Abonament

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Abonament

Post autor: kaem3 »

adac pisze:to albo są finansowane albo bezpłatne, chyba widzisz sprzeczność w tym zdaniu.
O tym pisałem już wcześniej. Gdy pada argument, że w Niemczech nie ma problemu ze ściąganiem abonamentu, to zaraz jest odpowiedź: "no ale tam za to mają wszystko FTA". Ale w takim razie co to za FTA, skoro każdy płaci abonament? Sypie się wasza argumentacja, bo wg Was, to co w Polsce jest "be" (niekodowany dostęp za abonament, więc prawie że "kodowany"), to w Niemczech jest cacy ("tam wiedzą za co płacą, bo mają FTA"). To w końcu jak to jest z tymi Niemcami? Mają to swoje FTA, czy nie?
A związku z "usługami cyfrowymi" to zupełnie nie widzę.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

Co do modelu niemieckiego, na który się często powołujesz -rzeczywiście, nasz został prawie żywcem przeniesiony, zasada jest taka sama. Czy jest to model najlepszy tego nie wiem, w każdym razie jest mitem, że Niemcy odnoszą się do niego z entuzjazmem. Tyle, że ściągalność jest większa.
W obydwu modelach nie ma możliwości odbioru FTA, co dla mnie jest wadą, również i prawną. Idea FTA oznacza możliwość dostępu do przekazu bez opłat, jeżeli taka jest wola nadawcy, a tutaj ta możliwość zostaje zamknięta.
Z różnic, które nie zostały przeniesione (przeoczono?); niemiecka tv publiczna w niedziele i dni świąteczne nie emituje reklam, a w pozostałe dni jest to mocno ograniczone. Czyli konsekwentnie, coś za coś.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Abonament

Post autor: Robert03 »

Krosnoludek pisze: Nieprawda, te kanały są współfinansowane z abonamentu i są bezpłatne dla widza, cyt.
No tak tak to wygląda na papierze. W praktyce widz nie ma możliwości darmowego odbioru tych programów. Musi zapłacić operatorowi - czyli w praktyce programy te są płatne dla widza.
Gdyby były w NTC lub na saelicie FTA wtedy moznaby mówić o tym że są bezpłatne tak jak jest z TVP1,2 Kultura, Historia.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Abonament

Post autor: kaem3 »

adac pisze:W obydwu modelach nie ma możliwości odbioru FTA, co dla mnie jest wadą, również i prawną. Idea FTA oznacza możliwość dostępu do przekazu bez opłat, jeżeli taka jest wola nadawcy, a tutaj ta możliwość zostaje zamknięta.
Nie masz racji. FTA to tylko pojęcie techniczne, oznaczające brak kodowania (sam tego pojęcia nadużyłem, gdy porównywałem sytuację polską i niemiecką - ale zrobiłem to by pokazać wadliwość Twojego argumentu, że "abonament wyklucza darmowość"). Dlatego nie rozumiem dlaczego wcześniej skrytykowałeś moje pojęcie "abonament daninowy". Abonament dekodujący oznacza kodowanie, daninowy - nie. Brak kodowania oznacza przede wszystkim brak problemów technicznych z tym kodowaniem związanych. Jest i trzecie rozwiązanie: FTV (free-to-view) czyli kodowane, ale do odkodowania za darmo lub za jednorazową opłatą.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

kaem3 pisze: FTA to tylko pojęcie techniczne, oznaczające brak kodowania..
- postanowiłem zasięgnąć opinii u źródła:
"Free-to-air (FTA) oznacza audycje radiowe i telewizyjne nadawane w formie prostej (niekodowanej), która umożliwia każdej osobie wyposażonej w odbiornik odbierać sygnał i słuchać lub oglądać audycję bez wymagania abonamentu lub innych związanych z tym kosztów,
lub opłat jednorazowych. " (za wikipedia.en).
W tym wypadku miałem więc rację, że to również sprawa przepisów, które mogą ten rodzaj dostępu utrudnić lub ograniczyć. Tak właśnie jest u nas, gdzie ustawa abonamentowa nakłada opłatę na sam odbiornik, więc możliwości odbioru FTA zgodnie z jego ideą w Polsce nie ma.

