Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
vlazy
Posty: 4
Rejestracja: 25 lutego 2019, o 14:55
Miejscowość: Czechy
Odbiornik: Dekoder SENCOR SDB4001M4
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła "Skrzyczne", Ostrava

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: vlazy »

Mogę potwierdzić, że w Czechach w muksach DVB-T były i nadal są ścieżki radiowe umożliwiające słuchanie radia na telewizji.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: PrzemekS »

To jeszcze podam przepływności w przypadku każdego kodeka audio przewidzianego w ww. propozycji. W dane podaję za Dolby Labs, co wcale nie jest łatwe bo Dolby nie podaje bezpośrednich porównań wszystkich kodeków w dodatku nie podając warunków testowych ani nie dając sampli do własnych badań (w przypadku mp2 zapewne jako bazę przyjęto normę ISO/IEC 13818-3 bo wcześniejsza ISO/IEC 11172-3 w ogóle nie przewidywała dźwięku przestrzennego). Wszystkie wartości podane w kbit/s.

mp2
- 2.0 - 160
- 5.1 - 384
- mp2 nie obsługuje metadanych Dolby Atmos

Enhanced AC3
- 2.0 - 96
- 5.1 - 224
- Dolby Atmos 7.1.4 - 384

AC4
- 2.0 - 80
- 5.1 - 192
- Dolby Atmos 7.1.4 - 288

Interesujący wpis znajduje się tu https://blog.son-video.com/en/2018/10/d ... able-soon/

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Nie widzę sensu wprowadzania AC4. Oszczędność na poziomi paru kbps przy 40Mbps.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeśli te różnice w przepływnościach pomnożyć przez 2 -3 ścieżki dźwiękowe w każdym programie i razy 7 - 10 programów w mux, to robi się kilkaset kb/s oszczędności. Szczególnie, że teraz każdy program ma przynajmniej jedną ścieżkę w MPEG.
Nawet samo przejście tylko na E-AC3 daloby już zauważalne oszczędności.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Tylko po co komu kilka ścieżek dźwiękowych? Ludzie nawet o tym nie wiedzą a jak coś poknocą "i nie gada po polskiemu" to jest wielki problem.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

JaroslawMroczkowski pisze: 27 lutego 2019, o 16:15 Jeśli te różnice w przepływnościach pomnożyć przez 2 -3 ścieżki dźwiękowe w każdym programie i razy 7 - 10 programów w mux, to robi się kilkaset kb/s oszczędności. Szczególnie, że teraz każdy program ma przynajmniej jedną ścieżkę w MPEG.
Nawet samo przejście tylko na E-AC3 daloby już zauważalne oszczędności.
Dlatego z nowej specyfikacji odbiornika należy usunąć zapis o ścieżce MPEG, a pozostawić tylko E-AC-3 i AC-4.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Uważam chociażby na podstawie wcześniejszych głosów w tej sprawie i dostępnej wiedzy(plusów płynących z takiego, a nie innego rozwiązania), że w specyfikacji dla odbiorników pod teoretyczny przyszły system NTC w Polsce, odnośnie dźwięku, powinna chyba być mowa tylko o kodekach: E-AC-3 oraz AC-4. Do usunięcia w takim wypadku tamże powinien być chyba kodek: MPEG-2. Chyba niejako zmusiłoby to nadawców do wdrożenia takiego kodeka(przynajmniej E-AC-3), choć producenci sprzętów chyba nie musieliby się tym bardzo sugerować i pewnie mimo to sprzęt z kodekiem MPEG-2 wychodziłby na rynek. Być może byłyby to dla nich(nadawców; dla producentów sprzętów chyba nie) jakieś koszta, nie wiem. Niejako wymowne jest chyba to, że na etapie tworzenia projektu rozporządzenia w wyżej omawianej sprawie, znalazł się tam ten zapis(o MPEG-2), a jak nieoficjalnie wiadomo: "[...]"[...]z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji w 2017 r. powołany został roboczy Zespół, składający się z przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz przedstawicieli rynku, tj. nadawców, którego zadaniem jest wypracowanie wymagań technicznych dla odbiorników telewizyjnych w związku z planowaną zmianą standardu nadawania na DVB-T/2.[...]".
Źródło cytatu: viewtopic.php?p=228646#p228646.
Nie wiem jakie kto odgrywał role(w przypadku założenia, że treść powyższego cytatu jest prawdziwa) w wyżej omawianym Zespole i jaki mógł być wpływ poszczególnych grup na tworzenie projektu.

PrzemekS napisał: "[...] Chętnie bym za to przywitał przymus nadawania dwóch ścieżek dźwiękowych przez telewizję - oryginalną i polską (tak nadawane są już niektóre filmy/programy w polskim DVB-T) w przypadku filmów i z komentarzem i bez w przypadku zawodów sportowych. I przymus prawidłowego i ludzkiego opisywania ścieżek, bo tu panuje dziwna dyzwoluntura. [...]"

