DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

Miło mi zgodzić się z przedmówcami ;)
Zwróćcie uwagę, że zarówno Niemcy jak i Czesi wchodzą w początkową fazę uruchamiania DVBT2 (h264) przechodząc z MPEG-2, przeskakując niejako MPEG-4. Rozpoczynanie u nas w tej chwili zabawy z DVBT2 h264 skończyłoby się na tym, że wdrożenie skończy się gdy będzie to technologia znów przestarzała. Sens ma jedynie rozpoczęcie testów DVBT2 h265 i podjecie za 2-3 lata decyzji o jej wdrażaniu.
Taka strategia przeskakiwania co drugiej technologii jest dość rozsądna i często stosowana.
Swoją drogą był tu kiedyś przywoływany przykład ciągłych zmian MSWindows. Ja stosuję dokładnie tą technikę w tym przypadku. Dzięki temu zresztą uniknąłem takich wpadek jak Vista czy Millenium.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

Najwyraźniej nie musieliśmy nic kończyć w 2013 roku tylko według tej informacji mieliśmy czas do 2015 roku na wdrożenie DVB-T2. Wiec to nieprawda co niektórzy mówili, że nie mogliśmy podjąć takiej decyzji jak Rosja.

używając technologii komputerowej to kupujemy nie zmiany technologii tylko poprawki.
Nie TIC tylko TOC. I teraz gdyby kupić HEVC a pewnie tak się stanie to kupimy kolejna poprawkę w ramach nowej generacji technologii. Za każdym razem droższą wersję zmiany technologicznej.

Tak jak powiedziałem Technologie zmieniają Niemcy z DVB-T na DVB-T2 u nas z MPEG4 na MPEG5

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

A Ty znowu swoje z Niemcami i Rosjanami :D
My też zmieniliśmy technologię: z analogu na DVBT MPEG4. A w następnym kroku (moim zdaniem) na DVBT2 h265 (lub coś nowszego). Mamy wdrożone DVBT MPEG4 w całym kraju, dla praktycznie wszystkich jest to zmiana na lepsze (z analogu). To na dzisiaj najbardziej stabilna i dojrzała technologia, i co najważniejsze całkowicie zaspokajająca dzisiejsze potrzeby polskiego rynku ze sporymi rezerwami na przyszłość. Warto rozmawiać o kolejnych krokach ale trzeba przede wszystkim patrzeć na uwarunkowania społeczne i techniczne.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

Bardzo dojrzała technologia właśnie TVP będzie upychać w MUX3 swoje programy w wyniku wyboru tej technologii.

Z analogu do cyfrówki każdy przechodzi.
Właśnie Indie wybrały DVB-T2.

Wybór MPEG4 był wyborem w ramach DVB-T tak jak MPEG2.
Wybór nowej generacji technologii to DVB-T2 w tym wypadku H264.
HEVC to poprawka H264 a nie nowa generacja nadawania i to droga bo niewiele krajów nią pójdzie.

Nawiasem mówić wtedy ta troska o obywatela tez wyjdzie. np. kto odbiera na PC będzie musiał zmienić laptopa lub kartę graficzną na dekodowanie sprzętowe HEVC.
Podczas gdy teraz większość w miarę starego sprzętu dekoduje H264 sprzętowo.
Tak HEVC to cudny wybór dla ludzi. tych handlujących sprzętem...
Wybór DVB-T2 tak jak sąsiedzi ale i Indie nie zmuszałby do tego.

To porozmawiaj o uwarunkowaniach społecznych i popatrz jak decydenci w tych sprawach jeżdżą po świecie żeby to wymyśleć.
Jak na razie nie optymalnie i nie tanio.

