DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T jest juz przestarzała może czas już myśleć o DVB-T2

Post autor: apk »

Naziemna telewizja cyfrowa jest wdrażana dla obywateli którzy nie posiadają telewizji kablowej ani satelitarnej a ze względu że będzie 6 multipleksów czyli ok. 48 kanałów SD
A więc nie będzie tylu chętnych na kanały nie kodowane .
Od 1,5 roku prawie wszystkie a może i wszystkie telewizory są produkowane z tunerem MPEG4 i są dostępne w cenie od ok. 1200zł (LCD 32”) http://www.ceneo.pl/Telewizory_LCD;0112 ... 277653.htm a tuner zewnętrzny HD od 250zł a telewizory DVB-T2 na polskim rynku są nie dostępne a najtańszy tuner DVB-T2 kosztuje od 600 zł .
Dodam jeszcze że bardzo dużo Polaków już kupiło telewizory z tunerem MPEG 4 a na zakup następnego mało kogo stać na dzień dzisiejszy a przystawki w postaci tunera nie potrzebuje bo telewizor ma być telewizorem a nie monitorem .
DVB-T2 można byłoby zastosować tylko dla kanałów płatnych .
DVB-T MPEG 2 - 4-5 kanałów SD
DVB-T MPEG 4 - 7-8 kanałów SD 3 kanały HD
DVB-T2 MPEG 4 - 10-12 kanałów SD 4 kanały HD

Kafar

Re: DVB-T jest juz przestarzała może czas już myśleć o DVB-T2

Post autor: Kafar »

I na czym to DVB-T2 będziecie oglądali, nawet jak z obiektów transmisja poleci?? Ledwie urządzenia do DVB-T w obowiązującym standardzie się upowszechniły, ludzie niekompatybilny sprzęt z MPEG2 może zaczną wymieniać i jak usłyszą, że drugi raz będą musieli to naprawdę z kijami, kosami na sztorc, ciupagami i siekierami ruszą. Jak zmusicie władzę, aby zapisy zmieniła?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T jest juz przestarzała może czas już myśleć o DVB-T2

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wszystkie dokumenty, włączając (obowiązujące!!!) rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówią o DVB-T i MPEG-4. Nie ma mowy o wdrażaniu T2 przynajmniej do czasu wyłączenia TV analogowej, czyli w 3 pierwszych mux'ach.

Ostatnio o T2 wspomniano jedynie w ogłoszeniu konsultacyjnym UKE w sprawie zagospodarowania pasma III, jako jednej z rozważanych technologii.

marboro

Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: marboro »

2 września 2010 roku niemiecki bawarski nadawca publiczny Bayerischer Rundfunk (BR) rozpoczął testy transmisji DVB-T2 w Monachium z nadajnika Freimann i zamierza je kontynuować do 2011 r. W ramach testów nadawane są kanały Das Erste HD, Das Erste i Bayerisches Fernsehen, czyli oferowane są treści zarówno w SD, jak i HD. Stacje w ramach DVB-T2 można odbierać za darmo na k. 50 UHF.
Tego lata testy DVB-T2 odbywały się również w Berlinie. Pierwsza długoterminowa transmisja pilotażowa prowadzona jest w Hamburgu.


Pozazdrościć jak Ci Niemcy ze wszystkim sobie radzą a my jako naród chwalący się tak wspaniałymi ludziami nie potrafimy dla siebie najprostszych spraw załatwić.Ciągle cofamy się do tyłu.Dużo można by pisać.Może doczekamy się kiedy rządów którzy będą z narodem i dla narodu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: handrzej »

Może za kilka pokoleń się doczekamy. Tylko pytanie czy nadal będziemy żyć w Polsce :))

marboro

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: marboro »

Jestem optymistą i myślę że młodzi powinni zastąpić tych którym nie wychodzi i starymi kategoriami myślą (egoizmem) i sądzę,że sobie poradzą.
Może dogonimy to co straciliśmy przez nieudolność do tej pory rządzących.

w.p.

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: w.p. »

Ja myślę, że parę pokoleń trzeba. U nas trwa konsumpcjonizm. Mało kto myśli globalnie. Widzicie dzisiejszą młodzież? Jacyś wrażliwi społecznie wg. Was? Tylko się nachapać, a najlepiej nic nie robić tylko siedzieć na GG. Jak to ostatnio czytałem w krajach dobrobytu ludzie przesiadają się na rowery, bo to jest zdrowiej i w tzw. dobrym guście, a u nas ludzie biorą kredyty byle by sąsiadowi oczy się zaszkliły z bezsilnej złości, że mamy nowy samochód. Lepiej wziąć łapówkę, niż robić za Wandę-dziewicę co w łapę nie chciała - przecież samochód i kredyt 30-letni za mieszkanie w wielkiej płycie trzeba jakoś opłacić...
A wszystko przez ruskich można rzec. No tak - ale Zbychu, Rychu czy inny Tadek to nie Rosjanie, tylko nasze polskie zasr.. cwaniactwo. Niemców można podziwiać za profesjonalizm i skuteczność. Nam wychodzą głównie nieudane powstania, które potem przez dziesięciolecia są fetowane jako dowód wyższości Polaka-patrioty. Kosa na sztorc zawadiacko w słońcu k.. błyszczy, a podwórko zawalone gnojem. Polityków to bym na drzewach wieszał...

li921
Posty: 23
Rejestracja: 22 września 2009, o 00:34

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: li921 »

Jakby w Polsce zaczęli testować dvb-t2 to zanim by podjęto decyzję o jego wprowadzeniu to już pojawiłby się dvb-t3 i kolejne głosy, czemu wprowadzać przestarzałe dvb-t2...

