Przetarg TVP na operatora MUX-3

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Demon

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Demon »

Kolego @Koneser. Ja również dorzucę kilka uwag. Proponuję Tobie i wszystkim pozostałym czytającym to forum, aby piękno przyrody podziwiali na żywo a nie przez odbiornik TV. Naprawdę barwa, rozdzielczość jest super nie mówiąc już o zupełnym braku pikselozy czy smużenia (chyba, że po piwku). Szum wody i śpiew ptaków jest również znacznie lepszy od mp3 czy nawet od FLAC-a. Zero artefaktów.

Pytanie teraz, jakie jest miejsce telewizji, odtwarzaczy itp w naszym życiu? Otóż moim zdaniem, z racji ograniczeń technologicznych, należy wypracować kompromis. I z takim założeniem opracowano standardy kompresji audio i video. Otrzymaliśmy produkt, który w zasadzie jest akceptowalny przez przytłaczającą większość ludzi. Jeżeli jednostkom się to nie podoba, to mają prawo zrezygnować z czerpania mizernej, jak na ich oczekiwania, przyjemności. I widać z postów, że tak się dzieje.

Co mnie interesuje w telewizji? Ano przede wszystkim treść. Co mnie interesuje w radiu? Również treść oraz pewnego rodzaju wypełnienie ciszy wokół mnie, jeżeli ona mnie męczy. Niewątpliwie jakość obrazu HD jest lepsza od SD a ewentualne, obserwowane przez niektórych, niedoskonałości mogą wynikać z tego, że przekaz jest na tyle dokładny, iż widać jakość materiałów źródłowych. Oczywiście przepustowość ma znaczenie, ale i tak HD ładniej wygląda niż SD.

Podałem więc zestaw programów, które moim zdaniem powinny znaleźć się w NTC ze strony TVP. Oczywiście brakuje paru pozycji takich, jak kanał muzyczny, coś o zwierzątkach i roślinkach, filmiki czy gry ale przecież nie tylko TVP ma nadawać swoje programy. Możemy więc w osobnym wątku podebatować o tym.

Bartosz Czach

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Bartosz Czach »

Puma pisze:Dajcie spokój temu. Jestem przekonany że niektórzy zauważają różnice w obrazie jak i dźwięku. Zdecydowana większość ludzi jednak tej różnicy nie zauważy.
Puma pisze:jeśli chodzi o dźwięk mp3 a CD audio to różnicy nie zauważam.
Nie usłyszą jedynie ludzie po niefortunnej wizycie wśród słoni. Nie trzeba być audiofilem, żeby usłyszeć przytłumiony dźwięk i obcięte pasmo.
Obraz oczywiście znacznie pogorszy się. Przy przewidzianym paśmie będzie masakra. Gdyby w MPEG-4 zmieszczono 4-5 stacji, pewnie byłoby dobrze. Oczywiście przy założeniu, że rozdzielczość wynosi 720x576.
Tomasz Witkosz pisze:testowałem całą ofertę n-ki na tv u kumpla na plazmie full hd panasonica i jakoś siedząc 2 metry od odbiornika obraz był bajkowy... może nie tak bajkowy jak na bluray ale niewiele mu brakowało. Dodatkowo na plazmie nie było żadnych smużeń, pikseli itp.
To chyba jednak jakaś wada wzroku musi być.I to pokaźna. Na telewizorze 1920x1080 obraz wygląda beznadziejnie. Tak, jakby był układany z kwadratowych puzzli.
Demon pisze:Niewątpliwie jakość obrazu HD jest lepsza od SD
Chyba pomyliłeś się, bo jest dokładnie odwrotnie.

lukas_so

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: lukas_so »

Bartosz Czach pisze:Chyba pomyliłeś się, bo jest dokładnie odwrotnie.
W takim razie rozdzielczość 1920x1080 daje gorszej jakości obraz niż 720x576????

Zawsze myślałem że jest odwrotnie.

