czasu Polsat skręcił w "jedną stronę", i może za ten "skręt" dostał między innymi tą zmianę decyzji o MUX-4 ?

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Dobrycel »

Wole stacje co widzą Patriotów w kraju a nie Faszystów i Narodowców. Jestem za i ciesze sie, ze ta a nie inna stacja dostała.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Ja nie mam nic przeciw Polsatowi że dostał koncesję na MUX-4, tylko że zgodnie z pierwotnym zapisem nie nadaje na cały kraj, a UKE to jeszcze przyklepało. Wóz albo przewóz, nadajecie na cały kraj albo wypad z NTC na satelite.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Czy jest gdzieś w sieci widoczny jakiś dokładniejszy zasięg tych 4 testowych MUX'ów CP na mapach?
Ciekawi mnie to ze wzgl. na to iż dociera do Krakowa sygnał z Katowic mimo iż antena nie jest ustawiona na Katowice. Zatem muszą to być dość silne nadajniki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... _Kosztowy/
Nie wiem jakich modeli obliczeniowych używa się do wyliczenia zasięgu, ale wg innej symulacji nie jest już tak optymistycznie.
Ostatnio zmieniony 16 grudnia 2019, o 15:58 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Dzięki. To wiele wyjaśnia, na Kraków sieje dość mocno, w niektórych miejscach nawet na zielono.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Dzisiaj włączyłem odkodowany Polsat News z muxa4 i ma fatalnie przesunięcie fonii do wizji, podobnie jak Polsat na Muxie 2, jednak na Polsacie można wybrać zwykłą ścieżkę dźwięku, która jest prawidłowa a na News nie ma takiej możliwości.
Nie wiem dlaczego Polsat jest tak niestaranny w nadawaniu naziemnym.
Wstyd!

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Domel28 »

Na Polsacie, fakt jest to zauważalne ale na PN nic takiego nie widziałem.

tvosobista1hd
Posty: 16
Rejestracja: 21 lutego 2019, o 08:22
Miejscowość: radom

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: tvosobista1hd »

ciekawi mnie jaki los czeka Polsat News po testach 17 marca 2020 roku :?:
czy zostanie odkodowany dalej czy zakodują w Mux 4

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Kanały w MUX4 wg zapisów koncesyjnych wszystkie są kodowane.
Zatem zostanie zakodowany, lub wystąpią o przedłużenie testów.
Innej możliwości nie ma.

Zablokowany