DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

moją tezą, która udowodniłem była możliwość wprowadzenia w Polsce DVB-T2 w tamtym czasie a nie jak to zrobiono DVB-T.

Nie stawiam tezy, że nie masz dowodów na to, że w 2030roku zostanie wyłączone nadawanie cyfrowe.
To jest fakt.
Nie masz dowodów.
Max van Org pisze:W innych krajach upłynęło już 10 - 15 lat po uruchomieniu DVB-T i właśnie teraz toczą się rozmowy albo zatwierdzono już zmianę standardu
Tu już sobie sam przeczysz.

a ponadto
twierdzisz, że twoja teza dowodów nie potrzebuje.
Max van Org pisze:Dowodu na tezę nie potrzebuję, bo na tezy nie jest potrzebny dowód. Na razie nie ma potwierdzenia, że dojdzie do przedłużenia rezerwacji częstotliwości wydanych w roku 2009.
jeśli już to 2019 roku.
Równie dobrze możesz postawić tezę, że przyczyną tego twojego "wyłączenia" będzie koniec świata, tyle, że jeszcze nie nastąpił. :lol: a teza według ciebie nie potrzebuje dowodu..
a co do dowodów:
Nie piszesz ani w jakich państwach ani jakie dokumenty stwierdzają plany "wyłączenia" nadawania naziemnego poza przytoczeniem zapisów koncesyjnych. Zupełny brak przesłanek.
Idąc twoim tokiem myślenia to jak komuś dano koncesję na 10 lat na jakimś terenie na sprzedaż alkoholu to po tym czasie nikt już nie będzie alkoholem handlował bo koncesja wygasła.


natomiast moja rzekoma antyteza, według ciebie, dowodów potrzebuje, ale ja podobno według ciebie nie mogę ich dostarczyć. :lol:
Max van Org pisze:Twoją antytezą jest twierdzenie, że ja nie mam dowodu na moja tezę. Trochę mało, żeby o tym dyskutować
koncesja to prawo na czas określony i nic tego nie wynika.
To truizm a nie przesłanka dowodowa do twojej tezy.

a przesłanek przeczących twojej tezie jest aż nadto.
Koncesja na mux8 ma być od nie wiadomo kiedy na 15 lat.
Azja i Afryka implementuje nadawanie DVB-T2 H264, Niemcy testują DVB-T2 HEVC. A według ciebie istnieje plany "wyłączenia" nadawania naziemnego.
bo
Max van Org pisze:Zdaję sobie sprawę, że są koncesje i jeżeli one dobiegają końca po 10 latach, trzeba zastanowić się jak będzie wyglądała przyszłość. Opłata audiowizualna gwarantuje ci tylko dostęp do programów PR i TVP. Jeżeli inni nadawcy zrezygnują po 10 latach z DVB-T, to większość widzów będzie szukała alternatywy


śmiało niech rezygnują ale z tego nie wynika jakikolwiek plan "wyłączenia " nadawania naziemnego.
Mamy w Polsce DVB-T H264 producenci rozwijają DVB-T2 H264 i DVB-T2 HEVC chyba nie wiedzą nic o twojej tezie "wyłączania" nadawania naziemnego


twoja teza jest błędna bo z faktu, że koncesja wydawana jest na czas określony nie wynika wniosek, że nastąpi twoje "wyłączenie" nadawania naziemnego.
twoja teza jest błędna i nie dowiedziona bo
Wydawanie koncesji na czas określony jest warunkiem koniecznym ale nie wystarczającym.

ja nie zamierzam kontynuować wymiany postów tym bardziej, że z DVB-T2 to już nic nie ma wspólnego.

tylko jedna firma Maxlinear sprzedała 10 milionów tunerów DVB-T2.
Tak duży jest rynek DVB-T2 na świecie.
Każdy rynek jest rozwijany i przygotowywane rozwiązania sprzętowe.
Dla Afryki np. ALI miał wystawę ze sprzętem Kombo DVB-S2-DVB-T2 H264.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

