Abonament

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Abonament

Post autor: Robert03 »

Wiking pisze:A co Telewizję Polską od nich odróżnia? Tylko to, że Telewizja Polska nie przerywa programów reklamami, co jest wymuszone na nich ustawowo, ale to też nie do końca, gdyż ostatnimi czasy Telewizja Polska upodobała sobie emitowane dwóch odcinków danego programu za koleją - takie małe obejście ustawy. :)
Gdyby nie ustawa to by rżnęli reklamy co 15 minut :-).
Odróżnia też to że jest dostępna bez pośredników (czyt. naziemnie) a te wymienione nie są.

Ostatni raport NIK pokazał dużo o stanie niegospodarności w TVP.
Ciekawe ile osób pójdzie siedzieć i kiedy usłyszymy o tym w wiadomościach na TVP1 ?
Trzeba pamiętać też o tym że TVP to firma spadochron dla "ziomków" naszych rządzących...
To nie wina TVP że tak jest tylko władz odpowiedzialnych za ten stan rzeczy i zarządu TVP.
Ja czekam na to że "krew się poleje"... ale się chyba nie doczekam bo sprawa się rozejdzie...jak wiele takich w naszym kraju a TVP ma "spore ulgi" pod tym względem.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

O tym samym Satkurier: http://satkurier.pl/news/75315/nik-przy ... m-tvp.html

/edit, kilka wyliczeń:

Polsce jest około 13 i pół miliona gospodarstw domowych, z czego połowa nie ma zarejestrowanych odbiorników.
Czyli zgodnie z obowiązującą ustawą opłaty można ściagnąć od 6,7 miliona abonentów (nie licząc firm, ok. 1.5 mln)
2,67 mln osób korzysta z różnych ulg i zwolnień, więc wpływów od nich nie będzie. Jest wniosek, żeby za te straty zapłacił budżet państwa.
Pozostaje ok. 4,05 mln widzów.

W 2011r przychody z abonamentu pokryły 12,6% kosztów telewizji, które w całości wynoszą ok. 1 630 mln zł ( 1,63 miliarda).
Do tego dochodzą koszty P. Radia, ok. 250 mln zł. Dane znalazłem na portalach finansowych i biznesowych.

To teraz podsumowanie: gdyby założyć 100% ściągalności, to na jednego telewidza (właściwie gospodarstwo domowe) wypadnie 464 zł rocznie, i taka byłaby realna kwota abonamentu. Oczywiście w tym systemie który dzisiaj obowiązuje.
Przy czym opłacać będzie 30% widzów, a 70% będzie dalej korzystać z darmowego oglądania. Czyli ci od których się ściągnie, zasponsorują oglądanie innym.

Można się teraz zastanowić, co wart jest obecny system i czy nie najwyższy czas na zmiany.

stanny

Re: Abonament

Post autor: stanny »

tak po prawdzie to powinniśmy od tej kwoty odjąć sponsorowanie m.in.tvp seriale,tvp sport(bo na satce a nie w dvbt);tvp polonia i bielsat (bo dla zagranicy -więc niech to sponsoruje MSZ)i może coś jeszcze....
a potem niech uprzejmie zarząd tvp rozliczy koszty, które ponosi (łącznie z kwotami wypłacanymi na pensje-o ile to z tych pieniążków)nie zapominając o wpływach z reklam ;)
i dopiero wtedy możemy uczciwie rozmawiać...

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Abonament

Post autor: Robert03 »

adac pisze: Można się teraz zastanowić, co wart jest obecny system i czy nie najwyższy czas na zmiany.
Czas na zmiany jest już od dawna. W pierwszej kolejności należy zabrać się za tych którzy są niezarejestrowani i ich zarejestrować. Potem należy ściągnąć od zarejestrowanych a nie płacących. Jak się to wszystko zrobi to okaże się że roczna kwota abonamentu na 1 gospodarstwo domowe może zostać obniżona o jakieś 10-15%.
Od całości kosztów TVP należy odliczyć koszty utrzymania programów TVP sport, TVP HD, TVP Seriale, TVP Polonia, Belsat. To są usługi komercyjne TVP które pokrywane są z przychodów reklam.
A tak naprawdę żeby wszystko było na swoim miejscu to ze środków abonamentowych powinny być finansowane programy w których nie ma reklam i alokowania produktów.
TVP takich programów nie oferuje od przeszło 20 lat.

