Strona 1 z 8

MUX-5 (w planach)

: 3 grudnia 2015, o 17:34
autor: Poland
Jedna z cenzurowanych tutaj stron podała informacje o tym że nasz Emitel zgłosił chęć zagospodarowania częstotliwości dla MUX-5. Szkoda tylko że nie poszedł za ciosem i nie zasugerował uruchomienia procedury też dla MUX-6.
Tym wspomnianym powyżej działaniem Emitel rozpoczął debatę o kształcie MUX-5 którą to my będziemy prowadzić w tym temacie.

Re: MUX-5 (w planach)

: 3 grudnia 2015, o 18:32
autor: K63

Re: MUX-5 (w planach)

: 3 grudnia 2015, o 19:32
autor: Poland
No nawet nie wiedziałem że na "naziemną.info" zdjęto cenzurę linkową - w każdym razie dzięki za uzupełnienie

Re: MUX-5 (w planach)

: 3 grudnia 2015, o 22:09
autor: DVB-T(2) INQUIRING
SAT Kurier już też o tym informuje:

http://satkurier.pl/news/122605/emitel- ... mux-5.html : "Przemysław Kurczewski powiedział, że EmiTel chce teraz rozmawiać z urzędami na temat uruchomienia częstotliwości MUX 5, by móc zaoferować obecnym nadawcom naziemnym możliwość emisji w HD. Jak dodał, niektórzy są tym bardzo zainteresowani. Gdyby takie częstotliwości zostały przyznane EmiTelowi, Kurczewski przyznał, że MUX 5 mógłby wystartować „pewnie w rok od takiej decyzji”. "

Tutaj wywiad z Prezesem Emitela:

http://rpkom.pl/artykul/1245243.html (odnośnie cyfryzacji m.in. o MUX8)
http://rpkom.pl/artykul/1245174.html?referer=redpol (m.in. o MUX5) : "W jakim celu chce je wykorzystać, kiedy uruchomi MUX8, ile może być warty masz lub wieża sieci komórkowej w Polsce - o tym w rozmowie, którą opublikujemy wkrótce."
http://www.rp.pl/Sylwetki/312029840-Naz ... restricted

Re: MUX-5 (w planach)

: 3 grudnia 2015, o 23:05
autor: Jarosław Masłowski
Ja proponuje tu na ten MUX :
POLSAT HD
TVN HD
TV4 HD
TV PULS HD

i każdy jest zadowolony . Do tego dołożyć na MUX - 4 sport w HD i jest doskonale .

Re: MUX-5 (w planach)

: 3 grudnia 2015, o 23:13
autor: JaroslawMroczkowski
Spokojnie z tym planowaniem składu. Na razie nie wiadomo czy, kiedy, jak, a dopiero na końcu będziemy się zastanawiać co.

Re: MUX-5 (w planach)

: 4 grudnia 2015, o 07:40
autor: AdamP
Ważne, że ruszyliście temat :) "Procedura" zapewne będzie wyglądać tak jak przy Mux 8, więc to nie jest kwestia miesięcy a raczej lat (znając podejście polskich urzędów). O Mux 8 Emitel wystąpił w 2013r. a uruchomią go w 2016r.

Re: MUX-5 (w planach)

: 4 grudnia 2015, o 13:36
autor: Krosnoludek

Re: MUX-5 (w planach)

: 4 grudnia 2015, o 14:14
autor: ObywatelDVB-T
"Przemysław Kurczewski powiedział, że EmiTel chce teraz rozmawiać z urzędami na temat uruchomienia częstotliwości MUX 5, by móc zaoferować obecnym nadawcom naziemnym możliwość emisji w HD."

Pomysł słuszny bo inaczej naziemna z perspektywy czasu przegra z konkurencją.
Już obecnie np. w TNK HD w pakiecie bez opłat oprócz innych w SD jest 7 kanałów w HD i to właśnie te same co w naziemnej: TVP-1 HD, TVP-2 HD, Polsat HD, Polsat 2 HD, TVN HD, TVN - 7 HD i TV 4 HD.
Wszystko zależy jak będzie z dostępnością tych zapowiedzianych kanałów HD tzn. czy będą w płatnej czy w darmowej ofercie i czy będą w DVB-T czy w DVB-T2, ale o tym jeszcze za wcześnie dyskutować.

Re: MUX-5 (w planach)

: 4 grudnia 2015, o 14:35
autor: AdamP
ObywatelDVB-T pisze: Wszystko zależy jak będzie z dostępnością tych zapowiedzianych kanałów HD tzn. czy będą w płatnej czy w darmowej ofercie i czy będą w DVB-T czy w DVB-T2,
Wg. artykułu kilka postów wyżej (z dopiskiem odnośnie cyfryzacji....) HD miałoby być FTA i nie ma tam mowy o żadnym T2. Uruchamianie nowego mux'a w systemie innym niż aktualnie używany to samobójstwo finansowe.

Re: MUX-5 (w planach)

: 4 grudnia 2015, o 16:56
autor: Poland
Jarosław Masłowski pisze:Ja proponuje tu na ten MUX :
POLSAT HD
TVN HD
TV4 HD
TV PULS HD

i każdy jest zadowolony . Do tego dołożyć na MUX - 4 sport w HD i jest doskonale .
Jestem za takim składem multipleksu ale pod warunkiem że po uzyskaniu zasięgu krajowego zostaną zwolnione 4 miejsca dla nowych nadawców na MUX-2.