Kirgizja rozpoczyna wprowadzanie DVB-T2 H264. ;)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

Max van Org pisze:Niemcy szukają operatora sieci DVB-T2. Koncesja jest udzielana na 10 lat, przedłużenie o dalsze 10 lat nie jest wykluczone.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=180

i tyle w zakresie sprzeczności w prezentowanym powyżej stanowisku kol Max van Org na temat rzekomego wyłączania nadawania cyfrowego w 2030 roku. ;)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

lustracja pisze:.. tezą, która udowodniłem była możliwość wprowadzenia w Polsce DVB-T2 w tamtym czasie a nie jak to zrobiono DVB-T.
Ło matko, nie było mnie tu dłuższą chwilę ale widzę, że nic się nie zmieniło :D

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

o matko. jedź na wakacje. było tak miło :lol:
zachowaj swoje nieuprzejmości dla siebie

jedż do Niemiec zobacz jak wdrażają DVB-T2, które mogło być i tutaj

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: hadam »

No - wdrażają, według planów od 2019r. zaczną wdrażać etapami :lol: , puki co robią tylko testy T2 u nas takie też były. W tej chwili Niemcy mają DVB-T MPEG-2 a my mamy MPEG-4, oni mają w multipleksie 6 slotów a my 8.
http://www.satkurier.pl/news/107392/nie ... -2019.html

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: distefano »

Nie opłaciło się uporczywe rozpowszechnianie błędnych tez jak to wszędzie dookoła jest dobrze, a u nas jak jest źle z rozwojem cyfryzacji. Na nieuprzejmości łatwo jest zapracować.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

Chyba autor artyku na Sat-Kurierze trochę przesadził, cytat: " Obecnie w Niemczech z DVB-T korzysta około 1,8 mln gospodarstw domowych"
Z innego źródła: z DVB-T korzysta w Niemczech ok 10% gospodarstw domowych z tych które deklarują posiadanie przynajmniej jednego odbiornika, co daje liczbę ok. 3,85 mln.

Jak by nie patrzeć jest to zdecydowana mniejszość wszystkich oglądających: najwięcej gromadzi TV Sat (z inst. indywidualnych i zbiorczych) bo jest to 46%. Ookazuje się że to nie kablówki są liderem, a TVC w starej wersji analogowej mają jeszcze dużo, bo 17% widzów.
Dane na dziś mogą być outdated bo pochodzą z 2011, ale dają pogląd jak realnie wygląda taki rynek.

Co do DVB-T2; niemiecki regulator i nadawcy na pewno biorą pod uwagę strukturę rynku i to że TV naziemna z anteny to mało liczący się segment.
Z różnych powodów powinna być choćby poto żeby docierać do tych 10% odbiorców, ale nikt nie będzie poświęcał na nią wszystkich możliwych środków bo to się zwyczajnie nikomu nie opłaci.
Stąd moim zdaniem ostrożne rozłożenie tego procesu na etapy. DVB-T2 jest dobrym wyjściem ponieważ jedną z jej zalet jest oszczędność- mniejsze zapotrzebowanie na pasmo, co niemiecki regulator na pewno bierze pod uwagę.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

distefano pisze:Nie opłaciło się uporczywe rozpowszechnianie błędnych tez jak to wszędzie dookoła jest dobrze, a u nas jak jest źle z rozwojem cyfryzacji. Na nieuprzejmości łatwo jest zapracować.
też byłeś na wakacjach czy po prostu w kupie jesteś odważniejszy? ;)

te same posty. nic merytorycznego do powiedzenia
nic nowego w DVB-T do powiedzenia to odsmażenie tematu zaatakujmy lustrację bo nuda :lol:

gołosłowne i błędne zarzuty. nie doczytali że Niemcy wprowadzają DVB-T2 HEVC więc
Niemcy wprowadzają etapami bo każdy tak robi. a dodatkowo nie ma odbiorników DVB-T2 Hevc więc nie mają się gdzie spieszyć. :lol:
DVB-T2 H264 jest od 2010 roku tak przypomnę i odbiorniki też

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

DVB-T2 H264 jest od 2010 roku tak przypomnę i odbiorniki też
Tylko że w 2010r były dostępne jedynie w Anglii, nie miały polskiego menu i kosztowały niezrozumiałe pieniądze.
Dzisiaj tak samo są 'dostępne' odbiorniki z Hevc.