Wiking

Re: Abonament

Post autor: Wiking »

Robert03 pisze:Od całości kosztów TVP należy odliczyć koszty utrzymania programów TVP sport, TVP HD, TVP Seriale, TVP Polonia, Belsat. To są usługi komercyjne TVP które pokrywane są z przychodów reklam.
Oj, nie tylko z przychodów z reklam. Ciekawe jak to jest, że na przykład M jak Miłość emitowana na TVP 2 jest realizowana z abonamentu, a emitowana na TVP Seriale jest już realizowana z przychodów z reklam. Bo tak nienormalnie to wygląda. To samo z TVP HD. Jeszcze gorzej jest z TVP Sport, gdzie prawa są kupowana za pieniądze z abonamentu, a nie uświadczymy ich na kanale niekomercyjnym. :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Abonament

Post autor: giaur500 »

Robert03 pisze:Jak się to wszystko zrobi to okaże się że roczna kwota abonamentu na 1 gospodarstwo domowe może zostać obniżona o jakieś 10-15%.
Śmieszy mnie to wierzenie w bajki i idealistyczne podejście do świata.

Według mnie, gdy już będzie możliwość skutecznego egzekwowania abonamentu, wzrośnie on od razu o 50-100%, a docelowo w dłuższej perspektywie jeszcze bardziej. Umotywowane zostanie to rosnącymi potrzebami tvp i nakładami na tzw. misję, której póki co nie ma. To, że tvp mogłaby ze swojej dobrej woli obniżyć wtedy abonament, nie znaczy że będzie to chętnie robić. Gdy wszyscy będa musieli płacić - opłata wzrośnie bo kazdy będzie musiał płacić i nie będzie miał nic do gadania - przecież nikt nawet nie będzie pytał czy oglądasz tvp czy nie, wystarczy że masz telewizor, może go używac równie dobrze tylko do grania na konsoli a i tak opłata się nalezy.

Pamiętajcie, że żadna firma nie jest nastawiona na to aby robić dobrze swoim klientom, tylko na zarabianie kasy największej jak to możliwe i szukania nowych źródeł dochodu. Jeśli tvp będzie w stanie wymusić wyższa kwotę abonamentu i będzie to zgodnie z polskim prawem, zrobi to. W biznesie nie ma sentymentów, a w końcu te 100 tys/miesiąc niektórym gwiazdom tvp też trzeba mieć z czego płacić. Od robienia dobrze to są instytucje charytatywne, a i tak koniec końców ktos na tym zarabia.

Także, w żadnym przypadku nie liczyłbym na obniżenie abonamentu po wyegzekwowaniu ściągalności, chyba ze jego wysokość zostanie ustawowo ustalona.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Abonament

Post autor: bmp »

Wiking pisze:Ciekawe jak to jest, że na przykład M jak Miłość emitowana na TVP 2 jest realizowana z abonamentu, a emitowana na TVP Seriale jest już realizowana z przychodów z reklam.
Przecież seriale nie są realizowane z abonamentu. No chyba że samo to, że kasa jest w jednej firmie jest od razu "realizacją". No ale litości, tak nie można.
Wiking pisze:Jeszcze gorzej jest z TVP Sport, gdzie prawa są kupowana za pieniądze z abonamentu
Bo prawa są kupowane z abonamentu za TVP Sport - a nie z abonamentu RTV. Taki niuansik, prawda? ;)
giaur500 pisze:To, że tvp mogłaby ze swojej dobrej woli obniżyć wtedy abonament
TVP nie ustala stawki abonamentowej - robi to KRRiT na poziomie ustawy czy uchwały.
giaur500 pisze:Gdy wszyscy będa musieli płacić - opłata wzrośnie [...] wystarczy że masz telewizor
Nie ma żadnego "gdy" - teraz też wszyscy muszą płacić za posiadanie telewizora...