Bartosz Czach

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Bartosz Czach »

W obecnych czasach tak. Może obecny bitrate byłby dobry przy algorytmie Capelli. Ale na Boga! Nie w MPEG-4!.

romanodepalma

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: romanodepalma »

Bartosz Czach pisze:W obecnych czasach tak. Może obecny bitrate byłby dobry przy algorytmie Capelli. Ale na Boga! Nie w MPEG-4!.
.
widzę ,że za chwilę będziesz twierdził ,że jakość z płyt analogowych ( czarnych krążków) jest lepsza niż z płyt CD. Nie miałeś możliwości oglądać TVP HD naziemnie i dlatego takie rzeczy wypisujesz.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: ploomba »

romanodepalma pisze:
Bartosz Czach pisze:W obecnych czasach tak. Może obecny bitrate byłby dobry przy algorytmie Capelli. Ale na Boga! Nie w MPEG-4!.
.
widzę ,że za chwilę będziesz twierdził ,że jakość z płyt analogowych ( czarnych krążków) jest lepsza niż z płyt CD. Nie miałeś możliwości oglądać TVP HD naziemnie i dlatego takie rzeczy wypisujesz.
a tu się akurat włącze i powiem, że jakość czranych płyt winylowych względem kompaktów jest wyższa :P (subiektywnie patrząc) Dobry winyl (bez rys, dobrze tłoczony i bez śladów kurzu) miażdży dźwiękowo wg mnie płytę CD (pod względem wrażeń słuchowych) ;] OT

Bartosz Czach

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Bartosz Czach »

@romanodepalma Zapewniam Cię, że oglądając kanały z MUX4 lub MUX5 (tam pewnie będą stacje HD) powiem to samo.

@ploomba Zgadzam się z Tobą. Technologia metalowa w okresie międzywojennym też oferowała bardzo dobry dźwięk.

romanodepalma

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: romanodepalma »

Szczególnie szum drapanej płyty przez igłę , brak dynamiki. Ile razy puścisz płytę bez trzasków? Umyłem płytę raz i okazało się ,że na sucho ta płyta już nie szła tak jak bym chciał.Nigdy płyt nie puszczałem w warunkach sterylnych , a wilgotność powietrza i skład atmosfery... Wracając do tematu oglądałem wczoraj powtórki meczów na TVP Sport . Jakość była tragiczna.Ze Skrzycznego jest 4 programy w MPEG2 ,a Czesi mają 5 też w MPEG2 z lepszą jakością .Ale TVP HD wyglądał idealnie.

Bartosz Czach

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Bartosz Czach »

Wszystko zależy od konfiguracji enkoderów. Złe ustawienie psuje wszystko. Dlatego radzę nie wieszać psów na SD. Ta technologia jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa.

lukas_so

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: lukas_so »

ploomba pisze:
romanodepalma pisze:
Bartosz Czach pisze:W obecnych czasach tak. Może obecny bitrate byłby dobry przy algorytmie Capelli. Ale na Boga! Nie w MPEG-4!.
.
widzę ,że za chwilę będziesz twierdził ,że jakość z płyt analogowych ( czarnych krążków) jest lepsza niż z płyt CD. Nie miałeś możliwości oglądać TVP HD naziemnie i dlatego takie rzeczy wypisujesz.
a tu się akurat włącze i powiem, że jakość czranych płyt winylowych względem kompaktów jest wyższa :P (subiektywnie patrząc) Dobry winyl (bez rys, dobrze tłoczony i bez śladów kurzu) miażdży dźwiękowo wg mnie płytę CD (pod względem wrażeń słuchowych) ;] OT
Dobre słowo "subiektywnie".

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: kowal801 »

Ja to normalnie oczom nie wierze,że takie teksty czytam w dzisiejszych czasach, dotyczącej wyższości standardu analogowego nad cyfrowym.:o
Ale fakt, dobry materiał w rozdzielczość SD (720x576)moim zdaniem wystarczy,choćby porównywać jakość obrazu na DVD.Jeśli byłaby taka jakość na kanałach SD, jak na DVD nie chce żadnego HD w DVB-T.Dobry przykład można wziąć od naszych sąsiadów (Niemcy),proszę zwrócić uwagę na jakość kanałów SD w telewizji publicznej. :shock:Dlaczego u nas tak nie może być ? przecież technicznie jest to możliwe.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: ploomba »

kowal801 pisze:Ja to normalnie oczom nie wierze,że takie teksty czytam w dzisiejszych czasach, dotyczącej wyższości standardu analogowego nad cyfrowym.:o
Ja bym się tak do konca nie zgodził z tym, że cyfra jest lepsza od analoga. Jest to poprostu inny typ/rodzaj przesyłania danych.
Zmieniając lekko branżę popatrzcie na fotografie. Czy aby na pewno fotografia cyfrowa w każdym przypadku jest lepsza od fotografii analogowej (klisze-lustrzanki). Z pewnościa cyfra jest lepsza dla zwykłego użytkownika, bardziej pojemna i poręczniejsza niż analog.

