Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: dvbtowiec »

Sony np. skrzętnie te informacje ukrywa ;)
Gdy pytałem na infolinii jaką wersję HbbTV mają telewizory z roku 2019, dostałem odpowiedź że takich informacji nie udzielają :lol:

sw6
Posty: 32
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 15:11
Miejscowość: RJS
Odbiornik: philips 7334
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów / Sucha Góra

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: sw6 »

pisałem do philipsa (7334)i też odpowiedzi nie dali:)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: Krosnoludek »

Ja kiedyś w lecie dzwoniłem do Philipsa i oni mi powoliedzieli że korzystają z tych samych danych co są podane na polskiej stronie Philipsa i że nie mają innych informacji jaka jest zaimplementowana wersja HbbTV na Polskę. Śmiech na sali

Dziś z Samsunga tak mi odpisali:
Obecnie HbbTV jest w wersji 1.0, nie jest planowana aktualizacja do HbbTV 2.0.
Odpisałem że w nowym rozporządzeniu będzie wymagana wersja 2.0.2 i kiedy ją wprowadzą do telewizorów

Niech ktoś napisze do LG jaką wersję HbbTV zaimplementowali na rynek Polski w telewizorach na 2019 rok.
Na Polskiej stronie nic o HbbTV nie napisali: https://www.lg.com/pl/telewizory/lg-43UM7600PLB
Na Włoskiej już tak: https://www.lg.com/it/tv/lg-43UM7600PLB-tv-led HbbTV 2.0.1

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: Krosnoludek »

Nowy telewizor tylko z HbbTV 2.0.2

Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup nowego telewizora, to z zakupem wstrzymaj się do dnia 1 grudnia 2019 roku. Od tego dnia będzie obowiązywało nowe Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w zakresie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.

W rozporządzeniu tym znajdą się wytyczne dotyczące wymagań dla odbiorników TV posiadających możliwość podłączenia do internetu oraz w przypadku zaimplementowanych funkcji interaktywnych.

Taki telewizor powinien umożliwić odbiór telewizji hybrydowej HbbTV. Użytkownik ma mieć możliwość łatwego włączenia i wyłączenia funkcji HbbTV. W tym rozporządzeniu najbardziej kluczową kwestią jest wymaganie dotyczące wersji HbbTV.

Wymagane jest by odbiornik TV wspierał HbbTV w najnowszej wersji oznaczonej numerem HbbTV 2.0.2 (TS 102 796 V1.5.1).

Poniżej przedstawiamy zestawienie dotychczasowych wersji standardu HbbTV:

HbbTV 2.0.2 (TS 102 796 V1.5.1) – październik 2018
HbbTV 2.0.1 (TS 102 796 V1.4.1) – kwiecień 2016
HbbTV 2.0 (TS 102 796 V1.3.1) – październik 2015
HbbTV 1.5 (TS 102 796 V1.2.1) – marzec 2012
HbbTV 1.0 (TS 102 796 V1.1.1) – czerwiec 2010

UWAGA: Planując zakup nowego telewizora upewnij się:

Czy TV posiada wsparcie do telewizji hybrydowej HbbTV?
Czy jest to najnowsza wersja HbbTV – 2.0.2?
Czy na pilocie TV jest łatwy dostęp do kolorowych przycisków (czerwony, zielony, żółty, niebieski) znanych z obsługi teletextu?

Polscy nadawcy TV mają bardzo ambitne plany związane z dostarczaniem wszelkiego rodzaju usług interaktywnych na telewizory wspierające odbiór telewizji hybrydowej HbbTV. Dlatego też tak istotna jest kwestia zwrócenia uwagi na wersję HbbTV przy zakupie nowego telewizora.
https://hbbtv.pl/2019/10/30/nowy-telewi ... btv-2-0-2/

A Samsung taki niby renomowany producent daje wersję 1.0 :D
TCL 2.0. i niewiem co po kropce, w serii EP

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: dvbtowiec »

Z HbbTV to będzie niestety poważny problem. Tak jak wspomniałem takie Sony nie umieszcza w ogóle informacji o standardzie HbbTV w swoich telewizorach, a ich infolinia wręcz odmawia udzielenia takiej informacji.
Czy to się zmieni po 1 grudnia? Szczerze wątpię.
Przecież producenci TV nie żyją na księżycu. Podejrzewam że interesują się tym jakie prawo w danym kraju będzie obowiązywać.
Skoro telewizory z roku modelowego 2019 różnych producentów dziś nie mają wersji 2.0.2, to po 1 grudnia się to nie zmieni, a telewizor z półek sklepowych nie zniknie, bo to świeżutki model producenta.