Co do Freview, czyli model angielski - mnie to rozwiązanie się podoba i uważam że mogłoby być z powodzeniem stosowane u nas. Dostęp na kartę po uiszczeniu jednorazowej lub okresowej opłaty to dla mnie lepsze rozwiązanie niż abonament taki, jak obowiązuje obecnie. Byłby wreszcie związek pomiędzy opłatą a usługą, czego nie ma teraz, i możliwe byłoby skasowanie obowiązującej obecne ustawy abonamentowej, która tak naprawdę nakłada podatek na eter.
To jest element hamujący, z czym sie wcześniej nie zgodziłeś. Częśc odbiorców prędzej zrezygnuje z usług, które mogliby zamówić, niż zgodzi się na podwójne opłaty: raz za wybraną usługę, dwa za samą możliwość odbioru. Takie prawo to krok do tyłu w czasie, kiedy ilośc usług cyfrowych rośnie, a w Polsce płaci sie podatek za samą możliwość odbioru radiowego.
Rozwiązanie korzystne dla nas, ale czy zgodzą sie na to decydenci? Wątpię, sądząc po dotytychczasowych pomysłach. Raczej idzie to w kierunku większych restrykcji i zamierza sie opodatkować wszystko co ma jakiekolwiek możliwości odbiorcze albo łącznośc z internetem.
Jak dla mnie,to następny krok do zacofania.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Abonament

Post autor: kaem3 »

W takim razie umówmy się, że Niemcy też nie mają żadnego FTA, a to był zawsze jeden z argumentów w odpowiedzi na pytanie "dlaczego Niemcy tak bezproblemowo płacą abonament".
A tak w ogóle, to jest jeszcze pomijana kwestia statusu prawnego mediów publicznych. Ten status z punktu widzenia właściciela (czyli skarbu państwa) brzmi: spółka prawa handlowego z jednoosobowym udziałem skarbu państwa. Czyli TVP SA, PR SA i 17 spółek radia regionalnego MUSZĄ przynosić dochód skarbowi państwa. Czy to nie absurd i konflikt interesów pomiędzy "misją" a efektem ekonomicznym? Może zmiany w mediach publicznych należy zacząć od zmiany statusu, np. na instytucję użyteczności publicznej, zamiast złorzeczyć na niedobry abonament?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

Ja myślę, że te dwie sprawy należy wyraźnie rozgraniczyć:
- jedna, to jak ma w przyszłości funkcjonować i jak ma być finansowana tv publiczna,
- druga to obowiązujący obecnie podatek od dostępu do fal radiowych, czyli ustawa abonamentowa.
Uważam że połączenie tego razem tak jak dotychczas, jest błędem, być może zrobionym celowo

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Abonament

Post autor: El Prezesso »

Abonament - tak! Najlepiej odliczany od PIT (lub np. podatku rolnego dla rolników) ale tylko wtedy, jeśli wszystkie kanały publicznego nadawcy jakim jest TVP będą dostępne na terenie kraju bez dodatkowych opłat a nie tak jak jest dzisiaj z TVP Sport i Seriale, których nie uświadczysz w DVB-T bo są "komerycjne". Abonament - tak, ale wtedy ograniczona liczba reklam i zaprzestanie dzielenia programów na części w celu upchnięcia reklam. Abonament - tak, ale pod warunkiem rzeczowego kontrolowania wydatków TVP i zaprzestania tworzenia kosztownych fanaberii takich jak jakieś "Rozrywki" do tego zaprzestanie placenia gigantycznych wynagrodzeń "gwiazdom" TVP. Abonamet - tak, ale w zamian rezygnacja ze szmiry w stylu "Galerii" czy "Mody na sukces".

