Strona 1 z 1

Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 15 czerwca 2018, o 13:18
autor: K63
Telewizja Polska S.A., TVN S.A. oraz Telewizja Polsat Sp. z o.o. podpisały list intencyjny w celu zbudowania realnej alternatywy w obszarze emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.
Intencją nadawców jest podjęcie działań zmierzających do stworzenia konkurencyjnej oferty na polskim rynku, która doprowadzi do obniżenia kosztów nadawania programów w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.
Nowe rozwiązanie zapewni widzom w całym kraju możliwie najlepszą jakość i zasięg programów nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.
Strony informują, że otrzymały deklaracje o podjęciu współpracy i dołączeniu do inicjatywy od innych nadawców, rozpowszechniających swoje programy w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.
http://centruminformacji.tvp.pl/3766128 ... i-cyfrowej
Czyżby "bunt" nadawców przeciwko Emitel-owi?

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 15 czerwca 2018, o 16:56
autor: qwerciak
Może wreszcie monopolista weźmie się do pracy, zacznie słuchać uwag "ludu" i przestanie wmawiać wszystkim dookoła, że jeśli coś jest nie tak, to nie jego wina.

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 15 czerwca 2018, o 17:58
autor: radiodarek
emitel jako podmiot dominujący, ustawowo powinien zostać zobowiązany do udostępnienia swoich obiektów innym firmom zajmującym się emisją radiowo telewizyjną, oczywiście w formie dzierżawy za uczciwe pieniądze. jakoś operztorzy komórkowi udostępniają sobie nawzajem obiekty i wszyscy są zadowoleni. aby rozwiązać ten problem musi być interwencja państwa, zatem inicjatywa leży po stronie regulatora.

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 15 czerwca 2018, o 20:08
autor: K63
http://www.polsatnews.pl/wideo/najwieks ... j_6715048/
wyborcza.pl pisze:Teraz trzej główni gracze zaczynają współpracę, której celem jest podjęcie działań zmierzających do stworzenia właśnie konkurencyjnej oferty. Czy przedstawiciele nie obawiają się, że ich inicjatywą może zainteresować się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów? - Wszystko, co mogliśmy powiedzieć, zawarliśmy w komunikacie. O kolejnych działaniach będziemy informowali w odpowiednim czasie - podkreśla Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu.
businessinsider.com.pl pisze:W komunikacie stwierdzają też, że otrzymali "deklaracje o podjęciu współpracy i dołączeniu do inicjatywy od innych nadawców, rozpowszechniających swoje programy w ramach naziemnej telewizji cyfrowej".
Nie napisali jednak o jakie stacje chodzi - poza tzw. wielką trójką swoje kanały ma ogólnopolskich multipleksach naziemnych mają też Telewizja Puls (TV Puls, Puls 2), ATM Grupa (ATM Rozrywka), Kino Polska TV (Zoom TV), ZPR Media (Nowa TV, Fokus TV, mniejszościowy pakiet tych stacji należy do Polsatu) czy Wirtualna Polska (WP1). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że większość z nich popiera inicjatywę.

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 16 czerwca 2018, o 10:41
autor: Poland
W powyższym artykule zapomniano jeszcze o Fundacji Lux Veritatis czyli TV Trwam - ciekawe jaki tam jest pogląd na sprawę.
Według mnie wszyscy nadawcy naziemni mają miejsce na to by zrobić podstawę pod swojw działanie - wystarczy że w ramach Cyfrowego Polsatu i nc+ zrobią pełną ofertę naziemną (obecnie Cyfrowy Polsat nie ma Puls 2 i WP a obydwie platformy TV Trwam i regionalnych odmian TVP3) i na jej podstawie budują coś z poziomu telewizji naziemnej zaczynając od częstotliwości MUX4.

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 16 czerwca 2018, o 12:06
autor: rotalplus
Jak sugeruje jeden z portali w tym "sojuszu" chodzi wyłącznie o mącenie i propagandę, aby przeciągać konflikt TVP-Emitel, bo porozumienie oznacza więcej kanałów TVP w DVB-T i większy wpływ na rynek reklamowy TVP. Oczywiście wszyscy nadawcy popierają ta inicjatywę, bo każdy chce żeby było taniej. W rzeczywistości to nadawcy nie mają niczego w DVB-T - ani infrastruktury ani dodatkowych wolnych częstotliwości.

