DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
mendrek

DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: mendrek »

  Nowy standard DVB-T2   http://www.satkurier.pl/news/42726/ życzę miłego testowania tylko nie we Wrocławiu bym się niepotrzebnie nie podniecał

mariob

i praca na następne dwa lata

Post autor: mariob »

Mam nadzieje że nikomu palma nie odbije,bo 3 tunera do dvb-t nie mam zamiaru kupować,najpierw miało być mpeg-2 ,teraz postanowili że będzie mpeg-4,i co teraz znowu inny ma być ?Mam nadzieje ze już zmian nie będzie i jak najszybciej niech wprowadzają to co jest,a nie może ze 2 lata jeszcze będą testy...

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

i praca na następne dwa lata

Post autor: JarekM »

Myślę, że na znacznie dłużej niż tylko dwa lata . Ale na razie jakoś nie mogę doszukać się numeru standardu a bez tego nie ma co mówić o wdrożeniach czy komercyjnie dostępnych produktach.
Proponuję poczytać na temat DVB-T2 u źródła:

>>  DVB Project - Standards & Technology - DVB-T2
>>  DVB Steering Board ratifies DVB-T2
>>  DVB SCENE magazine

Zgodnie z wypowiedzią przedstawiciela Projektu DVB nowy standard telewizji naziemnej był przewidziany jako rozszerzenie istniejącego standardu DVB-T. Nie było intencją autorów zastąpienie istniejącego rozwiązania, a jedynie rozszerzenie jego możliwości. Wiele krajów, w tym Wielka Brytania planuje wdrożenie DVB-T2 razem z kompresją MPEG-4 by umożliwić uruchomienie kanałów HDTV. W Polsce, ponieważ wybraliśmy już MPEG-4 nie będzie tak silnej presji na wdrożenie T2, o ile proces wdrażania (a właściwie przygotowań do wdrożenia) nie przeciągnie się następne kilka lat.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

i praca na następne dwa lata

Post autor: RAPIOTR »

Niech ich ręka boska broni przed następnymi nowościami.  Może tak będziemy czekać aż laboratorium napisze  algorytm --mpeg21 i dopiero wdrożymy cyfrową telewizję ?.A jakość to już będzie taka że da się oglądac tylko na ekranie wielkości tarczy do zegarka ręcznego..  pfu.  taka youtubowa jakość.

mendrek

i praca na następne dwa lata

Post autor: mendrek »

Podoba mi się ostatnie zdanie tego artykułu http://www.satkurier.pl/news/42769/ lecz zastanawiam sie czy te odbiorniki przydadzą się nam do czegoś

danielmat

DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: danielmat »

Dzisiaj, jak co tydzień dostałem mailem informator TV-SAT od firmy Dipol. Zawartość (a dokładnie jej część) wydała mi sie na tyle ciekawa, że postanowiłem ją umieścić na tym forum.

"Zatwierdzili, ale czy ma przyszłość? - DVB-T2. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zapadły decyzje o cyfryzacji sygnału telewizji naziemnej w Europie. Powołane zostało konsorcjum DVB (Digital Video Broadcasting) kierujące projektem DVB-T (Terrestial). Pionierem pod tym względem stała się Wielka Brytania, która już w 1997 roku uruchomiła testowe nadajniki.

Co się zmieniło przez 12 lat?

Niemal wszystkie państwa Europy dysponują harmonogramami cyfryzacji, a większość z nich ma za sobą pierwsze etapy wdrażania naziemnych multipleksów. Część krajów, takich jak Finlandia oraz Szwecja zapomniała już o tym, czym jest analogowa telewizja, kończąc tzw. proces ASO (Analogue Switch Off).

