Abonament

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
husky83

Re: Abonament

Post autor: husky83 »

W 2009 r.opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi:
a) 5,30 zł za jeden miesiąc,
b) 10,40 zł za dwa miesiące,
c) 15,40 zł za trzy miesiące,
d) 30,40 zł za sześć miesięcy,
e) 58,20 zł za rok,

Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego wynosi:
a) 17,00 zł za jeden miesiąc,
b) 33,20 zł za dwa miesiące,
c) 49,30 zł za trzy miesiące,
d) 97,50 zł za sześć miesięcy,
e) 186,70 zł za rok.
Ceny tak tylko dla przypomnienia dla niepłacących.. A może palacze opuściliby co 10 paczkę i zamiast wydać pieniądze na trucie siebie i innych przeznaczyliby je na coś bardziej pożytecznego (dotyczy głównie nie płacących abonamentu, ale wszystkim by się to przydało;P )?


A jakby tak zrobić pewną reformę...
Przerzucić obowiązek pobierania (jeśli tak to mogę nazwać) opłaty abonamentowej z Poczty Polskiej na.. no właśnie.. Na kogo? A jeśliby pobierać taką opłatę tak samo jak pobierany jest ZUS i inne takie? Po prostu jako podatek stały dla osób pracujących+emeryci?
Można by w takim razie podatek obliczać w taki sposób:
Każdy ze współmałżonków 7.5zł/mc (rocznie 180zł lub 90 gdy tylko jedna osoba pracuje)
Osoby samotne (kawaler, panna, wdowa, wdowiec) 11zł/mc (rocznie 132zł).
Emeryci - 5zł/mc, czyli 60zł rocznie.

Oczywiście można by się bardziej rozwodzić na ten temat i rozbić to bardziej, np. gdy w małżeństwie tylko jedna osoba pracuje - też 11 zł.

Opłaty te byłyby naliczane 'od osoby pracującej' (plus ewentualnie emeryci), czyli np. gdy w rodzinie pracują 3 osobowy (matka + ojciec + pracujący potomek) płaciliby odpowiednio: 2x 7.5zł + 11zł.

W ten sposób nawet z pojedynczej rodziny dochód mógłby być wyższy niż w tej chwili, a ludzie nie wymigaliby się od płacenia, bo opłata byłaby pobierana tak jak np. ZUS - prosto z wypłaty. Do tego opłata byłaby niezależnie od tego czy ktoś ma zarejestrowany TV czy nie. Prawda jest taka, że chyba mniej niż 1% społeczeństwa (a pokusiłbym się o napisanie jeszcze mniejszego procenta) nie posiada telewizora lub innego odbiornika TV.

Ale to tylko takie tam moje rozważania..
Jak widzę co się dzieje z cyfrówką to sam mam ochotę przestać płacić (i nie czekać będę na DVB-T tylko chyba z TNK zainwestuje...)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Abonament

Post autor: qwerty »

IMO emeryci i renciści nie powinni płacić abo.Jednak z pobieraniem opłaty przy wypłacie powinno być. Ile % społeczeństwa teraz płaci abo? Przyjmijmy, że 25%. Gdyby zmniejszyć kwotę do zapłaty o połowę i zmusić do opłaty to i tak wpłynęłoby 2 razy więcej pieniędzy z abonamentu. Drugi sposób to zmuszenie kablówek i z platform cyfrowych do udostępnienia klientów. Będzie wiadomo kto ma tv.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Abonament

Post autor: wiwany »

Pomijając fakt marnotrawstwa tych pieniędzy zwłaszcza przez TVP i odejście od misyjności zawsze uważałem za dziwactwo to, że media publiczne wymagają jakiejś idiotycznej zielonej książeczki, a publiczna szkoła czy policja już nie. Skoro nie mam niebieskiej książeczki do opłacania policji to po jakiego grzyba kosztowny system kartotek, prowizji dla poczty, kolejek i książeczek. Skoro inne instytucje publiczne dostają swoją "dolę" przelewem z budżetu i/lub za pośrednictwem właściwych ministerstw ???

