Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w naziemnej telewizji cyfrowej(NTC) [DVB-T, DVB-T2].

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

To prawda co napisałeś, ale być może montujesz je głównie ludziom słabo zorientowanym, a już na pewno noe takim którzy mają w genach pogoń za nowinkami technicznymi. Ja o tych drugich rozmawiam. Ci drudzy sami sobie anteny montują :)
Pamiętam początki cyfryzacji i mistrzostwa które miały miejsce w okresie kiedy cyfryzacja ruszała. Możesz wierzyć lub nie, w Krakowie z centrów handlowych telewizory wynosił co 10 klient.
Teraz będzie podobnie, może nie na taką skalę, ale okazja pobudzi rynek.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: DVB-T/S »

Wiem kto sobie sam montuje bo mam i telefony od takich.
Wykupują najdroższy pakiet w C+ a żałują stówkę na porządne ustawienie anteny. Ale cebularstwo jest zakorzenione w polakach.

Marko62
Posty: 19
Rejestracja: 25 lutego 2020, o 20:30
Miejscowość: wschowa

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Marko62 »

Wiesz,czytam te Twoje wywody i to jest już nudne ,pytałeś na jakim muxie nadaje CP wHD dałem Ci przykład nawet nie chciało mi się sprostować że CP nie nadaje w dvbt a nadaje Polsat (Cyfrowy Polsat tylko z satelity tak jak C+do którego się odniosłeś w ostatnim poście) a tv 4K UHD to posiada już spora liczba ludzi i to widzę po odbiorze z dvbt ze Śremu.Osobiście nie muszę korzystać z pomocy montażysty [...]

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Porzadne ustawienie anteny w wiekszosci regionow kraju nie wymaga specjalisty. Spoleczenstwo wbrew temu co mysli kolega instalator jest w tym zakresie bardziej ogarniete niz mu sie wydaje.
Problemy maja ludzie starsi glownie i Ci faktycznie maja stare telewizory. Wyglaszanie kategorycznych opinii na podstawie doswiadczen z instalacji jest mocno wadliwe, gdyz ta waski wycinek rynku. Osobiscie znam wiele rodzin korzystajacych z naziemnej, ktorzy maja TV 4k. Jedyny problem w tych 4k kupionych 2, lub wiecej lat temu, to moze byc brak AC4. To faktycznie weszlo do odbiornikow bardziej masowo w ub. roku i to do tv z wyzszej polki. Jednak nie czarujmy sie, kanalow 4k to raczej w naziemnej wiecej niz jeden nie bedzie. I nie przypuszczam aby nadawca zrobil sobie strzal w kolano i nadawal w nim dzwiec wylacznie w AC4.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: DVB-T/S »

dvbtowiec pisze: 8 marca 2020, o 09:40 Porzadne ustawienie anteny w wiekszosci regionow kraju nie wymaga specjalisty.
Wiesz ile osób którzy mają samodzielnie ustawioną antenę satelitarną, posiada miernik satelitarny? Jeden na 100 tyś. A może jeszcze mniej. Ci co ustawiają na dekoder "bo jest obraz" często odwiedzam. Nawet takich co było u nich po kilku "instalatorów" a facet ma już dość wydawania pieniędzy.
dvbtowiec pisze: 8 marca 2020, o 09:40Spoleczenstwo wbrew temu co mysli kolega instalator jest w tym zakresie bardziej ogarniete niz mu sie wydaje.
A te wszystkie telefony o ustawienie anteny to może mój wymysł?
dvbtowiec pisze: 8 marca 2020, o 09:40Problemy maja ludzie starsi glownie i Ci faktycznie maja stare telewizory.
Kolega bardzo się myli. Jeźdzę do każdej grupy wiekowej i zawsze jest tak samo.

dvbtowiec pisze: 8 marca 2020, o 09:40Wyglaszanie kategorycznych opinii na podstawie doswiadczen z instalacji jest mocno wadliwe, gdyz ta waski wycinek rynku.
Nie wiem jak wąski ale po kilku tyś. różnych zleceń związanych z antenami mogę wyciągnąc jakieś wnioski i one raczej nie będą dalekie od stanu ogólnopolskiego,
dvbtowiec pisze: 8 marca 2020, o 09:40Osobiscie znam wiele rodzin korzystajacych z naziemnej, ktorzy maja TV 4k.
Pewnie 55" albo jeszcze większy. To są masochiści którzy oglądają SD na TV 4k. :lol:

dvbtowiec pisze: 8 marca 2020, o 09:40Jedyny problem w tych 4k kupionych 2, lub wiecej lat temu, to moze byc brak AC4.
Jak odpalą DVB-T2 w PL to się okaże czy jedyny. Już zacieram ręce bo roboty będzie tyle że nie dam rady.
dvbtowiec pisze: 8 marca 2020, o 09:40Jednak nie czarujmy sie, kanalow 4k to raczej w naziemnej wiecej niz jeden nie bedzie.
Obecnie nie ma ani jednego programu w HD w naziemnej więc mogę z całą pewnością stwierdzić że programów 4k nie będzie w naziemnej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Zdaje sie ze robisz tu niezly zamet. Wrzucasz informacje o instalacjach satelitarnych, podczas gdy my rozmawiamy o tv naziemnej i ja tylko to komentuje. Mam zatem prosbe do Ciebie. Skup sie na temacie dyskusji, a nie rob wrzutek zlepek.

