Strona 1 z 5

Mapy EmiTela - EmiMaps

: 14 lipca 2016, o 21:20
autor: JaroslawMroczkowski
Zapraszam do testów i komentowania naszego nowego narzędzia dla osób instalujących i modernizujących instalacje antenowe do odbioru telewizji naziemnej. Aplikacja jest na razie w wersji testowej, ma więc prawo czasem nie zadziałać zgodnie z oczekiwaniami. W tej wersji nie wszystkie dane muszą być w 100% poprawne.

http://mapy-test.emitel.pl/ - link nieaktualny

Proszę o uwagi i komentarze w tym wątku.


Krótki komentarz od prawników ;) :
Aplikacja jest narzędziem pomocniczym dla odbiorcy końcowego. Działanie aplikacji nie obejmuje wszystkich zagadnień wpływających na ocenę możliwości odbioru sygnału w danej lokalizacji, w związku z czym EmiTel nie gwarantuje, że rzeczywiste działanie urządzeń odbiorcy końcowego będzie odpowiadać wynikom zastosowania aplikacji lub oczekiwanym wynikom zastosowania się do instrukcji uzyskanych za pomocą aplikacji. Opisy i porady zawarte w aplikacji i na stronach internetowych EmiTel należy traktować jedynie jako informacje, które nie stanowią rekomendacji lub innego zapewnienia lub zobowiązania EmiTel wobec użytkownika aplikacji, odbiorcy końcowego lub osób trzecich. Zasady działania aplikacji lub treści w niej zawarte lub treści, do których aplikacja umożliwia dostęp, mogą podlegać wielokrotnie i w każdym czasie modyfikacji bez konieczności uzyskania zgody użytkownika. Z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, EmiTel w najdalej dopuszczalnym przez prawo zakresie nie odpowiada za szkody powstałe w związku z aplikacją, jej użytkowaniem bądź w związku z jej niewłaściwym działaniem, błędami, brakami, zakłóceniami, defektami, opóźnieniami w transmisji danych, wirusami komputerowymi, awarią linii lub systemu informatycznego, a także treściami zawartymi w aplikacji.
Użytkownik korzysta z aplikacji na własne ryzyko. EmiTel w najdalej dopuszczalnym przez prawo zakresie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rzetelność, aktualność oraz kompletność danych lub innych treści zawartych w aplikacji lub treści, do których aplikacja umożliwia dostęp. Korzystanie z aplikacji nie jest równoważne ani nie zastępuje korzystania ze specjalistycznej aparatury pomiarowej w sposób zgodny z obowiązującymi lub stosowanymi w tym zakresie normami lub zasadami.


------ Aktualizacja ------

Testy zostały zakończone.

Aktualne adresy linków do map znajdują się pod adresem: >> EmiMaps <<
Mapy dostępne są też dla urządzeń z systemami Android i iOS.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 10:31
autor: Tomciosz
Dlaczego mapka nie pokazuje pokrycia sygnałem dla województw ościennych? Np. SLR Dobromierz, pokazuje teoretyczny zasięg tylko dla woj. świętokrzyskiego. Ale omija woj. łódzkie i śląskie. Jeżeli ktoś nie odbierze z nadajnika odpowiedniego dla swojej lokalizacji to będzie chciał sprawdzić inny, bliższy. Ja bym nie ograniczał tego ze względu regionalnego. ;)

A Tak porównując te mapy pokrycia do map na stronie dvbtmap.eu, to wydaje mi się, że tamte dla MUX3 są bardziej wiarygodne. Aczkolwiek tylko odnośnie pól zielonych. Tzn. Nie neguję tych które są w stworzonej aplikacji, lecz mam wrażenie, że są one zrobione w sposób bardziej restrykcyjny. Natomiast co do ukazanych zasięgów to śmiem twierdzić że niewiele się różnią od stanu faktycznego, który zastaje się już w terenie. Może poza wspomnianym SLR Dobromierz, bo jego zasięg jest na pewno conajmniej o połowę większy.

Można zdradzić jakim przybliżonym wartościom natężenia pola odpowiadają dane kolory?