Wszystkie kraje będą miały DVB-T2 H264 i tani sprzęt . a nasi ubodzy krewni według ciebie pewnie taniutkie DVB-T2 HEVC :lol:
Nie dociera, że większość w tym olbrzymie rynki będą używał innego sprzętu. Nawet przygraniczni za chwilę będą potrzebowali DVB-T2 żeby odbierać programy sąsiadów.
Ostatnio zmieniony 16 stycznia 2014, o 18:51 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

Czy do Ciebie trafiają jakiekolwiek argumenty?
Decyzja o wyborze MPEG4 zapadła 3 lata temu. Nie było wtedy żadnego kraju który wybrałby DVBT-2. Co więcej DVBT-2 nie miała wtedy zatwierdzonej ostatecznej specyfikacji. Decyzje o wyborze DVBT-2 zapadają w różnych krajach praktycznie od roku. H256 to nowy protokół a nie poprawka do h264.
A TVP upycha programy w MUX3 nie z winy techniki tylko swoich błędnych decyzji.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: fred »

lustracja

Na całym forum tylko wszystko krytykujesz. Wieczny malkontent.

Źle że się pospieszyliśmy. Można było czekać do roku 2015. Tylko o czym byś teraz rozmawiał oglądając wspaniały analog. W roku 2015 krytykowałbyś wybór dvb-t2 jako przestarzały system, bo właśnie wchodzi nowszy lepszy. No bo wchodzi. W każdej chwili coś jest wdrażane, a za rogiem czeka nowsze. Tylko że czekanie na to nowsze prowadzi do marazmu, nic nie robienia i czekania na lepsze.

Kiedyś trzeba było zacząć wdrażanie cyfrówki i podjąć decyzję o technologii. Decyzję na tamten czas i warunki. I taką decyzję podjęto. Nikt wtedy nie proponował i nie wdrażał dvb-t2. Co będzie za rok, dwa? Ano nowa technologia, nowsze standardy. I za kilka lat nieuchronnie zmienimy je u nas. Na jakie? Któż to wie co będzie optymalne za kilka lat. Jedyne co pewne, to że wtedy dvb-t2 będzie przestarzałe.

Nowinki są dobre dla pasjonatów. Dla większości dobre są pewne sprawdzone i na pewno tańsze standardy. Malo osób kupuje TV za kilkanaście tysięcy zł. Tylko pasjonaci lub snobi. Większość wydaje tysiąc do dwóch. I dla nich jest nadawana TV. Ta sama większość nie kupuje sprzętu, bo jest jakaś nowinka. Wymienia gdy się zużyje.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: BadBoy475 »

Od dłuższego czasu śledzę dyskusję w tym wątku i przyszedł czas na moje trzy grosze. W Polsce w 2008 roku rozpoczęte zostały testy DVB-T H.264 i to od razu w wersji HD przy okazji IO w Pekinie. Na tamten okres czasu była to najnowsza dostępna technologia (DVB-T2 było co najwyżej na papierze).

Cyfryzacja mogła już ruszyć na dobre w 2009 roku ale TVP pogardliwie odrzuciła wtedy ofertę UKE na 1,5 multipleksu do dyspozycji na stałe. Więc tak jak kolega @pawelll trafnie zauważył dzisiejsze problemy z miejscem w DVB-T TVP naważyła sobie sama przez swoją arogancje.

Osobiście uważam że dokonano optymalnego wyboru jeśli chodzi o standard TV choćby ze względu na koszty jak i dostępność sprzętu odbiorczego. Na dzień dzisiejszy powinniśmy przez najbliższe 5 lat pozostać przy DVB-T MPEG4 i uruchamiać kolejne multipleksy w tym standardzie. Po tym czasie można pomyśleć o przejściu na DVB-T2 HEVC lub na inny nowszy standard jeśli się pojawi. Pozwoli to m.in. na łatwe przejście z nadawania kanałów SD na HD w danym multipleksie.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

@fred
Nie odpowiadam za to co ty sobie wyobrażasz, że ja mógłbym powiedzieć.
Nie odpowiadam na takie retoryczne chwyty. Jaka telewizja tacy ludzie.

Ja krytykuję wybór a ty i kilku kolegów krytykujecie mnie.
Jak ktoś nie ma argumentów to od razu ataki na osobę.
Po co takie ataki?
Tytułu wątku nie czytacie?
Macie prawo do opinii w stylu lepiej coś zrobić niż żyć w marazmie.
A jeśli ktoś lubi byle jakie działanie niż marazm i stagnację to nikt nie przeszkadza ale to nie mogą być kryteria wyboru decyzji o znaczeniu ogólnonarodowym i państwowym.


