Przetarg TVP na operatora MUX-3

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Tomasz Witkosz

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Tomasz Witkosz »

Bartosz Czach pisze:Na start MUX3 w sierpniu nie liczę, choć byłby to szczyt moich marzeń. Przekonać się, jak wielką porażką jest DVB-T przy niskiej wartości debit video... Gdyby debit podnieść o 50%, byłoby może nawet super. Słyszałem, co w Niemczech jest. Jakość trochę lepszego Youtube.
Dobra. Moje typy zawartości MUX3:
1. TVP1
2. TVP2
3. TVP INFO/REG
4. TVP Polonia
5. TVP Kultura
6. TVP Sport
7. TVP Historia lub kanał regionalny
To chyba oczywiste, że telewizor kineskopowy, w dodatku o przekątnej 17 cali, nie jest przystosowany do odbioru HD!
A jednak przyznałeś mi rację. Lobby chce siłą zmusić do zakupu nowego telewizora.
Czy lobby czy nie lobby nie da się osiągnąć takiej duzej rozdzielczosci na odbiorniku kineskopowym. Poza tym po kineskopie oczy bolą bo emituje mega dużą wiązkę promieniowania elektro-magnetycznego. Ja tam wolę LCD czy Plasmę (mam nadzieję, że dyskusja ze strony pana Bartosza nie zamieni się w udowadnianiu wyższości kineskopu nad LCD i odwrotnie :-)

Co do zawartości z punktu widzenia pozostania w MUX1 tvp 1, 2 i Info jest bezcelowym powtarzanie ich w MUX 3. Zatem pozostaje miejsce na TVP HD - to bedzie taka mała namiastka HD dla przeciętnego obywatela. Biorąc pod uwagę, że do odbioru wystarczy podstawowa antena bedzie to naprawdę rewolucja w jakości (panie Bartoszu proszę tutaj o nie komentawanie już czy HD to jakość bo już Pana zdanie znamy :-) )

Jak wypadnie TVP historia (plany oszczędnosci) to będzie można zwiększyć jakość TVP HD i tyle...

Nic innego bym sie na razie nie spodziewał....

Panie Jarosławie Bałuka - czy są już jakieś wiadomości odnośnie MUX 2 - komercyjnego? Czy sprawa utknęła w KRRITV?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: qwerty »

grzesiek811 pisze:
Bartosz Czach pisze:A jednak przyznałeś mi rację. Lobby chce siłą zmusić do zakupu nowego telewizora.
Ty tylko swoje lobby i lobby. Jest jeszcze coś takiego jak postęp techniki. Jak ci się nie podoba, to siedź w lepiance z gliny i biegaj z włócznią z dzikami.
Nie łatwiej ignorować? Niech wierzy w swoje bajki.
Tomasz Witkosz pisze:Panie Jarosławie Bałuka - czy są już jakieś wiadomości odnośnie MUX 2 - komercyjnego? Czy sprawa utknęła w KRRITV?
KRRiT ma teraz większy problem, niż bawienie się w multipleksy. :|

Tomasz Witkosz

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Tomasz Witkosz »

[quote="qwerty
Tomasz Witkosz pisze:Panie Jarosławie Bałuka - czy są już jakieś wiadomości odnośnie MUX 2 - komercyjnego? Czy sprawa utknęła w KRRITV?
KRRiT ma teraz większy problem, niż bawienie się w multipleksy.

Mam nadzieję, że coś działają, bo z tego co pamiętam z ich powodu proces wyłonienia nadawców w MUX 2 został zahamowany i zaczęto poważnie lobbować nad zmianą procedury tego wyboru. Sprawa ucichła więc pytam czy aby jakiś przecieków w tej sprawie nie ma....

Cieszyłbym się żeby w sierpniu (bo tak było wg planu UKE) wystartował MUX 2...

To istotnie przyciągnęło by odbiorców do NTC bo to już więcej niż 7 analogowych programów...
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2010, o 16:23 przez Tomasz Witkosz, łącznie zmieniany 1 raz.

karol91

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: karol91 »

