DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

JaroslawMroczkowski pisze: Czy masz pewność, że TV jest wstanie obsłużyć T2/HEVC? Na rynku jest ciągle dużo odbiorników, które HEVC mogą wykorzystać tylko do strumieni IP (SmartTV, IPTV, itp), a na wejściach DVB obsługują tylko MPEG-2/4.
tak podaje specyfikacja potwierdzona przez LG w Polsce. Odbiór i dekodowanie DVB-T2 HEVC/H264. i oczywiście DVB-T H264 :D

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

Poza tym telewizor 3D dobrze nadaje się do gier na konsolę więc na pewno sie przyda :)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

kol adac tak co watek będziesz zaczepiał o te 3D?
co za nuda
tytułu wątku kol nie zna?

Ja akurat nie gram ale jak ktoś lubi to ta seria jest 3D. Ma też inne opcje jak Hbb Tv
ale nie lubię i nie korzystam.
Bardziej interesował mnie DVB-S2, świetny dźwięk i Pilot Magic :D

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

No i jakby co do kablówki (nawet cyfrowej) i SAT HD. W końcu ma tuner DVB-C i S2. Więc dramatu nie ma.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Krosnoludek »

Czemu tak niektórzy się naśmiewacie, chciał kolega kupić telewizor, kupił zamiast zeszłoroczny model, kupił nowy na 2014 rok, a że przy okazji ma DVB-T2 i HEVC to co źle ma płakać, pisać do LG aby mu to zablokowali :lol:
Zamiast się cieszyć że LG wypuszcza takie telewizory na polski rynek i to jeszcze w takiej samej cenie jak zeszłoroczne, to nie zawsze źle, ech.. co za naród.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

Nie ma to jak mierzyć ludzi własną miarą. To a propos żółci i innych epitetów. To nie ja (i jak sądzę inni koledzy także nie) tworzę listę "wrogów" na forum.
Ale jedno mnie cieszy. Zmiana zdania kolegi nt. HEVC. Jeszcze 5 miesięcy temu nie był tak zafascynowany HEVC:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 10#p187810 (20.02.2014 00.04)

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Maniek99 »

@lustracja
Nie chodzi o to że kupiłeś sobie to, czy tamto, bo to nikogo nie obchodzi.
Sęk w tym że twoje posty brzmią tak jakby to był jedyny słuszny wybór (do tego zajmują mnóstwo miejsca na forum). O ile stali bywalcy przeczytają je z przymrożeniem oka, bo trochę cię już znają, to świeżak, który szuka porady widząc takie elaboraty na każdej stronie jest skłonny w to uwierzyć i to jest działanie szkodliwe.

Nic bym nie miał przeciwko, gdybyś założył temat z wykazem sprzętu który na 100% spełnia przyszłą specyfikację. Ale takiej specyfikacji na chwilę obecną niema.

I niema co sugerować się opiniami konsultantów z infolinii, którymi podpierasz się w innym wątku, bo skoro producent jeszcze nie zna docelowej specyfikacji, to niby skąd oni mają to wiedzieć. Już nie raz spotkałem się z błędnymi informacjami z takiego źródła, a konsultantom to ryba, bo i tak najczęściej popracują tam max kilka miesięcy.

Tym bardziej, że w przypadku HEVC klient będzie miał szansę zweryfikować te informację na długo po okresie gwarancji/rękojmi.

I twierdzenie że aktualnie jest to już w zasadzie darmowy dodatek (mała różnica w cenie), też może być złudne. Już wcześniej pisałem, że producenci często w ten sposób chcą przepchną gorszy jakościowo sprzęt.

Sam zresztą napisałeś że ten LG ma gorszy obraz od poprzedniego TV.
Przypadek?

