Strona 1 z 1

MUX-6 (??)

: 4 grudnia 2015, o 12:50
autor: Poland
Powoli ruszają pracę związane z uruchomieniem piątego multipleksu ale do wyjaśnienie pozostaje jeszcze jedna kwestia a mianowicie co będzie dalej z szóstym multipleksem Ja osobiście sugerował bym Emitelowi zawalczenie o uruchomienie także i jego przed 2023 r. by potem w razie utraty częstotliwości 700 MHz przenieść jego kanały do MUX-1, MUX-2 i MUX-5 podnosząc liczbę slotów w każdym multipleksie do 10 stacji. Zapraszam was zatem do dyskusji na temat przyszłości tego multipleksu.

Re: MUX-6 (??)

: 4 grudnia 2015, o 13:39
autor: Krosnoludek

Re: MUX-6 (??)

: 4 grudnia 2015, o 13:50
autor: AdamP
Mux 5 z założenia jest przewidywany pod HD, czyli 4 programy, a Ty chciałbyś później mieć 10 programów w jednym mux'ie. Ciekawe skąd wziąłbyś tyle slotów :?:
Inna sprawa, że jeśli Emitel nie wystąpi o ewentualny Mux 6 to nikt tego nie zrobi ;) Ja widziałbym tam kolejne programy HD, a jeśli trzeba będzie opuścić pasmo 700MHz i będzie za mało częstotliwości to rozważyć nową wersję DVB-T (np. T2 lub to co wtedy będzie dostępne).
Najpierw niech się wyjaśni sprawa Mux 5, a to poooootrwa.

Re: MUX-6 (??)

: 4 grudnia 2015, o 16:59
autor: Poland
W tym przypadku można by zastosować wariant który to mamy w przypadku MUX-3 gdzie jakoś udało się Telewizji Polskiej upchać 8 kanałów (w tym 2 w HD) wykorzystując do tego dziesięć slotów.

Re: MUX-6 (??)

: 4 grudnia 2015, o 18:32
autor: Jarosław Masłowski
Im szybciej będzie Mux tym lepiej .

Re: MUX-6 (??)

: 4 grudnia 2015, o 19:13
autor: TomW
AdamP pisze:Najpierw niech się wyjaśni sprawa Mux 5, a to poooootrwa.
Też jestem tego samego zdania i uważam, że rozważanie teraz kwestii MUX-6 to tylko i tak będzie "gdybanie", gdy nie ma jeszcze konkretów a tylko domysły.

Re: MUX-6 (??)

: 5 grudnia 2015, o 13:21
autor: DVB-T(2) INQUIRING
Moim zdaniem MUX6 jeżeli będą o nim mowy powinien wystartować w standardzie DVB-T(nadawcy nie będą musieli martwić się o zasięg gdyż każdy widz korzystający z NTC ma już sprzęt w DVB-T w swoim domu, a ludziom nie będzie chciało wydawać się pieniędzy na nowy sprzęt jak już mają "te kilkanaście kanałów z tym co mają - czyli np. z dekoderem DVB-T który posiadają". Myślę, że nawet "wartościowa" oferta kanałowa według ludzi będących w temacie Cyfryzacji i Telewizji nie będzie wabikiem żeby kupić nowy sprzęt dla ludzi których jest bardzo duża ilość a nie interesują się Telewizją zza kulis tak jak my i jej przyszłością - takich ludzi jest zdecydowanie ponad 50 % korzystających z NTC. Myślę że dużo dużo więcej nawet 90 %) lub

DVB-T2 H.264(jest już masa sprzętu z DVB-T2 H.264 w cenie jak za dekodery DVB-T czyli około 100 zł dostępnego w każdym sklepie RTV m.in. dekodery Cabletech. Będzie również można "upchać" więcej kanałów jakościowo lub ilościowo w MUX6).

Przedstawiłem Plusy i Minusy obu standardów(w większości plusy) dlatego któryś z tych standardów na pewno będzie dobrym rozwiązaniem dla MUX6. Jeżeli nie DVB-T to DVB-T2 H.264 będzie odpowiednim myśląc i patrząc przyszłościowo standardem dla nowego MUX'u w NTC.

MUX5 powinien być nadawany w DVB-T.

Re: MUX-6 (??)

