DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

DVB-T/S pisze:Są tylko dwie drogi
niby dlaczego? bo czyjś umysł widzi tylko czarne i białe i nic po środku? :lol:
jest wiele dróg..
Kto teraz przy zdrowych zmysłach komercyjnych da w nowym mux w NTC FTA 20 programów SD...
pomijam jakich..
bezsensowny pogląd ale nie wykluczone, że znajdzie poklask na forum.
nawet o chciejstwo ciebie nie oskarżą. :lol:

a rozwój technologiczny HD i UHD to pies?
JaroslawMroczkowski pisze: Za kilka lat T2/H.265 może być dominującym rozwiązaniem wśród nowych i "odnawianych" sieci telewizji naziemnej w Europie.
Dokładnie.

Kwestia co w tej chwili zostanie wybrane, musi uwzględniać potrzebę nadawcy.
ja nie widzę nadawcy, który chciałby nadawać więcej niż 5-7 programów HD.
Bo takie są informacje o założeniach. Do tego wystarczy DVB-T2 H264. Jeśli jednak to będzie za kilka lat, co też w RP się może zdarzyć, to pewnie HEVC. I nie będę tego powtarzał bo to naturalne.

nie dyskutuję z malkontentami szukającymi problemów i sprzeczności
I niech sobie malkontenci sądzą, że jeśli już to przyjdzie nowy mux albo nowa technologia DVB-T2 do RP, ba nawet stare DVB-T H264 to pewnie władują w to 20 programów SD... :lol:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: DVB-T/S »

Nie którzy jak Ty nie potrafią ze zrozumieniem czytać co powoduje nieporozumienie.
Wyłączenie myślenia to dzisiejsza domena gimbusów.

To że dało by się władować 20 programów SD nie oznacza z automatu że tyle ma być .Pewnie że jest HD tylko tu trzeba ciut więcej pasma więc i automatycznie było by ich mniej, ale przy takim przeliczaniu to 4 HD na pewno by weszły.
Nie napisałem że nie chcę HD bo to logiczne że tych programów będzie przybywać.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

Dla odmiany mam parę cyferek:
Korzystając ze znalezionej tabeli zrobiłem porównanie dla multipleksu na VHF, pasmo 7 MHz.

DVB-T : Bitrate netto 19,6 Mbit/s przy przyjętych parametrach:
mode: 8k, Guard 1/4, modulacja 64 QAM, korekcja błędów 3/4 (odpowiednia)
Odległość nadajników w strefie SFN: 76,7 km
Preferowany rodzaj sieci: regionalna SFN .

DVB-T2 : Bitrate netto: 34,3 Mbit/s przy założonych parametrach:
tryb: 16k-extend, Guard 1/8, modulacja: 256 QAM (wymagająca), korekcja błędów 3/4.

Maksymalna odległość między nadajnikami w SFN jest identyczna i wynosi 76,6 km,
Preferowany rodzaj sieci: MFN, tryb SFN niezalecany ze względu na bardzo wrażliwą (inaczej: wymagającą) modukację.

Zasięegi i moce nadajników w obydwu przypadkach porównywalne.

Ponad 1,7 razy większa pojemność multipleksu może mieć znaczenie dla nadawcy, o ile mu akurat na tym zależy co było napisane wcześniej.
Równie dobrze może on przyjąć, że woli nadawać tanio bo nie ma za dużo kontentu i liczy na masowego odbiorcę który już ma dekoder FTA/ DVB T.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: naziemna-ntrc »

adac pisze:Równie dobrze może on przyjąć, że woli nadawać tanio bo nie ma za dużo kontentu i liczy na masowego odbiorcę który już ma dekoder FTA/ DVB T.
A na co innego ma liczyć przy bezpłatnym multipleksie?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

Jak się nie ma kontentu to można przywabić jakością techniczną ale to też kosztuje.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

Jeszcze macie siły do dyskusji ;)
Szkoda pary, nikt nie udowodni koledze, że czarne jest czarne a białe jest białe.

