Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Jeśli nie badanie, certyfikacja tunerów i naklejki, to jak inaczej zamierzacie ustrzec nasze społeczeństwo przed zakupem sprzętu niespełniającego określonych kryteriów???, tak by nie powtórzyła się sytuacja z tunerami SD i bez DD+, bo później z tego są same problemy.

O ile taki przebadany w laboratorium certyfikowany naklejką tuner może być droższy od takiego bez badań 20 zł ?. W przyszłych reklamach powinna być informacja, że tylko certyfikowane odbiorniki gwarantują poprawne działanie. Tunery bez naklejek mogą działać poprawnie, ale nie muszą i kupujący świadomie ponosi tego typu ryzyko.

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: panaho »

Jestem podobnego zdania co Krasnoludek.
Może jakieś firmy by upadły bo trzeba by robić porządne softy. Albo zajęły by się handlem owocami.
Może takie firmy jak np. AX Technology sprzedawały by na terenie Polski odbiorniki, które poprawnie wyświetlały by polskie znaki w EPG.
A tak to wolna amerykanka. Jak się wpuści bubel to najwyżej mniej sprzedamy ale zawsze iluś tam da się naciągnąć.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Test jednego wyselekcjonowanego egzemplarza i naklejka na produkcie nie ustrzegą przed problemami. Kolejne serie produktu mogą być inne. Jeśli jakaś firma będzie chciała naciągnąć klienta, to znajdzie sposób i naklejka (czy oświadczenie) w tym nie pomoże.

Powtórzę jeszcze raz. To nie kwestia naklejek, oświadczeń, certyfikatów, tylko organizacji procesu weryfikacji nadużyć.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

JaroslawMroczkowski pisze: Kolejne serie produktu mogą być inne.
Po przebadaniu danego modelu egzemplarza w laboratorium i uzyskaniu na niego certyfikatu a przez to możliwość naklejenia na nim ustalonej naklejki, to na danej firmie będzie spoczywać odpowiedzialność, by tunery z innej partii produkcyjnej były zgodne z tunerem badanym.
W przypadku gdyby tuner z innej partii produkcyjnej z naklejoną naklejką nie spełniałby określonych wymagań (np. jak poprzednio brak HD czy też obsługi DD+), to taki tuner w nieokreślonym czasie podlegałby bezwzględnie procesowi zwrotu do producenta (dystrybutora) a samemu dystrybutorowi za oznakowanie naklejką tunera który różni się od referencyjnego tunera a przez to nie spełnia odpowiednich wymogów wysoka kara. Raz zostanie ukarany, że będzie zmuszony przyjąć taki tuner i zwrócić pieniążki klientowi ( zostanie z całym kontenerem złomu) a dwa kara od państwa, że sprzedawał niezgodny tuner posługując się naklejką. Naklejka oczywiście opatentowana i zastrzeżona by jej nie podrabiać.

Jak nie certyfikacja, to jak inaczej można zweryfikować czy dany tuner spełnia odpowiednie wymogi czy też nie ?
Jak to było w przypadku DD+ czekaliśmy aż jakaś stacja zacznie w nim nadawać i dopiero w tedy zweryfikowaliśmy który tuner ma głos, a gdzie jest cisza, czy też z tunerami SD.

Mnie się rozchodzi, by klient idąc do sklepu wiedział że kupuje może odbiornik odrobinę droższy, ale przebadany i ma pewność że wszystko będzie działało poprawnie, i że np. za kilka miesięcy nie straci na nim obrazu czy też dźwięku. Może oczywiście kupić bez tego certyfikatu, ale nie będzie miał pewności, że wszystko w nim działało poprawnie.
Skoro w innych państwach certyfikacja zdaje egzamin, to dlaczego u nas miałoby być inaczej.
Chyba że Macie na to jakiś inny pomysł ?