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

pawelll pisze:Nie ma to jak mierzyć ludzi własną miarą. To a propos żółci i innych epitetów. To nie ja (i jak sądzę inni koledzy także nie) tworzę listę "wrogów" na forum.
Ale jedno mnie cieszy. Zmiana zdania kolegi nt. HEVC. Jeszcze 5 miesięcy temu nie był tak zafascynowany HEVC:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 10#p187810 (20.02.2014 00.04)

Ja nie jestem niczym zafascynowany bo dalej myślę, że to błąd,

Dalej uważam, że to był błąd jak nie wprowadzono DVB-T2 H264 jak mogli przy przechodzeniu a analogu na cyfrówkę.
Dalej twierdzę, że jest duża szansa na to, że DVB-T2 będzie w MUX8 , co najwyżej pewnie wprowadzą DVB-T2 dając jakiś czas producentom na dostosowanie.
Dalej twierdzę, że powinien to być DVB-T2 H264 bo w zupełności do HD wystarcza i jest dużo odbiorników produkowanych na duże rynki. I bo nie było odbiorników HEVC.
Ale jeśli odbiorniki HEVC już się pojawiają i są zgodne w dół z DVB-T2 H264 to co za problem je kupować?
Tym bardziej, że skoro jest przyspieszeniem to niewykluczone, że ktoś zgodnie z poglądem między innymi kol pawelll, może wprowadzić wyższa technologie czyli DVB-T2 HEVC.


A ty kol bądź dalej konsekwentny i twierdź, że DVB-T H264 wystarczy i MUX8 dla TVP HD to jedyny rozsądny wybór i na pewno tak zrobią.


ja uważam inaczej i ponieważ to po prostu to nie moja decyzja i zabezpieczam się przed cudzymi. A odbiornik mi się podoba.
A że akurat wymieniałem odbiornik, a kol Krasnoludek zwrócił uwagę, że są z HEVC i mnie stać to kupiłem :lol:


Ja jak ktoś mnie pytał czy SD czy HD mówiłem kup HD, jak teraz to kup DVB-T2. ty kol zachęcaj do kupowania DVB-T H264. Zobaczymy, kto będzie żałował.

Przykłady też dajesz bezsensowne.
Z jednej strony to mój błąd wychodzić przed technologię i udowadniasz, że kupiłeś DAB+ i nie masz.
Z drugiej jak zwracam uwagę, że to twój błąd to właśnie za 17 dni ci włącza ten DAB+ więc nie popełniłeś błędu.
to pierwotna teza o nie wychodzeniu z zakupami nowej technologii jeszcze jest prawdziwa czy po prostu kłamiesz oportunistycznie?
Widać, jak yykręcasz kota ogonem do potrzeby uderzenia we mnie i obrony siebie i dyskusja nie ma z tobą sensu bo to strata czasu...


Zwyczaj dopisywania wrogów albo zapowiedzi, że będą mnie nie zauważali nie ja wprowadziłem, Tylko kol którym się nie podobał mój odbiornik w postaci tunera na USB i kodeka HEVC. i AdamP, dla którego jestem powietrzem i zauważy jak mnie nie będzie.
To kolejne przekłamanie w twojej wypowiedzi tylko żeby się do mnie doczepić.


przykład kol Maniek99
Od jakiego poprzedniego TV?
Napisałem, że na moje wrażenie miał gorszy obraz, ale od SONY, a nie od jakiegoś poprzedniego jakkolwiek chcesz to użyć aby podbudować sobie tezę przeciwko mnie.
LG ma trochę gorsze poziomy czerni i tyle. Ale SONY jest jeszcze droższy i nie ma HEVC ani 3 głośników.
LG ma znacznie lepszy dźwięk z tymi 3 głośnikami.

normalne zdanie to kol Krasnoludek
Krosnoludek pisze:Czemu tak niektórzy się naśmiewacie, chciał kolega kupić telewizor, kupił zamiast zeszłoroczny model, kupił nowy na 2014 rok, a że przy okazji ma DVB-T2 i HEVC to co źle ma płakać, pisać do LG aby mu to zablokowali :lol:
Zamiast się cieszyć że LG wypuszcza takie telewizory na polski rynek i to jeszcze w takiej samej cenie jak zeszłoroczne, to nie zawsze źle, ech.. co za naród.
Ostatnio zmieniony 15 lipca 2014, o 10:02 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: AdamP »