Powszechna ściągalność abonamentu - jak najabradziej, ale może z innym modelem dystrybucji pozyskanych środków. Może warto przeznaczyc jakąś pulę, np 20% na konkursy na realizację audycji misyjnych przez wysztkie ogólnokrajowe podmioty. konkursy na programy misyjne na zasadzie przetargów, gdzie będzie szczegółowo określona pora emisji audycji i zakaz przerywania reklamami.

Obecna sytuacja, gdzie publiczna TVP sprzedaje swoje kanały jako komercyjne i dodatkowo pcha się w kosztogenne projekty nowych kanałów, gdzie nie potrafiąc zapełnić pełnej pojemnosci MUXa upycha tam Polonię raczej zniechęca do płacenia abonamentu.

stanny

Re: Abonament

Post autor: stanny »

no proszę,
2 lata istnieje temat i dochodzimy do sensownych wniosków ;)
teraz pora na podsumowanie bo wynika z dyskusji,że nie jesteśmy dziadowskim społeczeństwem, które wszystko chce za darmochę ale chcemy wiedzieć jak są wydawane nasze pieniądze :)
czyli demokracja pełną twarzą :lol:
i parówkowym skrytożercom -mówimy stanowcze NIE!(że pozwolę sobie na joke)

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Abonament

Post autor: derwalski »

I jeszcze abolicja haraczowa dla tych, którzy zechcieliby się "włączyć".

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

Nawet osioł pociągnie wóz za kawałek marchewki. To odniesienie do prób zachęty do płacenia abonamentu.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Abonament

Post autor: TomW »

Rolę przysłowiowej marchewki mogą pełnić, (tylko nie wiem z jakim skutkiem) zapowiadane przez TVP nowe kanały tematyczne mające się znaleźć w cyfrowej telewizji naziemnej. Mowa o TVP Rozrywka, TVP Dokument oraz planowane TVP Dla Dzieci i TVP Natura. Na dwa pierwsze wnioski koncesyjne zostaną złożone do KRRiT po zaakceptowaniu przez Radę Nadzorczą TVP, która zapoznała się już ze wstępną koncepcją. Sprawdzałem w internecie czy to nie plotka, ale nie :roll: . Skołowany jestem, bo zapoznałem się z komentarzami na innych forach na ten temat. Każdy może sobie wyrobić własne zdanie. Od przybytku podobno głowa nie boli, ale jak będzie z ofertą programową (boję się myśleć - nowe pozycje czy znów powtórki). :cry:

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Abonament

Post autor: Krosnoludek »

Alarm! Masz kablówkę? Zapłacisz abonament

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji całymi dniami knuje, jak złupić Polaków skutecznie ściągając z nich abonament radiowo-telewizyjny. Najnowszy pomysł: skoro ktoś płaci za kablówkę albo dekoder platformy cyfrowej - to ma telewizor

A zatem wystarczy mieć bazę danych klientów kablówek i operatorów satelitarnych, by wiedzieć kto powinien płacić abonament. – Jest to jeden ze sposobów korzystania z baz danych tych platform – mówi lakonicznie w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Sławomir Rogowski, członek KRRiT.