danielmat

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: danielmat »

ploomba pisze:
kowal801 pisze:Ja to normalnie oczom nie wierze,że takie teksty czytam w dzisiejszych czasach, dotyczącej wyższości standardu analogowego nad cyfrowym.:o
Ja bym się tak do końca nie zgodził z tym, że cyfra jest lepsza od analoga. Jest to poprostu inny typ/rodzaj przesyłania danych.
Zmieniając lekko branżę popatrzcie na fotografie. Czy aby na pewno fotografia cyfrowa w każdym przypadku jest lepsza od fotografii analogowej (klisze-lustrzanki). Z pewnościa cyfra jest lepsza dla zwykłego użytkownika, bardziej pojemna i poręczniejsza niż analog.
Pewnie nie zawsze, zwłaszcza jak np. porównujesz analogowy profesjonalny aparat do zwykłego cyfrowego kompakta. Dlatego ważne jest aby porównywać aparaty o zbliżonej klasie jakości i zaawansowania. W takim przypadku sądzę jednak iż "cyfra" wygrywa. Zresztą powiedzmy sobie jasno, standard cyfrowy powstał i upowszechnia się nie dlatego, że jest gorszy od analoga tylko wręcz przeciwnie.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: ploomba »

danielmat pisze:Zresztą powiedzmy sobie jasno, standard cyfrowy powstał i upowszechnia się nie dlatego, że jest gorszy od analoga tylko wręcz przeciwnie.
Ja uważam, że standard cyfrowy powstał po to, żeby ułatwić ludziom życie i poszerzyć dostępność dla zwykłego śmiertelnika. Jest szybszy, poręczniejszy. Ewentualne niedociągnięcia i wady są akceptowalne dlatego jest lepszy dla ludzkości :D
Wracając do lustrzanek rzucę tylko pojęcia:
-wysokie Iso
-duże odbitki
-szum
Czy aby napewno cyfrowe mają lepsze parametry?
OT na maksa :D
Żeby nie było - nie jestem mega fanem analogów. Robie zdjęcia lustrzanka cyfrowa bo nie wyobrażam sobie obecnie robić zdjęc i wywoływać ich z kliszy :D


Kiedy mux-3 ze Skrzycznego? Czy TVP okresliła się już co do przyszłości swojego mux'a w mpeg-2?
Ostatnio zmieniony 5 maja 2010, o 12:55 przez ploomba, łącznie zmieniany 1 raz.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: cyber »

Wtrącając się do dyskusji...Najlepszą jakość miała telewizja Czarno-Biała i Monofoniczne radio ! Mówię wam nie macie pojęcia co straciliście! :lol:
Ps.Tutaj jak napisał ktoś mądrze wcześniej w marketach prawie zawsze używa się starszego analogowego Componenta przy podłączaniu TV a właściwie wielu telewizorów z jednego źródła dlatego Component -gdyż po HDMI jest to praktycznie niemożliwe !
Straty na Componencie generują się spore a co dopiero podłączenie wielu TV przez szereg takich kabli !
Jeśli chodzi o sygnał TVN HD ,takowy posiadam gdyż mam TNG i przez kabel HDMI jest ogólnie ok (tv40 i 46cali LCD) .Jednakże ogólnie n-ka szczędzi na paśmie -wynika to z dostępności zbyt mało transponderów na HB (koszty i fizyczny brak)i upychanie wszystkiego "na siłę" na swoje transpondery co oczywiście odbija się na jakości kanałów HD oraz SD .(Dotyczy to także innych platform sat w PL) Wtedy na niektórych kanałach HD i SD pojawia się owa pixelizacja co może świetnie zniechęcić abonentów do TV cyfrowej.
Wystarczy spojrzeć choćby na kanał Promo HD z ASTRY i tam jakość jest świetna -bo nadaje z porządnym bitrate!
Podobnie jest a raczej było z jakością TVP HD w testach naszej DVB-T (miałem przyjemność oglądać kilka m-cy) i tutaj jakość bylą na wysokim poziomie!
Oczywiście zależy to także od materiałów źródłowych ,ewentualnego upscalingu itd.
I jeśli w przyszłości w naszej NTC nie będzie się szczędzić pasma na MUxe na kanał(-y) HD to na pewno sygnał taki będzie wysokiej jakości a już na pewno dużo lepszy jak SD. ;)
Ostatnio zmieniony 5 maja 2010, o 13:38 przez cyber, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: ploomba »