Skoro dla kogoś Samsung EH5450 i Sony HX750 to telewizory CRT, to jak tu rozmawiać o technice.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

dla kogoś kto mnie nie zauważa to dużo o mnie piszesz. :lol:

to może jeśli mówisz o mnie zacytuj, gdzie bezpośrednio powiedziałem, że Samsung EH5450 i Sony HX750 to telewizory CRT???
no chyba że już nie odróżniasz tego co wiesz od chęci znowu zaczepki.
weż daj jeden porządny TV matce żeby nie używała STB staruszka.
Chyba że ona używa STB do tych TV?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: AdamP »

W zeszłym tygodniu twierdziłeś, że telewizję oglądam na CRT + STB, a w profilu są podane moje odbiorniki (wystarczy przeczytać) 8-)
A teraz może wróciłbyś do właściwego tematu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Pan lustracja "pojechał na tygodniowe wakacje". ;)
Wystarczy tych przepychanek :evil: No chyba, że ktoś też chce odpocząć od forum.

Proszę o powrót do tematu wątku.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: fred »

Większość zastanawia się nad pasmem, dostępnością, ale z punktu widzenia klienta. Niestety tu jest rynek nadawcy.

Po co im większe pasmo jak już teraz nie ma czym go zapchać? Więcej powtórek z powtórek? Nadawanie starych materiałów SD jako niby HD? Celem jest zapchanie pasma śmieciami aby ludzie kupowali płatne rozwiązania.

Oczywiście operatorzy chcą nowych pasm, bo to zawsze nowy zarobek, ale im wszystko jedno co leci.

Z drugiej strony dochody stacji muszą się zbilansować. Z czego? Z reklam. Nadawanie w standardzie, gdzie potencjalny odbiorca nie ma sprzętu jest samobójstwem. Oczywiście dotyczy kanałów bezpłatnych. Płatne mają też inne dochody.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: AdamP »

fred pisze:Celem jest zapchanie pasma śmieciami aby ludzie kupowali płatne rozwiązania.
Chyba ważniejsza jest "druga strona medalu". Zapchanie pasma czymkolwiek blokuje dostęp konkurencji ;) Polsatowi "opłaca się" symboliczne nadawanie Mux4, bo w ten sposób zablokował konkurencji dostęp do jednego mux'a.
Inny przykład.
Nikt nie interesował się Mux8 do momentu, kiedy wystąpił o niego Emitel. Wtedy okazało się, że nagle wszyscy chcą tam nadawać (blokować innych) 8-) Jeszcze nie wiedzą co nadawać, ale coś wymyślą ;) Tak samo będzie z dwoma pozostałymi mux'ami chyba, że wcześniej zostaną "przehandlowane" pod LTE.
Skoro jest tylu chętnych do Mux8, to niech zrobią konkurs na Mux 5, 6 i 8 jednocześnie :mrgreen: Wtedy zmieszczą się wszyscy chętni ;)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

fred, AdamP - sądzę że jest dużo racji w tym co piszecie. Dlatego mimo wszystko sądzę, że decyzja (abstrahując od jej umocowania prawnego) o przyznaniu MUX8 dla TVP jest słuszna. TVP mając 4 kanały HD w MUX8, 1 SD w MUX1 i cały MUX3 (aktualnie 2HD+4SD) po pierwsze ma szanse (ale czy chęci?) zmieścić całość swojej oferty w NTC (choćby TVP Sport) poprawiając jednocześnie parametry techniczne - głównie zmniejszając liczbę kanałów w MUX3. Docelowo dla TVP powinno być (moim zdaniem, na najblizsze 3-4 lata) 5-6 kanałów HD (1, 2, Info, Kultura, Historia, ?) i 3-4 SD. 10 kanałów dla telewizji publicznej to wydaje się rozsądne maksimum. Co do innych nadawców w NTC (choć to juz trochę wykracza poza temat wątku) to jakoś nie widzę specjalnie atrakcyjnych propozycji poza "zapychaczami". Nawet słynne Discovery to już chyba nie to sprzed 10-20 lat.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: fred »

TVP Historia to głównie materiały sprzed ery HD. Więc po co nadawać to sztucznie w HD?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: AdamP »