Bartosz Czach pisze:Lobby chce siłą zmusić do zakupu nowego telewizora.
Nikt ci niczego nie każe. To wolny kraj. Możesz sobie oglądać TVP HD nawet na czarno-białym Rubinie, tylko nie narzekaj, że czegoś nie widzisz (koloru albo szczegółu). I nie wymagaj od innych, by przystosowywali się do tych, którzy chcą zostać... ekscentrykami? Nikt ci nie każe jeździć po polskich drogach samochodem i płacić za opodatkowane paliwo - zawsze możesz sobie kupić rower albo konia i wóz. Tylko potem nie narzekaj, że nie możesz wjechać bryczką na autostradę.
Tomasz Witkosz pisze:Co do zawartości z punktu widzenia pozostania w MUX1 tvp 1, 2 i Info jest bezcelowym powtarzanie ich w MUX 3. Zatem pozostaje miejsce na TVP HD - to bedzie taka mała namiastka HD dla przeciętnego obywatela. (...) Jak wypadnie TVP historia (plany oszczędnosci) to będzie można zwiększyć jakość TVP HD i tyle...
Nikt nie będzie niczego dublował. Powtarzam jeszcze raz - w III muxie musi znaleźć się TVP Info, bo nie bez kozery ktoś wymyślił coś takiego jak multipleks regionalny! Proszę się więc z tym zapoznać. Jeśli chodzi o wypadnięcie TVP Historia, zawsze mogą nam wcisnąć TVP Polonia. Albo wrzucą TVP Parlament, o ile ten w ogóle wystartuje.
qwerty pisze:KRRiT ma teraz większy problem, niż bawienie się w multipleksy. :|
Masz na myśli koniec ich nędznej kadencji? [źródło] PO odrzuci sprawozdanie KRRiT za 2009 rok, Marszałek Sejmu skieruje je do prezydenta, a ten... je odrzuci. Proste! :mrgreen:

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: grzesiek811 »

Mi się wydaje, że sprawa mux 1 i 2 wyjaśni się gdy w życie wejdzie ustawa o cyfryzacji, a w takim tempie jak jest prowadzona, to pewnie najwcześniej realny termin to koniec roku, albo dalej.

uggp

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: uggp »

Moje wnioski:
1. Jakość dekompresji zależy od TV.
Matematycznie dekompresja (rekonstrukcja sygnału), to nie jest funkcja JEDNOZNACZNA. Wynik zależy od sposobu obliczeń, precyzji itp. Jak się robi odwrotną FFT czy też odwrotną transformatę falkową lub kosinusową to można wpłynąć na wynik końcowy. Te wszystkie algorytmy postprocesingu mogą właśnie zlikwidować "aureolki" pikselozę itp.
Tylko że taka zabawa wymaga mocy obliczeniowej. Już sama zmiana obliczeń z arytmetyki stałoprzecinkowej na zmiennoprzecinkową polepsza efekt końcowy. To wszystko to matematyka. Bitrate obniża "szczegółowość" obrazu, ale pikseloza to efekt kiepskiego procka lub algorytmu. Przy małym bitrate i dobrym algorytmie, będziemy mieć obraz taki "wygładzony" ale nie popikselowany. Pixeli nigdy nie powinno się rozróżnić (chyba że przy bitrate 100Mb/s :) )

2. Płynność również zależy od TV.
MPEG-4 wektoryzuje ruch. Można produkować klatki pośrednie będące wypadkową klatek przyszłych i przeszłych. Czyli 100Hz 200Hz itd, idzie łatwo zrobić. Smużenie na TV LCD to często efekt kiepskiego algorytmu deinterlace.

Nadawany TVP-HD w zeszłym roku w DVB-T oceniam wzorowo. Nigdzie potem na SAT takiej jakości nie widziałem.

Dlatego TVP-HD musi(!) być w dvb-t, albo w mux 1 albo 3 albo gdziekolwiek. Zresztą ja to bym tylko dał kanały HD i nie robił z dvb-t drugiego hotbirda (dużo i kiepsko).

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: ploomba »

karol91 pisze:Powtarzam jeszcze raz - w III muxie musi znaleźć się TVP Info, bo nie bez kozery ktoś wymyślił coś takiego jak multipleks regionalny!
Albo jest jeszcze inna opcja. Oddzielenie ośrodków regionalnych od TVP Info = przywrócenie pełnowymiarowych kanałów regionalnych do mux-3 natomiast TVP Info może pozostać w mux-1. Ja bym był za takim rozwiązaniem. Brakuje mi własnie tej "starej" pełnowymiarowej telewizji regionalnej TVP.
Zwróćcie uwage też jeszcze na jedno: w TVP2 też występuje pasmo regionalne i wedle tego TVP też musiałaby nadawać w mux-3. Wprowadzenie dvb-t jest super okazją do tego, żeby przywrócic ośrodki regionalne do stanu w jakim były kilka lat temu. TVP-Info swoją drogą..telewizja regionalna swoją.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Puma »

Albo jest jeszcze inna opcja. Oddzielenie ośrodków regionalnych od TVP Info = przywrócenie pełnowymiarowych kanałów regionalnych do mux-3 natomiast TVP Info może pozostać w mux-1. Ja bym był za takim rozwiązaniem. Brakuje mi własnie tej "starej" pełnowymiarowej telewizji regionalnej TVP.
Też jestem za takim rozwiązaniem, na pewno tam gdzie ośrodki regionalne działają.