@adac oczywiście technicznie masz rację. DVB-T2 jest technicznie bardziej zaawansowany (i w tym sensie lepszy) niż DVB-T. Ale jak sam wiesz nie zawsze "lepszość" skutkuje sukcesem rynkowym (kto dziś pamięta choćby o V2000 który był lepszy technicznie od VHS). Tym bardziej, że technika w NTC w Polsce nie jest bynajmniej najważniejsza.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: hadam »

Chłopaki dajcie spokój, lustracji nikt nie przekona skoro Pan Jarosław który ma dokładnie takie zdanie jak my nie dał rady,to kto zdoła skoro on w tych samych wypowiedziach słyszy co innego niż my.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

Sądzę że jeżeli mux-8 otrzymają: TVP/Emitel czyli zgodnie z przewidywaniami to nie będzie innego wyjścia tylko DVB-T/h264.
Powody:
- Dla Emitela będzie łatwiej uzyskać pokrycie obszaru w DVB-T/QAM 64 czyli tym co do tej pory i dodatkowo będzie mógł bawić się w SFN-y co jest ich ulubionym systemem nadawania. Poza tym przypuszczam że nadajniki DVB-T są dzisiaj tańsze i można je gdzieś dostać na wyprzedażach.

- Dla TVP wystarczy umieszczenie tam 4 programów prawie HD. w jakości 10% lepszej niż teraz w mux-3. Na więcej nie mają kontentu a udostępniać lepszej jakości nie mają zamiaru sądząc po ich dotychczasowej polityce.

W wypowiedziach przedst. Emitela na forum też nie widać większego entuzjamzmu dla DVB T2 a raczej pojawiły się trudności: (trzeba przygotować specyfikację odbiornika, to potrwa, lepiej zaczekać na HEVC ..)

W sumie: obydwie strony wolą wykonać zadanie i ogłosić sukces po jak najmniejszych kosztach i chyba o to w tym wszystkim chodzi.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: hadam »

Opinia Pana Jarosława jest dokładnie taka sama jak moja, że jak będzie darmowy to DVB-T a jeśli płatny to możliwe że w T2.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

w przypadku nadawcy publicznego możliwy jest manewr DVB-T2/h264 ze względu na zupełnie inne realia (a właściwei nierealia) w jakich się on porusza. Chodzi o abonament i finansowanie.
Wcześniej pisałem coś o Freeview czyli furtce na sposób angielski.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

ObywatelDVB-T pisze:Opinia Pana Jarosława jest dokładnie taka sama jak moja, że jak będzie darmowy to DVB-T a jeśli płatny to możliwe że w T2.
Wydaje się, że to najbardziej prawdopodobna wersja. Oczywiście rozwiązania nieracjonalne (np. takie o których pisze @adac) nie są wykluczone. Czekamy. EOT.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: fred »

Jak było kilkukrotnie mówione w darmowej NTC najpierw musi być wybrany przez odpowiednie instytucje nowy standard, uchwalona ustawa z wymaganiami nowego sprzętu i dopiero zacznie się powolna jego wymiana. Po okresie przejściowym (2-3 lata) nowe kanały będą mogły być nadawane w nowym standardzie. MUX8 to raczej nie obejmie, choć jak przeciągną sprawę, to kto wie.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

[...] :ciach: usunięto fragmenty nie związane z treścią wątku
pawelll pisze:
ObywatelDVB-T pisze:Opinia Pana Jarosława jest dokładnie taka sama jak moja, że jak będzie darmowy to DVB-T a jeśli płatny to możliwe że w T2.
Wydaje się, że to najbardziej prawdopodobna wersja. Oczywiście rozwiązania nieracjonalne (np. takie o których pisze @adac) nie są wykluczone. Czekamy. EOT.


a ja dalej twierdzę, ze jeśli TVP zacznie szybko wprowadzać nowy mux to dla nich racjonalne jest rozwiązanie jak BBC. Czyli Freeview HD w DVB-T2 H264 bo to wystarcza.
A jak później to może HEVC, choć to już wyjaśniłem.
I popieram swoje zdanie bo dlaczego nie miałbym oglądać w HD 5-7 programów. :lol:
no chyba mogę coś popierać bo mi się pomysł podoba? :lol:

A za parę lat niech sobie komercyjni wprowadzają płatne, kodowane HD czy UHD w DVB-T2 HEVC.
Mnie wtedy wystarczy to co będę już miał jeśli ta opcja wejdzie TVP tez patrzy trochę w przyszłość. :lol:

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: AdamP »

lustracja pisze: bo dlaczego nie miałbym oglądać w HD 5-7 programów. :lol:
Np. ATM Rozrywka HD, TVP Rozrywka HD, Disco Polo HD, Toruń HD itd. Fajnie, tylko wciąż nie odpowiedziałeś, który nadawca planuje takie zmiany - przejście na T2(obojętnie które) i HD.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

swoja drogą ciekawe kiedy jakieś kolejne testy DVB-T2 ?
w UHD?