W związku z rozwojem technologicznym oraz dążeniem do oszczędności pasma transmisyjnego, w 2006 roku konsorcjum rozpoczęło pracę nad drugą wersją standardu - DVB-T2.
We wrześniu bieżącego roku prace nad standardem zostały zakończone i nastąpiła jego oficjalna publikacja przez instytut ETSI (European Telecommunications Standards Institute).
„T” z numerem „2” cechuje inny sposób kodowania, wykorzystanie większej ilości podnośnych sygnału oraz przede wszystkim zastąpienie modulacji 64-QAM modulacją 256-QAM, co przekłada się na blisko dwukrotne zwiększenie przepływności, lub inaczej, dwukrotne zmniejszenie wykorzystywanego pasma (więcej programów na jednej częstotliwości).
Poligonem doświadczalnym dla DVB-T2 stała się ponownie Wielka Brytania, gdzie w 2008 roku rozpoczęły się emisje testowe, po to, by zaledwie kilka dni temu, tj. 2 grudnia w regionie North West England (Granada) wyłączyć telewizję analogową i rozpocząć pierwszy na świecie oficjalny przekaz DVB-T2.
Z początkiem roku 2010 w multipleksie znaleźć się mają 4 kanały w jakości High Definition. W przypadku sygnału DVB-T nie byłoby to możliwe (maksymalnie dwa kanały HD w jednym multipleksie).
Brytyjczycy chcą, aby 50% populacji mogło oglądać czerwcowe Mistrzostwa Świata w RPA w wysokiej rozdzielczości.

Krajami, które z pewnością dołączą do Wielkiej Brytanii będą kraje skandynawskie.
NorDig - operator odpowiedzialny za proces cyfryzacji telewizji w Dani, Finlandii, Islandii, Norwegii oraz Szwecji opublikował niedawno wymagania, jakie spełniać mają odbiorniki DVB-T2, mimo iż w krajach tych prym wiedzie pierwsza wersja standardu DVB-T.

Wydawać by się mogło, że odpowiedź na postawione na początku artykułu pytanie jest oczywista. Problem w tym, że poza pionierem - Wielką Brytanią, krajami skandynawskimi oraz Czechami nikt nie planuje w najbliższym czasie uruchomienia drugiej wersji standardu, a wszelkie starania skupiają się na terminowym uruchamianiu nadajników DVB-T.
Za kilka lat, gdy proces cyfryzacji Europy zostanie zakończony, standard DVB-T2 może okazać się nieopłacalnym do wdrożenia, gdyż po piętach deptać mu będzie wersja T3, technologie, takie jak UHDTV (Ultra High Definition Television) oferujące rozdzielczość 16-krotnie większą niż technologia Full HD, bądź telewizja trójwymiarowa.

Kolejnym aspektem jest ekonomiczna zasadność samego wprowadzania DVB-T2.
Przykład Francji pokazuje doskonale, że DVB-T daje jeszcze spore możliwości. Obecnie w tym kraju widzowie oglądać mogą 5 kanałów w jakości HD, a do 2015 roku liczba ta wzrosnąć ma do 18, i jest na to odpowiednia rezerwa częstotliwości.
Najbliższy rok lub dwa pokażą, w którym kierunku pójdzie Europa. Możliwe jest powstanie dyrektywy nakazującej ujednolicenie standardu w całej Unii Eurpejskiej. Uniwersalnym standardem byłby wtedy na pewno bardziej rozwojowy DVB-T2. W przeciwnym wypadku czeka nas sytuacja, w której każdy kraj działając na własną rękę będzie dysponował innym systemem nadawania."


Źrodło: Informator TV-SAT, CCTV, WLAN, Nr 42/2009 (14.12.2009), DIPOL

Demon

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: Demon »

  1. W przeciwieństwie do analogu, cyfrowa emisja DVB-T będzie miała ochronę prawną w całej Europie.
  2. Polacy nie muszą się martwić, że znikną z rynku odbiorniki potrafiące odbierać DVB-T. Co więcej, standard DVB-T2 z założenia spełnia wymóg kompatybilności wstecznej.
Polska jest bardzo dziwnym państwem. U nas wszelkie procesy innowacyjne tak długo trwają, że aktualna technologia zdąży się dwa razy zmienić. Podobnie, jak z drogami: zanim zostanie wybudowana droga szybkiego ruchu z obwodnicami wyprowadzającymi ruch kołowy z obszarów zabudowanych, to całe miasta zdążają się przesunąć na teren tych dróg :lol: . Więc stawia się ograniczenie do 50 i światła drogowe.