paweln

Re: Abonament

Post autor: paweln »

Jestem jednym z tych nielicznych frajerów co płacą... ale jak czytam tą żenująco propagandę pro TVP i nie jestem w stanie dostrzec nawet cienia refleksji wśród osób popierających ten system... to mi się odechciewa...

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

Nie jesteś odosobniony w tych odczuciach.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

bmp pisze:Przecież seriale nie są realizowane z abonamentu
Bo prawa są kupowane z abonamentu za TVP Sport ..
Przepraszam, ale o czym piszesz? Chyba nie czytałeś tego co wyżej. Budżet TVP przypomina w tej chwili jeden wielki kocioł, w którym już nikt nie wie co jest z czego fiansowane.
Ponad 85% przychodu pochodzi z reklam i komercji, a te 12-13 proc. o które trwa taka bitwa, mogliby sobie od jutra podarować.
Pieniędzy mają aż za dużo, raport NIK mówi wprost o niegospodarności, czyli wydawaniu ich bez potrzeby.

TVP paktycznie już jest komercyjna i trudno będzie to odwrócić. Lepiej będzie ten stan urzędowo zaklepać, a tv publiczną zorganizować na nowo.
Oczywiście nie ma mowy o finansowaniu komercji z abonamentu lub budżetu.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Abonament

Post autor: bmp »

paweln pisze:Jestem jednym z tych nielicznych frajerów co płacą... ale jak czytam tą żenująco propagandę pro TVP i nie jestem w stanie dostrzec nawet cienia refleksji wśród osób popierających ten system... to mi się odechciewa...
Też jestem frajerem co płaci i też mi się to nie podoba. Nie podoba mi się także podatek dochodowy i ubezpieczenia zdrowotne (zwłaszcza w obecnym stanie - czyt. płać i wynocha umierać). Ale mnie się odechciewa wszystkiego, jak ludzie myślą że wszystko jest (lub powinno być) za darmo. Jakaś misja - mało, komercja - mało, 6 programów - mało. Jeszcze loda może strzelić powinni bo 10-12% ich przychodu to abonament? Gdzie tu propaganda? Nie sprawdziliście nawet na co idzie reszta pieniędzy, a wszystkie psy są wieszane na TVP która dostaje mały kawałek abonamentu. TO jest własnie propaganda. Najłatwiej kogoś opluć i zmieszać z błotem i od razu żądać cudów.
adac pisze:Chyba nie czytałeś tego co wyżej. Budżet TVP przypomina w tej chwili jeden wielki kocioł, w którym już nikt nie wie co jest z czego fiansowane.
Ale może sobie przypominać nawet kłębek sprężynek. I chyba TY nie czytałeś tego co ja gdzieś tam wyżej pisałem - są co najmniej 2 (jak nie 3) kanały misyjne - TVP Kultura i TVP Historia + produkcje bieżące (np. festiwale, kabarety, kabaretony, teatr, reportaże, itd.) i już samymi tymi programami można udowodnić z łatwością wydanie 205 mln. na cele misyjne. To przecież 10-12% dochodów TVP - cała reszta (88-90%) to zarobek TVP z komercji.
No chyba że chcesz mi (lub komuś innemu) udowodnić że 48-60 godzin programów misyjnych dziennie to jest mniej niż 10% ich łącznej emisji. Życzę powodzenia.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