Re: MUX-5 (w planach)

: 4 grudnia 2015, o 18:29
autor: Jarosław Masłowski
@Poland Zauważ , że w analogu były dostępne TVP 1 i 2 , Polsat , TVN , TV 4 , TV Puls i TVP INFO .
Co do 1 i 2 (TVP) są w HD . Ja uważam że kanały , które były w analogu (oprócz lokalnych stacji) powinny być w HD .

Czyli :
Polsat HD
TVN HD
TV 4 HD
TV PULS HD
i TVP INFO HD

Te kanały powinny być w HD jako standard po przejściu z analogu .

Re: MUX-5 (w planach)

: 5 grudnia 2015, o 11:09
autor: Poland
Jeszcze chyba zapomniałeś o TVP Regionalnej (od stycznia TVP3) która to także była dostępna naziemnie.

Re: MUX-5 (w planach)

: 5 grudnia 2015, o 11:39
autor: naziemna-ntrc
W analogu były tylko trzy stacje TVP - TVP1, TVP2 i kanał regionalny. Kanał regionalny miał różne nazwy, w tym TVP INFO czy TVP Regionalna, ale był to jeden kanał, który był nadawał na podstawie ustawy. Obecnie TVP INFO to zupełnie inny kanał, który nadaje na podstawie koncesji.

Re: MUX-5 (w planach)

: 5 grudnia 2015, o 13:30
autor: DVB-T(2) INQUIRING
Myślę, że moim zdaniem - moimi 2(dwoma) najlepszymi rozwiązaniami byłoby dobrze żeby KONIECZNIE MUX5 wystartował w: 1. DVB-T2 H.264... Lub jeżeli nie to w Naszym dobrym swojskim 2. DVB-T... Nadawcy nie będą musieli martwić się o zasięg gdyż każdy widz korzystający z NTC ma już sprzęt w DVB-T w swoim domu, a ludziom nie będzie chciało wydawać się pieniędzy na nowy sprzęt jak już mają "te kilkanaście kanałów z tym co mają - czyli np. z dekoderem DVB-T który posiadają". Myślę, że nawet "wartościowa" oferta kanałowa według ludzi będących w temacie Cyfryzacji i Telewizji nie będzie wabikiem żeby kupić nowy sprzęt dla ludzi których jest bardzo duża ilość a nie interesują się Telewizją zza kulis tak jak my i jej przyszłością - takich ludzi jest zdecydowanie ponad 50 % korzystających z NTC. Myślę że dużo dużo więcej nawet 90 %. Sprzętu do H.265 jest mało i jest droższy... I tak dla ludzi dużym "krokiem" byłaby zamiana DVB-T na DVB-T2 H.264, ponieważ w tym standardzie i tak będzie można więcej "upchać" czy to ilościowo czy to jakościowo niż w DVB-T.

Moim zdaniem MUX5 powinien wystartować w DVB-T, a MUX6 w DVB-T lub ewentualnie DVB-T2 H.264(Więcej napisałem w wątku o MUX6).

Re: MUX-5 (w planach)

: 5 grudnia 2015, o 14:27
autor: Poland
Moim zdaniem z kolei uruchamianie multipleksu dla stacji w HD to marny pomysł bo w ślad za tym stacje główne musiałyby przenieść się do nowych multipleksów z niekoniecznym zwalnianiem miejsca nowych nadawcom.
Poza tym jakby nie patrzeć to nie trzeba zbytnio się wysilać z nowym konkursem gdyż można uruchomić MUX5 i MUX6 z stacji aspirujących do miejsca MUX1 i MUX8 które to jednak tego miejsca nie uzyskały. Ofertę można uzupełnić stacjami nadającymi jako FTA na satelicie.
Sam kiedyś czytałem badania przy których argument Emitela z stacjami HD wypada bardzo blado - z tych badań (prowadzonych bodajże przez MEC) wynikało że widzowie chcą wyboru a co za tym idzie nowych stacji a nie jakości HD czy innego kombinowania. Trzeba zatem uszanować ich wolę poprzez uruchomienie nie tylko MUX5 ale i MUX6.

Re: MUX-5 (w planach)

: 5 grudnia 2015, o 16:44
autor: DVB-T(2) INQUIRING
Po części masz rację... Bo wtedy co z miejscami na MUX2 ???

Re: MUX-5 (w planach)

: 5 grudnia 2015, o 16:48
autor: DVB-T(2) INQUIRING
Dlatego też jestem bardziej za tym i proszę o uwzględnienie Naszego głosu przez UKE i m.in. Emitela, aby MUX5 i MUX6 były nadawane w DVB-T.

Re: MUX-5 (w planach)

: 5 grudnia 2015, o 20:57
autor: Jarosław Masłowski
Poland pisze:Jeszcze chyba zapomniałeś o TVP Regionalnej (od stycznia TVP3) która to także była dostępna naziemnie.
Racje masz z tym że zapomniałem ale to , że TVP 3 też by mogła nadawać w HD .
Poland pisze:Poza tym jakby nie patrzeć to nie trzeba zbytnio się wysilać z nowym konkursem gdyż można uruchomić MUX5 i MUX6 z stacji aspirujących do miejsca MUX1 i MUX8 które to jednak tego miejsca nie uzyskały. Ofertę można uzupełnić stacjami nadającymi jako FTA na satelicie.
To co tu piszesz to ma sens . Więcej kanałów , większy wybór .

Niech będzie przyspieszony proces utworzenia MUX - 5 .

Re: MUX-5 (w planach)

: 6 grudnia 2015, o 17:50
autor: DVB-T/S
ObywatelDVB-T pisze: Już obecnie np. w TNK HD w pakiecie bez opłat oprócz innych w SD jest 7 kanałów w HD
Możesz podać link która to TNK to umożliwia?