Abonament

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
nkp123

Re: Abonament

Post autor: nkp123 »

Dokładnie. Jednak uważam, że programy dostępne w NTC (chociaż te podstawowe typu Polsat, TVP 1/2/Info) powinny być dostępne FTA na satelicie (oczywiście w związku z pawami autorskimi itp., wiązka sygnału z satelity powinna być kierunkowa na Polskę). Pozwoliło by to właśnie osobom, które nie mają dostępu do NTC (góry, białe plamy zasięgu) odbierać najwazniejsze programy.

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

qwerty pisze:Nie każdy ma możliwość odbioru z satelity. Przestań wymyślać. Dodatkowo dosył sat jest bardzo zawodny.
Zawodny? Chciałbym mieć tak zawodny odbiór NTC jak np. ARD czy ZDF z satelity. O czym Ty piszesz? Satelitarny odbiór może szwankować jak ktoś założy sobie talerz 30 cm. Zanik obrazu występuje w naprawdę krytycznych warunkach atmosferycznych. Jeżeli uważasz, że odbiór satelitarny wiąże się z kosztami, to spróbuj w trudnych warunkach uzyskać dobry odbiór NTC. Wtedy zobaczysz jakie koszty możesz ponieść i to bez efektu.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Abonament

Post autor: qwerty »

Tak odbiór satelitarny jest podatny na zakłócenia. Nie tak dawno 2 państwa specjalnie wzajemnie siebie zakłócali. Poczytaj o "sun outage", Masz odbiór jak ci zasypie śniegiem lub jest burza? Już parę razy satelita pokazała, że była burza nad warszawą, a cała polska nie mogła oglądać telewizji. Oczywiście często padające konwertery to także mój wymysł (patrząc na forum satkuriera). Jak c+ wykupiła 11411 MHz i ustawiła średni FEC to ile było krzyku, że ludzie nie mogą odbierać kanałów HD (mimo 80-90 cm anten). Co jak satelita się uszkodzi (bądź zostanie zestrzelona w wyniku wojny) - cała polska nie ma tv. Co jak ktoś mieszka w blokowisku i balkon nie wychodzi na południowy-zachód, bądź sąsiedni blok zasłania 13/19,2E? Dlatego dvb-t+światłowód jest znacznie lepszy. Gdy włókna zostaną uszkodzone (nie ważne w jaki) przełącznica natychmiast przełączy się na inny kabel (który "idzie" inną drogą), więc twoje wywody nie mają sensu. Wracając do tematu:
inne kraje mają bogatą ofertę FTA (czy to w dvb-t, czy w dvb-s) bo płacą abo! Najpierw się płaci a potem wymaga. Dlatego mnie denerwują komentarze z cyklu: nie płacę, bo jest kiepska oferta tvp. Drugą stroną tvp ma śmieciowe produkcje, bo to przyciąga ludzi.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Abonament

Post autor: Kpc21 »

Ale funkcję doświetleń TV satelitarna jak najbardziej mogłaby pełnić.

Jeśli większość obywateli niepożądane informacje i tak uzyskałaby z telewizji naziemnej, to nikt nie zakłócałby w pierwszej kolejności satelitów, tylko starałby się najpierw unieruchomić sieć naziemną np. poprzez przejęcie lub zniszczenie RTCN-ów.

Dig Dug

Re: Abonament

Post autor: Dig Dug »

qwerty - chcesz zobaczyć białą plamę przyjedź do Jasła na ulicę Pigonia. Będziesz miał białą plamę analogu. Od dzieciństwa miałem dostępną telewizję 3D i zimę cały rok, bo odbieraliśmy sygnał z odbicia od magazynu. Bezpośrednio z anteny nie było szans - zasłania nas wzgórze i klasztor. Stąd obraz na tvp-2 był jak dzisiejszy 3D, tylko okularów wtedy nie było, a tvp1 zaśnieżony. Ledwo się komuna skończyła na balkonie wylądował talerz satelitarny 150cm stąd nigdy nie narzekaliśmy na odbiór. Tak skończyła się dla mnie historia tvp1 i 2. Więc białe plamy są. Jak ktoś mieszka w dużym mieście lub obok, to miał dodatkowo polsat czy tvn lub info analogowe. Ja mogłem polegać tylko na satelicie.