Oczywistym jest, że dla nas obecnie najważniejszym jest uruchomienie emisji cyfrowej. Tak więc pierwsze trzy multipleksy zostaną uruchomione w DVB-T i tyle. Prawdopodobnie w tych multipleksach będą tylko programy w jakości SD. I to jest rozsądne. Kolejne dwa multipleksy będą uruchamiane dopiero po wyłączeniu analogu, czyli nie wcześniej niż w 2013 roku. Do tego czasu może się wszystko zmienić i wręcz zamiast DVB-T2 UKE zadecyduje o wprowadzeniu standardu np. DVB-T3D (takiej nazwy nie ma, ale sama się rzuca na myśl obserwując tendencje na rynku mediów). Na tych multipleksach pewnie pojawią się programy HD, 3D lub UHD. Więc panowie z Dipola (nie da się ukryć rzetelni fachowcy) powinni przygotować się merytorycznie i sprzętowo do wprowadzenia na rynek odpowiednich urządzeń w odpowiednim czasie. Jak do tej pory nie można u nas dostać normalnego urządzenia do analizy sygnału DVB-T/S/C/H w rozsądnej cenie, nie mówiąc o DVB-T2 czy więcej.

danielmat

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: danielmat »

Jest dokładnie tak jak piszesz. Sposób wdrażania DVB-T (a zwłaszcza jej szybkość) w naszym kraju nie odbiega znacząco od pozostałych dziedzin życia publicznego, żeby daleko nie szukać to wystarczy popatrzyć na szybkość budowy autostrad czy wdrażanie elektronicznej administracji. W świetle informacji z powyższego artykułu wcale nie jestem taki pewny czy DVB-T2 w Polsce w ogóle kiedykolwiek zostanie wprowadzone, bo za kilka/naście lat może się okazać, że nie jest to już ani potrzebne ani opłacalne.

Na szczęście obecnie są to czysto akademickie rozważania ponieważ jak słusznie zauważyłeś w tej chwili najważniejsze jest dla nas wdrożenie DVB-T i choćby częściowe dogonienie reszty Europy.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: apk »

Standard już dawno wybrano i wybrano DVB-T w formacie MPEG4 i nie było mowy o DVB-T2 .
Po wprowadzeniu standardu MPEG4 oficjalnie było i jest wiadomo że można kupować telewizory zgodnych z DVB-T w MPEG4 .
Skąd te informacje przecież już dawno wybrano format i zachęcano do kupowania telewizorów zgodnych z MPEG4 .
Rzesza obywateli kupiła telewizory zgodnie z przyjętym standardem i co znów trzeba nowy kupić ? . :evil:
Rząd nie byłby wstanie się wypłacić za odszkodowania z tytułu zmiany standardu . :evil:
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2010, o 18:18 przez apk, łącznie zmieniany 1 raz.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: Ikey »

apk pisze: Rzesza obywateli kupiła telewizory zgodnie z przyjętym standardem i co znów trzeba nowy kupić ? . :evil:
Rząd nie byłby wstanie się wypłacić za odszkodowania z tytułu zmiany standardu . :evil:
A ludzie w zasięgu Suchej Góry i Skrzycznego są cały czas robieni w balona, myślisz że otrzymają jakieś odszkodowania, kiedy za rok emisja zostanie dostosowana do polskich przepisów?

Ikey

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To ja trochę przewrotnie napiszę.
Wszystkie odbiorniki MPEG-4 bez problemu odbierają MPEG-2.Oznacza to, że do czasu, gdy emisja jest w jednym z tych dwóch standardów odbiornik zgodny z krajowymi wymaganiami, a więc obsługujący emisje aż do MPEG-4 HD, będzie w stanie je odbierać.
I gdzie tu ten balon?

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: apk »

We Wrocławiu wyłączyli nadajnik DVB-T i do dziś nie wznowiono emisji http://hdtvmania.pl/2007/07/05/wroclaw- ... ec-o-dvb-t , a decyzję o wyborze kompresji ustalono w 2007 roku http://satkurier.pl/news/35664/ jakie decyzje podjęto wcześniej nie wiem ale gdyby wybrany był operator i ustawy były tak sformułowane aby nie było można ich omijać i dać wolne pole chętnym na kanały free w 3 multipleksach to DVB-T mogła być w trakcie wdrażania i czy to by był 1, 2 czy 3 multipleksie bez konieczności czekania . Można było by uruchomić 2 lub 3 multipleksy z wyłączeniem 1 - 2 programów jak to rozwiązano w krajach europejskich . :)

uggp

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: uggp »