: 5 grudnia 2015, o 14:33
autor: Poland
Moim zdaniem zarówno MUX5 jak i MUX6 powinny być nadawane jednak w zwyczajnym DVB-T ale z podziałem na nie 8 a 10 slotów tak jak to ma miejsce w przypadku MUX3. W dalszej kolejności to rozwiązanie powinno być wprowadzone w MUX1, MUX2 i MUX4. Przechodzenie na nową technologię powinno być robione z głową a nie natychmiast.
Koniecznie jest zatem uruchomienie MUX6 i zamknięcie (bynajmniej narazie) tym samym procesu cyfryzacji w Polsce.

Re: MUX-6 (??)

: 5 grudnia 2015, o 15:27
autor: ObywatelDVB-T
Też tak uważam, z resztą inwestor (Emitel) pewnie umie liczyć i wiedzą co robić. Priorytetem tu pewnie będzie dostępność do jak największej liczby widzów, bo inwestycja musi się opłacać.
A więc myszą rozważyć czy DVB-T czyli więcej widzów bo więcej odbiorników, czy DVB-T2 mniej widzów ale za to więcej kanałów.
Pytanie czy nadawcy byliby skłonni w tym drugim przypadku nadawać w technologii mniej popularnej w Polsce, bo tu chociaż wspólny interes to opinie mogą być rozbieżne. Emitelowi bądź innemu operatorowi pewnie będzie zależało żeby sprzedać jak najwięcej miejsc, przestrzeni na multipleksach a z kolei nadawcom aby mieli jak największą oglądalność, dostępność.
Myślę, że tak długo jak obowiązującym standardem dla podstawowych trzech MUX'ów będzie DVB-T nikt się nie wychyli z DVB-T2 poza testy, chyba że miałaby to być płatna oferta, ale wtedy najlepiej żeby MUX-5 i 6 ruszyły jednocześnie a dystrybucją dedykowanych dekoderów DVB-T2 zająłby się operator.
Inaczej tego nie widzę bo cały czas są sprzedawane w większości telewizory z DVB-T, jeśli ktoś kupuje nowy TV to nie po to aby za miesiąc dokupywać przystawkę, tak samo jeśli ktoś kupił do starego telewizora tuner DVB-T, to teraz też nie będzie skłonny go wymienić na T2 choćby ten kosztował tylko 100 zł. bo nie wiadomo ile mu jeszcze ten telewizor pociągnie prędzej poczeka, uzbiera i wymieni na nowy TV, ale tu też jest problem bo raczej beneficjenci darmowej telewizji nie należą do zamożnych statystycznie oczywiście czyli nie wszyscy, ci których stać na takie częste wymiany to też ich stać na płatne oferty, klienta można łatwo zrazić, bo cóż że za darmo jak trzeba co chwilę inwestować w anteny i odbiorniki.
Tak więc aby nastąpiła radykalna zmiana standardu w darmowej ofercie naziemnej, najrozsądniejszym wydają się odpowiednie regulacje prawne, ale nie wcześniej niż po wygaśnięciu obecnych koncesji, czyli tak po 2022r. wtedy nie wiadomo jaki nowy standard wejdzie, być może DVB-T2 będzie już przeżytkiem.

Re: MUX-6 (??)

: 5 grudnia 2015, o 16:47
autor: DVB-T(2) INQUIRING
Dlatego też jestem bardziej za tym i proszę o uwzględnienie Naszego głosu przez UKE i m.in. Emitela, aby MUX5 i MUX6 były nadawane w DVB-T.

Re: MUX-6 (??)

: 6 grudnia 2015, o 17:55
autor: DVB-T/S
Nadawanie w nowszym rozwiązaniu szybko się nie przyjmie.

Re: MUX-6 (??)

: 29 marca 2016, o 11:01
autor: Poland
Dlatego trzeba uruchomić MUX5 i MUX6 (a MUX4 doprowadzić do zasięgu krajowego) a dopiero potem zastanawiać się nad przechodzeniem do DVB-T2 HEVC.

Re: MUX-6 (??)

: 29 marca 2016, o 15:27
autor: DVB-T/S
Popieram w 100%.
Wolał bym nowe muxy z programami wyłącznie w HD, nawet jak by miało być ich 3-4.
Powinny tam być stacje które już są w SD jak POLSAT i TVN, oczywiście musieli by zwolnic miejsce w MUX2.