Radio w DVB-T

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Radio w DVB-T

Post autor: piotrek93 »

Też nie przepadam za e-ac3 dlatego napisałem że kanały radiowe powinny być kodowane w ac 3 (Dolby Digital)

Bartosz Czach

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Bartosz Czach »

Sęk w tym, że nie ma wiele materiałów 5.1, szczególnie w puszkach typu RMF, Esko-Maxxxy czy Zet. Jedynie Polskie Radio coś tworzy (i chwała mu za to). Na DD 2.0 szkoda pasma.
Z AC3 może być problem w samochodowych radiach DVB-T.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radio w DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jesteśmy w dziale strategia, a nie technika więc dyskusja o kompresji jest nie na miejscu.

Nie ma żadnych planów emisji programów radiowych w MUX 1, 2 i 3, choćby ze względu na brak wolnego miejsca w multipleksach. Co będzie w kolejnych dowiemy się najwcześniej w przyszłym roku.

Proponuję więc zakończyć dyskusję do czasu, gdy zmieni się coś w zakresie "strategii, planów lub testów".

kokein

Re: Radio w DVB-T

Post autor: kokein »

A ja znalazłem radio :)

Co prawda transmisja kodowana ale "już coś jest" - może pójdą za ciosem i zrobi się ich więcej :D

W-wa, Kierunek PKiN ;)

Obrazek

DVBManiak

Re: Radio w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

TV Mobilna Cyfrowego Polsatu. Radzę nie pisać o tym na tym forum.

kokein

Re: Radio w DVB-T

Post autor: kokein »

DVBManiak pisze:TV Mobilna Cyfrowego Polsatu. Radzę nie pisać o tym na tym forum.
...a już się ucieszyłem :(

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Cyfrowe radio w DVB-T

Post autor: DVB-T/S »

Jak czytam o cyfrowym radiu które ma mieć nieskazitelną jakość dźwięku a naprawdę będzie ciut lepsza od przeciętnej mp-trójki, do tego koszmarnie drogie tunery za 1000 zł to zdecydowanie jestem na nie.

Ale nie to jest myślą przewodnią tego wątku.
Czemu nikt nie chce w DVB-T nadawać stacji radiowych? Przecież w 8MHz kanale zmieści się prawie 100 stacji z przepływnością 256kbps!

Chyba to lepsze niż kilka stacji po 64-96kbps w DAB+?
Można by wykorzystać kanały z VHF-u.

Czy nie było by fajnie łapać wszystko z jednego nadajnika?

Nie wiem ile w Polsce jest stacji ale nie wiele więcej niż 100 a to tylko w jednym województwie mogło by ich aż 100. Teraz jest około 20. Było by to fajne bo odpadała by żonglerka anteną. Dziś nadajniki są ustawione we wszystkich możliwych kierunkach i do tego w dwóch polaryzacjach.

Odpadał by także zakup dodatkowego sprzętu.

Co o tym sądzicie?

yougo

Re: Cyfrowe radio w DVB-T

Post autor: yougo »

DVB-T/S pisze:... do tego koszmarnie drogie tunery za 1000 zł to zdecydowanie jestem na nie.
Nie przesadzaj. Widziałem tuner'y już od 35 zł :!: (słownie: trzydzieści pięć złotych)
Co do reszty nie mam zdania - nie słucham radia ... co najwyżej Internetowe.

DVBManiak

Re: Radio w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Byłem przeciwnikiem nadawania radia w DVB-T, ale widząc obecną jakość DAB+ to chyba jest jedyne rozsądne wyjście stworzyć taki radiowy MUX DVB-T i najlepiej żeby był dostępny na jednym kanale ze wszystkich nadajników w kraju. Oczywiście nie musi mieć aż takiej pojemności jak dotychczasowe MUX-y pod telewizję. Można by było ograniczyć przepływność dla lepszych parametrów modulacji, korekcji błędów itd. DAB+ zostałoby do odbioru mobilnego, w kuchni itp. a prawdziwa jakość byłaby dostępna w DVB-T. To jest bardzo dobry pomysł, ale wydaje się nierealny.

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: Radio w DVB-T

Post autor: MUX 1000 »

A Czesi jakoś nadają radio razem z tv i jest o.k.

