Abonament

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Snipeeeee

Abonament

Post autor: Snipeeeee »

Witam

Powiedzcie mi tak ostatecznie jak to jest odbierając NTC trzeba w końcu płacić abonament rtv czy nie trzeba bo już nie wiem wszędzie piszą co innego :/

Pozdrawiam

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: Abonament

Post autor: markus 69 »

Snipeeeee pisze:Witam

Powiedzcie mi tak ostatecznie jak to jest odbierając NTC trzeba w końcu płacić abonament rtv czy nie trzeba bo już nie wiem wszędzie piszą co innego :/

Pozdrawiam
Tutaj masz odpowiedź na powyższe pytanie
http://www.tvp.info/informacje/polska/k ... abonamentu

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Abonament

Post autor: Puma »

Jeżeli masz na myśli abonament RTV to nadal go trzeba płacić i NTC nie ma z tym nic wspólnego. Abonament się płaci za POSIADANIE odbiornika RTV.
Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
http://www.krrit.gov.pl/bip/Wiadomosci/ ... fault.aspx

Jeżeli zaś masz na myśli opłaty dodatkowe za odbiór NTC to na pewno pierwszy multipleks będzie darmowy.

piotr'ek

Re: Abonament

Post autor: piotr'ek »

Można też iść na pocztę i wyrejestrować odbiornik RTV.

---
Od Admina: Wyrejestrowanie odbiornika w celu nie płacenia abonamentu jest niezgodne z prawem, a sugerowanie takiego postępowania np na forum może być odczytane jako podżeganie do popełnienia wykroczenia.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym abonament RTV należy płacić w przypadku posiadania odbiornika zdolnego do odbioru (pełną treść ktoś już przytoczył) i nie ma przy tym znaczenia w jaki sposób odbieramy sygnał oraz jakie kanały oglądamy.

karol91

Re: Abonament

Post autor: karol91 »

Jeśli ktoś ogląda NTC na karcie DVB, to abonamentu płacić nie musi.

RobertB

Re: Abonament

Post autor: RobertB »

karol91 pisze:Jeśli ktoś ogląda NTC na karcie DVB, to abonamentu płacić nie musi.
Musi ponieważ posiada odbiornik TV.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Abonament

Post autor: Puma »

Tuner tv w komputerze jest odbiornikiem TV i podlega płaceniu za abonament RTV. Komórki jeszcze są zwolnione z tego, ale czytałem że też myślą nad tym aby podlegały opłacie jeżeli pozwalają odbierać TV lub radio.

zapa62

Re: Abonament

Post autor: zapa62 »

Za to że używam odbiornik telewizyjny zapłaciłem, podobnie jak wszyscy pozostali, dużo pieniążków. Abonament powinien być motywowany inaczej. Poza tym DVB-T nadawane jest póki co tylko testowo!!! Jeśli zatem mamy dostęp tylko do DVB-T abonamentu płacić nie musimy. Co innego jeśli jesteśmy w zasięgu analogowego nadawania. Ja na szczęście i tak nie płacę i to zgodnie z przepisami prawa.
Pozdrawiam tych co są za całkowitym zniesieniem opłaty abonamentowej.

uggp

Re: Abonament

Post autor: uggp »

Edit:
Definicja odbiornika:
"Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych."

karol91

Re: Abonament

Post autor: karol91 »

Czyli można bardzo łatwo obejść prawo - jeśli odbiornikiem wg definicji nie jest magnetowid, a można przecież za jego pomocą odbierać telewizję naziemną, to zamiast podpinać antenę po przelotce do telewizora, można oglądać telewizję tylko za pośrednictwem magnetowidu. A telewizor traktować jako monitor, wykorzystywany do oglądania magnetowidu.
uggp pisze:Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.
Czyli mój telewizor po wyłączeniu nadawania analogowego nie będzie już przystosowany do odbioru programu i nie będę musiał za niego płacić abonamentu.

uggp

Re: Abonament

Post autor: uggp »

Sęk w tym że masz instalację, która umożliwia odbiór. Ale, skoro magnetowid jest "czysty", to teoretycznie możesz sobie nagrać film i potem oglądnąć. No to pytanie: jakie musi być dopuszczalne opóźnienie, aby rozróżnić odtwarzanie od odbierania. Inaczej mówiąc jaki ma być pojemny dysk w tunerze PVR :)

karol91

Re: Abonament

Post autor: karol91 »

Przecież to nie jest abonament za posiadanie instalacji antenowej, tylko odbiornika RTV! ;) A do telewizora nie jest podłączona instalacja antenowa, tylko do magnetowidu, który to wg definicji nie jest odbiornikiem RTV.

