Abonament

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Abonament

Post autor: kupon »

No to w takim wypadku zapis o "Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika."traci sens :lol:
Oczywiście chodzi o tv analogowe i na obszarach na których zostanie wyłączony analogowy przekaz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Abonament

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czasem nawet fajnie jest poczytać te wywody, ale chciałbym zwrócić uwagę, że nie mają one nic wspólnego z formalną interpretacją przepisów o abonamencie RTV, a to od niej będzie zależało, czy będą ścigani niepłacący abonamentu oraz ile zapłacą ewentualnej kary.

Wiking

Re: Abonament

Post autor: Wiking »

A jak brzmi formalna interpretacja?
qwerty pisze:Źle myślicie. Tak samo jest z dvb-s(2). Też tv od razu nie będzie odbierał, ale abo trzeba płacić.
Odniosę się jeszcze raz, bo sprawę jeszcze raz przemyślałem. :lol: Tylko, że ustawodawca mówiąc o "odbiorze programu" raczej miał na myśli odbiór programu nadawanego naziemnnie. A że nie wiadomo co miał dokładnie na myśli to można nie płacić i przed sądem się wybronić jakby co. ;)
walsie pisze:Prawdopodobnie w 2014 zostanie wprowadzone przejście na kodowanie. Będzie się to wiązać z zakupem dekoderów więc wasze obawy o abonament się rozwiążą. Nie zapłacisz nie zobaczysz nic. Ha Ha. Pozdrawiam.
Miło by było, gdyby EmiTel usuwał tych, którzy udzielają się na forum ze zlecenia. :)

krystianb

Re: Abonament

Post autor: krystianb »

Tłumaczenie, że TV podpięty do tunera (czy to s, s2 czy T) nie podlega opłacie to mi się pokrętne wydaje, cóż ale dziury w prawie wykluczyć nie mogę, bo prawnikiem nie jestem.
Co do telewizorów nie podłączonych do instalacji antenowej (także pośrednio przez tuner/dekoder) obowiązująca jest interpretacja z chyba 2011 roku, która zwalnia z obowiązku rejestracji odbiorniki używane w celach produkcyjnych, pod co kwalifikacje się także podpięty komputer.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Abonament

Post autor: kupon »

JaroslawMroczkowski pisze:Czasem nawet fajnie jest poczytać te wywody, ale chciałbym zwrócić uwagę, że nie mają one nic wspólnego z formalną interpretacją przepisów o abonamencie RTV, a to od niej będzie zależało, czy będą ścigani niepłacący abonamentu oraz ile zapłacą ewentualnej kary.
Pan mnie chyba źle zrozumiał.Ja miałem tylko na myśli to,że po pierwszych wyłączeniach analogowego przekazu,odbiornik (umowna nazwa) analogowy przestanie spełniać swoje (abonamentowe) podstawowe zadanie,mianowicie odbiór.Tylko tyle.Zostanie tylko bezużytecznym "rupieciem"lecz jednak stanie się też monitorem.A od monitora jak na razie abonamentu się nie płaci.Nic nie pisałem o uchylaniu się od płacenia abonamentu.

krystianb

Re: Abonament

Post autor: krystianb »

Zależy do czego będzie podłączony, bo choćby podłączony do kablówki dalej będzie telewizorem.

mityk

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: mityk »

Jestem zdania że wszystkie programy emitowane przez tzw. telewizję publiczną powinny być na dostępnych, niekodowanych, darmowych mux-ach, skoro płacimy abonament (że nie którzy nie płacą, to nie argument) tak to właśnie powinno być.

Jeżeli TVP che niektóre swoje programy udostępniać jako kodowane, czy to bezpośrednio, czy też za pomocą platform cyfrowych, to już jest komercja i abonament powinien być zniesiony, tak jak go nie ma w TVN i Polsacie.

Marzy mi się ogólnopolski bojkot w płaceniu abonamentu, ale to nierealne, TVP chce ciągnąć dwie sroki za ogon i zwać się publiczną, czerpać pieniądze z abonamentu, dotacji państwowej i opłat za reklamy.

Żeby tylko kiedyś się nie okazało że "Ten, kto ciągnie dwie sroki za ogon... zostaje z własnym "ptakiem" w garści."