Wciąż masz problemy z interpretacją kalendarza.

/PS. A co z cenami i dostępnością nadajników DVB-T2 w tamtym okresie i kosztami cyfryzacji kraju od roku 2009 ?

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

adac pisze: Tylko że w 2010r były dostępne jedynie w Anglii, nie miały polskiego menu i kosztowały niezrozumiałe pieniądze.
Dzisiaj tak samo są 'dostępne' odbiorniki z Hevc.

Wciąż masz problemy z interpretacją kalendarza.
Jasne, że były dostępne w UK bo tylko tam wtedy DVB-T2 wprowadzono. :lol:
To gdzie miał być. Jak u nas wprowadzono DVB-T H264 to było tylko u nas i w kilku krajach gdzie wprowadzono.
DVB-T2 H264 wprowadzono w wielu krajach a u nas dalej jest to rzadkością.
BO INNE SĄ WYMAGANIA ODBIORNIKÓW.
ze zrozumieniem tego masz poważny problem

Z kalendarzem zresztą też. Bo jakby się nie napalali na DVB-T H264 to już pokazałem, że informacje o DVB-T2 były dostępne nie tylko dla fachowców.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=720

Mając wiedzę o DVB-T2 można było to wykorzystać albo zignorować.
http://www.satkurier.pl/news/42726/


Wprowadzenie DVB-T2 H264 RAZEM Z ODPOWIEDNIĄ SPECYFIKACJĄ ODBIORNIKÓW dałoby szybko odbiorniki z naszym menu.

A co do ceny to błądzisz jak zwykle. Bo porównujesz ceny z UK.
Dalej mają wyższe bo lepiej zarabiają i inny mają poziom cen.
Ceny byłby takie na jakie stać kupujących. Najwyraźniej z ekonomia jesteś na bakier. ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

Właściwie to szkoda czasu na polemikę z kimś kto ma idee fixe bo to nie jest przypadek na forum radiotechniczne.
Zaciekawiła mnie natomiast ostatnia hipoteza tym razem ekonomiczna: :)
Cyt: Ceny byłby takie na jakie stać kupujących.
Bardzo mi się to podoba. Proszę o telewizor UHD na wszystkie możliwe standardy w rozmiarze 55' plazma w cenie na którą stać kupujących :lol:,
przy założeniu że znajdujemy się w PL i nie mamy dochodów takich jak w GB, co bardzo trafnie zauważono.
PS. Do tego jakiś Gold pakiet tv żeby było co pooglądać oprócz DVB-T :lol: w cenie na którą stać kupujących..

jezyk403
Posty: 8
Rejestracja: 22 maja 2011, o 09:19
Odbiornik: IPBOX 9000HD
Instalacja antenowa: Antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: jezyk403 »

Do DVB-T2 w Polsce to jeszcze długa droga. Narazie jeszcze dvb-t ciagle poprawiają. Niech zrobia jedno dobrze a zaczna drugie

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A może zamiast linków napisałbyś w skrócie o co chodzi. Każdy rzuci okiem i zdecyduje, czy chce przeczytać całość.
Nie po to mamy forum, że by trzeba było klikać na linki do zewnętrznych serwisów tylko po to by dowiedzieć się, że autor nic ciekawego nie wysmażył. No chyba, że o te "kilki" Ci chodzi.

r16u3
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, o 21:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Ferguson Ariva T30
Instalacja antenowa: Skymaster GL1000 Combo+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: r16u3 »

Potrzebuję kupić dekoder do telewizora analogowego i zastanawiam się czy DVB-T czy od razu DVB-T2?

