DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: debe »

Chciałbym zapytać bardziej zorientowanych ode mnie.
Mianowicie w kwietniu br. firma Sony opublikowała uaktualnienie oprogramowania do między innymi mojego telewizora.
W informacji co nowego wnosi ta aktualizacja jest napisane:"This software includes improvements for DVB-T2, DVB-S and internet content TV performance."
Mam rozumieć, że mój telewizor jest zgodny z DVB-T2? Mój telewizor pobrał i zainstalował to oprogramowanie automatycznie, bo jest na stałe podpięty do internetu i włączyłem opcję autoaktualizacji oprogramowania.
Myślałem, że to jest kwestia nie tylko softwearu ale przede wszystkim hardwearu.
Zastanawia mnie to tym bardziej, że ten telewizor to model z 2010 roku. Może jeszcze nie eksponat muzealny ale w dobie dzisiejszego postępu technologicznego można powiedzieć:przestarzały.
Jak to więc jest? Przystosowanie odbiorników DVB-T do T2 to tylko kwestia oprogramowania?
No i co się Sony tak z tą aktualizacją pośpieszyło.
Ja wiem, że prowadzone są w Europie testy ale czy któryś z krajów europejskich zapowiedział już pewne wdrożenie DVB-T2?
W tej sytuacji argument NIE dla DVB-T2 ze względu na brak kompatybilnego sprzętu i potrzebe zakupu nowego przez osoby, które w niedalekiej przeszłości zainwestowały w DVB-T odpada. Rozumiem, że to tylko kwestia dobrej woli koncernów produkujących sprzęt RTV?
Ostatnio zmieniony 15 czerwca 2012, o 12:54 przez debe, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: DVB-T/S »

Software zadziała jeśli hardware na to pozwala - widać w Twoim TV tak jest.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: maniek357 »

debe pisze:Ja wiem, że prowadzone są w Europie testy ale czy któryś z krajów europejskich zapowiedział już pewne wdrożenie DVB-T2?
Bliżej niż myślisz :) Ukraina powoli wdraża DVB-T2: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=87866#p87866

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: debe »

maniek357 tak jak napisałem o testach wiem, ale czy gdzieś ktoś napisał: komercyjna emisja w DVB-T2 uruchomiona zostanie dnia...
Musi coś się kroić skoro Sony przygotowuje starsze odbiorniki do DVB-T2
Właśnie o to pytam, konkretnie kto, gdzie i przede wszystkim kiedy?
No i jak jest z przystosowaniem już obecnego na rynku sprzętu?

arik92

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: arik92 »

@debe, na forum Sony napisałem dlaczego dla tego softu są informacje o DVB-T2 i DVB-S, więc jak chcesz to zajrzyj.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Tak, są już pierwsze komenrcyjne wdrożenia DVB-T2.

Dla znających język angielski: Podsumowanie stanu testów/wdrożenia DVB-T2 w Europie:
http://www.digitag.org/WebLetters/2012/ ... y2012.html

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: cyber »

@debe -nie wiem jak to jest w Sony ale np. w przypadku Samsunga ,którego ja posiadam (40C650) jest tak ,że ten model TV przeznaczony na rynek polski i inne kraje miał montowaną głowice DVB-T ,natomiast ten sam model TV przeznaczony na rynek brytyjski miał już montowaną głowice DVB-T2 gdzie już dwa lata temu to był standard w W.B.
Natomiast dany fragment softu w Twoim TV jeśli posiada głowicę DVB-T może być poprostu bierny ,natomiast w przypadku TV z głowicą DVB-T2 będzie czynny.
Oczywiście mogę się mylić bo za producentami ciężko zdążyć ;)

arik92

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: arik92 »

@cyber, zgadłeś. Sony od 2010 roku na rynek UK wypuszczał TV z tunerem DVB-T2. Przykładowo, jak u nas był model EX500 to tam był EX503. Obydwa TV mają ten sam soft, różnią się tylko głowicą na płycie i jedną opcję w menu serwisowym mają inaczej ustawioną.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: debe »

Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia. Teraz wszystko jest dla mnie zrozumiałe.
Aktualizacja oprogramowania m.in. mojego telewizora owszem wprowadza możliwość odbioru DVB-T2 ale tylko dla odbiorników przeznaczonych na wybrane rynki.
I to ja rozumiem, bo coś mi tu nie pasowało, że z DVB-T można zrobić DVB-T2 tylko za pomocą oprogramowania.
Tekst, który zawarty jest w linku podanym przez @JaroslawMroczkowski również uświadomił mi, że DVB-T2 nie tylko jest już nadawane komercyjnie, choć nielicznie ale w przyszłości nie da się od tego uciec. W wielu krajach będzie współistnieć z obecnym DVB-T nawet w MPEG-2.
Widzę również, że wiele krajów nie podjęło jeszcze decyzji jak będzie to u nich wyglądać.
Istny galimatias.
Tekst ciekawy. Dziękuję.

goldfinger

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: goldfinger »

Z przystosowaniem nowych TV do odbioru DVB-T2 może być podobnie jak z uruchomieniem w nich funkcji HbbTV, tzn. funkcja ta działała ale tylko przy globalnych ustwieniach telewizora np. na rynek niemiecki.
W instrukcji papierowej do Sony HX755 (i HX750), w specyfikacji jest wyraźnie napisane że TV wspiera standard DVB-T2 ale tylko przy wybraniu kraju "Deutschland".

arik92

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: arik92 »

A nie jest tak czasem tylko z DVB-C2, że działa tylko po wybraniu kraju Niemcy? DVB-T2 w HX755 działa chyba dla wszystkich krajów. HX750 natomiast ma tylko głowicę z obsługą DVB-T i DVB-C.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Max van Org »

Niestety nie mogę sprawdzić, czy działa DVB-T2 w tym telewizorze, bo nie jestem w zasięgu sygnału, ale według SONY ten chip:

http://www.sony.net/Products/SC-HP/cx_n ... 5_36er.pdf
jest wykorzystywany w tych telewizorach:

KDL-32HX755, KDL-40HX755, KDL-46HX755, KDL-55HX755
KDL-40HX756, KDL-46HX756
KDL-32HX757, KDL-40HX757, KDL-46HX757
KDL-32HX758, KDL-40HX758, KDL-46HX758
KDL-32HX759, KDL-40HX759, KDL-46HX759
KDL-40HX855, KDL-46HX855, KDL-55HX855

Problemem jest, że telewizor kupiony w Polsce może mieć inny chip niż ten kupiony w Anglii. To jest doświadczenie osób przeprowadzających testy DVB-T2 w okolicy Hamburga. Nawet jak ten sam model w Anglii działał z DVB-T2, to w Niemczech nie działał. Dlatego do testów sprowadzali odbiorniki z Anglii.

goldfinger

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: goldfinger »

Tak jak napisałem wcześniej, w instrukcji papierowej, w danych technicznych, w rubryce dotyczącej odbieranego systemu TV napisane jest że, cyt.: "Standardy DVB-T2/DVB-C2, DVB-C2 są aktywne jedynie po wybraniu kraju 'Deutschland'. (tylko model KDL-55/46/40/32HX75x)".
Oczywiście jest jeszcze 'zwykłe' DVB-T/DVB-C, DVB-S/DVB-S2.
Ten 'x' w oznaczeniu określa chyba całą serię HX750. Końcowa litera, tak jak w przypadku innych serii tego producenta oznacza "dodatkowe wyposażenie", czyli np. okulary 3D w komplecie, lub wbudowany tuner satelitarny, itp...
Seria w4000 też była 'pionierska' gdyz jako pierwsza posiadała serynie wbudowany tuner MPEG-4, przynajmniej na polskim rynku.

Samego ciekawi mnie czy tak faktycznie jest, być może niedługo dowiemy się czy TV sobie poradzi z T2 jak być może wyemitują coś Czesi z Ostravy w tym systemie ;).
Poza tym trochę dziwnie sformułowane jest to zdanie i postawniony jest przecinek w dziwnym miejscu, dwa razy wymienione DVB-C2.
Rozkręcał go nie będe bo za nowy troche i na gwaracnji do tego ;).

arik92

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: arik92 »

Tutaj link do instrukcji HX755, na pierwszej stronie jest wskazane, że nie dotyczy ona modeli HX750, HX751 i HX753. To właśnie postawiony przecinek i dwa razy postawione DVB-C2 informuje o tym, że DVB-C2 jest dostępne tylko przy ustawieniu Niemcy, jest tak również napisane tutaj - DVB-C2 (cyfrowy kablowy) TAK (DVB-C2 działa tylko przy wybranym ustawieniu „Deutschland”.), zatem DVB-T2 powinno być dostępne dla każdego kraju. Nawias jest chyba dlatego, że instrukcja dotyczy też modeli EX655 i EX555, które DVB-T2 i DVB-C2 nie obsługują.