Rudzianin

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Rudzianin »

Również uważam że wszystkie kanały nadawcy publicznego finansowane z abonamentu RTV powinny być bezpłatne -przynajmniej w nadawaniu naziemnym.Chyba że Tvp sport i Tvp seriale utrzymują się tylko z reklam i opłat reemisyjnych(operatorzy kablowi i satelitarni) -w co osobiście wątpię.Natomiast bojkot abonamentu nic nie da ,bo już i tak go prowadzi co najmniej połowa Polaków.

ntcdvb

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ntcdvb »

Jeśli TVP udowodni, że ani 1 zł z pieniędzy publicznych nie przeznaczył na kanały tematyczne to wtedy niech mówi o kanałach komercyjnych.
Obecnie kanały są utrzymywane z środków publicznych i pozyskanych.
Niestety obywatele nie pilnują swoich interesów.
Lawina pozwów na pewno szybko zmieniła by postępowanie TVP a nie płacenie abonamentu RTV jest łamaniem prawa.

mityk

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: mityk »

Rudzianin pisze:bojkot abonamentu nic nie da ,bo już i tak go prowadzi co najmniej połowa Polaków.
Jak by przez pół roku nie płaciła druga połowa to myślę że zaczęto by się zastanawiać, dlaczego chętniej płaci się 50 ~ 100 zł za platformę cyfrową, a 18,50 uważa się za zło konieczne.
ntcdvb pisze:nie płacenie abonamentu RTV jest łamaniem prawa.
Nie będę dyskutować w tym temacie, ale jak by było tak w rzeczywistości to myślę że znalazły by się sposoby wyegzekwowania tego obowiązku od tych co nie płacą.

Są to ogromne środki z których niechętnie się rezygnuje jak się ma do tego jednoznaczną podstawę prawną.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Abonament

Post autor: Anduraki »

Mam pytanie czy za odbiornik można uznać monitor komputerowy z wbudowanym dekoderem DVB-t

i jeśli tak to czy ktoś widział jak przebiega kontrola? monitor z tunerem wygląda jak sam monitor, czyli jak wpuszczę kogoś z poczty do domu i zobaczy monitor, to nie będzie zaglądał z tyłu czy ma wejście antenowe? Zgadza się?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Abonament

Post autor: Drekan »

Czyli TVP udaje, że udostępnia bez dodatkowych opłat obywatelom wszystkie swoje kanały, a obywatele udają, że płacą abonament RTV. ;)

Takie błędne koło. Jednak, jeśli politykom będzie zależało, to znajdą sposób, by zmusić obywateli do płacenia abonamentu. Pytanie, czy TVP będzie skłonna udostępnić wszystkie swoje kanały w niekodowanych multipleksach DVB-T? :?:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Abonament

Post autor: DVB-T/S »

http://www.hotmoney.pl/artykul/nie-plac ... nsje-28386

Jedyna prosta sprawa - wyrejestrować obecne odbiorniki i nie rejestrować nowych ;)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Abonament

Post autor: Krosnoludek »

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV?
http://www.satkurier.pl/news/80508/opla ... u-rtv.html

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Abonament

Post autor: rotalplus »

Powinna być zorganizowana wielka debata tak jak o ACTA w lutym.

Tylko czy przedstawiciele TVP i KRRiT chcieliby odpowiadać na trudne pytania Polaków?
Oj, wątpię...

Wiking

Re: Abonament

Post autor: Wiking »

Zawsze warto rozmawiać tylko jakie to by były te trudne pytania?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

Pytań jest dużo i wszystkie okazują się za trudne dla Panów Reformujących. Przegląd znajdziesz w tym dziale i też na innych forach.
Jest parę nowych:

- co ma dać zmiana nazwy: z powszechnie źle odbieranego 'abonamentu rtv' na przyjazną 'opłatę audiowizualną' ? To ma rozwiązać problem
i ludzie zaczną płacić ? Czy może zostaną skuteczniej do tego przymuszeni i o to w tym wszystkim chodzi?

- jak się ma legalność takiej powszechnej opłaty do obowiązującego od dawna prawa podatkowego, które takich {opłat audiowizualnych}
nie przewiduje ? Co innego dobrowolna umowa z operatorem i opłata za usługę, plus należny od tego podatek (VAT).

- jak się to ma do obowiązującego Prawa handlowego i Kodeksu spółek? Czy można finansować spółkę jak TVP S.A. z przymusowej powszechnej składki?
Jeżeli tak, to w kolejce ustawiają się inne podmioty, chociażby wszystkie komercyjne telewizje działające w Polsce, którym też taka składka się należy. Zasada identycznego traktowania.