TVP zawsze znajdzie pretekst, aby nie umieścić w NTC TVP Sport ;) Przecież można stwierdzić, że społeczeństwo bardziej potrzebuje programów "misyjnych" np. TVP Parlament, TVP Religia itp. Ze strony TVP nie liczyłbym na nic sensownego. Dotychczasowi komercyjni nadawcy robią to samo, głównie (jak zauważył fred) w celu "wciskania" własnych płatnych ofert.
Dopóki nie pojawią się faktycznie nowi nadawcy w NTC, to nie ma co liczyć na interesujące pozycje programowe. RP to nie UK, nadawcy pokroju BBC nigdy się nie doczekamy :(
Chyba największym nieporozumieniem jest Stopklatka. Wciąż nadają te same pozycje, tylko w różnej kolejności. Już straciłem rachubę, ile razy pokazywali np. Krzyżaków. Czeska NTC jest dużo bardziej różnorodna i coraz częściej korzystam właśnie z niej.
Czasem mam wrażenie, że ktoś celowo wybiera najgorszych merytorycznie nadawców. Chcą ludziom zrobić "wodę z mózgu" :?:

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

Po części jest to na życzenie zainteresowanych. Do znudzenia było pisane że oferta darmowa nigdy nie będzie tak atrakcyjna jak płatna (kodowana), ale na ogólne życzenie (również z tego forum) obecne i przyszłe multipleksy mają być darmowe. Więc lepszej oferty nie będzie.

Inna oferta może być tylko od nadawców zagranicznych a ich obecnośc w Polskiej DVB-T jest całkiem możliwa. Nie słyszałem opinii że nie chcą albo lekceważą polski rynek. Chodzi tylko o stanowisko KRRTV która im tego odmawia.

PS. wiadomo że nadawca będzie emitował te materiały do których ma prawa a w kanałach FTA będą to materiały najtańsze. W przypadku kanałów polskich: Kino Polska będzie emitować stare polskie filmy, ZPR teledyski d-polo, TVP materiały ze swojego archiwum a tylko na głównych antenach premierowe.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: AdamP »

Hmm, a kodowany Mux4 jest taki atrakcyjny :?: Jeśli się nie mylę, to nie ma tam nawet jednego programu HD, za to są zakodowane :shock: programy radiowe ;) Zresztą, jaki jest sens takiego marnowania ograniczonych zasobów częstotliwości :?: Płatnych platform sat i kablówek jest na tyle dużo, że każdy zainteresowany coś sobie znajdzie.
adac pisze: Inna oferta może być tylko od nadawców zagranicznych a ich obecnośc w Polskiej DVB-T jest całkiem możliwa. Nie słyszałem opinii że nie chcą albo lekceważą polski rynek. Chodzi tylko o stanowisko KRRTV która im tego odmawia.
Właśnie o to chodzi - zagraniczni nadawcy mogliby pokazywać coś ciekawego, ale polscy urzędnicy nie dopuszczą do tego ;) Chronią "swoich" nadawców.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: fred »

adac pisze:Po części jest to na życzenie zainteresowanych. Do znudzenia było pisane że oferta darmowa nigdy nie będzie tak atrakcyjna jak płatna (kodowana), ale na ogólne życzenie (również z tego forum) obecne i przyszłe multipleksy mają być darmowe. Więc lepszej oferty nie będzie.
Za mało jest dostępnych częstotliwości, aby przekazywać je na płatne usługi. Aby NTC w ogóle miała sens musi być co najmniej kilkanaście programów i to różnych nadawców (a nie jak teraz zależne od trzech rozgrywających).

Po drugie ile zapłacisz za kodowany MUX z 4. programami? Zauważ, że będą różnorodne: sport i filmy dla faceta, kulinarny i plotkarski dla kobiety. W sat lub kablówkach za parę złotych masz co najmniej kilkanaście. Czy za abonament kilka złotych ktoś się na to porwie? Koszty wyższe a zebrane składki niższe.

Owszem jak pokazuje MUX4 obecni gracze w to wejdą, ale tylko po to aby zablokować konkurencję. Nadawać będą te same śmieci.

Zablokowany