P.S.
Dodałbym opcję podglądu satelitarnego, oraz zwiększył maksymalne powiększenie. By można było spokojnie znaleźć punkty charakterystyczne w okolicy miejsca odbioru, mogące pomóc w ustaleniu kierunku na nadajnik.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 11:04
autor: AdamP
Tomciosz pisze: Można zdradzić jakim przybliżonym wartościom natężenia pola odpowiadają dane kolory?
"Kolorem żółtym oznaczono obszary, gdzie odbiór sygnału powinien być możliwy.
Kolor jasnożółty oznacza obszary o utrudnionym odbiorze."
Takie oznaczenie zasięgów jest mocno złudne - przy samym nadajniku ten sam kolor co w miejscach gdzie w praktyce jest z tym różnie. Wg. tej mapy powinienem korzystać z nadajnika Kosztowy a w praktyce to loteria - raz działa, raz szwankuje. Najpewniejszy sygnał mam ze Skrzycznego, chociaż wg. tej mapy jestem poza zasięgiem ;) . Możliwość powiększania mapy stanowczo za mała, aby dokładnie oznaczyć miejsce odbioru.
Na dzień dzisiejszy lepiej korzystać z dvbtmap.eu.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 12:49
autor: ObywatelDVB-T
To by się zgadzało, bo jeśli chodzi o MUX-3 to mieszkam na białej plamie i z żadnego nadajnika nie mam możliwości stabilnego odbioru. Wychodzi na to, że mapa Emitela uwzględnia stabilny odbiór a nie jakikolwiek. Z kolei na mapie dvbtmap.eu jestem na żółtym kolorze, czyli powinno hulać a tak nie jest, co potwierdziły profesjonalne pomiary.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 13:35
autor: K63
Przede wszystkim wypadałoby podziękować twórcom tej aplikacji, dzięki którym otrzymaliśmy kolejne narzędzie przydatne w poszukiwaniach odbioru.
Widać że mapki są dosyć rygorystyczne. Ale chyba nie jest to wada. Wygląda jakby uwzględniono tylko miejsca mające optyczną widoczność nadajników. Np. jak widać w moim profilu, mam możliwość lepszego lub gorszego odbioru z pięciu nadajników, a wg tej aplikacji tylko z trzech.
Bezwzględnie przydałoby się większe powiększenie, umożliwiające dokładne zaznaczenie miejsca odbioru. Ponadto nie udało mi się wyznaczyć tego miejsca zwykłym kliknięciem, tylko za pomocą paska adresowego.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 13:39
autor: AdamP
ObywatelDVB-T, wg. tej mapy jesteś poza zasięgiem jakiegokolwiek nadajnika - nie powinieneś odbierać żadnego Mux'a ;)
Wyszukiwarka miejscowości też coś szwankuje. Wpisując Niegowa (woj. Śląskie) mapa pokazuje Niegów (woj. Mazowieckie).

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 14:48
autor: ObywatelDVB-T
Faktycznie, wyszukiwarka szwankuje, ja sobie poradziłem tak, że przeniosłem metodą przenieść/upuść z Niegów do Niegowy.
Masz rację według tej mapy jestem poza zasięgiem jakiegokolwiek MUX'a i tak jest. Właściwie ze wszystkimi są drobne problemy w zależności od pogody ale np. MUX-3 to już nie odbieram w ogóle od kiedy zmieniła się pogoda i też właśnie MUX-3 na mapie wypada najgorzej.
Dlatego mam jeszcze kablówkę i satelitę a naziemna to takie moje hobby.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 14:54
autor: JaroslawMroczkowski
Widać że mapki są dosyć rygorystyczne.
Zasięgi są wyznaczane zgodnie z zaleceniem ITU-R P.1546 przy założeniu standardowych warunków odbiorczych.
Użycie lepszej odbiorczej instalacji antenowej (wyższe zawieszenie anteny, większy zysk) zwiększa szanse odbioru :)
przydałoby się większe powiększenie
Zastosowana metoda zasięgu nie umożliwia wyznaczania zasięgu z taką dokładnością by miało sens większe powiększanie mapy. Chcemy uniknąć dyskusji w stylu "ja jestem jeszcze na żółtym i nie odbieram, a sąsiad w sąsiednim domu już poza, a odbiera".
nie udało mi się wyznaczyć tego miejsca zwykłym kliknięciem
Nie działa na kliknięcia. Trzeba przesunąć niebieski domek w inne miejsce.
Wyszukiwarka miejscowości też coś szwankuje.
Sprawdzimy. Poprawimy.
Dlaczego mapka nie pokazuje pokrycia sygnałem dla województw ościennych
Dobre pytanie. Sprawdzimy.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 14:59
autor: Kamilx
Według mnie, odbiór utrudniony powinien zostać powiększony. Według tych map nie powinienem odbierać ani jednego multipleksu z RTCN Białystok / Krynice. :shock: A MUX1 i MUX2 odbieram 100%/100% (MUX3 jeżeli nie nadaje TON Czyże odbieram 100%/100%, jeżeli TON Czyże nadaje w SFN-ie z RTCN Krynice to mam 100%/60%). Mam antenę siatkową z zasilaczem zawieszoną 10 m nad ziemią. W przypadku MUX1 i MUX2 nie zbiera żadnych zakłóceń.

