MUX-5 (w planach)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Cyfrowy »

Nie później niż do 2022 ma nastąpić oficjalna zmiana standardu na DVB-T2, czyli wcześniej może nastąpić okres przejściowy, jak w przypadku przejścia z przekazu analogowego na cyfrowy. Pierwsze regularnie działające nadajniki DVB-T w Polsce zostały uruchomione w 2010 roku, czyli trzy lata przed przejściem na standard DVB-T. W 2011 roku MUX-1 pokrywał już 15% terytorium Polski. W przypadku DVB-T2 może być podobnie, np. w 2020 pierwsze emisje w DVB-T2 z pięciu obiektów.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: antypyra »

Czyli wtedy wszystkie zakupione niedawno odbiorniki wędrują do śmieci?

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Cyfrowy »

Współczesne telewizory obsługują oba standardy, a Hyundai posiada nawet Certyfikat Czeskiej Radiokomunikacji, zapewne ze względu na emisję przez Czechy standardu DVB-T2. Kiedyś z pewnością konieczny będzie zakup nowych odbiorników, jeśli nasz obecny telewizor nie obsługuje UHD-4K, ponieważ np. przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski, wspominał o MUX-5 w kontekście emisji UHD-4K, w perspektywie 5-10 lat, a wówczas - według planów Ministerstwa Cyfryzacji - będzie już obowiązywać standard DVB-T2.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: fred »

Nawet Czeskiej? No popatrz, Czesi nadają ton. A jak w Polsce będzie inny standard to co? Tak jak było z DVB-T, najpierw standard, potem sprzęt spełniający warunki, a po okresie przejściowym wdrożenie standardu. Inaczej nie można.

Serceirozum135
Posty: 5
Rejestracja: 26 sierpnia 2019, o 19:16
Miejscowość: Petrykozy
Odbiornik: LG 43LH510V
Instalacja antenowa: Antena panelowa zewnętrzna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - Komin EC4

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Serceirozum135 »

No, ja już czekam. Według mnie to jak telewizja naziemna ma konkurować z satelitą, powinno być więcej w NTC kanałów! Otwierajcie tyle MUXów, ile zdołacie, aby wszystkie kanały nadawały w HD, i było ich jeszcze więcej! Czekam na TVN 24 i FOOD NETWORK. Też na Mango 24. Oraz na programy lokalne. Co do odbiornika - można:
- kupić nowy telewizor combo na DVBT, DVBT2, DVBS, DVBS2, DVBC
-do starego cinchami podłączyć dekoder DVBT2 lub combo
-do starego bez cinchy podłączyć dekoder DVBT2 lub combo, przez cinche do przejściówki na SCART, przejściówka do TV
-do LCDka bez dekodera podłączyć dekoder DVBT2 lub combo przez HDMI

PAMIĘTAJCIE O WYMIANIE ANTEN, JAK WEJDZIE DVBT2!

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Anduraki »

Że co?! Wymiana anten na te pod DVB-T2? Czy wszyscy zdrowi w domu. Dlaczego mam wymieniać anteny pod pasmo DVB-T2 skoro pasmo DVB-T2 pokrywa się z pasmem DVB-T...

Serceirozum135
Posty: 5
Rejestracja: 26 sierpnia 2019, o 19:16
Miejscowość: Petrykozy
Odbiornik: LG 43LH510V
Instalacja antenowa: Antena panelowa zewnętrzna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - Komin EC4

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Serceirozum135 »

@Anduraki ja też nie mogłem się nawkurzać, jak to wyczytałem, też tak myślałem ale z anteną niestety nie żartuję...

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Oczywiście że żartujesz z anteną, gdyż antena odbiera KAŻDY sygnał z pasma telewizyjnego na który została skonstruowana. Jeśli zatem ktoś ma wykonaną poprawnie instalację pod DVB-T, odbierze także sygnał DVB-T2 HEVC.