Przykład Czechy: http://satkurier.pl/news/155381/czechy- ... wideo.html
Obrazek

lista: http://www.dvbt2overeno.cz/overeni

http://satkurier.pl/news/80525/wlochy-p ... vb-t2.html
Naklejki pod nazwami Gold T2 i Silver T2 będą używane od początku 2014 roku, aby zidentyfikować wszystkie odbiorniki, które są kompatybilne z DVB-T2 HEVC.

http://satkurier.pl/news/126795/chorwac ... vb-t2.html
(Co istotne, wszystkie nowe telewizory sprzedawane w Chorwacji już od przyszłego roku będą musiały być wyraźnie oznakowane czy wspierają one standard DVB-T2.)

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Coś co już mnie martwiło jakiś czas temu teraz staje się realniejsze, gdy znamy więcej informacji o przyszłości NTC w Polsce. Spójrzcie choćby np. na dekodery DVB-T2(H.264) marki Cabletech(jest ich kilka).

W ich opisach możemy przeczytać:

"Tuner Cabletech ... to urządzenie umożliwiające odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T jak również DVB-T2, dzięki czemu przy kolejnej zmianie systemu urządzenie będzie w dalszym ciągu spełniało swoje zadanie."

Nie ukrywam, że w moim odczuciu są to stosunkowo tanie dekodery i spełniają swoje funkcje bardzo dobrze, jednakże biorąc pod uwagę dyskusję powyżej i opisy np. tych tunerów, już sprawa ma się trochę inaczej. Nie wiem jak jest z ich obecnym stanem w sklepach i hurtowniach, czy cały czas są importowane... Jakie plany ma firma co do nich, czy śledzi sytuację odnośnie NTC... i tego czy będą i jak będą np. wypuszczane za te kilka lat z dekoderami H.265(HEVC), gdy ten będzie u nas standardem... Czy będą puszczane do sklepów i sprzedawane, żeby np. wyczyścić magazyny i żeby po prostu "zeszły" jak już są... ? Myślę, że niestety w sytuacji, gdy będą dekodery "mieszane" to niestety znajdą się osoby, które nie wiedząc za dużo o NTC kupią te z kodekiem H.264, widząc że jest napisane DVB-T2. Duże znaczenie mają sprzedawcy w sklepach..., a wszystko obije się o różnicę w cenie i być może to będzie decydować o sytuacji z ich sprzedażą, opłacalnością itd.

Odnoszę się też ogólnie do być może innych marek, które są w podobnej sytuacji, a o których nie wiem.

Dekodery Cabletech: http://www.cabletech.pl/pl/778-tunery-dvb-t (brakuje URZ0328 i URZ0323M).
Na stronie Lechpol są wszystkie: http://www.lechpol.eu/product_list

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

KPN(Holandia) przygotowuje się do przejścia na DVB-T2/HEVC (H.265). Firma nie ogłosiła jeszcze oficjalnej daty migracji z obecnego standardu DVB-T, ale wiadomości od KPN na forum użytkowników wskazują, że przygotowania rozpoczną się przed końcem 2017 roku:
Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/162052/kpn-prz ... vb-t2.html

Niemcy kupili miliony tunerów od przejścia na DVB-T2:
Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/162096/niemcy- ... vb-t2.html

Nowa specyfikacja DVB dla napisów w UHD(4K):
Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/162055/nowa-sp ... w-uhd.html

cacumeno
Posty: 19
Rejestracja: 16 stycznia 2016, o 16:30

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: cacumeno »

Wreszcie może i u nas coś się ruszy , bo już pora przejść na zdecydowanie lepszy standard , który obsługują dostępne u nas tv , a ich ceny są już zdecydowanie mniej zaporowe niż 2-3 lata temu :!:

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: rafisz »

u nas jeszcze nieprędko, my ledwo skończyliśmy wdrażać zwykłe DVB-T, u nas chyba nawet wytycznych jeszcze nie ma, a jeżeli jeszcze nie ma to najpierw trzeba swoje odczekać na ich ustalenie, później wdrożenie... ja obstawiam min 5 lat ...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