Rosja podjęła decyzję o DVB-T2 w 2011 roku my zaczęliśmy wyłączać analog w listopadzie2012.
Według mnie Był czas na lepsze decyzje.


Nie wybieramy jak już to udowodniłem jak duże kraje.
Drożej i gorzej nie uczestnicząc w międzynarodowym podziale pracy.

DVB-T2 to Nowej generacji technologia nadawania a nie kompresji. Jak ktoś nie rozumie to proszę sobie uświadomić co znaczy DVB-T2 = 2 generacji :lol:

A TVP nie miałoby problemu z przepustowością przy DVB-T2.
Ostatnio zmieniony 16 stycznia 2014, o 22:33 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: distefano »

Rozmawiajmy o tym co jest i co mamy, a nie o tym co mogło by być gdyby inaczej wybrano. Na to już za późno. Poczekajmy co najmniej z 5 lat jak ktoś tam wcześniej napisał.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: rotalplus »

lustracja pisze:Ja krytykuję wybór a ty i kilku kolegów krytykujecie mnie.
Jak ktoś nie ma argumentów to od razu ataki na osobę.
Po co takie ataki?
Tytułu wątku nie czytacie?
Macie prawo do opinii w stylu lepiej coś zrobić niż żyć w marazmie.
A jeśli ktoś lubi byle jakie działanie niż marazm i stagnację to nikt nie przeszkadza ale to nie mogą być kryteria wyboru decyzji o znaczeniu ogólnonarodowym i państwowym.


Rosja podjęła decyzję o DVB-T2 w 2011 roku my zaczęliśmy wyłączać analog w listopadzie2012.
Według mnie Był czas na lepsze decyzje.


Nie wybieramy jak już to udowodniłem jak duże kraje.
Drożej i gorzej nie uczestnicząc w międzynarodowym podziale pracy.

DVB-T2 to Nowej generacji technologia nadawania a nie kompresji. Jak ktoś nie rozumie to proszę sobie uświadomić co znaczy DVB-T2 = 2 generacji :lol:

A TVP nie miałoby problemu z przepustowością przy DVB-T2.

Ja znam setki decyzji urzędników które z punktu widzenia wydają się nie najmądrzejsze, ale nie spamuje swoim żalem tego na innych forach. Decyzje podejmują jednostki w imieniu wszystkich a nie cały Naród. Gdyby cały Naród chciał podejmować to NIGDY ŻADNA decyzja by nie zapadła. Należało przy tym uwzględnić interes społeczny tj. choćby koszty przejścia społeczeństwa na technologię. TV na naszym rynku nawet teraz z DVB-T2 brak, dekodery byłyby drogie - TO TEŻ trzeba było wziąć pod uwagę

A co do TVP - KTO IM kazał tworzyć powtórkowe kanały i zapychać nimi MUX-3 skoro wiedzieli, że będzie zmiana? To tylko nierozsądni ludzie podejmują decyzję...
Pretensje miej do TVP. Po poziomie kanałów w DVB-T widac że i MPEG4 to dla nas ZA DUŻO!
Ostatnio zmieniony 16 stycznia 2014, o 20:53 przez rotalplus, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

BadBoy475 pisze:Osobiście uważam że dokonano optymalnego wyboru jeśli chodzi o standard TV choćby ze względu na koszty jak i dostępność sprzętu odbiorczego.
Na dzień dzisiejszy powinniśmy przez najbliższe 5 lat pozostać przy DVB-T MPEG4 i uruchamiać kolejne multipleksy w tym standardzie
Po raz kolejny popieram taki pogląd. Podobnie jak ten, że korzystnie jest omijać co 2-gi etap tj. planują to Czesi i nie pakować się w koszty za każdym razem jak gdzieś wymyślą kolejną modyfikację standardu, która na dodatek nie jest wstecznie zgodna , więc konsumenci muszą wymieniać cały sprzęt. Tak to można co 3 lata.