stanny

Re: Abonament

Post autor: stanny »

pomysł rezygnacji z książeczek jest całkiem do rzeczy (ograniczyć papierologię do minimum) w dobie internetowej bankowości to kuriozum :lol: a swoją drogą jak płacić to za coś co jest do oglądania (i ograniczyć w publicznej reklamy albo zmniejszyć abonament do poziomu opłaty np za tnk)

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Abonament

Post autor: rppmedia »

Mam do Was pytanie:
Kto z Was płaci np. abonament Cyfra+ (albo inny pakiet) nie posiadając takiej paczki?
Odp. ŻADEN!!!
To dlaczego jesteśmy zmuszani do opłacania paczki Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP Info)?
Kolejny aspekt to taki, że w/w abonament jest od odbiornika czyli urządzenia, a nie programów TVP. I tu rodzi się kolejne pytanie. Jeżeli państwo zdziera ze mnie haracz to czy mi dołożyło do telewizora? Np. jeżeli bank zdziera jakąś prowizję to za konkretny produkt czyli kredyt czy prowadzenie konta albo obsługę karty kredytowej.
Czyli reasumując moim zdaniem państwo pobierając haracz za odbiorniki nie udziela rabatów przy kupnie tych odbiorników (np. dla najuboższych) ale sponsoruje konkretną telewizję (TVP) czyli moim zdaniem państwo polskie popełnia PRZESTĘPSTWO!!!

piotr'ek

Re: Abonament

Post autor: piotr'ek »

17 zł/m-c! Nie uważacie, że to za 3 kanały TVP i 4 kanały radiowe nieco za dużo... bardzo za dużo!
Lekko licząc gdyby wszystkie gospodarstwa domowe (firm nie liczę) płaciły abonament to TVP i PR dysponowały by co miesiąc kolosalną kwotą ponad 200 mln.zł! I co? Może jeszcze by reklamy chcieli?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Abonament

Post autor: qwerty »

Oto mi chodzi, że gdyby zmusić do płacenia to opłata musiałaby być znacznie mniejsza np. miesięcznie 5zł. Mieliby więcej pieniędzy i musieliby zmniejszyć ilość reklam. Fakt, że im daleko do tvn i polsatu, ale wydają kasę w błoto.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Abonament

Post autor: Puma »

Projekt zmian jest od jakiegoś czasu przygotowywany, popiera go Prezydent i Premier (co wróży że wejdzie w życie). Opłatę ma ściągać pracodawca, 8zł miesięcznie od pracownika.
Jeżeli w rodzinie pracują dwie osoby to 8x2=16zł.
Bardziej precyzyjny jest obywatelski projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wprowadza ona istotne zmiany dotyczące pobierania opłat z media publiczne. Rozwiązaniem na spadek przychodów z abonamentu ma być wprowadzenie tzw. powszechnej opłaty audiowizualnej w wysokości 8 zł miesięcznie. Taka opłata miałaby być opłacana przez pracodawców (podobnie jak opłaty ZUS). Niewykluczone, że projekt poprze prezydent, który zaoferował, że złoży go w sejmie jako swoją propozycję.
http://media2.pl/media/56068-abonament- ... -8-zl.html

husky83

Re: Abonament

Post autor: husky83 »

Puma pisze:Projekt zmian jest od jakiegoś czasu przygotowywany, popiera go Prezydent i Premier (co wróży że wejdzie w życie). Opłatę ma ściągać pracodawca, 8zł miesięcznie od pracownika.
Jeżeli w rodzinie pracują dwie osoby to 8x2=16zł.
Ożesz ;P To trafiłem :D

rppmedia pisze:Mam do Was pytanie:
Kto z Was płaci np. abonament Cyfra+ (albo inny pakiet) nie posiadając takiej paczki?
Odp. ŻADEN!!!
To dlaczego jesteśmy zmuszani do opłacania paczki Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP Info)?
(...)
To co mam zrobić, jeśli dzisiaj kupiłem 30l paliwa do agregatu prądowego? Przecież nie jeżdżę nim po drogach, a zapłaciłem (w cenie paliwa) podatek drogowy?