Chyba że przewidzieli podniesienie wersji HbbTV wraz z upgrade oprogramowania w swoich modelach i dostaną je wszystkie te z roku modelowego 2019.

Zaczyna być coraz ciekawiej w tym temacie.


Jeśli ktoś z Was odbiera Czeskie kanały CT1, CT2, czy to z nadajników z Czech, czy ze Słowacji, w ich serwisie HbbTV może przeskanować telewizor pod kątem kompatybilności ze standardem 2.0 i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o swoich telewizorach.
Niestety jednak chyba tylko 2.0, tak bynajmniej jest opisane w testach.
https://digital.rozhlas.cz/ceska-televi ... 20-8035413

W Soniaku z roku modelowego z 2019 który miałem przyjemność sprawdzić wyszło 5 błędów z czego 2 z czcionki czeskiej, to wiadomo nie problem ;) oraz dodatkowo negatywne testy (pisownia oryginalna):
1. "Test podpory systemu doprovodne obrazocky - Simple Companion Screen Test"
2. "Test DRM Widevine: Format CT H264 DASH DRM WV, Format CT H264 DASH DRM WV live"
Łącznie zdał test na 85%, pomijając czcionkę czeską, mamy 91% w testach kompatybilności z HbbTV 2.0

Dlaczego u nas takiego serwisu nie ma?
Może Emitel w swoim serwisie dodałby podobny pod kątem 2.0.2? Wówczas każdy kupujący mógłby mieć pewność puszczając taki skan że jego kupiony telewizor spełnia wszystkie standardy.

Co ciekawe te modele Soniaków nie wyświetlają jednocześnie podglądu serwisu kanału Legia TV (nie wczytuje się zawartość, czarny ekran), mowa o materiałach które w przeważającej większości czasu są prezentowane na tym kanale, nie o transmisjach Live. Jakie tu są wymagania że nie wczytuje mając jak się okazuje wersję HbbTV 2.0 minimum ?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: Krosnoludek »

Szkoda że Paweł Tutka już tu na to forum nie zagląda, to może wiedziałby co tacy producenci jak np. Samsung zamierzają z tym zrobić.

@dvbtowiec - Popieram by taki test sprawdzający HbbTV uruchomił Emitel czy dany model telewizora jest zgodny z wersją 2.0.2

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: Maciejek »

Philips 7334, model na 2019r. wprowadzony w lipcu do sprzedaży. Test startuje po czym po kilku chwilach samoistnie się wyłącza. :|

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: dvbtowiec »

Czyli model prawie doskonały ;)
Ale dodatkowo gdy czytam specyfikacje na stronach sprzedawców, brak HEVC w transmisji telewizyjnej ?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: Krosnoludek »

Jak sprzedwacy mają wiedzieć, jak sam Philips nie wie co w Polsce sprzedaje :D
Zadzwońcie na ich infolinię i za pytajcie jaka jest zaimplementowana na Polskę wersja HbbTV ?

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: Robertus »

W dniu dzisiejszym zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych (Dz. U. poz. 2125).

źródło:
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/212 ... 212501.pdf

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: Dobrycel »

Wchodzi w zycie od 1 grudnia.
Czy te Audio bedzie kompatybilne z audio czeskich DVBT-2?

MrDamian
Posty: 13
Rejestracja: 22 lutego 2014, o 21:28
Odbiornik: SONY KDL-32EX500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: MrDamian »

Za jakiś czas chyba będą musieli zrobić aktualizacje rozporządzenia, bo ujęto w nim pasmo 700MHz, które w przyszłości ma zostać przeznaczone na 5G

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: sirdaniel »

