I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: orin »

http://satkurier.pl/news/51344/i-mux-dv ... -tv-4.html
Widać kto rządzi na rynku mediów i komu DVB-T nie jest na rękę.
Jakoś trzeba zachęcić do kupna sat zamiast oglądać się na DVB-T, które do dziś nie wyszło z fazy testów.I to by było na tyle...
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2009, o 23:09 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Puma »

Link masz niepoprawny http://satkurier.pl/news/51344/i-mux-dv ... -tv-4.html .

TVP cały czas chciała aby być przed konkurencją, a trzeci multipleks by działał po wyłączeniu analogu. Tym sposobem konkurencja skutecznie zostanie zablokowana i to nie tylko dla TVP ale i reszty.
Nie wierzę aby TVP pozwoliła aby w MUX I ktoś był poza nimi, będzie to zamiana MUX III na I.

Jeżeli to przyśpieszy start NTC to jestem ZA.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Przemo »

Też jestem za tym aby cały multipleks był dla TVP. Mam nadzieje, że urzędasy pójdą po rozum do głowy i nie ograniczą pasma dla jednego kanału do 1/7 pojemności mux'u. Tak przy okazji kompromisowym rozwiązaniem byłoby nadawanie naziemne TVP 1, 2, Sport, Info lokale i HD, a Kultura i Historia z Astry z uwagi na pojemność multipleksu. W drugim multipleksie oprócz TVN, Polsatu, TV 4, Puls mogliby dodać TVN 7, zapewne o TVN 24 można zapomnieć, ale byłaby to szansa dla Polsat News i pozostałoby miejsce dla jednego kanału z dobrą muzyką :D . Ach rozmarzyłem się na te święta ;)c

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Puma »

Uzgodnienia że w pierwszych multipleksach ma być 7 kanałów SD można schować między bajki. Moim zdaniem może się pojawić 1-3 programy w HD aby zablokować miejsce dla konkurencji i nie dać nic nowego.

Bartosz Czach

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Bartosz Czach »

Ludzie! Czy Wy się dobrze czujecie? Po cholerę w I MUXie HD. Kto to odbierze? Na kineskopie efektu nie będzie. Na LCD też nie widzę różnicy między SD i HD. Nawet porównując polskie SD z niemieckim HD. A poza tym jeszcze treści HD można policzyć na palcach jednej ręki. Pierwszy multipleks powinien być w całości SD. HD gdzieś tam w IV albo V.
Jeśli przekazanie I MUXa TVP, a II dla komercyjnych mediów przyspieszy wprowadzanie DVB-T, jestem za.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Przemo »

Beria pisze:Ludzie! Czy Wy się dobrze czujecie? Po cholerę w I MUXie HD. Kto to odbierze? Na kineskopie efektu nie będzie. Na LCD też nie widzę różnicy między SD i HD. Nawet porównując polskie SD z niemieckim HD. A poza tym jeszcze treści HD można policzyć na palcach jednej ręki. Pierwszy multipleks powinien być w całości SD. HD gdzieś tam w IV albo V.
Jeśli przekazanie I MUXa TVP, a II dla komercyjnych mediów przyspieszy wprowadzanie DVB-T, jestem za.
Chyba już czas wybrać się do okulisty, jeśli nie widzisz różnicy między SD, a HD, dodatkowo w TVP HD nie stosuje sie upscalowania, a całość jest nadawana w natywnym 1080i. Era telewizorów kineskopowych skończyła się. Obecnie nie dostaniesz w sklepie żadnego markowego odbiornika kineskopowego, nie mówię tu o Daewoo, czy innych wynalazkach, lub leżakach magazynowych. Jeżeli obecnie sprzedawane telewizory LCD/Plazmowe w większości to modele Full HD, to dlaczego nie zapewnić im choćby jednego kanału w natywnej dla nich rozdzielczości 1920x1080?

Bartosz Czach

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Bartosz Czach »

Przemo pisze:Chyba już czas wybrać się do okulisty, jeśli nie widzisz różnicy między SD, a HD
Dziękuję, poczekam jeszcze.
Przemo pisze:Era telewizorów kineskopowych skończyła się. Obecnie nie dostaniesz w sklepie żadnego markowego odbiornika kineskopowego, nie mówię tu o Daewoo, czy innych wynalazkach, lub leżakach magazynowych.
Czyżby? Widziałem niedawno Panasonica i Philipsa. Nie wspomnę już o Sony czy Funai.

Przemo pisze:Jeżeli obecnie sprzedawane telewizory LCD/Plazmowe w większości to modele Full HD, to dlaczego nie zapewnić im choćby jednego kanału w natywnej dla nich rozdzielczości 1920x1080?
Pierwsze MUXy to powinny być podstawowe stacje. Wiedz, że wiele tunerów z MPEG-4 nie odczytuje HD. Zatem byłoby to marnotrawienie pasma. Poza tym w I MUXie (o ile dostanie go TVP) powinny być: TVP1, TVP2, TVP INFO, TV Polonia, TVP Kultura, TVP Historia i stacja regionalna. Czyli wszystkie bezpłatne od TVP plus region.

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: rppmedia »

Też JESTEM ZA!!!
Komercyjni nadawcy już dziś powinni utworzyć osobny MUX (obojętnie jak by się nazywał I, II czy X) i zacząć w pełni komercyjne nadawanie. Jeżeli cały czas będziemy się oglądać na TVP to wyprzedzą nas w cyfryzacji nawet kraje trzeciego świata, bo kraje totalitarne (np. Białoruś) już nas dawno wyprzedziły.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: ploomba »

a ja widzę to tak:
mogłaby być proponowana opcja (że 1 mux dla TVP a drugi dla komercyjnych) z tym, że należy rozpisać jak najszybciej konkurs na koncesje ogólnokrajowe dla nowych chętnych nadawców. Jeśli nikt by się nie zgłosił (wg wymaganych wytycznych-np że kanał ma propagować jakieś cele wyższe np kulturę, sztukę, kino albo zwykły nowy komercyjny kanał) to muxy zostaly by zagospodarowane prze TVP i komercyjnych. Jesli jednak zglosza sie nowi chętni i zostanie im przyznana koncesja zostanie ich kanał dołaczony na sztywno bądź to do 1 bądź do 2 multipleksu (nie mieli by prawa wyboru operatora przez kilka przejsciowych lat). Dopiero po uwolnieniu częstotliwości analogowych nadawcy Ci przeszliby na 3 lub 4 multipleks a dwa pierwsze były by własnościa dotychczasowych.
Bo niby dlaczego na ładncyh kilka lat miałaby być blokowana konkurencja poprzez zachłanność dotychczasowych medialnych gigantów. KRRiT powinna rozpisać konkurs na nowe koncesje i wszyscy nowi chętni powinni mieć równe prawa (nawet ci od gazet codziennych :P ) Jedynym zastrzeżeniem mogły by być wymogi formalne co do treści nowych kanałów (tym powinna się zająć rada i ustalić co jest pożadane w nowych kanałach)
Tak samo powinno zastrzec się, że ani w 1szym muxie ani w drugim (TVP ani komercyjni) w przypadku dysponowania całą pojemnością multipleksu nie mogą dołaczyc do niego żadnych kanałów "zapchaj dziur" typu telegry, komercyjne muzyczne i inne tego typu. Mogłyby natomiast dołaczyć kanały wg wyznaczonego kryterium treściowego (oczywiscie jesli nie bylo by chętnych na nowe koncesje).
Powstaje jednak kolejny problem. Jak zostanie zagospodarowane miejsce na muxie komercyjnym. Czy 4ej nadawcy będa potrafili dogadać się w kwestii 3 wolnych miejsc?? Wydaję się mi, że tu powstałby kolejny konflikt ( bo każdy będzie chciał dodać jakiś swoj program). Dlatego też może lepszym rozwiązaniem byłoby rozpisanie komkursu na te wolne miejsca (jesli nie zgłosi się nikt nowy, to obecni nadawcy mogą zgłosić swoje kanały i KRRiT wybierze 3 dodatkowe kanały obecnych nadawców do multipleksu)
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2009, o 19:57 przez ploomba, łącznie zmieniany 5 razy.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Przemo »

Beria pisze:
Przemo pisze:Chyba już czas wybrać się do okulisty, jeśli nie widzisz różnicy między SD, a HD
Dziękuję, poczekam jeszcze.
Przemo pisze:Era telewizorów kineskopowych skończyła się. Obecnie nie dostaniesz w sklepie żadnego markowego odbiornika kineskopowego, nie mówię tu o Daewoo, czy innych wynalazkach, lub leżakach magazynowych.
Czyżby? Widziałem niedawno Panasonica i Philipsa. Nie wspomnę już o Sony czy Funai.

Przemo pisze:Jeżeli obecnie sprzedawane telewizory LCD/Plazmowe w większości to modele Full HD, to dlaczego nie zapewnić im choćby jednego kanału w natywnej dla nich rozdzielczości 1920x1080?
Pierwsze MUXy to powinny być podstawowe stacje. Wiedz, że wiele tunerów z MPEG-4 nie odczytuje HD. Zatem byłoby to marnotrawienie pasma. Poza tym w I MUXie (o ile dostanie go TVP) powinny być: TVP1, TVP2, TVP INFO, TV Polonia, TVP Kultura, TVP Historia i stacja regionalna. Czyli wszystkie bezpłatne od TVP plus region.
Czy te telewizory to były modele na ten rok z ekranem 16/9 i minimum 32"? Który odbiornik z MPEG4 AVC nie posiada obsługi HD?

karol91

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: karol91 »

Beria pisze:Poza tym w I MUXie (o ile dostanie go TVP) powinny być: TVP1, TVP2, TVP INFO, TV Polonia, TVP Kultura, TVP Historia i stacja regionalna. Czyli wszystkie bezpłatne od TVP plus region.
Genialny pomysł! Założę się, że na identyczny wpadną władze TVP, byleby tylko nie dodać np. TVP Sport. Po jaką cholerę ładować do telewizji naziemnej w Polsce kanał przeznaczony dla Polonii poza granicami Polski? Chyba właśnie po to, żeby zapchać pasmo. Poza tym póki co TVP Info dzieli pasmo z telewizjami regionalnymi, więc nie ma co liczyć na oddzielny kanał. Prędzej wepchną tam TVP Parlament albo Seriale, o ile te w ogóle wystartują. Jeśli nie wiesz, to docelowym multipleksem dla TVP Regionalnej jest III, gdyż został on tak zaplanowany, żeby zasięg regionalnych kanałów pokrywał się z granicami województw. Dlatego nie rozumiem po co chcą marnotrawić cały multipleks III dla tylko jednego kanału regionalnego i reszty ogólnopolskich! A w II muxie wg poprzednich planów miał się znaleźć kanał regionalny prywatny - ciekawe wg jakich kryteriów wybiorą tą regionalność, bo na pewno nie wg województw! A może to kolejny kruczek prawny i wcisną w całej Polsce TVN Warszawę albo TVS?

Bartosz Czach

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Bartosz Czach »

Przemo pisze:Czy te telewizory to były modele na ten rok z ekranem 16/9 i minimum 32"?
Kineskopy pachnące nowością.
Przemo pisze:Który odbiornik z MPEG4 AVC nie posiada obsługi HD?
Poczytaj sobie o niektórych zewnętrznych odbiornikach DVB-T lub iDTV. Nie przełkną strumienia HD.

karol91

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: karol91 »

To, że "pachną nowością", nie oznacza że są świeżo przywiezione z fabryki. To zapewne jakieś zapasy magazynowe. Polecam sprawdzić, w którym roku modele te zostały wyprodukowane - obstawiałbym na 2003-2008. Obecnie już takich się nie produkuje, a przynajmniej nie na nasz rynek. Z kolei jeśli chodzi o tunery MPEG-4 nie obsługujące HD - kogo one obchodzą? Nie spełniają standardów zapisanych w wymaganiach dla odbiorników DVB-T w Polsce, tak jak nie spełniają ich te z MPEG-2. I nikt się nimi nie powinien przejmować.

Bartosz Czach

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Bartosz Czach »

karol91 pisze:Tbecnie już takich się nie produkuje, a przynajmniej nie na nasz rynek. Z kolei jeśli chodzi o tunery MPEG-4 nie obsługujące HD - kogo one obchodzą? Nie spełniają standardów zapisanych w wymaganiach dla odbiorników DVB-T w Polsce
Podstawa to SD, więc wymagania są spełnione. HD to dodatek. U nas standardem HD nie będzie nawet za 10 lat. A tyle odbiornik nie wytrzyma.

karol91

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: karol91 »

Nie kłóć się ze mną, jeśli nie masz pojęcia o czym piszesz. Czytałeś w ogóle taki dokument pt. "Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych"? Zapewne nie. Odbiornik ma wymagane posiadanie m.in. złącza HDMI, S/PDIF oraz obsługę HDTV i E-AC-3.

husky83

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: husky83 »

Beria pisze:U nas standardem HD nie będzie nawet za 10 lat. A tyle odbiornik nie wytrzyma.
karol91 pisze:"Wymagania techniczne (...)"
Odbiornik ma wymagane posiadanie m.in. złącza HDMI, S/PDIF oraz obsługę HDTV i E-AC-3.
To się nie wyklucza. Bo w tym tempie wprowadzania DVB-T, to gdy u nas skończą się testy, HD będzie standardem...

Ale wracając do tematu - ja chyba wolę więcej programów w SD niż mniej w HD... A MUX1 dla TVP - jak najbardziej, ale niech nie każą czekać komercyjnym na uruchomienie MUX1 przed MUX2. komercyjni są gotowi, mogą zacząć nadawać w każdej chwili, nie muszą na nikogo czekać...

karol91

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: karol91 »

Jeśli HD ma być takie jak w wykonaniu TVN i Polsatu - jestem na NIE. Ale jeśli byłyby to kanały pokroju TVP HD - jak najbardziej TAK. TVP zainwestowała ogromne pieniądze w rozwój technologii HD i dziwiłbym się, gdyby nie chcieli wyjść z tym do ludzi, tylko liczyli na jakieś profity od platform komercyjnych. Póki co jakoś żadna z nich nie pali się, by dołączyć TVP HD do swojej oferty.

xnx3000

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: xnx3000 »

Witam!

Nie bardzo rozumiem o co chodzi: "pozostawienie pierwszego multipleksu DVB-T Telewizji Polskiej" i jednocześnie "na pierwszym multipleksie poza TVP1, TVP2, TVP INFO mogliby pojawić się nowi gracze". Wydaje mi się to sprzeczne, tylko mi?

Co do samego przesunięcia w ramach MUXów, aby ruszyć WRESZCIE z dvb-t, to jestem ZA! Mając w Lubuskiem zasięg porzuciłem swój tuner analogowy, a po przeprowadzce nie tak daleko do miasta dużo większego, mogę oglądać co najwyżej nadchodzącą zimę przez okno... Jak długo jeszcze???

TVP HD i inne HD w pierwszych MUXach - jestem przeciw. Nie wierzę, że osoby kupujące nowoczesne odbiorniki TV i dźwięku nie stać na kablówkę, czy satkę. Ponoć ta cyfryzacja miała zapobiegać zacofaniu najbiedniejszych! Oni będą oglądać HD? Na pewno nie!

TVP jeszcze - pomysł z TVP Sport świetny, ale czy ze względu na prawa licencyjne TVP odważy się na ten krok? Z jednej strony szeroki zasięg, możliwość zawalczenia szybkim krokiem o widza, ale z drugiej strony, przy negocjacjach licencji fakt otwartości może działać na ich niekorzyść, jak sądzę. Jeśli się mylę, to, aby byli.

TV Polonia - dla mnie ten kanał, tak samo jak Polsat 2 i TVN 7 to zapchaj dziura. Powtórki i tyle. Może czasem i sympatyczne, ale jednak brak świeżości. Wolałbym na te miejsca nowych graczy, niż tego typu kanały powtórkowe. Już wolę Polsat News, który dla mnie dużo nudniejszy niż TVN24, ale jeśli za free będzie im się opłacać, to czemu nie?

Co do kanałów typu mango, gra itp, to oczywiste dla mnie, że odpowiednimi zapisami przed tym się zabezpieczy. Może lepiej, żeby w ogóle UKE musiało zaakceptować każdy nowy kanał? Ale pewnie to niemożliwe...

Bartosz Czach

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Bartosz Czach »

karol91 pisze:Jeśli HD ma być takie jak w wykonaniu TVN i Polsatu - jestem na NIE.
Tak właśnie będzie, jeśli do MUX1 wciśnie się TVP HD. HD - proszę bardzo, ale nie wcześniej niż w MUX 3 lub 4.

karol91

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: karol91 »

Chyba na oczy nie widziałeś TVP HD... Albo nie, sorry. Przecież Ty nie widzisz różnicy nawet pomiędzy polskim SD a niemieckim HD.

Zablokowany