- od czego ma być płacona ta nowa {opłata audiowizualna} ? Nazwa wskazuje że od wszystkiego co przekazuje obraz i dźwięk, np. DVD z telewizorem, komputer, telefon, przenośny player. Czyli powszechne opodatkowanie elektroniki użytkowej w posiadaniu
obywateli. Rozwiązanie nie spotykane chyba nigdzie - mam na myśli kraje cywilizowane, w innych i tak nie ma telewizji.
Tym razem jesteśmy więc w czołówce.

- i na koniec, zdaniem uczestników innych for, środki na opłacenie publicznych mediów od dawna już w budżecie są,
tylko panowie urzędnicy i reformatorzy, zapracowani pomysłami na ściągnięcie od obywateli dodatkowo 20 zł , nie zdążyli tego zauważyć.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Abonament

Post autor: kaem3 »

adac pisze:- jak się ma legalność takiej powszechnej opłaty do obowiązującego od dawna prawa podatkowego, które takich {opłat audiowizualnych}
nie przewiduje ? Co innego dobrowolna umowa z operatorem i opłata za usługę, plus należny od tego podatek (VAT).
A musi się mieć? To jest danina publiczna, regulowana odrębnymi przepisami. Przepisy podatkowe nie mają tu nic do rzeczy. Znowu ktoś szuka dziury w całym.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Abonament

Post autor: DVB-T/S »

Tak czekam aż ktoś "mądry" wpadnie na opłatę na to że np. posiada się prawo jazdy.
W Polsce są miliony kierowców i jak by tak z każdego zdzierać miesięcznie po 10 zł to rocznie uzbiera się niezła sumka ;)

A w sprawie abonamentu "za posiadanie TV". Jestem jak najbardziej za aby to zmienić, zakodować PUBLICZNĄ telewizję która każe sobie płacić za istnienie tego motłochu a inne stacje komercyjne komercyjne 100x z lepszą ofertą programową nie dostają z tego nic i co najważniejsze głośno tego nie mówią.

Ciekawe jak by trzeba było za 2 programy płacić 20 zł miesięcznie za kodowaną publiczną TV ilu by się chętnych znalazło? Wiem, są jeszcze gnioty typu Polonia, Historia, Kultura czy w promocji 2x Info, jednak te dwa główne programy są cokolwiek warte.

Po takiej "akcji" ludzie woleli by zainwestować w TV satelitarną w tej samej lub ciut wyższej cenie z dziesiątkami programów.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

@kaem3 pisze: A musi się mieć?
Musi, jeżeli przestrzegamy porządku jakiegokolwiek. A jeżeli nie przestrzegamy to płacenie też nie obowiązuje.
To jest danina publiczna, regulowana odrębnymi przepisami.
Konkretnie Ustawą o finansach publicznych z sierpnia 2009.
Ustawa wprowdza pojęcie daniny publicznej, do których zalicza się m.in podatki, opłaty oraz WPŁATY od zysków spółek Skarbu Państwa.
Środki z danin publicznych mają wpływać do Budżetu państwa, a nie do konkretnej spółki typu telewizja.
Kierunek więc nie ten.
Poza tym Ustawa zabrania finansowania z danin publicznych przedsiębiorstw komercyjnych i spółek prawa handlowego.
TVP SA jest jak najbardziej jednoosobową spółką Skarbu Państwa i spółką Kodeksu Handlowego ( źródło: Statut TVP)
więc powyżej masz wymienione powody, dla których takie finansowanie nie jest możliwe.

Na przyszłość: sprawdź zanim napiszesz, żeby nie tworzyć niepotrzebnego zamieszania. Temat i tak jest zagmatwany i dyskusja nad jego rozwiązaniem trwa długo.
kaem3 pisze:Znowu ktoś szuka dziury w całym.
Ja uważam, że raczej szukamy rozwiązania i przedstawiamy argumenty. Najlepiej rzeczowe.
DVB-T/S pisze: Jestem jak najbardziej za, aby to zmienić, zakodować publiczną telewizję..
Wydaje się mało realne, trudno wyobrazić sobie kraj bez podstawowej ogólnie dostępnej publicznej (czyli państwowej) telewizji.
Inna sprawa jak ta telewizja ma wyglądać i co ważne, ile ma kosztować.
I od tego w zasadzie należało rozpocząć całą dyskusję, zamiast tworzenia kolejnych pomysłów na ściąganie abonamentu. Niektóre zupełnie dziwne i egzotyczne.

Zablokowany