Czytałem artykuł, że w przyszłości będzie DVB-T2 HEVC.

Niestety nie rozumiem tych wszystkich technicznych oznaczeń.

1. Czy dekoder DVB-T będzie w stanie odebrać i przetworzyć sygnał DVB-T2 (ze stratą jakości), tj. czy nadawany sygnał będzie kompatybilny wstecz?
2. Czy obecnie sprzedawane dekodery DVB-T2 obsługują HEVC i UHD (w opisach nic takiego nie widzę), np.
STB N6
Linbox AVIRA T21
Czy zatem będą w stanie odebrać i przetworzyć sygnał HEVC na taki, który mi się wyświetli na telewizorze analogowym?
3. Czy gdybym kupił teraz telewizor z MPEG-4, to po wprowadzeniu tego DVB-T2 HEVC będzie on w stanie to wyświetlić czy będę musiał wymienić telewizor żeby skorzystać z tego standardu, ewentualnie kupić jakiś inny dekoder, który przetworzy H.265 na H.264/MPEG-4 ze stratą jakości sygnału?

Czyli czy jak kupię teraz dekoder DVB-T2 to będzie on użyteczny po wymianie telewizora na taki z MPEG-4 do wyświetlenia tego HEVC czy będę musiał kupić nowy dekoder/telewizor, bo ten sygnał DVB-T2 HEVC to coś innego niż po prostu DVB-T2?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: DVB-T/S »

Te linki co podałeś to nie są dekodery! Jak potrzebujesz dekoder podpisz umowę z Cyfrowym Polsatem, NC+, Orange czy innym operatorem.

Reszta pytań jest oderwana od rzeczywistości.

r16u3
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, o 21:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Ferguson Ariva T30
Instalacja antenowa: Skymaster GL1000 Combo+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: r16u3 »

A czym według ciebie są? Tunerami? Dekodują sygnał z cyfrowego na analogowy i są nazywane dekoderami.
http://globo-multimedia.com/pl/produkty ... -naziemne/
Zresztą nie obchodzi mnie jak i dlaczego są nazywane tylko jaki obraz mi dadzą i czy w ogóle.

Twoja odpowiedź w niczym nie pomaga. Pytania są może głupie, ale całkiem konkretne. Na pewno można na nie konkretnie odpowiedzieć, chociażby tak lub nie, nie wiadomo.

Jeśli ktoś zechce sensownie odpowiedzieć będę wdzięczny.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dekodery STB są z reguły kompatybilne wstecz, obsługują starsze standardy, ale nie w przód, nowych nie odbiorą.
Nie da się "zaktualizować" odbiornika MPEG-4 do HEVC, HEVC wymaga dużo więcej mocy obliczeniowej, a jeśli nawet byłoby to możliwe, to producent będzie wolał sprzedać nowy odbiornik, zamiast aktualizować stary

Nie wiadomo jakie konkretnie rozwiązanie będzie wdrażane i kiedy. Kupowanie "na przyszłość" może się nie sprawdzić. Czas życia nowych STB jest na tyle krótki, że zapewne i tak nie dotrwa do zmiany standardu nadawania w Polsce.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: DVB-T/S »

Nie wiem czemu przyjęło się blednę nazywanie STB dekoderem.

Dekoder coś dekoduje a żeby tak było trzeba sygnał zakodować, a w DVB-T tylko MUX4 jest kodowany.
Czy STB odbiera sygnał MUX4? Oczywiście, ale nie potrafi go dekodować bo nie jest dekoderem!

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Może dlatego, że urządzenie po drugiej stronie sieci nazywa sie koderem, a nie np kompresorem ;)
Chyba juz wolę dekoder niż stb.

Zablokowany