Multipleks 3D

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
llawicki

Multipleks 3D

Post autor: llawicki »

Wybiegając w przyszłość ciekawe czy powstanie? Co myślicie o stacjach nadających w Polsce sygnał 3D.

A czy EMITEL jest przygotowany do przesyłu sygnału 3D ?

Dig Dug

Re: Multipleks 3D

Post autor: Dig Dug »

Jeszcze nie wszyscy mają DVB-T w MPEG 2 czy też MPEG 4. NTC kuleje formalnie i technicznie, bo Emitel nie ma urzadzeń nadawczych, a ty pytasz się o przyszłość za 10 lat jak dobrze pójdzie i o ile jest sens z 3D.

uggp

Re: Multipleks 3D

Post autor: uggp »

U nas to w 3D to najwyżej napis "NO SIGNAL" można zobaczyć.

RobertB

Re: Multipleks 3D

Post autor: RobertB »

llawicki pisze:Wybiegając w przyszłość ciekawe czy powstanie? Co myślicie o stacjach nadających w Polsce sygnał 3D.
U nas już masz nawet 3G (albo jak kto woli "Wielkie G...") i z każdym dniem te G robi się co raz większe :(
llawicki pisze:A czy EMITEL jest przygotowany do przesyłu sygnału 3D ?
Problem jest w tym, że Emitel nie jest jeszcze przygotowany na poprawny przesył sygnału 2D (EPG, utawienie czasu, itp.).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Multipleks 3D

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przesyłanie sygnału 3D nie różni się od przesyłania 'zwykłej' telewizji.
Potrzebny jest jedynie inny system kodujący obraz, a w zasadzie w tym przypadku 2 obrazy.

Źródło: Wikipedia - schemat systemu telewizji 3D
Obrazek
Problem w tym, że na razie:
- nie ma jednolitego standardu telewizji 3D
- nie ma wystarczającej ilości materiałów 3D
- nie ma odbiorników na rynku
- nikt nie będzie chciał płacić, a taka telewizja musiała by być płatna, i to nie mało.

Myślę, że ten rok da nam odpowiedź jakie będą dalsze losy telewizji 3D na świecie. Kilku dużych nadawców planuje wdrożenia eksperymentalne. Jeśli im się uda jest szansa na wzrost popularności, a co za tym idzie poważniejsze rozmowy o komercyjnym wykorzystaniu tych rozwiązań, nie tylko jako ciekawostki.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Multipleks 3D

Post autor: kupon »

JaroslawMroczkowski pisze:Przesyłanie sygnału 3D nie różni się od przesyłania 'zwykłej' telewizji.
Potrzebny jest jedynie inny system kodujący obraz, a w zasadzie w tym przypadku 2 obrazy.

Problem w tym, że na razie:
- nie ma jednolitego standardu telewizji 3D
- nie ma wystarczającej ilości materiałów 3D
- nie ma odbiorników na rynku
- nikt nie będzie chciał płacić, a taka telewizja musiała by być płatna, i to nie mało.

Myślę, że ten rok da nam odpowiedź jakie będą dalsze losy telewizji 3D na świecie. Kilku dużych nadawców planuje wdrożenia eksperymentalne. Jeśli im się uda jest szansa na wzrost popularności, a co za tym idzie poważniejsze rozmowy o komercyjnym wykorzystaniu tych rozwiązań, nie tylko jako ciekawostki.
Daj Pan spokuj :lol:Wstydu oszczędż.

llawicki

Re: Multipleks 3D

Post autor: llawicki »

kupon pisze:Daj Pan spokuj :lol:Wstydu oszczędż.
Człowieku jak masz marudzić to pakuj się i za granicę tu jest kraj dla rozwojowych, skąd te marudzenie i wieczne niezadowolenie? A multipleks 3D był by fajny i chętnie bym za niego zapłacił.

