Radio w DVB-T

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
llawicki

Radio w DVB-T

Post autor: llawicki »

A co słychać w sprawie stacji radiowych w DVB-T? Czy coś Emitel wie na ten temat?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radio w DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Obawiam się, że cisza. Nic nie słychać.
Zarówno "Projekt planu..." jak i "Projekt ustawy..." nie wspominają o radiu. W pierwszym mux'ie nie przewidziano też pasma na usługi dodatkowe.
W kolejnych, jeśli ktoś uzna, że emisja radia jest bardziej atrakcyjna dla odbiorcy = opłacalna dla operatora multipleksu, nie wykluczone, że radyjko zagra także w DVB-T.

Na razie dla cyfrowego radia przewiduje się standard DAB+ w III zakresie TV. Dostępna tam ilość kanałów znacznie przekracza obecne zapotrzebowanie, więc pakowanie na siłę radia do DVB-T wydaje się pozbawione sensu. Pamiętajmy, że nie ma planu wyłączania emisji w paśmie FM.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Drekan »

NTC przeznaczona jest zasadniczo dla stacji telewizyjnych, jednak szansa na radia w ramach DVB-T zawsze istnieje.

Największa jest w 3 MUX REG który w całości dostanie TVP i może część pasma przeznaczyć dla stacji Polskiego Radia.

Drugą szansą są stacje telewizyjne powiązane z radiami np. TV ESKA. Gdyby taka stacja dostała miejsce w multipleksie zapewne byłaby zainteresowana umieszczeniem ich stacji radiowej w tym multipleksie obok stacji telewizyjnej.

marboro

Re: Radio w DVB-T

Post autor: marboro »

Słuchajcie co wy z tymi radiami,powiedzcie kto znowu słucha w telewizji radia od tego jest sprzęt tzw.RADIO i do tego nam służy jak już wcześniej powiedział sam Pan Jarosław ,dla wszystkich lepiej jest jak będzie jakiś kanał telewizyjny np.muzyczny a nie zabieranie miejsca na programy radiowe które są łatwo dostępne.
Mało jest tych programów na UKF po co to samo pchać w telewizje.Telewizja jest stworzona po to aby oglądać wizje a nie słuchać to tego drugiego służy radio.
Oczywiście nie mam nic przeciwko kiedy w przyszłości jak zostają wolne rezerwy sygnału to czemu nie.W Szwecji też jest kilka programów radiowych.
Ale teraz najważniejsze aby jak najszybciej uruchomić w jak najszybszym czasie tą NTC,sami widzicie w jakim tęmpie to wszystko się porusza,opóznienia gonią opóznienia.
Pozdrawiam

Thx

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Thx »

Największe polskie stacje zamierzają lobbować w sprawie obecności na multipleksach telewizji cyfrowej. Nie tak dawno żaden z nadawców nie był zainteresowany wejściem do DVB-T, ale gdy Polskie Radio zadeklarowało, że dołączy obok TVP do multipleksów zainteresowanie nagle wzrosło.

Radiowcy chcą obecnie nadawać swoje programy w normalnej formie, ale deklarują również nadawanie w przyszłości dźwięku i obrazu. Wszyscy chcą także wziąć udział w przetargu mobilnej telewizji w komórkach.

Broker FM (RMF, RMF Classic, RMF Maxxx) oraz Eurozet (Radio Zet, Planeta FM, AntyRadio, Radio Plus) tworzą w tym celu komitet techniczny nadawców radiowych do którego zaproszono również Agorę, Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe oraz Polskie Radio.

:D :D

Demon

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Demon »

Niech lepiej ruszą głowami i rozpoczną lobbować T-DAB. Gdyby w ciągu roku dopracować się formalnoprawnych założeń i projektów (projekt ustawy, plan wdrożenia, badania techniczne, testy na większą skalę) to w przyszłym roku można by uruchomić w całości cyfrowe radio. Ale żeby to zadziałało, to musi być konkret, żeby producenci sprzętu i importerzy poczuli biznes we wprowadzaniu na polski rynek odpowiednich urządzeń.

proac

radio

Post autor: proac »

A co z programami radiowymi ? Na początku emisji - 10.09 była dostępna trójka. Teraz nic.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: radio

Post autor: Jarosław Bałuka »

Obecnie nie ma programów radiowych w nadawanym multipleksie DVB-T. A jak będzie w przyszłości - na dzień dzisiejszy tego nie wiadomo.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: radio

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Na potrzeby radiofonii cyfrowej zarezerwowano III zakres telewizyjny i technologię DAB/DAB+. Nie przewiduje się emisji programów radiowych w multipleksach DVB-T, przynajmniej na razie. Sieć DVB-T projektowana jest dla odbioru stacjonarnego więc odbiór takiego "DVBT_RADIA" był by bardzo utrudniony lub nawet nie możliwy w ruchu, np w samochodzie.
Obecnie dostępne projekty i plany opisujące MUX'y 1, 2 i 3 przewidują tylko serwisy telewizyjne.

