Mapy EmiTela - EmiMaps

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: Mapy

Post autor: jojoro »

Zgodnie z tą mapką w mojej miejscowości "Krośniewice" mam 0 sygnału dla wszystkich MUXów ze wszystkich możliwych nadajników. Zakresy nadajników ze wszystkich kierunków nadawczych kończą się ok 5 km od mojej miejscowości.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Mapy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To znaczy, że może być potrzebna antena o większym zysku albo wzmacniacz. Te mapy to nie wyrocznia, tylko szacunkowy zasięg wyliczony zgodnie z przyjętym modelem matematycznym.

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: Mapy

Post autor: jojoro »

OK, ale liczyłem, że mapa będzie pomocna w tym na który obiekt nadawczy najlepiej się kierować. W tym momencie mapa jest zupełnie nieprzydatna. Gdyby była opcja podania np. zysku mojej anteny, czy wyboru kilku popularnych modeli anten (np.: ATX) to może wtedy można by było wykorzystać to do obliczenia czy sygnał z nadajnika X czy Y będzie zapewniał stabilniejsze warunki odbioru.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Mapy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Tak się nie da.
Lokalne warunki odbioru to nie tylko zysk anteny, ale także straty w kablach, zwrotnicach, złączach, lokalne przeszkody terenowe, zakłócenia, rozkład odbić sygnału, itp, itp,...
Taka aplikacja może coś sugerować, ale antenę trzeba DOBRAĆ do lokalnych warunków odbioru, a nie wyliczyć w prostej aplikacji lub decydować, bo sprzedawca powiedział albo producent napisał...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Mapy

Post autor: hadam »

Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż rzeczywiście w lokalizacjach na białych plamach na mapie, wiele zależy od instalacji odbiorczej a i to nie jest 100% gwarantem, przynajmniej nie w każdą pogodę jak w moim przypadku (odbiór z odbicia).
Gdyby w takich lokalizacjach mapa uwzględniała pokrycie sygnałem, to wielu miałoby pretensję, bo jak to Emitel gwarantuje prawidłowy odbiór a ja nie odbieram.
Reasumując: tam gdzie natężenie siły sygnału jest słabsze gwarancji na stabilny odbiór nie ma, co nie oznacza, że odbiór nie jest możliwy.

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: Mapy

Post autor: jojoro »

No ok, ale dane na mapie są nierealne. Serio.
na stronie http://www.przelaczenie.eu/mapy/mux3 mam wyrysowany zasięg MUX3 z łódzkiego nadajnika sięgający aż za Włocławek. I to jest realna wartość. W Krośniewicach MUX 3 można odbierać na przysłowiowym wieszaku. A według map Emitela zasięg kończy się na Kutnie.
Jeśli upieracie się przy tych modelach matematycznych to trzeba właśnie w centrum Krośniewic postawić maszty nadawcze wszystkich 3 MUXów bo nie sięga tu żaden sygnał. Ani z Konina, ani z Łodzi, ani z Sierpca, ani z Warszawy.

A tak serio to można sobie pokręcić anteną na dowolny kierunek świata i odbiera się pasywnie na symetryzatorze wszystko (a ja mam bardzo rozbudowaną instalację RTV+RADIO+SAT z multiswitchem, gniazdami abonenckimi po kamienicy).
Ale jak widzę po budynkach to każdy sobie w innym kierunku antenę kieruje, są siatki z wyłamanymi drutami, anteny kierunkowe, jakieś w plastikowych obudowach i wszystkim działa. Jak jest burza i SAT wysiada to się na NTC sąsiedzi przełączają.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Mapy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czyli sugerujesz, ze każdy powinien wybrać sobie stronkę z mapami jaka mu się bardziej podoba, a jak podana tam recepta nie zadziała, to mieć pretensje do EmiTela? Jaką metodą wyznaczyli ten zasięg? Jaki przyjęli poziom. Przecież nie jeździli po całym kraju z miernikiem.
To że u Ciebie jest wysoki poziom sygnału, nie znaczy automatycznie, że tak jest wszędzie.
To jeszcze sprecyzuj co to jest "koniec zasięgu". Mapa podaje obszar, w którym natężenie pola statystycznie (!) przekracza określoną wartość. Będą miejsca gdzie "na zielonym polu" będzie poziom mniejszy i miejsca, gdzie poza zacieniowanym obszarem trafi się większy (np. na jakiejś górce). W każdym z tych obszarów powinno dać się dobrać antenę zapewniająca stabilny odbiór. Przy czym, na terenach, gdzie poziom sygnału jest zbyt niski, system antenowy może być zbyt skomplikowany i zbyt kosztowny by go zbudować.

Opublikowałem to kilka lat temu i nadal będę się tego trzymał >>http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=5853

Awatar użytkownika
wzbyszko
Posty: 21
Rejestracja: 5 lipca 2016, o 09:42
Odbiornik: TCL L40S4603FS, LG 32LS5600, Thomson 19HU5253
Instalacja antenowa: Antena Szerokopasmowa DVB-T MITON GALAXY 860B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa Raszyn

Re: Mapy

Post autor: wzbyszko »

Gdzie pozostałe MUX na mapce?
Dlaczego tylko trzy?