Ponadto są nieaktualne logotypy kanałów, a także nie są uwzględnione inne wersje regionalne MUX3.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 15:53
autor: Acid
Fajna inicjatywa ale...Mapy niestety wyglądają jakby wcale nie uwzględniały ukształtowania terenu. Przykładowo dla sygnału ze Skrzycznego problemem nie są góry :) Bielsko-Biała, zachodnia część miasta pod Szyndzielnią tam nawet radio zbytnio nie dolatuje z tego obiektu a wg mapki odbiór możliwy, Kęty zasłonięte górami odbiór ze Skrzycznego praktycznie niemożliwy a mapka twierdzi co innego. Dodatkowo opcja sugerowanego nadajnika może wprowadzać w błąd gdyż brana jest pod uwagę tylko odległość do nadajnika pomijając jego moc i ukształtowanie terenu. Tak czy inaczej życzę powodzenia nad doskonaleniem aplikacji jednak do dokładności dvbtmap.eu jeszcze długa droga.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 16:46
autor: K63
JaroslawMroczkowski pisze:W tej wersji nie wszystkie dane muszą być w 100% poprawne.
Faktycznie program działa dziwnie. W odległości ok. 8 km od Maślanej Góry (nadajnik widzę gołym okiem) program na mux-1 sugeruje mi ten właśnie nadajnik, a na mux-2 sugeruje odległy o ok. 30 km nadajnik w Tarnowie informując że jest do niego ... 7 km! Nadmienię że obydwa mux-y nadają z Maślanej z identycznymi parametrami.
W Limanowej natomiast, w miejscu gdzie odbiór z Przehyby w praktyce jest niemożliwy, program uparcie sugeruje mi ten właśnie nadajnik, zamiast Choragwicy z której odbiór jest bezproblemowy. No ale zdaję sobie sprawę, że mogą to powodować jakieś czynniki których program nie jest w stanie uwzględnić. Natomiast w wypadku mux-3 aplikacja nie sugeruje żadnego nadajnika - nawet odległego o 700m, widocznego "doświetlacza" na Lipowem!
I tutaj kolejna uwaga dot. mux-3. Wypadałoby oznaczyć jakoś nadajniki takie, jak np. w Tarnowie, gdzie prowadzona jest emisja w dwóch polaryzacjach.
Sporo nadajników i doświetleń nie ma jeszcze mapek zasięgu i podejrzewam, że to właśnie jest powodem przekłamań.

Re: Mapy

: 15 lipca 2016, o 20:22
autor: codizwierzak
Z tymi województwami ościennymi jest różnie np. Żagań Wichów wg mapy zasięg jest również w województwie dolnośląskim ,a np. sygnał z nadajnika Głogów Widziszów kończy się równo na granicy województwa dolnośląskiego.

Re: Mapy

: 16 lipca 2016, o 08:50
autor: Kamilx
Szkoda, że nie można sprawdzić zasięgu kilku obiektów nadawczych jednocześnie.

Re: Mapy

: 16 lipca 2016, o 11:40
autor: wzbyszko
To większe zbliżenie mimo wszystko przydało by się.
W okienku "Znajdź i Sprawdź nadajniki" mogły by się pojawiać propozycje wypełniania,
a przy okazji mam pytanie w jakiej formie mają być współrzędne?

Re: Mapy

: 16 lipca 2016, o 17:37
autor: ObywatelDVB-T
JaroslawMroczkowski pisze:
Dlaczego mapka nie pokazuje pokrycia sygnałem dla województw ościennych
Dobre pytanie. Sprawdzimy.
Według mnie to cel zamierzony, bo mapka istotnie nie pokazuje pokrycia dla województw ościennych ale tylko w przypadku MUX- 3 dla MUX-1 i MUX-2 pokazuje rzeczywiste pokrycie także dla sąsiednich województw.
Widocznie chodzi o pokrycie z właściwym dla danego obszaru kanałem regionalnym TVP 3.

Re: Mapy

: 23 lipca 2016, o 22:07
autor: eter
Trochę mylące są te wysokości podane n.p.t...

Takie Śnieżne Kotły mają tylko 22 m n.pt i jest to trochę mylące na przykład w porównaniu z innymi nadajnikami, leżącymi na nizinach a nie w górach.

Re: Mapy

: 24 lipca 2016, o 13:21
autor: qwerty
Według mapy Hajnówka jest poza zasięgiem, a na byle jakiej antenie odbiera bardzo dobrze.

Re: Mapy

: 2 sierpnia 2016, o 12:01
autor: AdamP
Przydałoby się dołożyć zakładkę nadajników Mux 8.

Re: Mapy

: 2 sierpnia 2016, o 13:11
autor: JaroslawMroczkowski
MUX-8 pojawi się w aplikacji w przeciągu kilku dni.

Re: Mapy

: 2 sierpnia 2016, o 16:55
autor: gorki
Z całym szacunkiem dla firmy Emitel ale jak dla mnie te moce oraz kierunkowosc sygnału to porazka. Wcale mnie nie dziwi że nadawcy zwlekaja z nadawaniem. Wystarczyły mi testy u mnie w Biezanowie w warunkach pokojowych by dojsc do wniosku iż to całe nadawanie jest bez sensu. Dodam tylko iz pozostałe muxy mam na kawałku druta dosłownie i to od strony północnej.