Te misyjne kanały o których wspominasz, składają się głównie z archiwalnych powtórek z lat 70-tych i nikt mi nie wmówi, że ma to kosztować 200 mln zł.
Poza tym jaka jest wartość takich programów, skoro nawet ustrój od tego czasu się zmienił, nie mówiąc o nauce i technice. To są po prostu drogie wspominki plus koszty nadawania.
Na co idzie reszta pieniedzy ? Na ten kontent który nadają plus pensje i odprawy dla urzędników i w zasadzie nie wiadomo na co jest więcej.
A odkąd wprowadzono podatki, jak słusznie zauważyłeś, nic nie jest za darmo.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Abonament

Post autor: fred »

Robert03 pisze:(..)
Czas na zmiany jest już od dawna. W pierwszej kolejności należy zabrać się za tych którzy są niezarejestrowani i ich zarejestrować.
(..)
Skończyć z tą rejestracją, ściganiem, biurokracją. Koszty obsługi systemu są znaczące w stosunku do kwoty abonamentu. Lepiej zrobić odpis np. 0.25% PITu i US hurtem to uzyska. Bez biurokracji i karmienia Poczty.

Z drugiej strony pieniądze te nie powinny być dochodem mediów, tylko zapłatą za konkretne audycje, do konkretnej grupy odbiorców i konkretnym czasie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Abonament

Post autor: giaur500 »

Na co idzie reszta pieniedzy ?
Ja wam powiem. Na opłacenie Lisów, Janowskich, Urbańskich itd. Mamy nie dyskutować o programie, ale muszę to powiedzieć. Wszystkie, ale to dosłownie wszystkie wartościowe programy zostały już dawno zdjęte z anteny, a nowe nie powstają - te które były powstały jeszcze w poprzednim ustroju.

Gdzie jest chociażby "Wielka Gra", "Miliard w rozumie", "Sensacje XX wieku"? Zamiast tego mamy żenujące podrygi w "Bitwie na głosy" (zaiste, jeden z najbardziej wkurzających programów w historii tv).

Pytam czym dziś różni się tvp od stacji komercyjnych? Gdzie jest ta misja tv publicznej? Jaki nowy cykliczny program realizujący ambitną misję tv powstał w ciągu ostatnich 5 la i jest emitowany w mających ogólnopolski zasięg tvp1 i tvp2? Moje zdanie: niech zakodują do w p... i ten kto zechce oglądać zapłaci im abonament.

Dlatego osoby takie jak kolega bmp, którzy dowartościowują się na forum tym że płacą abonament mnie po prostu śmieszą.

Zero własnego zdania, zero samodzielnego myślenia - w tv mu powiedzieli że ma płacić to poleciał zarejestrować odbiornik i płaci. Gdyby mu kazali codziennie rano walić łbem o ścianę to pewnie tez by posłuchał.

To mi przypomina namowy o. Rydzyka na antenie Radia Maryja, gdzie również w słuchaczach wzbudzane jest poczucie winy za nie płacenie, a kto słucha i nie płaci ten złodziej jest i bez dyskusji bo by chciał słuchać za darmo - a to nie w porządku. Kolega @bmp wykazuje tutaj dokładnie takie same objawy - na to argumentów nie ma, dlatego polemizować z nim i jemu podobnymi nie warto.

Zresztą, gdyby ktokolwiek w tym kraju traktował poważnie obowiązek płacenia abonamentu, to ściągnięcie jego nie jest żadnym, ale to żadnym problemem. Ja mam wrażenie, że nawet rządzący mówią: "tak tak, trzeba płacić" ale mówią tak dlatego że inaczej nie wypada mówić. I piszę to nie dlatego że chcę sie uchylać od obowiązku płacenia.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Abonament