Demon

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Demon »

Jeżeli programy regionalne w MUX-3 obejmą swoim zasięgiem całe regiony, to ich reemisja w TVP2 będzie bezsensowna i zostanie zastąpiona przez inne propozycje. Tym bardziej, jeżeli TVP2 i TVP-reg będą znajdowały się w tym samym multipleksie reemisja będzie zupełnie nieuzasadniona.

Moja propozycja, niezależnie czy będzie miała znaczenie, to...
Multipleks 3:
  1. TVP-HD (około 10 Mb/s)
  2. TVP Sport (około 5 Mb/s)
  3. TVP Historia lub TVP Cogito lub EduSAT (około 4 Mb/s)
  4. TVP regionalny (około 3 Mb/s)
  5. TVP Info/ TVP Parlament (około 2,5 Mb/s)
Multipleks 1 (w części potencjalnie należącej do TVP):
  1. TVP 1 (około 3,5 Mb/s)
  2. TVP 2 (około 3 Mb/s)
  3. TVP Kultura (około 4 Mb/s)
Dodam jeszcze, tak OT, że niektórzy aktywni forumowicze chyba posiadają i używają telewizory znanych i renomowanych marek takich jak Sharp czy Sony w wersji gumowej zintegrowanych ze ścianami i drzwiami podobnej konstrukcji. ;)

Bartosz Czach

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Bartosz Czach »

Przecież po jakimś czasie TVP będzie musiała opuścić MUX1 i wtedy z urzędu TVP1 i TVP2 będą w MUX3.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: cyber »

Całkiem prawdopodobne ,że TVP pozostanie w MUX 1 gdyż TVP postawiła taki warunek UKE ,żeby w ogóle ruszyć z wyborem operatora MUX 1 przez TVP i niewykluczone ,że będzie ogłoszony następny przetarg na takiego operatora(zamiast aneksu) ... W takim przypadku DVB-T w Polsce w 2010r jest praktycznie nierealne!!!
Moim zdaniem za takim blokowaniem rozwoju DVB-T w Polsce powinien zająć się rząd i podjąć odpowiednie kroki no ale cóż ... to jest Polska !

ps. a tak w ogóle to jest śmieszne ,żeby taki BANKRUT jak TVP dyktował warunki rozwoju DVB-T w POLSCE !!! Kurcze przecież zaraz się okaże ,że oni nie mają co nadawać w MUX 3 i poleci 1-2 kanały marnej jakości bo tak też może być ...brak słów.

Bartosz Czach

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Bartosz Czach »

Ustalenia wcześniej były. TVP ośmiesza się stawiając tego typu warunki. To oni nie wiedzieli, co ustalono? Albo polityka nałożyła klapki na oczy albo lobby chce koniecznie wepchnąć TVP HD do MUX3. Wiadomo, że wtedy nie wszystko by się zmieściło.

@Demon Nie sprowokujesz mnie swoim żałosnym dopiskiem.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: cyber »

[quote="Bartosz Czach"]Ustalenia wcześniej były. TVP ośmiesza się stawiając tego typu warunki. To oni nie wiedzieli, co ustalono?


Te całe ustalenia teraz to można włożyć między bajki... między innymi-według tych ustaleń to I mux już powinien nadawać w większości kraju i co ? I pupa!
O Drugim Muxe nic nie słychać albo zakodują go Prywatni a Trzeci to praktycznie będzie nadawać dla garstki Polaków tak długo ,póki nie zwolnią się częstotliwości z wyłączenia analogu i tak w kółko można by pisać i pisać i póki nie ruszy Pierwszy Mux to DVB-T leży na łopatach!!!

romanodepalma

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: romanodepalma »

a tak w ogóle to jest śmieszne ,żeby taki BANKRUT jak TVP dyktował warunki rozwoju DVB-T w POLSCE !!! Kurcze przecież zaraz się okaże ,że oni nie mają co nadawać w MUX 3 i poleci 1-2 kanały marnej jakości bo tak też może być ...brak słów.
Bo to jest Polska . Paź stawie warunki królowi,a ja idę na pochód pierwszomajowy ,później na kiełbaskę z rożna i na piwo . Komuno wróć (z dwoma programami (drugi od 17.00)).

karol91

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: karol91 »

Bartosz Czach pisze:To oni nie wiedzieli, co ustalono? Albo polityka nałożyła klapki na oczy albo lobby chce koniecznie wepchnąć TVP HD do MUX3. Wiadomo, że wtedy nie wszystko by się zmieściło.
Nie chcę znowu wracać do tej głupiej dyskusji, ale jeśli TVP HD nie znajdzie się w DVB-T, to będzie to właśnie znaczyło, że "nie wszystko się zmieściło". Bo chyba nikt nie dyskutuje nad tym, że TVP HD to także kanał Telewizji Polskiej, do którego dostęp powinna mieć jak największa ilość odbiorców. Chyba, że Bartosz znowu chce rozpętać dyskusję, że HD jest gorsze od SD. W takim razie proponowałbym zmniejszenie rozdzielczości kanałów SD w multipleksach, żeby dzięki temu zmieściło się ich więcej. Jeśli liczy się ilość, a nie jakość...