Zgadzam się z tym odnośnie nadawania ścieżek dźwiękowych(oryginalnej i polskiej), jednakże nie wiem czy jest taka możliwość obecnie - nadania jakiegokolwiek przymusu prawnego, aby tak było. Może rozporządzenie KRRiT w tej sprawie wystarczyłoby i załatwiło sprawę ?
Co do opisywania ścieżek dźwiękowych, to nie wiem dokładnie o co chodzi autorowi tych słów, ale domyślam się.

PrzemekS napisał: "[...] Wiem za to że w Czechach czy w Niemczech wplata(ło?) się ścieżki radiowe w muksy. W Polsce nadaje czy nadawał tak muks testowy z Katowic, no i nieszczęsny muks solorzowy. [...]"

vlazy napisał: "[...] Mogę potwierdzić, że w Czechach w muksach DVB-T były i nadal są ścieżki radiowe umożliwiające słuchanie radia na telewizji. [...]"

Nie wiem jak to wyglądało/wygląda, ale ciekawie to brzmi. Tym bardziej, że z tego co kojarzę to właśnie chyba większość oferowanych dekoderów DVB-T do odbioru NTC w Polsce oferuje coś takiego jak: "Lista kanałów radiowych". I zastanawiałem się zawsze w jaki sposób i czy jest możliwość, aby odbierać stacje radiowe przez takowy dekoder do odbioru NTC w Polsce w standardzie DVB-T(nie licząc takich z możliwością obsługi HbbTV i odbioru sygnału radiowego poprzez ten standard).
Stacje radiowe, nadawcy musieliby jakoś dostosować się do takiego nadawania by móc w taki sposób, tj. "bezpośrednio przez MUX" nadawać, a odbiorcy odbierać sygnał ?

Być może mylę się w jakiś sposób, w którymś miejscu, pisząc treść powyższej wiadomości, jednak nie było to moim celem. Za wszelkie błędy i złe „rzeczy”, które znajdują się w tej mojej wiadomości, a które zostały być może wykonane przeze mnie: przepraszam – nie zostały uczynione celowo.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: PrzemekS »

W czasach DVB-T dwa europejskie kraje przodowały we wplataniu ścieżek radiowych w muksy. Były to Holandia i Włochy, które w ten sposób nadawały po około 30 stacji (na każdy kraj). Jak jest obecnie w Holandii nie wiem, ale we Włoszech nadaje się tak radio po dziś dzień i wydaje mi się że będzie się nadawać w przyszłości (choć nie śledzę bacznie tematu). Zestawienie stacji radiowych nadających poprzez muksy DVB-T w rejonie Rzymu tu:
https://xploradio.blogspot.com/2014/08/ ... zymie.html (na dole listy są stacje radiowe) i tu https://digilander.libero.it/biddo1/DTT.htm (zaznaczono na fiołkowo)

Poza Europą też jest to dość powszechna praktyka - tu skanowanie przykładowego muksu w Indiach, w rejonie Delhi https://www.youtube.com/watch?v=qibWEZPdhXU 8 stacji telewizyjnych i 3 radiowe.

W Polsce ten temat jakoś omija się z daleka, choć na samym początku testów DVB-T i u nas tak testowo nadawano stacje Polskiego Radia.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

O czym Wy piszecie? Radio to mam w aucie i to wystarczy. W TV nie ma sensu dawać stacji radiowych! Pewnie Wam chodzi o PISradiu a tego i tak prawie nikt nie słucha (poza dinozaurami).

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DanielK »

Przecież radio już było nadawane swego czasu w muxie TVP - w czasach gdy testowano - zdaje się lata 2008-2010.

Awatar użytkownika
vlazy
Posty: 4
Rejestracja: 25 lutego 2019, o 14:55
Miejscowość: Czechy
Odbiornik: Dekoder SENCOR SDB4001M4
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła "Skrzyczne", Ostrava

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: vlazy »

O tym jeśli ma sens nadadawanie stacji radiowych w muksach razem z telewizjami by dało się wiele dyskutować. Moim zdaniem to zbyt wielki sens niema. Jeżeli już ale niektóre kraje mi. i Czechy dodają radia do telewizji to jakiś sens to będzie miało bo inaczej by tego chyba nierobili. Byćmoże z tego mają jakieś korzyści zarówno jak nadawcy tak i poszczególne stacje radiowe które są tak nadawane. Może chodzić np. o to, że niektóre radia mogą tak być odbierane również i tam gdzie z nadajników tylko radiowych jest ich odbiór niezbyt dobry lub niemożliwy. Jak jest naprawdę tego ale niewiem.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: PrzemekS »