karol91

Re: Abonament

Post autor: karol91 »

qwerty pisze:Nie chcecie płacić abonamentu - w porządku. Tylko potem nie narzekajcie na ramówkę TVP.
Większość osób nie chce płacić podwójnie. Program TVP dociera do nich tylko za pośrednictwem telewizji satelitarnej (i to płatnej platformy! - tu jest właśnie miejsce na platformę TVP), za którą płacą grube pieniądze. I jeszcze do tego mają płacić TVP na poczcie? Powtarzam, że rozwiązaniem byłby oddzielny pakiet TVP w ofertach platform - nie chcesz, nie oglądasz, nie płacisz podwójnie. Albo w ogóle wycofać TVP z platform satelitarnych i oferować na zezie z Astry - wtedy nie byłoby podwójnych opłat.
wiwany pisze:Nie wiem, czy TVN albo Polsat mają więcej pieniędzy bezwzględnie niż TVP, pewnie nie. Ale na pewno mają więcej we wszystkich innych wskaźnikach tj. na jednego zatrudnionego, na metr kwadratowy studia itd. Po prostu telewizje te mają 7-miokrotnie wyższą wydajność. Bizancjum na Woronicza i ośrodki terenowe na każdym końcu kraju kosztują....
I to jest największy problem TVP! Przerost zatrudnienia. Zamiast organizować jakieś debaty we wspólnym gronie o problemie abonamentu, lepiej w imię ratowania TVP, zredukowaliby zatrudnienie. Podam świetny przykład przerostu formy nad treścią: TVP Rzeszów. Na ich stronie internetowej (i w teletekście) możemy przeczytać, że w Radzie Programowej zasiada 15 osób! A co oni tam za ramówkę planują, skoro prawie cała transmisja TVP Rzeszów to programy informacyjne (i krótkie dokumenty)? Śmiech na sali!
Puma pisze:Wyrejestrowanie nie jest rozwiązaniem, wystarczy spojrzeć na dach, i masz antenę to w domyślę masz na czym odbierać program ;)
A jeżeli ktoś odbiera telewizję na antenie pokojowej? Taka forma sprawdzania nie byłaby w 100% sprawiedliwa. ;) Poza tym niektórzy mogą używać anteny satelitarnej do odbioru innych transmisji satelitarnych (dane) albo internetu.
husky83 pisze:A jeśliby pobierać taką opłatę tak samo jak pobierany jest ZUS i inne takie? Po prostu jako podatek stały dla osób pracujących+emeryci?
I właśnie tego nie rozumiałem w projekcie PO o zniesieniu abonamentu. Chcieli jego likwidacji, a w zamian nie zapewnili żadnej innej formy finansowania - chcieli ciągnąć kasę z budżetu. A skąd nagle w tym budżecie ma jej przybyć? Jeśli TVP+PR by się do niego podłączyło, to ktoś by przecież dostał mniej niż rok temu. Dla mnie oczywiste jest, że zamiast abonamentu, powinno się zrobić dodatkowy podatek, który płaciłby każdy. Wtedy nie dałoby się wymigać, a i pieniądze by się znalazły.
qwerty pisze:Oto mi chodzi, że gdyby zmusić do płacenia to opłata musiałaby być znacznie mniejsza np. miesięcznie 5zł. Mieliby więcej pieniędzy i musieliby zmniejszyć ilość reklam. Fakt, że im daleko do tvn i polsatu, ale wydają kasę w błoto.
Ano właśnie, oczywiście nasi genialni rządzący nie mogą na to wpaść. Jeśli zmniejszyliby abonament do 5 zł/miesiąc, to więcej osób zaczęłoby go płacić i de facto zarobiliby więcej. Ale oni są zbyt pazerni i wolą, żeby wysoki abonament płaciło kilkadziesiąt procent społeczeństwa, niż całe ale mniejszy.