I to kończy dyskusję w temacie ;)

Serceirozum135
Posty: 5
Rejestracja: 26 sierpnia 2019, o 19:16
Miejscowość: Petrykozy
Odbiornik: LG 43LH510V
Instalacja antenowa: Antena panelowa zewnętrzna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - Komin EC4

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Serceirozum135 »

@dvbtowiec miejmy nadzieję, że to żart, ale jak się raz zapytałem na zapytaj onet czy aby odebrac test DVBT2 z Łodzi muszę wymienić antenę, i tam napisal ten ktoś że trzeba bo DVBT2 ma większe wymagania niż analog i DVBT

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Kolego już dostałeś odpowiedź w sprawie anteny.
Antena nie jest dla określonego typu sygnału z danego pasma, tylko na pasmo na które została skontrowana.
Więc radzę nie słuchać "ekspertów" z bożej łaski i nie powielać nieprawdziwych informacji.

Inna sprawa że sygnał DVB-T2 będzie wymagał większej precyzji w ustawieniu anteny i dobrze wykonana instalacja sprawdzi się zwłaszcza na obszarach w których dostęp do odbioru jest utrudniony.

Ale to nie oznacza że obligatoryjnie trzeba wymieniać anteny, bo to pomylenie pojęć.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: K63 »

Ci, u których po wprowadzeniu dvb-t2 pojawią się problemy, będą musieli w pierwszej kolejności swoje instalacje poprawić (zmodernizować). I mam na myśli całą instalację, a nie tylko antenę.
W niektórych lokalizacjach może pojawić się konieczność wymiany anteny (na k.21-48), ale nie z powodu dvb-t2, tylko ze względu na mocne oddziaływanie sygnału LTE 5G.

Serceirozum135
Posty: 5
Rejestracja: 26 sierpnia 2019, o 19:16
Miejscowość: Petrykozy
Odbiornik: LG 43LH510V
Instalacja antenowa: Antena panelowa zewnętrzna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - Komin EC4

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Serceirozum135 »

Ja muszę wymienić antenę bo ona jest kiepska i słabo co DVBT odbiera.

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: seba950 »

Ja mam televes zenit mix, kabel triset 113 PE, lte temu nie przeszkadza także 5g które i tak stoi pod znakiem zapytania nie powinno

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: apk »

Od 5 lat więksi producenci montują w swoich telewizorach tunery DVB-T2 HEVC H.265 a za ok. 2,5 lata przejdziemy na DVB-T2 HEVC H.265 to jedynym rozwiązaniem przejścia na nowy system jest uruchomienie w 2020 roku 5 Multipleksu z kanałami HD w nowym standardzie DVB-T2 HEVC H.265 ale niestety KRiR nic nie robi aby uruchomić 5 Multipleks , niestety od momentu ogłoszenia przez KRiR do uruchomienia nadajników minie od 10 miesięcy do 1,5 roku .
Za 2 lata 90% telewizorów 7 letnich będzie odbierać nowy standard a telewizory w większości wymieniamy co 6-10 lat to gotowych na odbiór w nowym standardzie pod koniec grudnia 2020 będzie 50-60 % obywateli a gdyby pierwsze nadajniki 5 Multipleks z kanałami HD były uruchomione na jesień to gotowych na odbiór przybyło by 10-15 % w regionach gdzie uruchomili nadajniki a innym dało pretekst do kupna telewizora przed Bożym Narodzeniem .
Pod koniec 2020 roku nie było by potrzeba uruchamiać multipleksu przejściowego który musiał by sfinansować rząd .
Złą informacją jest to że w sklepach jest więcej sprzedawanych dekoderów zewnętrznych nie obsługujących nowego standardu DVB-T2 HEVC H.265 .
KRiR kiedy konkurs na multipleksy 5 i 6 oraz DAB+ R1 ????????????

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: apk »

Do 2022 roku ma być uruchomiony 5 multipleks również 6 , ale nie można było uruchomić prawdopodobnie z braku częstotliwości a jak widać uruchomiono multipleks tymczasowy ( przejściowy) .
Najlepiej było by teraz rozpisać konkurs na 5 multipleks który mógłby za 9-12 miesięcy być uruchomiony na wolnych częstotliwościach a od 17 miesiąca po przejściu na DVB-T2 HEVC i uwolnieniu częstotliwości resztę nadajników.
Teraz wrzucili pieniądze w błoto uruchamiając tymczasowy multipleks z 3 kanałami a mogli uruchomić 5 multipleks z 8 kanałami HD w tym 3 dla TVP , 2-3 kanału dla obecnych nadawców ( mogli by się starać w 1 kolejności odbiorcy 8 multipleksu i przejść na 6 multipleks) , 2-3 kanały dla nowych nadawców .
Ze względu że miejsc w 5 multipleksie jest mało to tym co się nie uda dostać koncesji powinni dostać w 6 multipleksie .
Niestety mamy złą sytuacje bo nie ma wolnych częstotliwości a jak 4 multipleksie skończą się koncesje powinien dostać koncesje w miejscu 8 multipleksu a wtedy będzie miejsce na 1 kanał UHD 4K .
Dodam że 8 multipleks ma ok. 90% zasięg teoretyczny a praktyczny do 50 % bo tylu odbiera .
Nie wiem po co multipleks Cyfrowego Polsatu dla garstki ludzi w IV paśmie bo prawie całe V pasmo zabrali .