JaroslawMroczkowski pisze:To ja trochę przewrotnie napiszę.
Wszystkie odbiorniki MPEG-4 bez problemu odbierają MPEG-2.Oznacza to, że do czasu, gdy emisja jest w jednym z tych dwóch standardów odbiornik zgodny z krajowymi wymaganiami, a więc obsługujący emisje aż do MPEG-4 HD, będzie w stanie je odbierać.
I gdzie tu ten balon?
Myślę, że chodzi o to że sprzedawca może wcisnąć klientowi TV z MPEG2 jako "w pełni" cyfrowy. Włączy mu w sklepie tv: "Widzi pan, działa telewizja cyfrowa". I co ma zrobić klient?
...Wiadomo, wcześniej zalogować się tu na forum i zapytać, bo innej rady nie ma :)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: Drekan »

No tak doczekaliśmy się! :!:

Zostaliśmy tak daleko w tyle w kwestii DVB-T, że zaczynają nas już dublować. :x

http://www.digizone.cz/clanky/smely-pla ... yt-dvb-t2/

Czesi, którzy rozpoczęli testy nadawania DVB-T po nas i wybrali starszy standard DVB-T MPEG 2, uruchomili właśnie testy nadawania w standardzie DVB-T2. :shock:

I na tym nie zamierzają poprzestać. Mają już opracowany harmonogram wdrażania pierwszego multipleksu DVB-T2. :!:

W czasie gdy my będziemy mieli dostępny tylko sygnał analogowy oni będą mieli sieć DVB-T2 pokrywającą swoim zasięgiem 8,5 miliona obywateli.
Patrząc jak realizują harmonogram przechodzenia z nadawania analogowego na cyfrowy, zapewne uda się im do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012r zrealizować zamiar uruchomienia multipleksu wykorzystujący najnowszy dostępny standard nadawania naziemnego.

Ciekawe czy nam się uda uzyskać 98% pokrycie pierwszym polskim multipleksem przed końcem 2013 roku gdy Czesi uzyskają takie docelowe pokrycie dla swojego multipleksu w standardzie DVB-T2. :roll:

DVB-T

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: DVB-T »

jestem w zasięgu. od dziś ucze sie czeskiego. Polska to biedny kraj:/

karol91

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: karol91 »

Nie ma co płakać, przynajmniej kiedy w Polsce wprowadzą oficjalnie DVB-T, będzie można już bez problemu kupić za granicą odbiornik DVB-T2 i przygotować się na ewentualne przejście w Polsce za kilka lat. Nawet jeśli nastąpi to znienacka, będziemy przygotowani. :mrgreen:

interaktiv

Re: DVB-T czy DVB-T2 ???

Post autor: interaktiv »

Tylko czy jest sens uruchamiania teraz DVB-T2?
Częstotliwości nam nie będzie brakować, można liczyć na max 30 kanałów Tv co daje ok 5-6 MUXów, co spokojnie zaspokoi DVB-T H.264 AVC które będziemy mieć.
Era kiedy będą same kanały HD (i wtedy DVB-T2 będzie zasadne) jest dla nas dość odległa - wolałbym żeby ta kasa była włożona w Polski FreeView z Satelity niż w DVB-T2.

analog

DVB-T jest juz przestarzała może czas już myśleć o DVB-T2

Post autor: analog »

DVB-T2 ma większe perspektywy rozwoju. Może powoli zacząć myśleć o wprowadzeniu w Polsce dvb-t2 równocześnie z dvb-t http://www.digi-tv.pl/42726-nowy-standa ... -proc.html

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: DVB-T jest juz przestarzała może czas już myśleć o DVB-T2

Post autor: ANDPOL »

Póki co, nie ma czym zapchać istniejących pojemności.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T jest juz przestarzała może czas już myśleć o DVB-T2

Post autor: kasia »

Trudno się z tym nie zgodzić, że w Polsce powinno się w chwili obecnej myśleć o DVB-T2, bo zanim zostaną uruchomione mutlipleksy to będzie powszechny standard.
Jednak w Polsce mpeg4 to i tak za dużo z tego co można zaobserwować, bo nadawcy dążą do tego żeby to co jest obecnie w analogu, było w DVB-T i nic poza tym nowego się nie pojawiło.

Zablokowany