Abonament

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Abonament

Post autor: alabama1 »

Samym odbiornikiem nic nie odbierzesz. Potrzebna jest jeszcze antena. A jeżeli w odbiorniku nie ma wejścia antenowego, to to nie jest odbiornik telewizyjny.

paweln

Re: Abonament

Post autor: paweln »

A ja bym ten temat bardziej rozwinął. A co jeśli odbiornik jest MPEG2? - Możliwości odbioru kanałów TVP po wyłączeniu analogu nie będzie miał, a wystarczy do oglądania filmów z USB, programów krajów sąsiednich przy granicach, TV-SAT etc.. Abonament wtedy się będzie należał, czy też nie?

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Abonament

Post autor: kupon »

Proponuję obejrzenie Kroniki Krakowskiej tak od 16 min 50 sek.Można wcześniej,bo też jest reportaż o regionalnych ośrodkach.

http://www.tvp.pl/krakow/kronika/wideo/ ... 30/7918256

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

Cytuj:
"Jan Dworak, szef KRRiT w rozmowie z Rzeczpospolitą /../ informuje, że rozkładanie opłat koncesyjnych na raty to praktyka stosowana od dawna, uwzględniająca ważny interes kon­ce­sjo­na­riu­sza i trudną sytuację na rynku."

To może p.Przewodniczący uwzględni też trudną sytuację telewidzów i rozłoży im abonament na raty :?:

źródło cytatu: Media2.pl, 5.07.12

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

Jest jedna zasadnicza różnica. W wypadku abonamentu nikt się z nikim nie umawiał. Może kiedyś, w czasach wczesnej komuny ten abonament miał jakieś znamiona zapłaty za usługę. Słynne już sieci głośników :lol:. Teraz jest to tylko podatek. Ciekaw jestem wyniku referendum w sprawie tzw. mediów publicznych, gdyby w ogóle ktoś zaproponował takie referendum. Uszczęśliwianie kogoś na siłę przynosi zazwyczaj skutek odwrotny od oczekiwanego.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

@ bmp :

Mógłbym na przykład:
- zaopatrzyć się w zestaw do odbioru FTA z Astry i nadawcy udostępniają tam programy za darmo,
- zdecydować się tylko na programy z Mux-2, nadawcy nie żądają za nie opłat,
- zakupić tylko ofertę Mux-4 Polsatu i płacić operatorowi za jego usługę.

We wszystkich tych przypadkach deklaruję, że rezygnuję z oglądania TVP i nie widzę powodu, żeby im płacić.
Oczywiście wiem jaka jest obecnie formuła abonamentu i że płaci się za posiadanie samego pudła. Ja jednak widzę tu pewien związek z odbiorem rtv.
Niestety żałuję, że w Polsce za sam przywilej odbioru radiowego muszę płacić co miesiąc MYTO, niezależnie od tego co i od którego nadawcy chciałbym oglądać.

PS. swój post zmieniłem, ponieważ nie mogę odnaleźć poprzednich do których zmierzałem się odnieść w dyskusji.
Przepraszam za stan mojego sprzętu pc, który ciągle coś gubi.
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2012, o 14:55 przez adac, łącznie zmieniany 2 razy.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Abonament

Post autor: bmp »

adac: ja się nie obrażam - a w dyskusji to w ogóle. Ty też nie odbieraj personalnie - bo mój post jest skierowany de facto "w tłum".

Natomiast z całym naciskiem korzystam z mojego prawa i mojego zdania. Bo mamy ponoć wolność myśli, słowa, wypowiedzi i demokracje. Wam wolno jechać "po TVP" - mnie wolno jechać po tych co nie płacą abonamentów. Proste.

A co do ordynarnego chwytu. Tak, może tak - ale tak kiedyś ustalono, wszyscy się na to zgodzili, a później czasy się zmieniły i nagle "każdy" się zrobił kombinatorem - jak tu nie zapłacić tego, jak nie zapłacić tamtego, jak wyłudzić, jak oszukać "kuronia", jak płacić mniej za samochód (kratki że niby towarowy), i cała masa innych sztuczek. Nie jest tak? No przecież jest! Tacy właśnie jesteśmy. Chyba sami siebie nie musimy okłamywać.

Co do Twojego końcowego zdania: ciągle zapominasz (będe bardzo wredny jak napiszę: ciągle "zapominasz"?) że nie płacisz żadnej TVP, tylko KRRiT. Zapominasz że TVP dostaje mniej niż Polskie Radio, i w końcu zapominasz że abonament ciągle idzie w góre bo płaci coraz mniej osób. To są prawdziwe powody waszego zdenerwowania - tylko nie potraficie zrozumieć że sami sobie to robicie. Zapominacie także że nie płacicie za żadne oglądanie żadnej TV czy satelity czy FTA - tylko za posiadanie odbiornika - i TAK, właśnie TAK kiedyś ustalono i się na to "zgodziłeś" (lub Twoi rodzice, dziadkowie, czyli: pan, pani, państwo).