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Nie zgodziłbym się z tym że testowy MUX to pieniądze wyrzucone w błoto. Musi być jakaś marchewka zachęcająca ludzi do przejścia na nowy standard i wymiany sprzętu. Zestaw kanałów jest z pewnością tymczasowy, za chwilę może do tego MUX trafić TVP Dokument HD, a bliżej mistrzostw kanał 4K.
Dodam że 8 multipleks ma ok. 90% zasięg teoretyczny a praktyczny do 50 % bo tylu odbiera .
Masz jakieś źródło tych danych?

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Adis »

Kto chce to mux8 odbierze niema żadnego problemu wystarczy dobra antena

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: some83 »

Ja uważam,
[...]
Połowę kanałów od tego samego właściciela można by już TERAZ przełączyć na HEVC w dvbT1.
[...]
Albo wszystkie kanały TVP w HEVC na satelicie emitować nieszyfrowane FTA i/lub szyfrowane FTV.

Przy obecnej cenie odbiornika przystawkowego na poziomie 10h pensji minimalnej i mniej :!: !,
to na co się oglądać, robiąc zaledwie testy :?: ?

Moim zdaniem te dodatkowe emisje HD: TVN7, Polsat i TVN z dvbT1 powinny lecieć w HEVC.
(W moim mieście i tak nie osiągalne)
To by była także dobra marchewka.

Oczywiście tylko jeśli chcemy to szybko i intensywnie promować.
[...]
A tak, to jak widać jakieś zasoby częstotliwościowe są.

Mnie się stanowczo nie podoba mieszanie Muxów TVP z Muxami nadawców prywatnych.
Muxy powinny być osobne, po to by procedura przetargowa TVP nie mieszała się z procedurami nadawców prywatnych.


//od Admina: skasowane treści nie związane z tematem wątku

Daw52
Posty: 59
Rejestracja: 29 kwietnia 2020, o 18:46
Miejscowość: Hyżne
Odbiornik: Tv Samsung MU6472 49cali
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha góra

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Daw52 »

TVP4K ponoć ma być w Hevc.Narazie chętnych nowych kanałów nie widać.Cieżko z tym będzie Według mojego wyznania muxy 4-6 mogą być kodowane,jak będzie małe zainteresowanie mux-mi.Lub wystartują kanały 4K.VVC nie ma co narazie liczyć pisać,ponieważ niema odbiornika i nie ma sytemu naziemnego,aby się VVC pojawił.Jest narazie testowany satelitarnie i jednakowe testy.Do Hevc-u nie chcą nadawać satelitarnie.A czy jest na tyle odbiór do VVC jak Hevc ciężko ściąga satelitarnie na 100cm czasach.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DanielK »

Adis pisze: 16 października 2020, o 14:30 Kto chce to mux8 odbierze niema żadnego problemu wystarczy dobra antena
Przy granicy Republiki Czeskiej i Niemiec nie jest to takie oczywiste. Są białe plamy. Miałem z resztą okazję robić pomiar; różnica poziomu sygnału między multipleksami w paśmie UHF a VHF była w tym miejscu niemal 20 dB.

Wracając do tematu wątku, to wydaje się, że sam proces przejścia na DVB-T2 multipleksów 1, 2, 3 i 4 jest już ustalony.
Co do przyszłości MUX-5 i MUX-6.
Prywatnie zrobiłbym jeden mux do zarządzania dla operatora sieci, z możliwością udostępnienia nadawcom koncesjonowanym, ale bez czasochłonnych konkursów.
Drugi z tych multipleksów wydaje mi się, że przeniósł bym tam jednak MUX-8 + konkurs na zagospodarowanie miejsc dodatkowych.

Zablokowany