Nie płaciłem abonamentu i nie zamierzam póki nie zmieni się podejscie tvp - więcej kasy idzie na "gwiazdeczki" gównianych seriali niż na dobrą ofertę, a dwa to dalej robią kanały dla sat (np. HD).
Hasło że należy najpierw zapłacić, a potem żądać zmiany, a nie odwrotnie można sobie darować. Od dawna płaciło się podatek drogowy, który był zaprzepaszczany, bo dróg nie przybywało, a obecne są robione dzięki UE i też z opóźnieniem i główne trasy. Normalnością stało się płacenie z dołu. Tylko nauczyciele dostają pensje z góry.

PS. Mój kolega, sąsiad z Pigonia (jest na tym forum) walczy z dvb-t i póki co ma problemy z odbiorem Suchej Góry, mimo, że ma ok 20km w lini prostej. Ma 30-40% dla MUX-1, a teraz cieszy się, bo po podniesieniu mocy i zmianie kanału ma MUX-2. Ja mieszkam teraz, gdzie indziej (26km) i nie mam problemów.

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

Qwerty, w przeciągu kilku lat, kilka razy zanikł mi odbiór satelitarny. Były to krótkie okresy rzędu kilku minut. Odbiór ZDF i ARD oraz innych programów niemieckich mam na zawołanie i to bezpłatnie. Tymczasem odbioru NTC w ogóle nie mam. Analog naziemny odbieram tak, że nie można tego oglądać. Więc skończ łaskawie te pienia na temat NTC. Ja nie wchodzę w dyskusje o treść programów TVP, tylko o dostęp do tych programów. Mogę Cię zapewnić, że w wielu rejonach go nie ma. Satelita byłby uniwersalnym "doświetlaczem". Niestety, nasze władze myślą podobnie jak Ty. Popadły w samozadowolenie, bazując na mapkach zasięgu NTC, które to mapki są anonimowo opracowane i nie wiadomo na jakich pomiarach oparte. Spróbuj się dowiedzieć kto ( nazwisko i firma ) i na jakich zasadach je opracował. O światłowodach zapomnij. Może w większych miastach jest to do zrobienia. W innych, za sto lat, jak dobrze pójdzie :D . Ty chyba spadłeś z Księżyca i nie znasz naszych realiów.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Abonament

Post autor: qwerty »

Wiadomo jak mapki były tworzone. To nie jest tajemnica.

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

Chodziłoby mi o mapki wynikające z analizy po wdrożeniu np. MUX2, oddające stan faktyczny a nie planowany. Jakoś dziwnie stan faktyczny zawsze pokrywa się z planowanym. Papier zniesie wszystko.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Abonament radiowo-telewizyjny przechodzi do historii

Post autor: Miodzik »

http://biznes.interia.pl/media/news/abo ... ii,1762485

Mimo, że tytuł to stwierdzenie, a nie pytanie - sam artykuł już taki jednoznacznie przesądzający nie jest, mimo to optymistyczny. Wychodzi na to, że płacący do tej pory abo to frajerzy (w tym i ja) ;)

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Abonament

Post autor: ks41 »

Zachęta do płacenia abonamentu z przymrużeniem oka ;)
OBRAZEK

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Abonament

Post autor: Miodzik »

O żesz, motyla noga, dawno się tak nie uśmiałem - kapitalne :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Abonament

Post autor: hadam »

http://biznes.interia.pl/media/news/abo ... ii,1762485

Mimo, że tytuł to stwierdzenie, a nie pytanie - sam artykuł już taki jednoznacznie przesądzający nie jest, mimo to optymistyczny. Wychodzi na to, że płacący do tej pory abo to frajerzy (w tym i ja) ;)

Nie cieszmy się za wcześnie to jeszcze nie koniec batalii o abonament, tak naprawdę wszystko w rękach polityków, a zwolennicy abonamentu wraz z KRRiT będą mieli mocny atut po wprowadzeniu NTC. Jako przeciwwaga dzisiejszy artykuł także z Interii http://biznes.interia.pl/finanse-osobis ... ka,1765151 :P