No i mamy prosto i wyraźnie. Zastanawia mnie tylko to, czemu w dvbt2 dalej istnieje mpeg2 audio, zamiast czegoś nowszego. Liczę że eac-3 będzie domyślnym kodekiem nadawania:) ? Miło że mamy opcje 10bit i HDR. Ciekawe czy faktycznie będzie tak ktos nadawał, czy raczej opcja zarezerwowana dla Hbbtv. Ciekawa jest przy tym opcja audio AC4 towarzysząca UHD. Przy HD stare formaty audio, a przy UHD jeden nowy i to na razie mało popularny. Może chodziło o licencje. Zobaczymy jak będzie z wdrożeniem. Dla rezonu zostało chyba dodane pojęcie HFR. Skoro mamy jednak zaznaczony ten temat, to HDR/UHD będzie nadawany z liczbą klatek większą niz 25/s. Z przybornika słowniczka wynika 100/120 fps ale na to bym nie liczył, co jest i tak niepotrzebne. Zostanie więc pewnie typowo 50fps.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: Krosnoludek »

Nareszcie mamy to :D
Teraz producenci telewizorów będą musieli się dostosować do nowych wymogów.

edyt.
Zmieniłem tytuł wątku na bardziej pasujący.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: dvbtowiec »

No to myślę że po 1 grudnia, można ponowić pytania na infoliniach jaki nr wersji HbbTV jest w telewizorach z roku modelowego 2019 i dlaczego nie jest zgodny z rozporządzeniem :D

Teraz już nie ma zmiłuj i zasłaniania się tajemnicą firmy.

MrDamian
Posty: 13
Rejestracja: 22 lutego 2014, o 21:28
Odbiornik: SONY KDL-32EX500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: MrDamian »

Jak się ma rozporządzenie do tego co jest w sklepach i na magazynach? Czy tylko telewizory mające premierę w 2020 będą musiały być zgodne z rozporządzeniem?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Krosnoludek »

Według mnie wszystkie telewizory sprzedane po 1 grudnia tego roku muszą być zgodne z nowym rozporządzeniem i podlegają reklamacji z tytułu niezgodności z minimalnymi wymaganiami technicznymi, chyba że klient kupując taki telewizor zostane o tym fakcie poinformowany i podpisze odpowiednie oświadczenie.

Ja zawsze byłem orędownikiem, by telewizory zgodne w wymwganiami obklejać stosowną naklejką, tak jak to jest w innych krajach, trzeba wziąć z nich przykład jak to się u nich sprawdza, by klient kupując taki produkt był pewny że kupuje produkt zgodny w wymaganiami w Polsce. Takie jest moje zdanie.

Na pierwszej stronie tego wątku dodałem linka do nowego rozporządzenia, by osoby z zewnątrz nie musiały przedzierać się przez paranaście stron tego tematu.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Paweł Tutka »

Jestem wstanie bardzo szybko wyprodukować aplikację HbbTV, która umożliwiałaby sprawdzenie w sklepie RTV lub w domu jaka wersja HbbTV jest dostępna w danym telewizorze. Problem w tym, że nie ma dzisiaj nadawcy TV obecnego w DVB-T w Polsce, który byłby gotowy taką aplikację HbbTV oficjalnie dodać do aplikacji na swoim kanale TV. Jeśli któryś z nadawców TV, operatorów multipleksu wyrazi zgodę na publikację takiej aplikacji - to taka aplikacja powstanie.

Na tą chwilę nie wiem jakie plany dotyczące HbbTV mają producenci TV sprzedających TV w Polsce. Biorąc pod uwagę formę zapisu punktu 14 rozporządzenia - to każdy ze scenariuszy jest możliwy.

Pozdrawiam
Paweł Tutka

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Krosnoludek »

@Paweł Tutka - Może wspólnie z Emitelem zrobili byście taki test sprawdzający HbbTV i zamieścić na serwisie Emitela dostępnym na MUX-8.

Uzyskałem informację, że LG do swoich nowych telewizorów z webOS 4.5 daje wersję HbbTV 2.0.1 i jest dostępna we wszystkich krajach.

Na dziś najgorzej wypada Samsung co daje HbbTV 1.0 na Polskę.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Dobrycel »

Hbb mozna uaktualnic do najnowszego czy wymiana telewizora byłaby konieczna? Chodzi o to, ze najnowsza wersja wymaga nowosci sprzetowych czy to tylko mało wymagajacy program w TV?

Inne moje pytanie. Jakie telewizory maja najdłuzsze wsparcie dla Smart TV aby nie bylo tak, ze po roku lub 2 latach trzeba nowy TV kupic.

Zablokowany