U nas się już też dzieje, pisał o tym Pan Jarosław:
JaroslawMroczkowski pisze:Dzieje się, może trochę wolno, ale się dzieje, tylko na razie nie ogłasza.
Konsultacji projektów dokumentów spodziewam się na przełomie roku ...
Jeśli może uchylić Pan rąbka tajemnicy, co oprócz DVB-T2 i HEVC może posiadać przyszły tuner, np. 4K, HDR ?, nad czym pracujecie.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: rafisz »

czyli tak jak pisałem, wytycznych jeszcze nie ma, konsultacje na przełomie roku itd.
tak nawiasem mówiąc - uważacie że ludziska pobiegną do sklepu po nowy tv tylko dlatego że jest nadawane w T2? przeciętny Kowalski nie będzie wiedział co to i przede wszystkim po co mu to. Dopóki stary odbiornik mu będzie działał to nowego nie kupi, zresztą widać to po mux8, ilu jest takich co mówią "eee mi wystarczy to co mam, kto by tam dodatkową antenę kupował, na dach wchodził" itd., identyczna argumentacja będzie w przypadku T2, dopóki będzie emisja w T to T2 będzie raczkowało, owszem znajdzie się "kilku" zapaleńców którzy kupią nowy odbiornik, ale będzie ich mniejsza ilość niż obecnych odbiorców mux8 których i tak jest bardzo mało, z tego powodu nie ma ekonomicznego sensu uruchamiać nowych muxów w T2 no chyba żeby emisję prowadzić tylko dla idei, tylko kto za to zapłaci, obstawiam że żaden komercyjny nadawca... musi zostać nakreślona granica końca emisji w T, dodatkowo muszą pojawić się wytyczne co odbiorników, zakaz sprzedaży tych "jednosystemowych" itd. itd. a to jak napisałem ja obstawiam na min 5 lat...

cacumeno
Posty: 19
Rejestracja: 16 stycznia 2016, o 16:30

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: cacumeno »

Za 5 lat to już u innych będą testy w DVB-T3 :idea: Są już przecież tv 8K , przynajmniej w różnych modelach prototypowych :!: i na pewno wejdą do powszechnego użytku , więc nie wolno zwlekać , aby pozostawać w "czołówce" - nienadążających :o

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

JaroslawMroczkowski pisze:Dla dociekliwych:
:arrow: AC4 -> ETSI TS 103 190-2
:arrow: Audio System for Next-Generation Broadcast Services
To chwilowy eksperyment, parametry będą ulegać zmianie. Jeśli ktoś odbiera dodatkową ścieżkę, chętnie zapoznam się z opinią. /tak wiem, może nie być idealnie zsynchronizowana z obrazem/ Zapraszam do komentowania przebiegu testu w tym wątku.

ps.
Dyskusja o tym po co i dlaczego powinna się raczej toczyć w wątku viewtopic.php?f=2&t=6453 ;)
Dźwięk w AC-4, to pewnie testy przed wprowadzeniem tego standardu w specyfikacji przyszłego odbiornika, nad którym podobno trwają prace.