Lata temu można było wprowadzić dvb-t mpeg2 i teraz moglibyśmy cieszyć się telewizją cyfrową. Myślę, że musi być jakaś sensowna kolej rzeczy. Najpierw robi się proste rzeczy, a potem te bardziej skomplikowane. Czyli najpierw w ogóle tv cyfrowa, a potem bawimy się w raczkujące technologie. To tylko gdybanie, ale gdyby te kilka lat temu wprowadzono dvb-t mpeg2 to teraz też już testowalibyśmy dvb-t2.

Jest takie polskie przysłowie: lepiej mieć dvb-t w telewizorze, a nie dvb-t2 w planach... :shock:

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: pikaczu »

ja mam inne pytanie, czy jak bedziemy wprowadzac dvb-t2, to czy telewizory z wbudowanym dvb-t, to beda dzialac?

_chris_

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: _chris_ »

pikaczu pisze:ja mam inne pytanie, czy jak bedziemy wprowadzac dvb-t2, to czy telewizory z wbudowanym dvb-t, to beda dzialac?
nie będą odbierać t2.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: pikaczu »

szkoda, znow kupowac nowe telewizory :evil: :evil:

_chris_

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: _chris_ »

pikaczu pisze:szkoda, znow kupowac nowe telewizory :evil: :evil:
spoko, trochę poczekamy na te ewentualne t2, zapewne w międzyczasie pojawi się nowa, wspaniała generacja TV... ;)

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: pikaczu »

przeciez dvb-t2, to ta sama konstrukcja co dvb-t, to musi odbierac dvb-t2.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: kasia »

DVB-T2 nie ma sensu z następującego powodu: nie ma czym zapełnić już istniejących muxów (mux2 jest tu najlepszym przykładem).
Standard ten miały sens dla komercyjnych muxów - można by tam wrzucić MTV, Discovery, tvn24, tvn HD - tyle, że nadawca musiał by dać dobrą cenę i jakość kanałów, a nie upychać je na siłę.
BTW. Od razu wyprostuje, że wymienione wyżej kanały się zdewaluowały - na jednym same głupie programy i mało muzyki, na drugim powtórki, trzeci to pierwsza show-informacyjna tv, a czwarty kanał to upscaling głównie z własnymi produkcjami.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: pikaczu »

czyli dvb-t2 w polsce nie bedzie predko, lub wcale :?: tylko dvb-t

_chris_

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: _chris_ »

T2 wymyślili Anglicy z uwagi na to, że zaczęło im brakować pasma w standardzie DVB-T. Przypomnę, że w momencie opracowywania standardu DVB-T nikt specjalnie nie myślał o HD - standardem było SD. A w momencie, kiedy Anglicy drugi raz uruchomili swoje NTC to okazało się, że mają dużo kanałów do upchnięcia, a dodatkowo pojawiło się HD. I zaczęło być u nich wąsko. Przy czym mówimy tu o HD, a nie o substytutach nazywanych HD. Przypomnę - podstawowa jakość HD w mpeg-4 to dla filmu 10 ... 15 Mb/s. Rozwój HD jest właśnie główną przyczyną pojawiania się DVB-S2, DVB-T2 czy DVB-C2. Tak, że DVB-T2 to tylko kwestia czasu... nawet u nas...

klakier

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: klakier »

najbardziej mnie bawi jak przeczytałem gdzieś ze skończyła się eksperymentalna emisja dvb-t w Polsce a zaczęła się emisja komercyjna normalnie kosmiczna technologia ciekawe co teraz powiedzą o dvb-t2 hiper eksperymentalna emisja :lol: :lol: :lol:

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: pikaczu »

to trzeba bedzie pisac do producentow tv, aby zrobili dvb-t, 2 i 3 w jednym telewizorze.

_chris_

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: _chris_ »

pikaczu pisze:to trzeba bedzie pisac do producentow tv, aby zrobili dvb-t, 2 i 3 w jednym telewizorze.
już produkują... choćby Sony KDL-32EX403 (na Anglię)

Dla ciekawych polecam - http://www.digitag.org/DTTResources/DVB-T2_Handbook.pdf.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Testy DVB-T2 a u nas ?

Post autor: Drekan »

klakier pisze:najbardziej mnie bawi jak przeczytałem gdzieś ze skończyła się eksperymentalna emisja dvb-t w Polsce a zaczęła się emisja komercyjna normalnie kosmiczna technologia ciekawe co teraz powiedzą o dvb-t2 hiper eksperymentalna emisja :lol: :lol: :lol:
A co powiesz o eksperymentalnej emisji analogowej? :?:

Żeby takowe już dawno temu się skończyły? :?: Nic z tego! :!:
UKE przyznała z końcem marca tego roku pozwolenie na taka emisję dla analogowej stacji TV Puls. :shock:

Oto dowód: (exp / TVA) emisja eksperymentalna w systemie analogowym

http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?pla ... s&id=31795

Dlatego mnie już nic w tej kwestii nie zdziwi. :lol:

Zablokowany