DVBManiak

Re: Odp: Radio w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

W jakości MP2 192 kb/s co się równa MP3 128 kb/s, a więc trochę słabo. Z tym, że oni nadają w MPEG-2 i mają mało miejsca. W DVB-T chyba nie można nadawać w AAC+, a jedynie MP2, AC3 i E-AC3, czyli myślę 192/256 kb/s AC3 powinno być ok. Ale jest też druga strona medalu niestety - jakość przetworników w STB i TV, pewnie znacznie gorsza od takich w porządnym amplitunerze FM, DAB+.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Radio w DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Jest "nadzieja", że będzie jedna stacja radiowa w DVB-T, a mianowicie Radio Maryja. :?
Wynika to z faktu, że TV Trwam, która wygrała konkurs na MUX-1 nadaje na satelicie Astra 19.2 E na dodatkowej ścieżce audio przekaz Radia Maryja, a więc nie można wykluczyć, że to samo zrobi w DVB-T. :P

DVBManiak

Re: Radio w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Hehe Radio Maryja to marne pocieszenie. Sprostowanie co do bitrate radia w czekim DVB-T - 160 kb/s, nie 192, a więc jakość jeszcze słabsza.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Radio w DVB-T

Post autor: naziemna-ntrc »

DVB-T/S pisze:Czemu nikt nie chce w DVB-T nadawać stacji radiowych? Przecież w 8MHz kanale zmieści się prawie 100 stacji z przepływnością 256kbps!
Post o bardzo ciekawej treści. ;)
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2014, o 16:22 przez naziemna-ntrc, łącznie zmieniany 1 raz.

Cyfrowy_janusz

Re: Odp: Radio w DVB-T

Post autor: Cyfrowy_janusz »

DVBManiak pisze:AC3 i E-AC3, czyli myślę 192/256 kb/s AC3 powinno być ok.
No możnaby nadawać w DVB-T nawet radio E-AC3 i dźwięku wielokanałowym, ale jest jedno ALE "piniądz" - pieniądz rządzi światem, nie ma pieniądza nie ma polskiego radia w DVB-T. W Czechach "piniądz" mają to i mają T-DAB oraz radio w DVB-T a nawet radio FM, tylko w Polsce na wszystkim się oszczędza a jednakowo jest się rozrzutnym (mam na myśli że polskie radio, które uruchamia tylko jeden MUX DAB ale "ciśnie" do niego 12 niskiej przepływności stacji radiowych, które produkują kolejne koszty utrzymania, zamiast dać kilka porządnej jakości). :ugeek:
DVBManiak pisze:Ale jest też druga strona medalu niestety - jakość przetworników w STB i TV, pewnie znacznie gorsza od takich w porządnym amplitunerze FM, DAB+.
Większość jak nie wszystkie STB posiadają cyfrowe wyjście dźwięku TOS-link, zwany inaczej S/PDIF http://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF albo wyjściem coaxial poprzez RCA bądź jack jak w mancie, wystarczy podłączyć kabel i dźwięk idzie bez przetwarzania C/A w odbiorniku DVB-T ale dopiero w zestawie HI-FI lub komputerze z kartą dźwiękową, dekoder taki może sobie iść nawet bez włączonego telewizora ale z samym zestawem audio. Jak tak słucham czeskich stacji radiowych w DVB-T. :)
DVBManiak pisze:Sprostowanie co do bitrate radia w czekim DVB-T - 160 kb/s, nie 192,
Kanały z muzyką klasyczną mają ponad 200 kbps, (już nie pamiętam ile dokładnie chyba 224 kbps.) Czyli dźwięk w miarę dobry, w praktyce mnie słucha się tego dobrze a na pewno lepiej niż polskiego DAB+, wiadomo że można było lepiej, np. dać AC3 448 kbps ale to już marzenia. :)

DVB-T/S pisze:Czemu nikt nie chce w DVB-T nadawać stacji radiowych? Przecież w 8MHz kanale zmieści się prawie 100 stacji z przepływnością 256kbps!
A to też prawda, tyle że marzenie ściętej głowy. Już widzę współpracę wszystkich radiowych nadawców i jak "cisną" się bez przepychanek do jednego MUXa w DVB-T ze swoimi stacjami radiowymi, ku temu trzeba ludzi, którzy potrafią negocjować. :)

To jest do zrobienia ... ale w "raju" albo jakiejś "zielonej wyspie".

Pozdrawiam. :)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Radio w DVB-T

Post autor: belzebiusz »

naziemna_ntrc pisze:
DVB-T/S pisze:Czemu nikt nie chce w DVB-T nadawać stacji radiowych? Przecież w 8MHz kanale zmieści się prawie 100 stacji z przepływnością 256kbps!
Jak to nie chce? Przecież w Polsce, w standardzie DVB-T, nadawanych jest 12 stacji radiowych. :D
A można jaśniej jakie to niby są stacje?

DVBManiak

Re: Odp: Radio w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Pewnie chodzi o TV Mobilną.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Radio w DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Tu nie rozmawiamy o TV Mobilnej więc nawet o niej już zapomniałem. ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odp: Radio w DVB-T

Post autor: qwerty »

Umieszczanie radia w dvb-t nie ma najmniejszego sensu.

Cyfrowy_janusz

Re: Odp: Radio w DVB-T

Post autor: Cyfrowy_janusz »

Rzeczywiście, tak jak nie ma sensu nadawać radia przez satelitę, a jest ich tam z tysiąc, jakoś u Czechów ma wszystko sens, nie każdy woli "internetową" jakość radia w DAB.

Zablokowany