Poza tym trafiłem na ciekawą wypowiedź na innym forum:
Placiemy za telewizor, a w przypadku ogladania tvsat telewizor jest tylko zwyklym monitorem poniewaz nie jest przetwarzany sygnal z anteny i glowice mozna odlaczyc. Jak wobec tego ma sie sprawa placenia abonamentu?
Może ktos kompetentny mi odpowie na to pytanie.

uggp

Re: Abonament

Post autor: uggp »

karol91 pisze:Przecież to nie jest abonament za posiadanie instalacji antenowej, tylko odbiornika RTV! ;)
:) tylko właśnie abonament jest za odbiornik, a odbiornikiem jest ...ble ble... i tu słowo o instalacji. Wystarczy rozpracować instalację i do widzenia. Przecież jak wyciągnę kabel antenowy z magnetowidu to instalacji już nie ma :)

lpm11

Re: Abonament

Post autor: lpm11 »

Ogólny sens jest taki, żeby zapłacić za możliwość oglądania telewizji publicznej.
A że to jest prawo.. zawsze można kombinować i próbować obejść, specjalizacja Polaków:)

piotr'ek

Re: Abonament

Post autor: piotr'ek »

Kombinujecie! Wio na pocztę z papierami, wyrejestrowywujecie odbiorniki RTV i macie po problemie. Zresztą wciąż nie wiem za co mam płacić, skoro kupując TV żadnej umowy nie podpisywałem. Co więcej to "oni" jakoś mi nie płacą za to, że ich sygnał dociera do mojego mieszkania i narusza mój mir domowy. Pincet/rok się należy!!! A co!

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Abonament

Post autor: qwerty »

Nie chcecie płacić abonamentu - w porządku. Tylko potem nie narzekajcie na ramówkę TVP. To taka sama mentalność. Każdy chce jeździć po super płaskich autostradach, ale niech tylko będzie w planach pół kilometra od domu i już protest...

Dig Dug

Re: Abonament

Post autor: Dig Dug »

qwerty - to nie tak. Zwróc uwagę na to, że TVP dysponuje taką samą kasą jak Polsaty, TVN i inne. Maja kupe reklam, z których ciągną kase. Ale jakość prezentowanego programu jest o wiele gorsza. Mam na mysli treść. W kółko powtórki, głupie seriale itd. Nie ma co ogladać.
Do tego pseudo gwiazdy biorą kupe kasy za nic, sms-owe konkursy non stop i dalej mało.
Jak jadą komentować wydarzenie sportowe, to jedzie pół Woronicza, bo każdy chce widzieć Małysza na żywo i inne. Do tego drażniący prowadzący i nieprofesjonalni komentujacy. Piłka na polsacie jest 100 razy lepiej komentowana. Betony czepiły się stanowisk jak PZPN i nie ruszysz.

Ja nie płaciłem i nie będę płacił za taką "jakość". Normalnie załamka. Ogladam mało co TV, wiec liczylem na to DVB-T, ale widać bedę musiał zastanowić się czy nie wrócic do n-ki.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Abonament

Post autor: qwerty »

Wydaje mi się (mogę się mylić), że TVN i Polsat ma więcej pieniędzy, niż TVP? Skąd takie przypuszczenie? Otóż oni co 15 minut nie dają reklam po 20 minut. TVP nie przerywa filmów reklamami. Fakt, że dostają ekstra pieniądze z abonamentu.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Abonament

Post autor: wiwany »

Nie wiem, czy TVN albo Polsat mają więcej pieniędzy bezwzględnie niż TVP, pewnie nie. Ale na pewno mają więcej we wszystkich innych wskaźnikach tj. na jednego zatrudnionego, na metr kwadratowy studia itd. Po prostu telewizje te mają 7-miokrotnie wyższą wydajność. Bizancjum na Woronicza i ośrodki terenowe na każdym końcu kraju kosztują....

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Abonament

Post autor: Puma »

Niedawno słuchałem o tej definicja za co płacić, płaci się za odbiornik który umożliwia odbiór programu. Jeżeli odbiornik jest zepsuty i programu nim nie odbierzesz a używasz tylko jako monitor to nie musisz płacić.

Wyrejestrowanie nie jest rozwiązaniem, wystarczy spojrzeć na dach, i masz antenę to w domyślę masz na czym odbierać program ;)

Zablokowany