Post autor: bmp »

giaur500 pisze:Dlatego osoby takie jak kolega bmp, którzy dowartościowują się na forum tym że płacą abonament mnie po prostu śmieszą.
Zero własnego zdania, zero samodzielnego myślenia - w tv mu powiedzieli że ma płacić to poleciał zarejestrować odbiornik i płaci.
Widzisz, różnica między nami jest najwidoczniej taka, że ja nigdy nie odrejestrowałem odbiornika - i nigdzie nie poleciałem - po prostu ciągle płace. To "wy" polecieliście odrejestrować, bo wam powiedzieli w telewizji że 50, potem 60 a potem 70% nie płaci. To wy sobie pomyśleliście że skoro inni nie płacą to wy też nie będziecie. Moje myślenie nie zmieniło się za bardzo od 20 lat - dalej płacę podatki, ubezpieczenie, pierdoły typu czynsz, prąd, woda i... abonament. Czego nie rozumiesz? To jest właśnie moje myślenie i moje zdanie. Mam głęboko gdzieś kto w TVP bierze w łape, kto jeździ samochodami, ile bierze Lis i ile pieniędzy zmarnowali na bunga-bunga. I kto tu jest baran pędzący z tłumem innych baranów którzy myślą tylko o sobie? Ja?
giaur500 pisze:Kolega @bmp wykazuje tutaj dokładnie takie same objawy - na to argumentów nie ma, dlatego polemizować z nim i jemu podobnymi nie warto.
Mam argumenty i je wielokrotnie przytaczałem:
1. Abonament to nie tylko TVP, to także radio, nadajniki, infrastruktura informatyczna.
2. TVP ma z abonamentu 12%.
3. Wg. mnie za te 12% robią wystarczająco (można polemizować nad jakością).
4. Nie przyjmujecie do wiadomości punktu 1 ani 2. Punkt 3 jest dyskusyjny.

Powiedz mi w którym z tych punktów napisałem nieprawde, powiedz mi gdzie w moim toku myślenia jest brak mojego "własnego zdania"? Przecież to ty za innymi powtarzasz tylko TVP abonament TVP abonament TVP abonament TVP.

Natomiast to ciagle 12% dochodów TVP. I to są nasze pieniądze. Za pozostałe swoje zarobione 88% mogą sobie płacić dyrektorom, uruchamiać tańce na lodzie i lody na patyku, jeździć na wycieczki, robić syf i telezakupy z publicznej TV - a ze swoich komercyjnych kanałów tym bardziej.

Ogólnie mówiąc chce powiedzieć że nic mi (i wam) do tego - bo to nie wasze pieniądze (te 88%). Chodzi mi o to, że pod pozorem płacenia jakiegoś żenującego abonamentu (12%) rościcie sobie prawa do kontrolowania całej telewizji publicznej i całej ich działalności komercyjnej. Może nie? Oczywiście że tak! Myślicie że jak nie zapłacicie abonamentu to coś sie zmieni na lepsze, że zmusicie TVP aby lepiej wydawała "wasze" (to taka ironia) pieniądze i stała się stacją misyjną. Noooo, wysokie macie o sobie mniemanie... Wy wszechmocni, jak ten Zarząd Świata. Chyba się naoglądaliście za dużo filmów o Evanie Wszechmogącym.

Otóż nic się nie zmieni. Jedyne co się może stać, to upadek mediów publicznych który się zacznie od lokalnych i ciążących jak kamień "misyjnych" oddziałów terenowych TVP (które to robią wam właśnie dedykowane lokalne programy - misyjne, bo np. wiadomości i relacje z lokalnych imprez). Później przyjdzie czas na publiczne Polskie Radio (a tak, dostają więcej niż TVP). I powiem szczerze że niosą kaganek oświaty bardziej niż TVP - ale co to was obchodzi, przecież rozwalicie cały system byle tylko się zemścić na TVP za Lisa i pare gwiazdek w tańcu na lodzie, prawda? Przez ten czas ta wasza znienawidzona najpierw komunistyczna, potem pisowska a teraz niewiadomo czyja TVP będzie robiła coraz mniej programów misyjnych, coraz więcej zarabiała na komercji i ją sprzedawała jako kolejne TVP 24, TVP Meteoryt i TVP Sport Plus i TVP Music Non-Stop HD. Ale za to już zapłacicie osobnym abonamentem - i to słono - na pewno kilka razy więcej niż teraz. I będą mieli "wasze" pieniądze i tak - może nie twoje, może nie moje - ale to nic nie zmienia.