Polecam film: http://www.youtube.com/watch?v=HF-PMN3aK8g
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 2010, o 10:26 przez llawicki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Multipleks 3D

Post autor: kupon »

llawicki pisze:
kupon pisze:Daj Pan spokuj :lol:Wstydu oszczędż.
Człowieku jak masz marudzić to pakuj się i za granicę tu jest kraj dla rozwojowych, skąd te marudzenie i wieczne niezadowolenie? A multipleks 3D był by fajny i chętnie bym za niego zapłacił.
Nie jestem marudą tylko realistą.Pakować się nie zamierzam,bo to moja Ojczyzna i takie rady kolego zachowaj dla siebie :!:

llawicki

Re: Multipleks 3D

Post autor: llawicki »

Tacy realiści też gadali, że telewizja kolorowa to SF :D i mogę się założyć że w ciągu 1-2 lat pojawi się w Polsce telewizja 3D

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Multipleks 3D

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W naziemnej raczej nie tak szybko, ale testy na jakiejś platformie satelitarnej, nie koniecznie polskiej, pojawią się na pewno.
Niektóre większe wydarzenia sportowe już są rejestrowane w 3D. Wprawdzie to na razie eksperyment, ale jak już ktoś coś zarejestruje to będzie chciał się pochwalić.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Multipleks 3D

Post autor: kupon »

Przyjmuje zakład i chciałbym żebyś wygrał.

uggp

Re: Multipleks 3D

Post autor: uggp »

Ciekawe jak jest z zapotrzebowaniem na pasmo? Czy Bitrate jest dokładnie dwa razy większy? Chyba nie, bo w końcu obraz lewego i prawego oka niewiele się różni. W zasadzie do zakodowania są dwa pola jak w interlace. Tylko nie pochodzą z dwóch chwil czasowych tylko z jednej za to z dwóch punktów w przestrzeni. Dodatkowo obraz powinien mieć ciut lepszą jakość. Szum (a w zasadzie różnica w obrazach) dla jednego i drugiego oka nie może być za duża.
Ja wiem, że na razie to SF ale po to świat stworzył inżynierów, żeby urzeczywistniali marzenia.
Jak dla mnie dało by się to przepchnąć przez DVB-T. :)

karol91

Re: Multipleks 3D

Post autor: karol91 »

Na pewno da się to uruchomić w DVB-T i obstawiam, że jednym z pierwszych krajów, który to zrobi, będzie Wielka Brytania. Połączą DVB-T2 z TV 3D. Już teraz przecież BBC realizuje jakieś mecze w nowej technologii.

GSz

Re: Multipleks 3D

Post autor: GSz »

Polecam

http://www.cnn.com/2010/TECH/01/07/3d.tv/index.html

choć należy pamiętać, że USA mają inny system telewizji tj. cyfrówkę ATSC. Chciałbym niestety trochę "ostudzić zapał" na rychłe wprowadzenie multipleksu 3D, uważam, że prędko (o ile w ogóle), to nie nastąpi, chyba, że rozmawiamy o platformach satelitarnych e.g. telewizja n, tam już prędzej.

uggp

Re: Multipleks 3D

Post autor: uggp »

@GSz
Dzięki za link.
Czyli da się. A jak się da to teraz pewnie już ktoś tam kombinuje ile to będzie kosztować i czy można na tym zarobić.
Ale ważne, ŻE SIĘ DA :)

Bartosz Czach

Re: Multipleks 3D

Post autor: Bartosz Czach »

llawicki pisze:Wybiegając w przyszłość ciekawe czy powstanie? Co myślicie o stacjach nadających w Polsce sygnał 3D.

A czy EMITEL jest przygotowany do przesyłu sygnału 3D ?
Na świecie pewnie powstanie kilka stacji w tym roku. W Polsce nie ma co na to liczyć. DVB-T nie potrafimy wdrożyć, a co dopiero 3D.
Wątek uznaję za bezprzedmiotowy i wyczerpany, dlatego wnioskuję o jego zamknięcie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Multipleks 3D

Post autor: Jarosław Bałuka »

Czy ktoś już może posiada telewizor 3D HD z tunerem DVB-T ?

Demon

Re: Multipleks 3D

Post autor: Demon »

Dodałbym jeszcze DVB-T2 do tego telewizorka. W odpowiedzi ciekawy jestem jeszcze ceny tej nowinki... ;)

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Multipleks 3D

Post autor: Tom345 »

Jarosław Bałuka pisze:Czy ktoś już może posiada telewizor 3D HD z tunerem DVB-T ?
EmiTel chętny do testowania nowej opcji? :) Od razu zaznaczę, iż nie mam. :)

Za to samo HD chętnie potestuję.
Ostatnio zmieniony 27 kwietnia 2010, o 20:06 przez Tom345, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Multipleks 3D

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze:Dodałbym jeszcze DVB-T2 do tego telewizorka. W odpowiedzi ciekawy jestem jeszcze ceny tej nowinki... ;)
a nie - T2 nie jest tu potrzebne

Zablokowany