W Polsce w sprzedaży są HX750 i HX755.
HX750 obsługuje DVB-T i DVB-C.
HX755 obsługuje DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-C2 oraz DVB-S i DVB-S2.
W Anglii natomiast są sprzedawane modele HX753, które obsługują DVB-T, DVB-T2 i DVB-C. Poniżej linki:
http://www.sony.pl/product/tv-102-40-lc ... nicalSpecs
http://www.sony.pl/product/tv-102-40-lc ... lspecs#tab
http://www.sony.co.uk/product/tv-102-40 ... nicalSpecs
Max van Org pisze:Problemem jest, że telewizor kupiony w Polsce może mieć inny chip niż ten kupiony w Anglii. To jest doświadczenie osób przeprowadzających testy DVB-T2 w okolicy Hamburga. Nawet jak ten sam model w Anglii działał z DVB-T2, to w Niemczech nie działał. Dlatego do testów sprowadzali odbiorniki z Anglii.
Chcesz powiedzieć, że HX755 kupiony w Niemczech nie mógł odebrać transmisji DVB-T2? W Anglii chyba nie są sprzedawane HX755, a tylko HX753.

Bartt

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Bartt »

Precyzując, dla tv Sony cyfra na końcu oznacza:

0 - standardowy model np. EX700
1 - standardowy model - inna wersja obudowy
3 - tuner DVB-T2, np. EX703
4 - wersja z MHP
5 - tuner sat, np. EX705
6 - 9 - tuner sat, różne wersje obudowy

Przy czym wersje z sat nie zawsze mają możliwość odbioru DVB-T2, np. w EX705. Na pewno do tych wersji tv są 3 wersje płyt głównych, więc w modelu EX705 DVB-T2 może być niedostepne - natomiast soft jest wspólny.
W nowszych modelach (np. HX755) może być już możliwy odbiór DVB-T2.

@goldfinger

Pierwsza seria Sony z mpeg4 to było X3000, 2007 rok - oglądałem Pekin 2008 w dostępnej wtedy przez chwilę w polskim DVB-T TVP HD ;)


PS

O, widze że kolega arik92 mnie ubiegł ;)

arik92

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: arik92 »

W zasadzie prawie wszystko jest tak jak wyżej opisał @Bartt. Dodam tylko, że w przypadku modeli z czwórką na końcu to jest tak, że modele z 2010 roku, czyli EX504, EX704 mają tak samo jak modele na końcu z piątką tuner sat i były przeznaczone na rynek włoski i mają rzeczywiście obsługę MHP dla jakiegoś włoskiego pakietu na SAT, mają one też inną wersje softu. Natomiast modele z czwórką na końcu z 2011 roku, czyli EX524, EX724 były przeznaczone na rynek brytyjski i tak jak modele EX523, EX723 posiadają dodatkowo DVB-T2.
W przypadku modeli z roku 2012, w serii EX55x i EX65x jeśli chodzi o tunery jest tak jak w latach poprzednich, natomiast w seriach HX75x i HX85x, modele z piątką na końcu posiadają wszystkie tunery jakie obecnie są w Europie.
TV różnią się tym, że na płycie mają inną głowicę oraz jedną opcję w menu serwisowym inaczej ustawioną. Posiadam model EX501 i poprzez zmianę tego ustawienia programowo zrobiłem z niego EX503 lub EX505(pojawiły się w menu opcję dotyczące SAT), ale sprzętowo TV był ograniczony.

Jeśli chodzi o serię W z MPEG4 to pierwszym modelem był W3000 ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: belzebiusz »


pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pikaczu »

czy to oznacza, że od 2014/15 roku, będzie dvb-t2 w polsce?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: DVB-T/S »

Podejrzewam że Polska przejdzie ale na następce DVB-T2.
Obecnie prawie nikt nie ma sprzętu do odbioru w nowszej technologii, a zakup to kolejny wydatek. Było by tak że gwarancja jednego się nie skończyła a trzeba kupić drugie STB ;)

Raczej po 5-10 latach coś będa zmieniać. Dopiero ledwo 3 multipleksy zapełnili - w połowie "niczym" a pozostałe jeszcze nie uruchomili więc nie ma się czym przejmować.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pikaczu »

ja chcę kupić nowy tv, jak wyłączą analog, żeby tv był bez analoga. i nie wiem czy poczekać na dvb-t2, lub kupić z dvb-t?

Zablokowany