A infrastruktura MUX-4 należy do ... Emitela, bo Operator INFOTV FM sprzedał ją parę miesięcy temu

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 16 czerwca 2018, o 12:48
autor: Krosnoludek
Za tym wszystkim najprawdopodobniej stoi Polsat, który chce mącić, by przypadkiem TVP nie podpisała umowy z EmiTelem dotyczącej MUX-8.
Mają MUX-4 i nie wypełniają koncesji nadając na cały kraj, już dawno powinno być to im odebrane, a tak Polsat małym kosztem blokuje jeden ogólnokrajowy MUX, by przypadkiem NTC się nie rozwijała. Dlaczego tym, regulator rynku się nie zajmie ?

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 17 czerwca 2018, o 12:15
autor: poxipol
Genezą obecnych problemów jest rozwalenie TP.
Wiele nieprzemyślanych skutków wyprzedaży-reprywatyzacji,skutkuje teraz konfliktami.

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 17 czerwca 2018, o 17:52
autor: qwerty
Najpierw nie potrafili się dogadać między sobą, każdy poszedł w inną stronę, podpisali umowy z emitelem i narzekają? Pracują tam debile, czy co?

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 17 czerwca 2018, o 19:23
autor: poxipol
Jest takie japońskie powiedzonko " Nie szukaj winnych-tylko rozwiąż problem "

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 18 czerwca 2018, o 11:19
autor: K63
rpkom.pl pisze:- Opublikowaną informację przyjmujemy z pewnym zdziwieniem, ponieważ z jego sygnatariuszami łączą nas umowy, podpisywane wiele lat temu, w wyniku konkurencyjnego i transparentnego przetargu publicznego (w przypadku TVP) lub w efekcie otwartych i partnerskich negocjacji i - komentuje list stacji biuro prasowe Emitela.
- Jeżeli chodzi o koszty emisji, na przestrzeni lat sytuacja rynkowa zasadniczo nie zmieniła się – jesteśmy przekonani, że poziom opłat jest fair dla wszystkich stron. Na pewno nadawcy mogą być zadowoleni z rozwoju samej telewizji naziemnej i uzyskiwanych wskaźników oglądalności. Jak informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w sprawozdaniu za rok 2017, naziemna platforma telewizyjna stale zyskuje na popularności i w ubiegłym roku wyprzedziła pod względem wyboru przez Polaków telewizję kablową i satelitarną - twierdzi Emitel.
(...)
Wśród teorii wyjaśniających dlaczego trzy stacje sprzymierzyły się właśnie teraz słychać i taką: TVN i Polsat wolą, żeby zasięg TVP i udział tej stacji w reklamowym torcie nie urósł zbyt szybko, a wspólne działanie sprawi, że publiczna stacja nie podpisze z Emitelem umowy, która ponoć była blisko.
http://rpkom.pl/artykul/1368812.html

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 18 czerwca 2018, o 13:20
autor: dvbtowiec
No i zagadka wyjaśniona czemu nagle TVN i Polsat wracają do pomysłu POT po kilku latach :)
Nadajniki cyfrowe działają w pełnym zakresie od lipca 2013 roku.
Dopiero teraz stawki zaczęły nagle przeszkadzać?
W analogu też im nie przeszkadzały?

Jak działa alternatywna się nadawcza, to mamy okazję się przekonać na przykładzie MUX4.
W dużym mieście po kilka nadajników małej mocy, każdy z innego kierunku, zlokalizowany na niskich obiektach.

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 21 czerwca 2018, o 20:11
autor: DanielK
Jedyną sensowną alternatywą jest nadawanie z satelity. Załatali by te 5-10% dziur w zasięgu, kto by chciał dostał by kartę w ramach abonamentu RTV i po problemie. Odbiorcy byliby zadowoleni.
Tutaj widać grę na obniżenie kosztów, ale nadając z masztów GSM to oni zasięgu nie zbudują.
Nowe rozwiązanie zapewni widzom w całym kraju możliwie najlepszą jakość i zasięg programów (...)
Tylko satelita. Vide: TNT Sat lub FranSat we Francji albo TivuSat we Włoszech.