http://satkurier.pl/news/162422/testy-d ... m-tvs.html

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To test by sprawdzić, czy warto rozważać wprowadzenie AC4. Nic nie jest przesądzone.
Teoretycznie AC4 powinno dawać spore oszczędności pasma oraz możliwość wprowadzenia wielu ciekawych usług.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Dzięki artykułowi w Satkurierze (do czego pośrednio się przyczyniłem) macie szersze spektrum na ten temat.
Jak widać tylko jeden użytkownik w komentarzach napisał, że to odbiera Sony Android TV 2015 - KDL50W755, na Forum Emitela jak dotlej pory nikt.
Z punktu widzenia dodatkowych usług i oszczędności pasma ma to jak najbardziej sens, ale już z ogólnego ekonomicznego punktu widzenia nie koniecznie, jeśli to odbierają tylko telewizory z górnej półki z np. androidem.
Testować oczywiście warto i trzeba, aby mieć jakiś pogląd i doświadczenie w tej dziedzinie, można też równolegle nadawać różne ścieżki dźwiękowe tylko, że wtedy nie będzie to oszczędność pasma. Ale nie można z dnia na dzień od tak przełączyć na DVB-T2 bo to dla nadawców strzał w stopę.
Brakuje mi konkretnego rozporządzenia np. że od 2019 każdy odbiornik sprzedawany na polski rynek musi spełniać takie a takie warunki a w roku 2020 przejdziemy na DVB-T2 okres przejściowy będzie trwał np. rok. Inaczej bez konkretnych terminów wiążących takie testy mogą nigdy nie mieć szerszego zastosowania, przypomnę chociażby testy DVB-T w MPEG-2.
Z drugiej jednak strony rozumiem decydentów, bo narzucać rygorystyczne warunki z wyprzedzeniem o kilka lat do przodu w dobie szybkiego postępu technologicznego nie ma sensu z kolei szybkie wprowadzenie nowych standardów jeszcze bardziej nie ma sensu, bo kto to będzie odbierał tzn. jaki procent ludności, ale i przebudowa systemów nadawczych po tak krótkim okresie wymaga nowych inwestycji podczas gdy stare do DVB-T jeszcze się może nie zwróciły.

MrDamian
Posty: 13
Rejestracja: 22 lutego 2014, o 21:28
Odbiornik: SONY KDL-32EX500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: MrDamian »

U mnie na Sony z 2010 działa dźwięk na TVS HD AC4

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

A w moim Samsung'u z 2011 nie działa. Sony z 2010 aktualizację softu z obsługą HbbTV też dostały a mój nie chociaż ten sam model w innych krajach ma tą funkcję włączoną. Cóż, będę pamiętał gdy będę kupował nowy telewizor.

MrDamian
Posty: 13
Rejestracja: 22 lutego 2014, o 21:28
Odbiornik: SONY KDL-32EX500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: MrDamian »

Ja akurat HbbTV nie mam. Posiadam konkretnie kdl-32ex500

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Czy mógłby ktoś nagrać ze 2 - 3 minuty TVS AC4 by osoby niebędące w jego zasięgu mogły przetestować tuner czy też telewizor czy działa ścieżka dźwiękowa AC4 ?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »


Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

MrDamian pisze:U mnie na Sony z 2010 działa dźwięk na TVS HD AC4
@MrDamian
Nie wiem czy się dobrze rozumiemy.
Nie chodzi o to, że odbiornik na tym kanale odbiera jakikolwiek dźwięk, bo ten odbiera każdy, także mój. Chodzi o to czy masz możliwość wyboru pomiędzy ścieżką stereo (taką jak na głównym TVS HD) a dodatkową ścieżką AC-4.
30 sierpnia w testowym lokalnym multipleksie DVB-T kanału TVS emitowanym z nadajnika RTCN Katowice/Kosztowy pojawił się nowy serwis identyfikowany jako TVS test AC4. Jest to kopia emisji kanału TVS w wysokiej rozdzielczości, ale z dodaną dodatkową ścieżką dźwiękową AC-4.

Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/162422/testy-d ... m-tvs.html
Nowy Soniak z androidem jak najbardziej ale wydaje mi się to trochę dziwne, że odbiornik z 2010 to odbiera, przecież to jest nowy standard.
10 marca 2015 r. Komitet Zaawansowanych Systemów Telewizyjnych (ATSC) ogłosił, że Dolby AC-4 jest jednym z trzech standardów proponowanych w systemie audio ATSC 3.0 .

14 lipca 2015 r. Firma Dolby Laboratories poinformowała, że ​​produkty Sony Visual Products i Vizio obsługują system Dolby AC-4.

14 kwietnia 2016 r. Firma Dolby Laboratories poinformowała, że ​​w 2017 r. Samsung będzie dostarczać telewizory z pomocą Dolby AC-4.
Przetłumaczone tłumaczem Google więc może być nieprecyzyjnie.
https://translate.google.pl/translate?h ... rev=search

Zablokowany