Myślę, że na obecnym etapie nikt nie będzie rozpoczynać wplatania ścieżek audio do muksów telewizyjnych. O ile miało to sens na początku istnienia telewizji cyfrowej, a później jako pewna kontynuacja obranej drogi to rozpoczęcie tego teraz skoro jest HbbTV z możliwością nadawania ścieżek audio to zbytnio to sensu już nie ma.
Warto jednak gwoli ciekawostki wiedzieć że taka możliwość technicznie istnieje. Co więcej były kraje jak Dania i Francja które poważnie rozważały wdrożenie standardu T2-Lite (specjalne muksy jedynie na audio) obok lub wręcz zamiast DABa (Dania) ale to upadło zresztą z ciekawych, raczej pozatechnicznych przyczyn (bo w Europie i na świecie potworzyły się grupy praktycznie trzymające dane aspekty nadawania a z czego warto zdawać sobie sprawę. Przykładem jest Dolby Labs właśnie, które po przejęciu dekadę temu Coding Technologies (tej firmy od AAC) jest monopolistą w dziedzinie audio dla telewizji).
Audio via HbbTV z natury rzeczy powoduje o wiele mniejsze zabieranie przepływności temu co jest główną domeną DVB-T i moim zdaniem tu jest droga do "radia w telewizji".

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Jak jest HbbTV... Jest internet i TV do tego jest zbędny.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: PrzemekS »

W dłuższej perspektywie zapewne tak - pierwszym krajem który do tego doszedł jest mała i bogata Szwajcaria, która za kwartał pozbędzie się telewizji naziemnej. W średnioterminowej na pewno nie, a ta perspektywa będzie tym dłuższa im większy i biedniejszy kraj.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: sirdaniel »

O ciekawa informacja. Gdzies wyczytałem że z analogowej telefonii też zrezygnowali. Ale z telewizją nie przechodzą na nadawanie przez internet, tylko rekomendują satelitę. Więc nie chodzi o HBTV. No i poza tym łatwa była decyzja kiedy ma się stary standard dvb-t i odbiór przez niecałe 2% gospodarstw..

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: PrzemekS »

Z tego co wiem to o wyłączeniu telewizji naziemnej mówiło się jeszcze w przypadku Flandrii (niderlandzkojęzyczna część Belgii), z tym że tam wyłączenie miało polegać na nieprzedłużaniu obecnie obowiązujących koncesji. Jaką decyzję koniec końców podjęto (jeśli w ogóle jakąkolwiek podjęto) niestety nie wiem.

W Szwajcarii z tego co sobie przypominam dotychczasowe stacje telewizji naziemnej będzie można odbierać w trojaki sposób:
- poprzez must carry w przypadku szeroko rozumianego kabla (niezależnie od technologii, może być to światłowód i IPTV, etc.)
- kodowaną telewizję satelitarną (karta kodowa bezpłatnie przysługuje płacącym szwajcarski abonament - niestety nic nie wiem na temat sposobu ściągania abonamentu, ile kart będzie przysługiwać obywatelowi czy gospodarstwu domowemu, etc.)
- poprzez stronę (czy może w liczbie mnogiej strony internetowe?) internetową przy szwajcarskim IP. Też nie wiem czy samo IP wystarczy czy może będą jeszcze jakieś inne warunki.

Niestety szczegóły pamiętam słabo, po prostu parę miesięcy temu oglądałem jakiś program w telewizji szwajcarskiej, a ponieważ alemański mocno różni się od Hochdeutsch to nie było to łatwe w zrozumieniu treści. Mogłem więc coś pokręcić.

A propos telewizji szwajcarskiej to w 2016 roku Szwajcarzy podkreślali że są pierwszym krajem (niestety nie pamiętam w Europie czy na świecie) który przeszedł na rozdzielczość HD rezygnując całkowicie z rozdzielczości standardowej.

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: maker3 »

Sam chciałem napisać, że powinno się usunąć MPEG2, ale to chyba niemożliwe.
Zwróćcie uwagę, że nowe wymagania muszą być wstecznie kompatybilne z obecnymi, ponieważ w pierwszej fazie standard nadawania się nie zmieni.
Nie może być tak, że w wymaganiach nie ma MPEG2, a wszystkie kanały nadają z dźwiękiem MPEG2.

Stare kodeki będą mogły zostać wykreślone dopiero po faktycznym przejściu na DVB-T2/HEVC/EAC3/AC4.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

W ramach: Projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych - pojawiły się pewne stanowiska w ramach:
- Uzgodnień: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/1 ... 8#12567188
- Konsultacji publicznych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/1 ... 4#12567194 i
- Opiniowania: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/1 ... 0#12567200.

Czy będzie więcej stanowisk w tej sprawie, bo na przykład być może dopiero "dopłyną", zostaną "wstawione" na wyżej wymienione strony internetowe - nie wiem.
Z tego co czytam(w dokumentach udostępnionych w zakładkach: "Pisma kierujące projekt do..." obecnych w każdej z zakładek wyżej wymienionych jak: "Uzgodnienia", Konsultacje publiczne", "Opiniowanie") i rozumuję to terminy składania stanowisk w ramach: "Uzgodnień", "Opiniowania" i "Konsultacji publicznych" już raczej minęły bądź są w fazie końcowej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Czy ktoś zna terminy do kiedy co i jak będzie wiadomo?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Nie ma się czym podniecać. Za parę lat zabiorą całe pasmo TV na inne usługi.

Zablokowany