Dvb-t2/Dvb-t HEVC juz jest nadawany testowo w 4 duzych lokalizacjach przez Polsat - kanał Polsat Film HD. Sygnal z Katowic dociera bez problemu do Krakowa. Zatem duza czesc spoleczenstwa juz moze sprawdzic czy ich telewizory maja HEVC.
Jako instalator tego nie wiedziałeś. Zatem o czym my rozmawiamy?

Mam wrażenie że ciagle o satelicie, bo do tego porownujesz :) To nie ten dzial.
Ostatnio zmieniony 8 marca 2020, o 15:14 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: DVB-T/S »

Przecież dyskutuję o 4k. W Polskiej TV 4k nigdy nie będzie tak jak do tej pory nie ma FULL HD.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Ale ja nie wiem czy 4k bedzie czy nie z prawdziwgo zdarzeni. Full HD rzeczywiscie nie ma, bo muxy sa przepelnione.
TVP ma przez rok eksperymentalny mux dla siebie. I zaloze sie ze wykorzystaja go glownie na kanal 4k. Jesli tak bedzie, to jakosc 4k meczow i filmow nagranych w tej technologii przynajmniej w okresie testow bedzie na bardzo wysokim poziomie.
Ostatnio zmieniony 8 marca 2020, o 15:20 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: DVB-T/S »

Będzie albo nie - jesteś jasnowidzem?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Jest zapowiadany kanal 4k. Maja w nim byc emitowane impreezy nagrywane w 4k. Zatem jesli TVP wykorzysta caly mux eksperymentalny w hevc na 4k, to bedzie to bardzo dobra jakosc. Masz ze zrozumieniem tego jakis problem? Czepiasz sie jak male obrazone dziecko.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: DVB-T/S »

Jest zapowiadany lot na marsa :D
Jeśli TVP będzie w ogóle nadawać, jeśli wykorzysta, jeśli to... jeśli tamto... to masz rację.
[...]

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

[...] Przeciez nie jestem we wladzach TVP i nie mam wplywu na decyzje tam podejmowane. Omawiamy komunikaty prasowe. Poruszamy sie zatem w swerze jesli, bo komentujemy zapowiedzi a nie fakty.
Skoro to nazywasz bledem, to ja wiecej pytam nie mam. [...]

Kamil_36
Posty: 4
Rejestracja: 8 marca 2020, o 11:34
Miejscowość: Radymno
Odbiornik: Samsung

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Kamil_36 »

Witam. Jest nowy na tym forum, ale sporo przeczytałem na tym forum ale dalej nie wiem czy do odbioru tego kanału TVP 4K na hbbtv będzie też potrzebna dobra antena zewnętrzna i do tego szybki internet czy wystarczy sam internet. W maju 2020 zakupię nowy telewizor z wersją hbbtv 2.0.1 bo z tą nową wersją to tylko dwa są dostępne i bardzo drogie czy się mylę ?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

HbbTV to aplikacja internetowa. Ale aby telewizor ja uruchomil musisz odbierać kanał telewizyjny na którym jest emitowana informacja o tym że aplikacja jest do uruchomienia.

Chyba ze jestes w zasiegu Choragwicy, wowczas ten kanal bedzie dostepny wg zapowiedzi z nadajnika naziemnego.

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Adis »

Telewizory nie sa zadrogie np.philips ok 2300zl

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: DVB-T/S »

Powiedz to komuś co ma 3000zł miesięcznie na 5 osób.

Kamil_36
Posty: 4
Rejestracja: 8 marca 2020, o 11:34
Miejscowość: Radymno
Odbiornik: Samsung

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Kamil_36 »

Odnośnie mojego posta to jak nie jestem w zasięgu Chorągwicy, bo sprawdzałem na emi maps bo jestem z Podkarpacia i nie jestem w zasięgu to nie będę mógł nigdy oglądać przez tą aplikację HbbTV ? Jedynie ratuje mnie to jak dodadzą TVP 4K do naziemnej to wtedy wystarczy jakaś lepsza antena i telewizor 4K ? Myślałem, że ta aplikacja będzie dostępna w całej Polsce i wystarczy nowy telewizor z 4K i bardzo szybki internet. Jak tak będzie to garstka osób będzie miała do tego dostęp ?

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Adis »

Aplikacja HD tv działa w całej polsce

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

HbbTV bedzie nadawane w calej Polsce na kazdym kanale TVP. o to sie nie martw. Tak jest teraz rowniez. Tak samo masz z kanalem Polsat News. Do nadajnikow gdzie emitowany jest Polsat News i Polsat Film maja dostep niektore regiony. Za pomoca HbbTV z dowolnego kanalu z grupy Polsat w naziemnej mozesz wlaczyc emisje na zywo Polsat News.

Kamil_36
Posty: 4
Rejestracja: 8 marca 2020, o 11:34
Miejscowość: Radymno
Odbiornik: Samsung

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Kamil_36 »

Ostatnie pytanie, może głupie odnośnie hbbtv czy to będzie działać bez anteny zewnętrznej i wystarczy internet. Czy musi być dobra antena zewnętrzna i szybki internet? Nie wystarczy podłączyć do neta tv? Ja mieszkam na 1 piętrze i mam blisko duże drzewo i słabo z zasięgiem będzie? Teraz mam telewizje interaktywną z voice przez iinternet i dobrze działa ale nie mam żadnych kanałów z naziemnej.

Zablokowany