Poza tym ponownie przypominam że wolne są co najmniej 2 multipleksy w tradycyjnym DVB-T i czekają na chętnych nadawców. Jeżeli zaś chętnych do nadawania zwyczajnie nie ma to i nie ma co rozważać o kolejnych technologiach, bo i dla kogo ?

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

lustracja pisze:Ja krytykuję wybór a ty i kilku kolegów krytykujecie mnie.
Jak ktoś nie ma argumentów to od razu ataki na osobę.
....
Tytułu wątku nie czytacie?
...
No właśnie, wątek powstał kiedy decyzje jeszcze nie zapadły. Siłą rozpędu działał ale wygasał dopóki nie podgrzałeś atmosfery podważając decyzje które już zapadły i w kółko powtarzając, że Rosja i Niemcy wybrały lepiej. Nie przyjmujesz żadnych argumentów, ani technicznych ani społecznych. A potem się dziwisz, że piszemy, że jesteś nieprzemakalny na argumenty.

Jak już pisałem wcześniej uważam ten wątek za wyczerpany . I sam się sobie dziwię, że daję się prowokować Twoim wpisom :oops:

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

fred pisze:Nowinki są dobre dla pasjonatów. Dla większości dobre są pewne sprawdzone i na pewno tańsze standardy
Kolega wyśmiewa nowinki a nie widzi, że właśnie my takie wybieramy.
Nie idziemy w implementowane na dużych rynkach technologie nowej generacji. Tylko jak Włosi kupimy jakąś ozdóbkę a to Mpeg4 a później Mpeg5.

Nie ma powodu aby ktokolwiek mnie przekonywał i naprowadzał na dobrą drogę.
fred pisze:Na całym forum tylko wszystko krytykujesz. Wieczny malkontent.

I na pewno nie w taki sposób. też mi dyskusja merytoryczna.

Ja podałem liczby dotyczące wielkości rynków zbytu czas podejmowania decyzji.
Wybór trzeba było zmienić jak Rosja w 2011 roku.
Bo ta droga była już błędna.

A jak ktoś chce mieć dobry nastrój to nikt nie zabrania pooglądać testy TVP mające na celu upchnięcie 8 programów w tym 2 HD w MUX3.

6 miesięcy po zakończeniu tego cudnego planu cyfryzacji, który popieracie dokonuje się optymalizacji w MUX3 a jakość jest jaka widać.
Wystarczyło wybrać DVB-T2 jako system nadawania i H264 i nie było by problemu.
Dlaczego Polacy jak barwne papugi wybierają świecidełka i nowinki a nie nauczą się naśladować innych?
Bo jak powiedział kol fred byłby marazm i stagnacja?
a jakie to ma znaczenie?

Rosja nawet przyznała się do błędu zaczęła DVB-T a w między czasie zmieniał decyzję na DVB-T2.

A już najśmieszniejsze to jakieś mechaniczne wyliczanki kilku forumowiczów, że trzeba omijać co 2-etap.
co to naukowa zasada?
Nie umiem myśleć to liczę co 2 i to wybieram.

sorry ale to poniżej poziomu inteligencji.
Jak ktoś nie wie to wróży.

btw śmieszne liczenie i w dodatku błędne.
etapy cyfryzacji
1= DVB-T Mpeg2
2= DVB-T MPEG4 czyli ten właśnie powinniśmy omijać.
3= DVB-T2 MPEG4 ten powinniśmy kupić
4= DVB-T2 HEVC ten powinniśmy pominąć.


Nie zauważyć, że w trakcie planów powstaje technologia drugiej generacji i nie skorzystać z tego nawet zmieniając plany to poważny błąd.

Oczywiście decydują cykle producentów ale trzeba umieć skorzystać z szansy jaką daje bliskość dużych rynków zbytu i produkcji (Niemcy i Rosja).
A nie pchać się technologie używana przez kilka małych krajów z których to my byliśmy łakomym kąskiem dla producenta.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: pawelll »

EOT

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

Eot ? Nie, temat ciekawy.
@ kol. lustracja:
- wyliczanka którą skrytykowałeś wyżej nie jest aż tak głupia. Spróbuj dla eksperymentu rozpocząć od nr (2). :)
Podpowiedź czyli hint: każdy kraj zaczyna od innego etapu, tego który jest dla niego aktualny. Np. dla Niemców to był Mpeg2 a dla Ukrainy DvbT-2.
Btw: słyszałem już w 2-ch źródcah ale nieoficjalnie, że nasz sąsiad zamierza wycofać się z tej technologii. Powody prozaiczne czyli ekonomiczne: przyszłym odbiorcom taniej i łatwiej będzie kupić odbiorniki DvbT/Mpeg4 na wyprzedaży np. z Polski. Jak widać nie zawsze 'nowinka' decyduje..