Wykorzystanie innego zakresu częstotliwości i dedykowanych systemów (np. DAB+) pozwala efektywniej wykorzystać pasmo i uzyskać lepsze, stabilniejsze zasięgi.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Poland »

Według mnie można sobie ruszyć z radiem w ramach dodatkowego czwartego multipleksu :)

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Radio w DVB-T

Post autor: apk »

Jest plan uruchomienia radia cyfrowego DAB + i przydzielone częstotliwości dla poszczególnych regionów ale jeśli chodzi o całkowite pokrycie kraju to liczę że to będzie ok. 2020r .
http://www.mi.gov.pl/files/0/1791825/Pl ... nikBIP.pdf
http://www.uke.gov.pl/_gAllery/32/35/32 ... ie_VHF.pdf
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text

johnny1836

Radio DVB-T

Post autor: johnny1836 »

Witam.
Jestem nowy, ( to mój pierwszy post :D ) dlatego też nie wiem czy założyłem wątek we właściwym miejscu.
Do rzeczy:
Telewizory z tunerem DVB-T są zaopatrzone w radio które chciałbym przetestować, ale nie wiem czy owe w warszawie istnieje i na jakim kanale można znaleźć choć jedną stację.
Czy można odebrać w/w radio, czy raczej należy sie zaopatzyć w odbiornik T-DAB?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Radio DVB-T

Post autor: DanielK »

Gdzieś na forum już było pisane ;)

Generalnie radia w ramach DVB-T nie będzie.
Jeśli cyfrowe radio to DAB+.

Pozdr

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Radio DVB-T

Post autor: Drekan »

Zapraszam na południe. ;)

Tutaj w ramach czeskiego publicznego multipleksu, nadawane jest 7 stacji publicznego radia. A i 3 czeski multipleks nadaje radio Proglas. Tak więc jest co posłuchać, chociaż DVB-T przeznaczone jest głównie dla stacji telewizyjnych.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Radio DVB-T

Post autor: Poland »

Generalnie według mnie radio powinno być w DVB-T zwłaszcza że na T-DAB sporo poczekamy - myślę że jakiś 4 MUX w tym celu by się przydał.

jano

Re: Radio DVB-T

Post autor: jano »

Popieram, radio w DVB-T to bardzo dobry pomysł, bo odbiornik z DAB jest bardzo ciężko dostać w Polsce, nie jest to bynajmniej standard.

johnny1836

Re: Radio DVB-T

Post autor: johnny1836 »

tak też i mi się wydaje, bo mam w pokoju obok n-kę z talerza i radio bardzo ładnie działa i jest bardzo dużo stacji, no ale do tego jest potrzebny dekoder sat

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Radio DVB-T

Post autor: voitek »

Też uważam, że radio w DVB-T byłoby super sprawą. Co prawda, nie można by tego było słuchac z wieży albo innego podobnego sprzętu, ale na tunerach dałoby się.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Radio DVB-T

Post autor: Poland »

Czasem takie radia przydają na przykład podczas domowych imprez sylwestrowych kiedy nic w telewizji nie ma a w radiu wprost przeciwnie :)
Radio można potraktować jako atrakcyjną usługę w DVB-T więc jestem za jej dodaniem do tej usługi.
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2014, o 09:29 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

damians1

Re: Radio DVB-T

Post autor: damians1 »

Jak najbardziej jestem że, w tej chwili jestem zawiedziony brakiem radia.
Zaraz ktoś się odezwie że radioodbiorniki kosztują grosze i montują je nawet w komórkach. Ale małe brzęczące radyjko analogowe to nie to samo co cyfrowy dźwięk z TV podłączonego do zestawu kina domowego. Sam mając kilka radioodbiorników w domu słucham Radia Zet czy innych ogólnie dostępnych stacji w internecie, bo tak mi po prostu wygodnie.

Zablokowany