Następny "mundial" czy inny sport i po wprowadzeniu DVB-T2 aspekt technologiczny HD wystarczy aby widzowie kupili nowe STB czy odbiorniki. 8-) :lol:

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

@ lustracja;
nie przesadzaj. Możliwości techniczne dostępne na dzisiaj zupełnie wystarczą do bardzo dobrego nadawania DVB-T (T2) a reszta to tylko wola nadawców, regulatorów i realia ekonomiczne. Plus oczywiście polityka.

Podam Ci przykład: u nas koncesja (czyli papier od urzędu) na nadawanie HD kosztuje 2 razy drożej niz SD.
Możesz mi wytłumaczyc zasady tej promocji ? Na HD potrzeba kilka razy więcej bitratu to wiemy, ale czy PAPIERU też ?
A dlaczego taki drogi ten papier, w hurtowni w mojej okolicy jest tańszy, może KRRTV powina tam się zaopatrywać ?

PS Ciekawe ile będzie kosztowała koncesja na DVB-T2, zgodnie z tą "logiką" to tez 2 razy.

/ edit: z UHD :shock:
Ostatnio zmieniony 9 lipca 2014, o 08:41 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

w czym przesadzam?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: hadam »

lustracja pisze: admin nikogo nie musi przekonywać. ani mnie ani np. kol adac, który jak policzył to już DVB-T2 nie jest tak niemożliwy jakby się wydawało.
Oczywiście nie będę się wypowiadał za kogoś, ale z mojego punktu widzenia to kolega @adac wcale nie zmienił zdania jak ty to widzisz, tylko oczywiście chciałby żeby było DVB-T2 najlepiej dla nadawców komercyjnych, ale jest realistą i uważa że jeśli MUX-8 dostanie TVP na darmowe kanały to raczej będzie to DVB-T. Kol. @adac jeśli coś zrozumiałem opacznie to mnie popraw.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: DVB-T/S »

Nikt nie będzie sobie podkładał świni. Na płatny mux może pozwolić sobie gigant a nie tvp. A jeśli tak to mux nie będzie kodowany i z oczywistych względów w DVB-T. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wymieniał sprzętu i rozbudowywał instalację antenową dla kilku programów jeśli to będą kolejne zapchajdziury nadawane w DVB-T2.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

adac pisze: @ lustracja;
nie przesadzaj. / edit: z UHD :shock:
i mnie tu ktoś ale nie ty pomawia o niezrozumienie.
UHD tak wrzuciłem jako testy bo dlaczego nie mieliby testować DVB-T2 z UHD? ;)

Natomiast nic się nie zmieniło, że popieram DVB-T2 i to raczej prawdopodobne i wystarczające H264 w kontekście HD i TVP. Ja nie mówię o UHD jak tylko w kontekście TESTU.

kol ObywatelDVB-T niech nie tłumaczy mi co jemu się wydaje co ty kol myślisz.
Bo ja widzę co myślisz. bo ty to jasno piszesz.
I ktokolwiek patrzy bez emocji to widzi co ty piszesz i co ja piszę.
i nie chodzi o to czy kol adac zmienił zdanie w całości równając się do mnie tylko że nie WYKLUCZA.
lustracja pisze:kol adac, który jak policzył to już DVB-T2 nie jest tak niemożliwy jakby się wydawało.
8-)

trochę subtelności nie zaszkodzi. :lol:


Jedno to podstawy do opinii i wniosków
a co innego
chęć poparcia czegoś. 8-) :lol:
to ostatnie zdanie już nie każdy zrozumie w sensie praktycznego myślenia.

Zablokowany