Btw2: Czy jesteś w stanie zapewnić, obiecać na forum, że Twój sztandarowy przykład z cyfryzacją w Rosji zakończy się przykładowym sukcesem, z różnych zresztą powodów ?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Martens »

Kolega @lustracja ma dużo racji. Wprowadziliśmy DVB-T i na tym etapie oczywiście zmienić tego się już nie da. Jednak jeśli nasi sąsiedzi zaczną wprowadzać DVB-T2 H.264, to my także powinniśmy uruchamiać kolejne MUX-y w tym standardzie, a nie znowu eksperymentować samotnie z DVB-T2 H.265. Z jednej strony piszecie, że dekodery DVB-T2 H.264 byłyby drogie, ale jednocześnie piszecie, aby w następnym etapie przejść od razu na DVB-T2 H.265. No to jeśli wszyscy nasi duzi sąsiedzi przejdą na DVB-T2 H.264, a my znowu jako nieliczni pójdziemy w nowszy standard (H.265), to których odbiorników będzie więcej na rynku i które będą tańsze?
adac pisze:Btw: słyszałem już w 2-ch źródcah ale nieoficjalnie, że nasz sąsiad zamierza wycofać się z tej technologii. Powody prozaiczne czyli ekonomiczne: przyszłym odbiorcom taniej i łatwiej będzie kupić odbiorniki DvbT/Mpeg4 na wyprzedaży np. z Polski. Jak widać nie zawsze 'nowinka' decyduje..
A do nas ile to sprzętu jest przywożone z Niemiec? Skoro więc Niemcy przejdą na DVB-T2 H.264, to my w kolejnym etapie powinniśmy wybrać DVB-T2 H.264 czy DVB-T2 H.265?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: adac »

@ Martens: odpowiedzi poniekąd sam udzieliłeś. Jeżeli do Polski przywozi się używane samochody i sprzęt rtv z Niemiec to standardy już zostały wybrane przez konsumentów.
'Zapowiedzi' z forum żeby wdrażać u nas Ultra-HD traktuję z lekkim przymrużeniem oka ponieważ po drodze jest jeszcze zwykłe HD a nie jesteśmy jeszcze na tym etapie ..

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: AdamP »

lustracja pisze: Wystarczyło wybrać DVB-T2 jako system nadawania i H264 i nie było by problemu.
Może jestem nierozgarnięty, ale wciąż nie rozumiem gdzie tu widzisz problem. Jeśli ktoś kupi mieszkanie typu kawalerka to wie czym dysponuje, a skoro chce tam mieszkać 5 osobową rodziną to JEGO problem a nie decyzji urzędników, społeczeństwa czy systemu. TVP od kilku lat wiedziała co będzie miała do dyspozycji a mimo to namnożyła kanałów wiedząc, że nie da się ich zmieścić w jednym Mux'ie. Poza tym co stoi na przeszkodzie aby TVP wystąpiła do odpowiednich instytucji o dodatkowy Mux :?: Wtedy TVP w porozumieniu z urzędami może przecież wprowadzić T2 w tym Mux'ie.
Co do nowinek technicznych. Idąc Twoim tokiem rozumowania każdy obywatel powinien np. kupować wyłącznie nowy samochód (bo używany to przestarzałe technologie) i najdalej po roku wymienić go na nowy, bo przecież na rynku pojawiły się nowe modele z nowszymi technologiami.
Rozumiem, że Ty kupiłeś już najnowszy odbiornik TV w technologii OLED (już są w sklepach) bo LCD i LED są już przestarzałe, więc powinno się je wyrzucić :D
lustracja pisze:btw śmieszne liczenie i w dodatku błędne.
etapy cyfryzacji
1= DVB-T Mpeg2
2= DVB-T MPEG4 czyli ten właśnie powinniśmy omijać.
3= DVB-T2 MPEG4 ten powinniśmy kupić
4= DVB-T2 HEVC ten powinniśmy pominąć.
Wydaje mi się, że w tej wyliczance Ty popełniłeś błąd ;) Gdzie zgubiłeś DVB-T MPEG1 :?: Jeśli dobrze pamiętam, to od tej wersji zaczęła się cyfryzacja na świecie.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