I kto tu jest pozbawiony własnego zdania, kolego giaur500? Umiesz włączyć na chwile szare komórki i pomyśleć co spowoduje brak abonamentu? Bo ja umiem - i ci powiem że to co napisałem brzmi całkiem dobrze i jest wielce prawdopodobne.
giaur500 pisze:polemizować z nim i jemu podobnymi nie warto
No ja wiem czemu - bo daje argumenty, liczby, procenty i celnie trafiam - a "wy" jedynie to, że próbuje wzbudzić litość, że mi żal d* ściska i takie tam blebleble. Teeej, ziooom - a moge twoim funflem zostać? Przestane płacić abo i siem zakumplujem co? Bede ftedy fajny?
[poczuj ironie, jak potrafisz]
giaur500 pisze:Zresztą, gdyby ktokolwiek w tym kraju traktował poważnie obowiązek płacenia abonamentu, to ściągnięcie jego nie jest żadnym, ale to żadnym problemem. Ja mam wrażenie, że nawet rządzący mówią: "tak tak, trzeba płacić" ale mówią tak dlatego że inaczej nie wypada mówić. I piszę to nie dlatego że chcę sie uchylać od obowiązku płacenia.
Tutaj masz racje. Gdyby ktoś chciał coś z tym zrobić, to już dawno by zrobił. Najwidoczniej sądzą że jako stacje komercyjne zarobią lepiej. Bawcie się dobrze :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Abonament

Post autor: Robert03 »

giaur500 pisze:
Robert03 pisze:Jak się to wszystko zrobi to okaże się że roczna kwota abonamentu na 1 gospodarstwo domowe może zostać obniżona o jakieś 10-15%.
Śmieszy mnie to wierzenie w bajki i idealistyczne podejście do świata.

Także, w żadnym przypadku nie liczyłbym na obniżenie abonamentu po wyegzekwowaniu ściągalności, chyba ze jego wysokość zostanie ustawowo ustalona.
Widzę że Szanowny Forumowicz nie wyczuł ironii w mojej wypowiedzi. No trudno.
Ja też nie wierzę że abonament ulegnie obniżeniu za to chętnie zapłaciłbym więcej tylko po to żeby mieć jeden program TVP1 bez reklam i z całą "misyjną" ramówką TVP. Reszta niech sobie będzie komercyjna z pierdołami i milionem reklam + TV market z rana i na wieczór.
Warto przypomnieć że to nie TVP ani PR ustala wysokość abonamentu.
Generalnie nie oglądam większości stacji komercyjnych i omijam komercyjne rozgłośnie radiowe gdyż jakość progamowa jest żadna a ilość reklam niestrawna. Czasem lepsza książka czy internet niż reklamowy hałas wydobywający się z TV.

Zgadzam się z opinią że tak naprawdę Polacy mogą "skoczyć" TVP bo nie płacą abonamentu więc "morda w kubeł". Nokogo w TVP zdanie Polaków w tym momencie nie interesuje. TVP trwoni swoje zarobione pieniądze i nic Polakom do tego. Podobnie trwonią często dużo większą kasę inne instytucje publiczne nawet takie które w przeciwieństwie do TVP nie zarobiły nic tylko wszystko "dostały z budżetu".
Oczywiście jest to karygodne i osoby odpowiedzialne powinny ponieść karę. To jednak zostawmy sądom, prokuraturze i innym organom powołanym do tego.
Nie rozumiem argumentów za niepłaceniem abonamentu. Dla mnie jest to tania wymówka na zasadzie "nie bo nie" i szukanie sojuszników że takie myślenie jest słuszne. Niepłacenie to łamanie prawa i czy to się komuś podoba czy nie to takie są fakty i nie ma tu o czym dyskutować.
Zgadzam się że obecny system płacenia trzeba zmienić. Najlepsze rozwiązanie to odpis z podatku albo włączenie abonamentu w opłaty za prąd. Te zmiany powinny być przeprowadzone równocześnie ze zmianami i uporządkowaniem sytuacji w TVP.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Abonament