Kostek32
Posty: 3
Rejestracja: 10 sierpnia 2016, o 20:52

Re: Mapy

Post autor: Kostek32 »

Takie narzędzie to dobre rozwiązanie (moim zdaniem). Polecałem to właśnie koledze który pracuje w http://www.projekt-wem.pl/zaluzje-alumi ... owe-50-mm/ żeby sobie sprawił je, bo po co sobie utrudniać życie, jak ludzie znajdują co chwila jakieś ciekawe rozwiązania.
Ostatnio zmieniony 6 września 2016, o 13:34 przez Kostek32, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wzbyszko
Posty: 21
Rejestracja: 5 lipca 2016, o 09:42
Odbiornik: TCL L40S4603FS, LG 32LS5600, Thomson 19HU5253
Instalacja antenowa: Antena Szerokopasmowa DVB-T MITON GALAXY 860B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa Raszyn

Re: Mapy

Post autor: wzbyszko »

Takie sobie. Mało dokładne. Brak MUX. Opis sugerowanej anteny zawsze taki sam.
Jedyny plus to chyba wiarygodność danych o sygnale.
Jak masz androida, GPS to polecam programik DVB-T Finder.
Można usadowić się przy antenie i ją ustawić.

Rychu81
Posty: 12
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 10:11
Odbiornik: Sony
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat

Re: Mapy

Post autor: Rychu81 »

Witam,

Mam takie pytanie jeśli chodzi o obsługę mapy. Obiekt nadawczy Kalisz/Mikstat posiada dla Mux3 dwa kanały nadawcze: 26 i 31. Jak zmienić kanał po kliknięciu na wybrany nadajnik? Co ciekawe zawsze po uruchomieniu mapy i wybraniu multipleksu Mux3 dla Kalisz/Mikstat kanał nadawczy to 26 - pojawia się dla niego zasięg. Potem po wybraniu multipleksu Mux1 i powrocie na Mux3 kanał nadawczy to 31 - niestety nie ma mapy zasięgu. Ponowne przełączenie na kanał 26 jest niemożliwe.
Druga sprawa to kiedy pojawi się zasięg Mux8 dla już nadających obiektów?

Pozdrawiam

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Mapy

Post autor: BiTCity »

Jakie są techniczne wymagania odnośnie map ? Próbuje odpalić na 3 róźnych przeglądarkach Firefox 48.0.1, IE 11, Edge na PC i na urządzeniu mobilnym i na każdym mam tylko "kółeczkowanie" tak jakby po wczytaniu mapy skrypt się blokował.

Obrazek

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Mapy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Trwa aktualizacja aplikacji i przenoszenie na docelowy serwer. Po niedzieli powinno działać.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Mapy

Post autor: BiTCity »

Dziękuję za info bo już kombinowałem z ciasteczkami, historią, Javą i Flashem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Mapy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Działało i będzie działać na wszystkim, komp, tablet, fon, wszystkie najpopularniejsze przeglądarki, tylko niespodziewnie aktualizacja (m.in. o MUX-8) się trochę przeciągnęła i zastał nas weekend.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Mapy

Post autor: hadam »

Mapa już działa. Pod tym adresem: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... 8/emimaps/ albo precyzyjniej tutaj:
https://emimaps.emitel.pl/


Jest też MUX-8 Zgodnie z tą mapą jestem poza zasięgiem MUX-3 i to jest prawda, bo to co jest trudno nazwać dobrym zasięgiem. Mapa odzwierciedla rzeczywistość.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Mapy

Post autor: qwerty »

Mapa niezbyt odzwierciedla, bo w Kleszczelach odbieram Siedlce/Łosice na antenie siatkowej z turbo przedwzmacniaczem i przewodem o grubości 5mm. ;p

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Mapy

Post autor: Tomciosz »

Panie Jarosławie, kiedy można się spodziewać poprawienia pokazywania pokrycia sygnałem MUX3 dla województw ościennych? Kiedyś już o tym pisałem. ;)

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Mapy

Post autor: BiTCity »

Twój postulat jest jak najbardziej uzasadniony bo zasięg nie kończy się na granicy danego województwa co nie jest prawdą. Drugi poważny błąd to opisy

Obiekt nadawczy: Konin / Żółwieniec
Kanał nadawczy: 27 (522 MHz)
Moc ERP [kW]: 15
Wys. anteny: 235 m n.p.t
Odległość od nadajnika: 81 km
Azymut do nadajnika: 166°
Sugerowana antena odbiorcza
Ze względu na niewielką odległość od nadajnika powinna wystarczyć antena o niewielkim zysku. W sprzyjających warunkach możliwe jest nawet zastawanie anteny panelowej. Nie zalecamy stosowania wzmacniaczy antenowych. W przypadku przeszkód terenowych konieczne będzie zastosowanie anteny o większym zysku. Więcej informacji znajduje się na tej stronie


Obiekt nadawczy: Koszalin / Gołogóra
Kanał nadawczy: 23 (490 MHz)
Moc ERP [kW]: 100
Wys. anteny: 259 m n.p.t
Odległość od nadajnika: 131 km
Azymut do nadajnika: 319°
Sugerowana antena odbiorcza
Ze względu na niewielką odległość od nadajnika powinna wystarczyć antena o niewielkim zysku. W sprzyjających warunkach możliwe jest nawet zastawanie anteny panelowej. Nie zalecamy stosowania wzmacniaczy antenowych. W przypadku przeszkód terenowych konieczne będzie zastosowanie anteny o większym zysku. Więcej informacji znajduje się na tej stronie.

Panie Jarosławie czyżby kolejna robota robiona w sezonie urlopowym kopiuj wklej ?

Obrazek

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Mapy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Hmmmmm, a to ciekawe. Zgłoszę do wykonawcy, niech poprawia.

Zablokowany