adac pisze: Po raz kolejny popieram taki pogląd. Podobnie jak ten, że korzystnie jest omijać co 2-gi etap
adac pisze: wyliczanka którą skrytykowałeś wyżej nie jest aż tak głupia. Spróbuj dla eksperymentu rozpocząć od nr (2). Podpowiedź czyli hint: każdy kraj zaczyna od innego etapu, tego który jest dla niego aktualny
W ten sposób to naciągać się fakty do wszelkich mętnych teorii.
Wiem pomyśleć niełatwo.
Wyliczanka jest łatwiejsza.

Jeden powie, że trzeba liczyć dla każdego kraju indywidualnie.
Drugi, że widział wprowadzony gdzieś DVB-T MPEG1. To może jeszcze dodać analog.. :lol:
ale czarno-biały czy kolorowy?
SECAM czy PAL?

Co to za teorie?

inni wróża po Windowsach tylko ze zaczynają od WIN95.
Oczywiście żeby teoria się sprawdziła
.
A może powinni od Win 3.11.
co by nie było to XP dobry a VISTA słaba. WIN7 dobry , WIN8 słaby.
I tu schody bo co WIN8.1 dobry?
A jak zacząć od WIN3.11 to WIN 95 dobry, Win Milenium Dobry, Win Vista dobry.

Śmiechu warte. I przepraszam za ten OFF.
I według tych osób spece w EMITELU mają siedzieć i liczyć?


adac pisze:Btw: słyszałem już w 2-ch źródcah ale nieoficjalnie, że nasz sąsiad zamierza wycofać się z tej technologii. Powody prozaiczne czyli ekonomiczne: przyszłym odbiorcom taniej i łatwiej będzie kupić odbiorniki DvbT/Mpeg4 na wyprzedaży np. z Polski. Jak widać nie zawsze 'nowinka' decyduje..
Wszystko jest możliwe.
Powodów może być wiele np. próba albo tylko naciski na renegocjowanie umów handlowych . Oficjalnie nic nie wiadomo.
Wiec używanie plotki jako argument to wątpliwa praktyka.
A argument, że będą kupowali naszą wyprzedaż i dlatego planują wycofanie się z DVB-T2 to mało poważny.
Tym bardziej, że z drugiej strony twierdzicie że DVB-T2 nas nie ominie.


Jak nie kijem to pałką w lustrację.
Albo EOT.
Nie no poważnie trochę logiki nie zaszkodzi
adac pisze:Btw2: Czy jesteś w stanie zapewnić, obiecać na forum, że Twój sztandarowy przykład z cyfryzacją w Rosji zakończy się przykładowym sukcesem, z różnych zresztą powodów ?
A dlaczego ja mam gwarantować sukces w Rosji.
Oni maja od tego swoich ludzi. W kosmos jakoś polecieli.

Trzeba popatrzeć, że większość krajów Afryki i Azji wprowadza DVB-T2. Ostatnio Republika Indii.
A to kolejny olbrzymi rynek ponad 1.2 miliarda populacja. Niemcy, Rosja, Belgia, Francja inne kraje europejskie.
Oni wszyscy też poniosą porażkę? wszyscy robią błąd . Tylko my wiemy lepiej?


Trzeba oceniać technologię i wybrać DVB-T2 jako technologie nowej generacji a nie spieszyć się na siłę.

Bo Sukces to łatwo ogłosić.