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: El Prezesso »

Piewrotnie w SIWZ było napisane, iż w pierwszym etapie wykonawca zapewni pokrycie sygnałem obszaru zamieszkałego przez 80% populacji m.in. woj zachodniopomorskiego. Obecnie jest to 56%. Czy to oznacza to co od dawna podejrzewałem - w zachodniopomorsklim nie będzie pokrycia na obszarze regionu koszalińskiego? Wszystko na to wskazuje zważywszy na brak planowanej emisji z RTCN Koszalin/Gołogóra.

manta05

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: manta05 »

Zapraszam do lektury, może to coś wyjaśni.http://wyborcza.pl/1,91446,7825579,TVP_ ... ciego.html

Kafar

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Kafar »

Demon pisze:Jeżeli programy regionalne w MUX-3 obejmą swoim zasięgiem całe regiony, to ich reemisja w TVP2 będzie bezsensowna i zostanie zastąpiona przez inne propozycje. Tym bardziej, jeżeli TVP2 i TVP-reg będą znajdowały się w tym samym multipleksie reemisja będzie zupełnie nieuzasadniona.

Moja propozycja, niezależnie czy będzie miała znaczenie, to...
Multipleks 3:
  1. TVP-HD (około 10 Mb/s)
  2. TVP Sport (około 5 Mb/s)
  3. TVP Historia lub TVP Cogito lub EduSAT (około 4 Mb/s)
  4. TVP regionalny (około 3 Mb/s)
  5. TVP Info/ TVP Parlament (około 2,5 Mb/s)
Multipleks 1 (w części potencjalnie należącej do TVP):
  1. TVP 1 (około 3,5 Mb/s)
  2. TVP 2 (około 3 Mb/s)
  3. TVP Kultura (około 4 Mb/s)
Czy Kolega nie przesadził z tym bitrate? 10+5+4+3+2,5=24,5, a to chyba z przepustowości pasma za duzo jak na jeden MUX. W pierwszym MUX-ie też każdy powinien sprawiedliwie po równo dostać.
W tym miejscu proszę o przypomnienie jaka jest pojemność jednego multipleksu i jak można kanały SD/HD rozplanować zakładając na SD 3Mbps, a na HD 6Mbps.
Ja nie mam dostępu do TVP HD i innych polskich/zagranicznych HD choćby z satelity HB.
Spisałem dane kanałów darmowych kanałów HD FTA z satelity Astra,
wszystkie z H.264 korzystają:
Anixe HD i Astra HD: 1440x1080i 25FPS 6Mbps
ServusTV HD: 1920x1080i 25FPS 2,649Mbps
DasERSTE HD, ZDF HD, arte HD: 1280x720p 50FPS 3Mbps
EinsFestival HD: 1280x720p 50FPS 1,874Mbps
Obraz będe mógł ocenić dopiero po zmianie TV z wersji kineskopowej.
Czy jakaś stacja tak wogóle ma pojemność na nadawanie 1080p?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: qwerty »

Kafar pisze:Spisałem dane kanałów darmowych kanałów HD FTA z satelity Astra,
wszystkie z H.264 korzystają:
ServusTV HD: 1920x1080i 25FPS 2,649Mbps
DasERSTE HD, ZDF HD, arte HD: 1280x720p 50FPS 3Mbps
EinsFestival HD: 1280x720p 50FPS 1,874Mbps
Według Ciebie dobrze odbierają? Sam odbieram kanały SD o bitrate ~3-4 Mb/s mpeg-2 (czyli przeliczając na mpeg-4 to byłoby 1,5-2 Mb/s i jest tragicznie. Co dopiero odbierać kanał hd z takim bitrate.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Drekan »

A może ktoś z Emitela wie na kiedy planowane są rozmowy o zawartości programowej 3 MUX REG? :?:

Ostatecznie skoro jeszcze w tym roku mają uruchomić pierwsze nadajniki, to powinni wiedzieć jakie kanały znajdą się w ofercie 3 MUX REG. Podejrzewam, że z powodu problemów ze startem 1 multipleksu, TVP zadba by w ramach 3 MUX REG znajdowały się podstawowe kanały TVP czyli TVP1, TVP2 i TVP Info.

Zablokowany