Jestem po prostu przekonany, że jakby 100% Polaków płaciło ten nieszczęsny abonament, to byłby on na poziomie 5 zł, a KRRiT i podmioty dostające kase nie wychylałyby pyska po więcej nie chcąc przypadkiem stracić tego co mają (wzorem "jest dobrze nie trza psuć"). Ale tak już nie będzie. Będzie gorzej i to właśnie "wasza", "kombinatorów" wina.

Zataczając kółko do mojej przenośni o pracowniku i szefie, to teraz będzie tak że pracownik nie będzie chciał bez pisemnej umowy nic robić, a szef jak chce to będzie musiał zapłacić. I zapłaci. Razem z narzutem, ubezpieczeniem i podatkiem. A tym szefem wydającym pieniądze jesteśmy my. Życzę wam miłego dnia.
;)

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

bmp pisze:adac:

Jestem po prostu przekonany, że jakby 100% Polaków płaciło ten nieszczęsny abonament, to byłby on na poziomie 5 zł, a KRRiT i podmioty dostające kase nie wychylałyby pyska po więcej nie chcąc przypadkiem stracić tego co mają (wzorem "jest dobrze nie trza psuć"). Ale tak już nie będzie. Będzie gorzej i to właśnie "wasza", "kombinatorów" wina.

Zataczając kółko do mojej przenośni o pracowniku i szefie, to teraz będzie tak że pracownik nie będzie chciał bez pisemnej umowy nic robić, a szef jak chce to będzie musiał zapłacić. I zapłaci. Razem z narzutem, ubezpieczeniem i podatkiem. A tym szefem wydającym pieniądze jesteśmy my. Życzę wam miłego dnia.
;)
Szefem jesteśmy my? Jak słusznie zauważyłeś będziemy musieli zapłacić - z tą różnicą, że nie tylko wtedy kiedy będziemy chcieli ;).
Co do abonamentu 5 zł, trzeba być naprawdę naiwnym żeby coś takiego napisać :shock:. KRRiT nigdy nie obniży tego podatku, o ile go nie podwyższy. Nawet jeżeli płacić będzie 100% podatników. Jeszcze wliczą w to dzieci :lol: .

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Abonament

Post autor: bmp »

Trzeba czytać do końca.
"Ale tak już nie będzie. Będzie gorzej i to właśnie "wasza", "kombinatorów" wina."

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

Już za pierwszym razem przeczytałem do końca. Dalej podtrzymuję swoje zdanie. Nawet jak wszyscy zapłacą, łącznie z dziećmi, to i tak wysokość opłaty nie spadnie. Ja osobiście płacę i zdziwiłbyś się jak dużo :lol: .

1308187

Re: Abonament

Post autor: 1308187 »

Aby pożegnać się z abonamentem należy napisać wniosek do KRRiT. Do wniosku dołączyć oświadczenie właściciela praw do telewizora, że konstrukcja odbiornika uniemożliwa odbiór TVP i pochodnych. Albo jakiś inny dokument przekonywujący KRRiT, że nie można domniewać, że urządzenie jest w stanie natychmiatowym odbierać TVP, np. ekspertyza.
Wniosek może być zbiorczy na wszystkie urządzenia. Oczywiście każde urządzenie musi posiadać dokument stwierdzający niemożność odbioru TVP. Pośrednio (np. przez tuner satelitarny) i bezpośrednio.
:twisted:

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Abonament

Post autor: bmp »

Nie wiem dlaczego napisałeś tego posta - przecież jest on praktycznie bez sensu - GDYBY się płaciło za odbiór TV publicznej to taki telewizor musiałby nie posiadać wejścia antenowego i video oraz nie posiadać anteny i/lub dekodera MPEG4. Więc de facto nie byłby telewizorem tylko jakimś... panelem / ramką na zdjęcia :D

Tymczasem w Polsce płaci się za posiadanie odbiornika TV. Każdy TV (przystosowany lub nie - przynajmniej teoretycznie) powinno się zarejestrować.

bdkacz

Re: Abonament

Post autor: bdkacz »

A czy sam dekoder (STB) jest odbiornikiem ? Przecież żeby oglądać to muszę mieć coś co wyświetli obraz i fonię,a przy STB dopiero podpięcie go pod jakiś ekran (monitor komputerowy,telewizor) i głośniki umożliwia odbiór..więc co rejestrować ? dekoder który nie wystarcza żeby coś obejrzeć ? czy monitor który sam (pomijam modele z wbudowanym tunerem) nie umożliwia odbioru TV ? :) A może rejestrujmy posiadane anteny i/lub gniazdka antenowe (kablówka) ? :)

krystianb

Re: Abonament

Post autor: krystianb »

bmp pisze: Tymczasem w Polsce płaci się za posiadanie odbiornika TV. Każdy TV (przystosowany lub nie - przynajmniej teoretycznie) powinno się zarejestrować.
Przestań pisać bzdury:
Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do
odbioru programu. Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz
CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także
telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór
programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe,
radiomagnetofon, wieża stereo z radiem. Charakteru odbiornika nie mają natomiast
urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym
przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych.
http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... 102011.pdf

Wystarczy, że TV nie jest podłączony do instalacji antenowej i już nie jest wymaga opłaty.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Abonament

Post autor: fred »

Ale nie jest powiedziane że musi być bezpośrednio. Może być np. przez dekoder. Nie ma też nic o czasie rzeczywistym. Zatem nagrana audycja odtwarzana w TV nie mogącym odbierać programu jest tylko próbą ominięcia prawa.