cyber pisze:Wtrącając się do dyskusji...Najlepszą jakość miała telewizja Czarno-Biała i Monofoniczne radio ! Mówię wam nie macie pojęcia co straciliście! :lol:
Niektórzy twierdzą, że zdjęcia czarno-białe są lepsze od kolorowych i mają lepszy "klimat" ;) Zresztą do tej pory wykonuje się "eleganckie" zdjęcia ślubne bądź to do dowodu w odcieniach szarości. I nawet ładnie to wygląda. Nie można narzucać wszystkim wyższości koloru nad szarością. Kolor lepiej odzwierciedla rzeczywistośc a "czarno-biały" to klasa sama w sobie (romantyzm, szyk i elegancja) tak samo w klasyce kina światowego.
Zeby nie było - bez koloru i cyfry nie było by 3D itd itp więc postęp techniczny być musi i postęp popieram.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: cyber »

ploomba pisze:
cyber pisze:Wtrącając się do dyskusji...Najlepszą jakość miała telewizja Czarno-Biała i Monofoniczne radio ! Mówię wam nie macie pojęcia co straciliście! :lol:
Niektórzy twierdzą, że zdjęcia czarno-białe są lepsze od kolorowych i mają lepszy "klimat" ;) Zresztą do tej pory wykonuje się "eleganckie" zdjęcia ślubne bądź to do dowodu w odcieniach szarości. I nawet ładnie to wygląda. Nie można narzucać wszystkim wyższości koloru nad szarością. Kolor lepiej odzwierciedla rzeczywistośc a "czarno-biały" to klasa sama w sobie (romantyzm, szyk i elegancja) tak samo w klasyce kina światowego.
Zeby nie było - bez koloru i cyfry nie było by 3D itd itp więc postęp techniczny być musi i postęp popieram.
Jasne ,to rozumie bo to są walory artystyczne -tylko cofnijmy się teraz do fotografii czarno-białej oraz TV czarno- białego itd. to nawet najwięksi sceptycy technologii cyfrowej (jakich mamy na tym forum) zaczną krzyczeć ,że to im się nie podoba ;) ale Ty @ploomba doskonale to rozumiesz a są tacy co mają tzw.: "klapki na oczach" albo po prostu kiepskie okulary i brak im choćby podstawowej wiedzy nt. TV Cyfrowej. Pozdrawiam.

Bartosz Czach

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: Bartosz Czach »

cyber pisze:Jasne ,to rozumie bo to są walory artystyczne -tylko cofnijmy się teraz do fotografii czarno-białej oraz TV czarno- białego itd.
A bardzo chętnie. Fotografia czarno-biała jest piękna. Z kolei na telewizorze czarno-białym zakłócenia obrazu są mniej dokuczliwe.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: qwerty »

Może skończcie wątek, bo robi się niezły bałagan.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Przetarg TVP na operatora MUX-3

Post autor: cyber »

Bartosz Czach pisze:
cyber pisze:Jasne ,to rozumie bo to są walory artystyczne -tylko cofnijmy się teraz do fotografii czarno-białej oraz TV czarno- białego itd.
A bardzo chętnie. Fotografia czarno-biała jest piękna. Z kolei na telewizorze czarno-białym zakłócenia obrazu są mniej dokuczliwe.

:o Faktycznie trzeba ten temat(OT) zakończyć!

Zablokowany