Post autor: giaur500 »

Najlepsze rozwiązanie to odpis z podatku albo włączenie abonamentu w opłaty za prąd.
Pomijając już absurdalność samej idei (płacę haracz dla tvp za odbiornik, który jest mój i już za niego płaciłem), dlaczego zakładasz że każdy kto ma prąd ma odbiornik tv? Albo każdy kto płaci podatek ma odbiornik tv?

Pamiętaj, że prawo powinno być ścisłe i traktować wszystkich tak samo - i jeśli ma to być opłata za posiadanie odbiornika, to powinni płacić tylko ci, którzy odbiornik posiadają. Chyba, że nazwiemy rzecz po imieniu - opłata/podatek na rzecz tvp, płacą wszyscy niezależnie czy mają odbiornik czy go nie mają - każdy obywatel RP musi płacić podatek na rzecz TVP.
Ja też nie wierzę że abonament ulegnie obniżeniu za to chętnie zapłaciłbym więcej tylko po to żeby mieć jeden program TVP1 bez reklam i z całą "misyjną" ramówką TVP.
To się nigdy nie stanie. Reklama generuje tak ogromne przychody, że wprowadzony abonament musiałby być wielokrotnie wyższy niż sobie wyobrażasz. Albo 10 razy więcej reklam w innych stacjach tvp żeby to wyrównać. Taki ruch doprowadziłby do szybkiego upadku tvp albo do absurdalnie wysokiego abonamentu.

Reklam nie emituje np. HBO - czy chcesz, aby telewizja publiczna działała w takim samym modelu biznesowym?

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Abonament

Post autor: zesepo »

@giaur500 - nie płacisz Telewizji Polskiej ani Polskiemu Radiu. Płacisz naszej kochanej Rzeczypospolitej i Skarbowi Państwa za to, że stać cię na luksus posiadania odbiornika (radiowo-)telewizyjnego. Przyjąłęś do wiadomości?
I takie moje przemyślenia co do małej ilości misji i wynagrodzeń "gwiazd":
Dlaczego mówicie tylko o TVP? Przecież Polskie Radio też korzysta z tych pieniędzy.
Osoby które wykręcają się od płacenia abonamentu, mówią "A bo Lis, Wilk dostają tyle a tyle"," a bo "Bitwa..." to nie misja" i tym podobne. Zapomnieliście o radiu? Chyba każdemu z nas zdarza się posłuchać np. Trójki, albo Dwójki by pocieszyć uszy po tej kup.e puszczanej w większości rozgłośni. Jakie są argumenty przeciw płaceniu Polskiemu Radiu? (wg Was?)

I przypominam, że dwa BEZPŁATNE I NIEKODOWANE kanały HD (jak wypowiadają się niektórzy ma być przyzwoicie) to szał. A który funduje nam TVP niejako "na zeszyt" - bo abonament jest be.

Nasza rodzinka jest ponoć zwolniona z opłat, ale gdy tylko zacznę zarabiać jakieś konkretniejsze pieniądze abonament radiowy będę płacił - niech mają.

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

Jasne niech mają. Tylko dlaczego już nie wystarcza telewizor z MPEG-4? Oto nowinka TVP :
http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,T ... omosc.html.
Bardzo mądre posunięcie. Ciekawe co na to odbiorcy, którzy kupili już telewizory z MPEG - 4. TVP górą :lol: .

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Abonament

Post autor: zesepo »

To nie ma nic wspólnego z abonamentem. A w kwestii MPEG-4 nic się nie zmienia. hbbTV to tylko dodatkowa usługa "rozrywkowa". TVN też chce to mieć w ogólnopolskim DVB-T.

Zablokowany