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Abonament

Post autor: rppmedia »

Ja mam proste rozwiązanie.
Zamiast opłacać abonament na Poczcie, wystarczy zakodować MUX3 i te 5~8zł by się płaciło za kartę dostępu do paczki. Wtedy by dopiero wyszło na jaw ile społeczeństwa jest ciekawa "misyjności" TVP.
Pozostaje tylko jeden problem... podejrzewam, że tych pieniędzy nie starczyłoby nawet na pensję "Szacownego Pana Prezesa TVP".
husky83 pisze:To co mam zrobić, jeśli dzisiaj kupiłem 30l paliwa do agregatu prądowego? Przecież nie jeżdżę nim po drogach, a zapłaciłem (w cenie paliwa) podatek drogowy?
A płacisz co miesiąc podatek od agregatu?

danielmat

Re: Abonament

Post autor: danielmat »

karol91 pisze: I właśnie tego nie rozumiałem w projekcie PO o zniesieniu abonamentu. Chcieli jego likwidacji, a w zamian nie zapewnili żadnej innej formy finansowania - chcieli ciągnąć kasę z budżetu. A skąd nagle w tym budżecie ma jej przybyć? Jeśli TVP+PR by się do niego podłączyło, to ktoś by przecież dostał mniej niż rok temu. Dla mnie oczywiste jest, że zamiast abonamentu, powinno się zrobić dodatkowy podatek, który płaciłby każdy. Wtedy nie dałoby się wymigać, a i pieniądze by się znalazły.
A dla mnie nie jest to takie oczywiste. Wprowadzić dodatkowy podatek jest bardzo łatwo, natomiast w drugą stronę jest już znacznie gorzej (w naszym kraju jest to wręcz niemożliwe). To może oprócz tego wprowadźmy osobny podatek na policję, wojsko, szkolnictwo i całą resztę i skomplikujmy to wszystko do reszty. I tak nasz system podatkowy jest skomplikowany jak diabli to po co go jeszcze dodatkowo psuć.

Skoro zakładamy, że publiczne RTV ma być finansowane z pieniędzy publicznych to nie lepiej ustalić jakąś kwotę którą TVP i PR dostają w budżetu na tą swoją "misję publiczną"? Tak chyba byłoby prościej a proste rozwiązania są z reguły najbardziej skuteczne. Po co podatek "dzielić" na etapie "podatnika", nie lepiej jak podatnik płaci jeden podatek a odpowiedni podział dokonuje na etapie "budżetu Państwa"?

druy
Posty: 102
Rejestracja: 6 marca 2009, o 21:46

Re: Abonament

Post autor: druy »

karol91 pisze:Czyli można bardzo łatwo obejść prawo - jeśli odbiornikiem wg definicji nie jest magnetowid, a można przecież za jego pomocą odbierać telewizję naziemną, to zamiast podpinać antenę po przelotce do telewizora, można oglądać telewizję tylko za pośrednictwem magnetowidu. A telewizor traktować jako monitor, wykorzystywany do oglądania magnetowidu.
uggp pisze:No to pytanie: jakie musi być dopuszczalne opóźnienie, aby rozróżnić odtwarzanie od odbierania. Inaczej mówiąc jaki ma być pojemny dysk w tunerze PVR :)
Polacy :mrgreen:

sw3

Re: Abonament

Post autor: sw3 »

rppmedia pisze:Ja mam proste rozwiązanie.
Zamiast opłacać abonament na Poczcie, wystarczy zakodować MUX3 i te 5~8zł by się płaciło za kartę dostępu do paczki. Wtedy by dopiero wyszło na jaw ile społeczeństwa jest ciekawa "misyjności" TVP.
No i właśnie dlatego jest to niemożliwe bo nikt nie chce żeby to wyszło na jaw ;)

Abonament rtv jest na "misję" czyli programy nieopłacalne, czyli takie, których nikt nie chce oglądać (wszystkie inne są w stanie się same utrzymać np. z reklam (patrz np. TVN), opłat za UMOŻLIWIENIE odbioru (patrz np. HBO) czy dobrowolnych datków (patrz np. TV Trwam)).