I kto wie czy wypowiedź jednego z forumowiczów nie jest najbliżej prawdy. Stwierdził ze politycy chcieli mieć TV Cyfrowe na EURO2012.
W sumie ciekawa hipoteza. Stadiony ledwie wybudowane za koszmarne pieniądze, autostrad nie ma to jeszcze szybko cyfryzacja i ogłoszą sukces. co prawda w kilku województwach ale co tam. SUKCES :roll:

Ogłaszanie sukcesu to najprostsza sprawa.
Problemy z MUX1, Nadawca jak TV TRWAM nie może nadawać, optymalizacja nadawania TVP, brak odbioru w pomieszczeniach, średnia jakość obrazu, brak HD, nie uczestniczenie w międzynarodowym rynku pracy, nic nie produkujemy tylko kupujemy. I tak można mnożyć.

Miło mi, że moje argumenty są tez dobrze rozumiane.
Martens pisze:Kolega @lustracja ma dużo racji. Wprowadziliśmy DVB-T i na tym etapie oczywiście zmienić tego się już nie da. Jednak jeśli nasi sąsiedzi zaczną wprowadzać DVB-T2 H.264, to my także powinniśmy uruchamiać kolejne MUX-y w tym standardzie, a nie znowu eksperymentować samotnie z DVB-T2 H.265. Z jednej strony piszecie, że dekodery DVB-T2 H.264 byłyby drogie, ale jednocześnie piszecie, aby w następnym etapie przejść od razu na DVB-T2 H.265. No to jeśli wszyscy nasi duzi sąsiedzi przejdą na DVB-T2 H.264, a my znowu jako nieliczni pójdziemy w nowszy standard (H.265), to których odbiorników będzie więcej na rynku i które będą tańsze?
i ostatni paradoks osób mnie krytykujących.
Skoro według was DVB-T MPEG4 to sukces. I miejsca mamy aż za nadto, chociaż nic z nim nie robią rozsądnego.
To po co, jeśli nie z powodu nowinki, chcecie H.265?
Jak wystarczy DVB-T h.264 to DVB-T2 H.264 to aż nadto.
A na czym będziecie odtwarzać te nagrania na PC? Wymiana kart graficznych itp. ze tylko wspomnę o tym elemencie.

Gdzie ta dbałość o biedny naród?
Co urządzenia H.265 będą tańsze?
Na pewno nie.

No może urzędnicy sobie pojeżdżą tylko po świecie z pieniędzy podatników co by świat zobaczyć i porównać. Cały to będzie zysk.

Ale nie wszyscy już tak myslą:
jajanusz pisze:
Mamy kolejny rok oficjalnej emisji telewizji cyfrowej a tu sięokazuje że znowu jest jedna wielka niewiadoma że niewiadomo czy po 28 kwietnia MUX3 da się poprawnie odbierać, to dalej są testy i testy. Oby sięnie okazało że ludzie w końcu się zbuntują przeciwko takiej polityce.
Pozdrawiam.
Trochę długie ale starałem się każdemu odpowiedzieć. :D
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2014, o 12:29 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Maniek99 »

@lustracja
Pogódź się z tym, że nikt o zdrowych zmysłach na dzień dzisiejszy nie wprowadzi powszechnie w PL DVB-T2 z MPEG4, bo byłaby to kasa wywalona w błoto, skoro nowy kodek daje przynajmniej te 50% zysku.

Wymyśliłeś sobie jakiś bzdurny argument, że DVB-T2 to nowa technologia, a H265 to tylko update i próbujesz to teraz forsować. A prawda jest taka, że nowe technologie to coraz częściej algorytm dla procesora sygnałowego, a w mniejszym stopniu sprzęt (poczytaj o SDR).

Dla nadawcy zmiana kodeka pewnie jest trochę tańsza, ale dla użytkownika końcowego w obu przypadkach wszystko sprowadza się do tego samego, czyli nowy TV/STB.

A o PCety się nie martw, te dzisiejsze programowo dadzą radę H265.
A w ciągu 2-3lat każda karta będzie to wspierała sprzętowo.

A co do TVP, to sama sobie naważyła piwa.
Ile miejsca by nie dostali, zapełnią to jakimś badziewiem, a oprócz tego na boku będą trzepać kasę na płatnych kanałach.

Zablokowany