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

Śmieszy mnie to gadanie o tworzeniu standardów dziennikarstwa i misyjnej twórczości mediów publicznych. Cały problem polega na powstaniu nadawców komercyjnych. Oni zarabiają na siebie i płacą swoim dziennikarzom wg. swojego uznania. W mediach publicznych chcieliby mieć takie samo uposażenie z tym, że nie musieliby się martwić o oglądalność, bo pieniądze mają iść z naszej kieszeni. Po co więc się wysilać? Przecież to się kupy nie trzyma. Gdzie tu ma być motywacja do dobrej roboty? Pieniądze publiczne - czyli nasze - łatwo się wydaje. Kto ich będzie rozliczał? KRRIT? Przecież to śmieszne.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Abonament

Post autor: hadam »

No właśnie na co idzie nasz abonament:

Źródło Interia:
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/new ... ej,1768848

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Abonament

Post autor: Puma »

TVP otrzymała w 2011 r. z abonamentu 205,4 mln zł, a na realizację misji wydała ponad 1 mld 629 mln zł - wynika z rocznego sprawozdania z wykorzystywania wpływów abonamentowych, które przedstawiła telewizja publiczna.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,113 ... torii.html

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Abonament

Post autor: Krosnoludek »

http://satkurier.pl/news/73668/tylko-20 ... a-tvp.html
http://www.tvp.pl/o-tvp/abonament/aktua ... -r/6752095
Sprawozdanie z wykorzystania wpływów abonamentowych w 2011 roku: http://s.v3.tvp.pl/repository/attachmen ... 152013.pdf
w którym czytamy mi.:
Telewizja Polska S.A., realizując misję publiczną, poniosła koszty związane z produkcją programową oraz funkcjonowaniem:
 16 Oddziałów Terenowych w wysokości - 366,0 mln złotych;
 Programu Satelitarnego TV Polonia w wysokości - 27,6 mln złotych;
 Programu wyspecjalizowanego TVP Kultura w wysokości - 19,2 mln złotych;
 Programu wyspecjalizowanego TVP Historia w wysokości - 10,2 mln złotych;
 Programu wyspecjalizowanego TVP HD w wysokości - 8,0 mln złotych;
 Programu wyspecjalizowanego TVP Seriale w wysokości - 4,5 mln złotych;
 Programu TV Białoruś w wysokości - 26,9 mln złotych.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Abonament

Post autor: Robert03 »

Wniosek nasuwa się jeden:
TVP doskonale sobie radzi bez abonamentu który jest tylko wisienką na torcie. Można więc go z powodzeniem zlikwidować nie dając nic w zamian.

Z drugiej strony wolałbym aby nasze szanowne władze w końcu zrobiły porządek z mediami i w ślad za krajami bardziej cywilizowanymi od naszego wprowadziły takie mechanizmy które spowodują wzrost ściągalności abonamentu do 92-98%. W zamian za to z TVP znikają wszystkie reklamy i i bzdurne programy z "alokowaniem produktu" wtedy będzie można mówić że mamy w PL telewizję publiczną.
Dziś nie ma potrzeby istnienia TVP HD ( za chwilę będą TVP1,2 w HD), po co trzymamy ten Bielsat ?

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Abonament

Post autor: zesepo »

Radzą sobie bez tej kasy z abonamentu... (reklamy, lokowanie produktu, itp.)
Więc niech abonament zostanie zniesiony i te kasę na ośrodki regionalne dają samorządy (proporcjonalnie do mieszkańców) i na wysoką kulturę - reszta utrzyma się ze "szmiry"
A na Biełsat płaci chyba nie tylko TVP, ale wydaje mi się że także EU, i jakieś kraje skandynawskie ostatnio dopomogły?

terry

Re: Abonament

Post autor: terry »

zesepo pisze:Radzą sobie bez tej kasy z abonamentu... (reklamy, lokowanie produktu, itp.)
Więc niech abonament zostanie zniesiony i te kasę na ośrodki regionalne dają samorządy (proporcjonalnie do mieszkańców) i na wysoką kulturę - reszta utrzyma się ze "szmiry"
A na Biełsat płaci chyba nie tylko TVP, ale wydaje mi się że także EU, i jakieś kraje skandynawskie ostatnio dopomogły?
Unia zasponsorowała chyba z jeden program nadawany na Biełsacie , ale szybko się wycofała. O krajach skandynawskich pierwsze słyszę...

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Abonament

Post autor: zesepo »

Usłyszałem to jakiejś autoreklamie bodajże - chyba że coś pomyliłem

Zablokowany