Inna sprawa, że konstrukcja tego zapisu jest archaiczna i bezsensowna. Albo kultura "misyjna" jest dobrem narodowym i płacić powinni wszyscy. Tak jak np. na budowę muzeów, teatrów. Albo ma być dla użytkowników. Wtedy powinien sygnał być kodowany i sprzedawany.

Bezsensowna jest też strona wydatkowa. Instytucje dostają pieniądze za to że istnieją. Nie ma żadnego powiązania między wytworzonymi dobrami a zapłatą. Powinien być przetarg na typ audycji, odbiorcę, godziny emisji, ocenę, atrakcyjność, w tym oglądalność. I oczywiście przed, w trakcie i po audycji zakaz reklam. Reszta czau nadawcy to już zwykła komercja. Niech zarabiają na siebie jak inni. I tak mają handicap w postaci największego zasięgu.

bdkacz

Re: Abonament

Post autor: bdkacz »

Charakteru odbiornika nie mają natomiast urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych.
Takie STB (szczególnie bardziej rozbudowane np na Androidzie) to w sumie jest minikomputer do odtwarzania multimediów z funkcją tunera TV (a nie tuner TV z funkcją odtwarzacza) - tak samo jak tel komórkowy to jest telefon z funkcją radia,a nie radio z funkcją dzwonienia więc w sumie wg tej definicji STB NIE jest odbiornikiem,a tym bardziej nie jest odbiornikiem telewizor spięty z takim ustrojstwem przez HDMI,bo TV robi wtedy tylko za monitor dla tego minikomputera :)

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Abonament

Post autor: fred »

Naciągasz prawo.

Komórka ma główne zadanie łączność foniczną i tekstową. Internet, aparat, radio to dodatki. Tuner nie służy do smażenia jajek z dodatkową funkcją dekodowania programu. Wykładnia prawa jest celowa i nikt nie przyjmie takiej naciąganej. Jak chcesz spróbuj i zgłoś na poczie, że nie będziesz płacił... i tu podaj swoją argumentację. Poczekaj na reakcję i się nią podziek.

bdkacz

Re: Abonament

Post autor: bdkacz »

Telefon też mogę podłączyć pod ładowarkę, podłączyć głośniki czy słuchawki i słuchać sobie radyjko 24/7 (nawet bez karty SIM w środku) - nadal to wówczas będzie telefon z funkcją radia ? :) Jak przez 51% (lub więcej) czasu działania STB służy on do oglądania filmów i zdjęć z wakacji to NIE jest to urządzenie którego priorytetowym zadaniem jest dekodowanie :)

Czy tablet z wbudowanym tunerem dvb-t (np GoClever T72 i podobne produkty Lark'a 70.4 i 70.5 - też oba na androidzie,z wyjściem HDMI,wbudowana mini antenka teleskopowa,bez wejścia na ant.zewn.) jest wg Ciebie:

a) urządzeniem do śmigania po sieci,oglądania multimediów itp. (ogólnie tablet) z funkcją TV (tak jak komórka z funkcją radia), czy
b) 7" TV z funkcją śmigania po necie,odtwarzania multimediów (coś a'la smart tv?) ? :)

Dodam,że oba produkty (GoClever i Lark) są oficjalnie sprzedawane jako urządzenia z a) w przeciwieństwie do np WIWA HD-108, która jest właśnie oficjalnie reklamowana jako urządzenie z b)

Bo taki "wypasiony" STB to jest w sumie taki tablet z a) ino bez wbudowanego ekranu (zastępuje go ekran telewizora + pilot)

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

Prawdopodobnie już niedługo Wasze spory nie będą miały sensu. Wprowadzą coś w rodzaju podatku, który będzie musiał zapłacić każdy. Prawdę mówiąc jest to jedyny sensowny sposób na prawie 100% ściągalność czegoś co obecnie nazywane jest "abonamentem RTV". Nie wiem tylko czy będzie to podatek bezpośredni, czy też dobrze zakamuflowany ;).

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Abonament

Post autor: fred »

@bdkacz

Mylisz wykorzystywanie przez ciebie sprzętu z przeznaczeniem.

Telefon przeznaczony jest do rozmów. Kropka. Tuner do oglądania programów.

Jeżeli do maluch przypniesz pług nie stanie się ciągnikiem rolniczym. Tak samo telefon używany jako przycisk do papierów, nie jest przyciskiem. Masz w tunerze napisane do odbioru programów i koniec. A jak ty go wykorzystasz jako cyfrowy zegarek to twoja sprawa. Nigdzie nie ma powiedziane co się z tym robi, a jaka jest główna funkcja urządzenia. Zatem nie gdybaj co się ze sprzętem robi.

Zablokowany