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Abonament

Post autor: Puma »

danielmat, zgadzam się. Mnożenie podatków nie jest dobrym rozwiązaniem, problem w tym że ewentualna podwyżka podatku głównego na finansowanie TVP jest wręcz niemożliwa do przeprowadzania. Coraz mniej osób płaci abonament i nie zechcą przerzucenia tego na podatek główny.

uggp

Re: Abonament

Post autor: uggp »

Wydaje mi się, że działalność misyjna powinna być opłacana z budżetu i na zasadach konkursu. Np programy naukowe, historyczne itp. Ogłasza się konkurs, tematykę i startują stacje wszystkie po równo. Bo kto powiedział, że taki Polsat czy TVN nie zrobił by dobrego teatru telewizyjnego czy programu naukowego.
Druga sprawa, ośrodki regionalne powinny być wzmocnione ze środków województw. Zadania regionalne często są sprzeczne z interesem stacji ogólnopolskich. Chciałbym widzieć TVP Kraków w terenie, jest wiele do pokazania i ludzie chętnie by to oglądali.
Przy takim układzie abonament nie jest potrzebny. A tak jak jest teraz, to tak naprawdę karmienie jakiegoś dinozaura, który robi tylko problemy (mam na myśli dvbt).

danielmat

Re: Abonament

Post autor: danielmat »

Puma pisze:danielmat, zgadzam się. Mnożenie podatków nie jest dobrym rozwiązaniem, problem w tym że ewentualna podwyżka podatku głównego na finansowanie TVP jest wręcz niemożliwa do przeprowadzania. Coraz mniej osób płaci abonament i nie zechcą przerzucenia tego na podatek główny.
Ale ja wcale nie uważam, że podatek "główny" należy w związku z tym podwyższać. Wręcz przeciwnie. Finansowanie mediów publicznych powinno być z podatku głównego ale bez jego podwyższania. Argument, że aby jednemu dać to trzeba drugiemu zabrać nie jest najlepszy. Jest wiele obszarów gdzie nie tylko powinno się ale wręcz należy zabrać pieniądze bo są one zwyczajnie marnowane.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Abonament

Post autor: michal77 »

stanny pisze:pomysł rezygnacji z książeczek jest całkiem do rzeczy (ograniczyć papierologię do minimum) w dobie internetowej bankowości to kuriozum :lol:
No ja od prawie roku płacę przelewem za abonament.

piotr'ek

Re: Abonament

Post autor: piotr'ek »

Puma pisze:Wyrejestrowanie nie jest rozwiązaniem, wystarczy spojrzeć na dach, i masz antenę to w domyślę masz na czym odbierać program ;)
Tja! Mam nóż - jestem potencjalnie winnym morderstwa!
Zresztą kogo to obchodzi - i tak nikt nie sprawdza opłacania abo za wyrejestrowany/nie zarejestrowany sprzęt RTV.

husky83

Re: Abonament

Post autor: husky83 »

rppmedia pisze:
husky83 pisze:To co mam zrobić, jeśli dzisiaj kupiłem 30l paliwa do agregatu prądowego? Przecież nie jeżdżę nim po drogach, a zapłaciłem (w cenie paliwa) podatek drogowy?
A płacisz co miesiąc podatek od agregatu?
Nie, ale widzę że nie rozumiałeś o co mi chodzi.. Nie ważne do czego używam paliwa - do agregatu, do kosiarki, do pilarki czy do kosy spalinowej - płacę podatek drogowy!
rppmedia pisze:To dlaczego jesteśmy zmuszani do opłacania paczki Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP Info)?
Z tego samego powodu, przez który kosząc trawę w ogrodzie płacę podatek drogowy.
Nie widzisz podobieństwa?

Fakt, mój przykład nie jest aż tak udany, bo nie płacę za samo urządzenie, ale żeby go używać - muszę płacić tak jakbym nim jeździł po drogach publicznych...

Zablokowany