Urzędnicy KRRiT desperacko chwytają się wszelkich możliwych sposobów, żeby zwiększyć sumy ściągane z ludzi pod postacią abonamentu RTV. Najpierw pojawił się pomysł, by płacili go wszyscy mający dostęp do energii elektrycznej. Ci, którzy telewizora czy radia nie mają – musieliby to udowodnić. Pomysł spotkał się z miażdżącą krytyką. Negatywnie odniósł się do niego również zapytany przez "Fakt" premier Donald Tusk (55 l.).
Mądre głowy z Krajowej Rady myślą jednak dalej. Teraz chcą ustawowo wymusić dostęp do baz danych telewizji kablowych, a także policyjnej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Założenie byłoby proste – kto płaci za usługi dostarczania sygnału telewizyjnego, to ma telewizor. A kto ma samochód, ma w nim radio. Nie ma? To niech to udowodni.
Zapytaliśmy KRRiT o szczegóły tego najnowszego pomysłu. Do urzędników wysłaliśmy konkretne pytanie: "Na jakim etapie są prace związane z pozyskaniem przez KRRiT danych osób które mają kablówkę oraz zarejestrowany samochód?". Odpowiedź była typowo urzędnicza, czyli pokrętna. "Analizowane są modele ściągalności abonamentu obowiązujące obecnie w krajach europejskich" – napisała Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowy KRRiT.
Jak w praktyce wyglądałaby realizacja tego pomysłu? Najpierw KRRiT musi zmienić przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Wtedy urzędnicy dostaną dostęp do baz klientów sieci cyfrowych, kablowych oraz policyjnej bazy danych. Potem każdemu, kto nie płaci abonamentu trzeba będzie wysłać wezwania do zapłaty abonamentu. Zgodnie z prawem KRRiT nie będzie mogła domagać się zapłaty abonamentu wstecz. W tej chwili, we współpracy z Pocztą Polską, może dochodzić tych należności tylko od osób, które zarejestrowały odbiornik i w pewnym momencie przestały płacić abonament rtv.
http://www.fakt.pl/Masz-kablowke-Zmusza ... l#miniPoll

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Abonament

Post autor: qwerty »

Co do kablówek i platform sat - ok, ale za samochód? Mało płacę podatku w paliwie? VAT, opłata paliwowa, akcyza i jeszcze mam płacić za radio?

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Abonament

Post autor: kaem3 »

Płacę i tak, więc te groźne i przerażające artykuły wiszą mi i powiewają.
Z tym samochodem to faktycznie bez sensu, może autorom coś się pomyliło.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Abonament

Post autor: Puma »

Dlaczego to samochód ma być bez sensu?
Skoro jest abonament za samo radio to idąc tym tropem w samochodzie jest radio a skoro jest to trzeba płacić.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

Pisałem tutaj, że abonament powinien mieć związek ze świadczoną usługą.
No i Rada wymyśliła: będzie miał związek z samochodem.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Abonament

Post autor: TomW »

Też płacę. Jednak niektóre przedstawione tutaj przykłady bezsensownego, urzędniczego myślenia wyglądają raczej na nadinterpretację prawa i kpinę ze zwykłych ludzi. Idąc tym torem, można by wprowadzić abonament za sam fakt życia na tym świecie. Zawsze przecież można sobie kupić tv lub radio. Co miesiąc udowadniałoby się w urzędzie, że jednak odbiornika nie mamy (podanie ze stosownymi załącznikami). Czy już czegoś takiego w państwie (urzędniczego) prawa nie przerabialiśmy?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament

Post autor: adac »

TomW pisze: Idąc tym torem, można by wprowadzić abonament za sam fakt życia na tym świecie ..
-nie pisz tak, bo mogą przeczytać
Co miesiąc udowadniałoby się w urzędzie, że jednak odbiornika nie mamy (podanie ze stosownymi załącznikami)
lub akt zgonu j.w.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Abonament

Post autor: Drekan »

Patrząc na coraz to dziwaczniejsze pomysły KRRiT, jak zmusić obywateli do płacenia abonamentu RTV. Podejrzewam, że za niedługo możemy spodziewać się takiej odpowiedzi ze strony KRRiT:

"W odpowiedzi na pański pismo, KRRiT informuje, że Akt Zgonu, nie jest dostatecznym powodem, by zwolnić Pana z obowiązku płacenia abonamentu RTV, gdyż pańska trumna ma opcjonalną możliwość instalacji odbiornika TV." :lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniony 21 stycznia 2012, o 14:31 przez Drekan, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany