I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Demon

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Demon »

qwerty pisze:Znając życie to ludzie kupią STB dopiero wtedy, gdy analog zostanie wyłączony. Zresztą nie ma co się dziwić. Skoro działa to niczym się nie interesują. :(
Pewnie będzie tak, jak było z dowodami osobistymi. Dlatego lepiej by było wyłączać nie w 3 czy 4 etapach (a tak naprawdę większość w jednym terminie), lecz nadajnikami co miesiąc lub dwa. Podoba mi się pomysł Czechów. Publiczny multipleks za CT2 i tyle. Ludzie tracąc dostęp do jednego z programów publicznych powoli decydują się na zakup sprzętu (głód uzależnienia). Dodatkową motywacją są programy 24 (odpowiednik naszego info) i 4-Sport.

goldfinger

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: goldfinger »

Potrzebna jest również odpowiednia "akcja informacyjna", ale o tym już było wiele razy pisane.
Jeśli społeczeństwo zostanie rzetelnie poinformowane o możliwościach "nowego systemu", co daje, jakie są jego zalety, to taki problem rozwiąże się sam, i to w stosunkowo krótkim czasie. Jednak do tego potrzebne są chęci ze strony nadawców, a nie tylko patrzenie na tabelki ze słupkami kiedy, co i po jakim czasie sie zwróci i ile na tym zarobią.
Wiem z autopsji że tego typu programy informacyjne były nadawane w czeskiej telewizji i to w czasie największej oglądalności - wieczorem przed wiadomościami na CT1 - sam oglądałem to z ciekawością.
Na dziś dzień, kiedy ludzie słyszą o nadawaniu cyfrowym, to pierwsze co im na myśl przychodzi to... cyfra+ (to nie reklama ;) ), bo to cyfrowe, a więc antena w kształcie talerza, nowy kabel i skrzyneczka na stoliku pod TV. Przykład:
Prośba skierowana do sprzedwacy w sklepie ze sprzętem RTV o zaprezentowanie odbioru cyfrowego przez TV z wbudowanym dekoderem DVB-T. Odpowiedź sprzedawcy, cyt.:"W tej chwili tego panu nie zaprezentuję bo nie mamy podpiętej cyfrowej anteny satelitarnej (!) do tego telewizora". Doświadczyłem tego na własnej skórze kiedy rozglądałem się za nowym TV.
Mało tego. W lutym 2009 miałem możliwość odbioru TVP HD z nadajnika ze Skrzycznego (na co dzień jestem w jego zasięgu), w związku z "promocją" jaka była zafundowana w związku z konferencją poświęconą DVB-T na podbeskidziu. Powiem że, oglądać zdziwione miny znajomych widzących obraz HD ze zwykłej anteny dachwej było... bezcenne ;).
Ale o tym wiedzieli nieliczni, a szkoda, bo nadal nieliczni wiedzą o co chodzi w tym całym DVB-T i NTC.

romanodepalma

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: romanodepalma »

goldfinger zgadzam się z twoją opinią, ale popatrz na to z innej strony. TVP opóźnia , wstrzymuje i blokuje jak się tylko da. Więc im na takiej reklamie nie zależy. Nadawcy prywatni też się z tym nie spieszą. Właściwie to na cyfrowej telewizji naziemnej zależy nielicznym odbiorcom. Od strony nadawców nie zależy nikomu.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: qwerty »

Akurat jak coś kupuję ze sprzętu elektronicznego (rtv, czy do komputera) to robię żarty ze sprzedawców nie obeznanych co sprzedają. W pewnym sklepie jak spytałem się czy mają tv z DVB-C z mpeg4 (zaznaczyłem, że ma być do kablówki). Sprzedawca pokazał mi gniazdo CI. :) Najmniej obeznani są w mediamarkt.
@romanodepalma
Po części nadawcom też zależy. Dlaczego? BO jak częstotliwości do analoga nie będą chronione to zmniejszy się liczba odbiorców. Wydaje mi się, że stawki za reklamy mają proporcjonalnie do liczby oglądających.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Puma »

Prywatni mają z reklam pieniądze zależnie od oglądających i właśnie m.in. im nie zależy na NTC, NTC = większa konkurencja a to mniej pieniędzy za reklamy.
Nawet jeżeli w NTC będą obecni nadawcy to będzie większa konkurencja, każdy nadawca uzyska takie samo pokrycie kraju np. TV Puls zyska na tym, TV4 też.

Demon

Re: I mux DVB-T bez Polsatu, TVN, TV Puls i TV 4

Post autor: Demon »

Skoro się wyżywamy na sprzedawcach różnego rodzaju sprzętu cyfrowego, to ja też dorzucę swoje trzy grosze. Pamiętacie firmę Optimus? Dawno temu, gdy rozpoczęła się era CD-ROM przypadkiem wskoczyłem do takiego sklepiku firmowego i spytałem się, czy warto już kupować napęd x4, czy może rozwój jest taki szybki, że za moment pojawią się szybsze. Odpowiedź "specjalisty": "Proponowałbym kupić jednak tego x1, bo wtedy muzykę można będzie słychać w normalnej prędkości". :shock: Uczucia moje zostały rozwalone!

Tusk powinien takich jak my zebrać w grupie powiedzmy 10-osobowej i dać wolną rękę we wprowadzeniu NTC w Polsce. Nie byłoby pytań do nadawców, czy im się podoba. Nie byłoby pytań do operatorów, czy zgadzają się. Konkretny plan z wyliczeniami finansowymi i czasowymi z perspektywy narodu. Ale temu panu także nie zależy na tym, żeby sprawę pchnąć jak najszybciej. On i jego grupa również mają w tym swój interes!

Zablokowany