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 26 czerwca 2018, o 21:30
autor: K63
telko.in pisze:Trzej czołowi nadawcy telewizyjni w Polsce – TVP, TVN i Telewizja Polsat – podpisali list intencyjny „w celu zbudowania realnej alternatywy w obszarze emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej”. Dzisiaj wszyscy są klientami Emitela, który kontroluje rynek radiodyfuzji w Polsce.
– Intencją nadawców jest podjęcie działań zmierzających do stworzenia konkurencyjnej oferty na polskim rynku, która doprowadzi do obniżenia kosztów nadawania programów w ramach naziemnej telewizji cyfrowej – informują partnerzy.
Technicznie taką możliwość otworzyła ostatnie decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej o dostępie do infrastruktury radiodyfuzyjnej Emitela, wydana w tym roku. Od decyzji regulacyjnej do wdrożenia współpracy droga jednak daleka i, wedle naszych informacji, nikt jeszcze nie rozpoczął korzystania z infrastruktury Emitela.
W trakcie konsultacji decyzji regulacyjnej dla tego operatora, oficjalne poparcie projektu UKE wyraziła tylko TVP. Nie zrobiły tego bezpośrednio ani Polsat, ani TVN. Wedle nieoficjalnych informacji, nadawca publiczny jest poważnie zainteresowany ofertą regulowaną i budową alternatywnej sieci radiodyfuzyjnej. Oczywiście na bazie obiektów Emitela.

Co do nadawców prywatnych, to TVN zawsze korzystała z zewnętrznych usług nadawania sygnału, a Polsat kilka lat temu sprzedał (Emitelowi) własną spółkę, która zapewniała mu zasięg sygnału na niewielkiej części kraju.
Pikanterii sprawie dodaje, że wedle rynkowych spekulacji właściciel Emitela, fundusz Alinda, rozważa sprzedaż polskiej spółki. Jedną z opcji ma być debiut giełdowy.
https://www.telko.in/nadawcy-podnosza-presje-na-emitela

Skoro oficjalnie wszyscy już mają dostęp do infrastruktury Emitela, to znaczy że odwołanie tego operatora od decyzji UKE zostało odrzucone. Zapewne stąd ta inicjatywa. Ale wygląda na to, że stoi za nią pozorna solidarność nadawców i tak naprawdę TVP jest osamotniona.
Jeżeli Emitel faktycznie (w całości lub części) zostanie wystawiony na sprzedaż, to można przypuszczać kto będzie nabywcą.

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 13 czerwca 2019, o 08:11
autor: DVB-T(2) INQUIRING
"[...] Spytaliśmy Telewizję Polską o stan prac nad tym rozwiązaniem, czekamy na odpowiedź.

Na MUX-3 nadawane są kanały telewizji publicznej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Info HD, TVP Sport oraz TVP Historia. Operatorem technicznym tego multipleksu jest Emitel, umowę w tej sprawie pomiędzy podmiotami podpisano w 2010 roku, obowiązuje do 2020 roku. [...]"
Źródło cytatu: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... nego-mux-3

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 13 czerwca 2019, o 17:12
autor: some83
A mnie interesuje skromny koszt porównawczy do nadawania 1Mbps naziemnie na cały kraj do kosztu nadawania satelitarnego, na kompletne 100% kraju + emigracje za granicą polską, czyli właściwie na europę prawie całą.

O ile się orientuję to satelity kosztują 5-10 tysięcy euro za 1Mbps.
Miliony to obecnie kosztuje transmisja satelitarna w 8k.
Zatem na satelicie za 14,4mln zł tvp mogłaby mieć 30Mbps.
A aktualnie opłacają pewnie około 4,5Mpbs (2Mbps za tvp Info HD w mpeg4, 2,5Mbps za tvp Polonia w mpeg2, ale mogę się mylić.)

Coś nie chce mi się wierzyć by nadawanie satelitarne było droższe.
Ale rozumiem, że w miastach i ruchomych samochodach wygnodniejsza instalacja naziemnej.

Zresztą TVP ma za swoje, że ludzie nie płacą abonamentu, jak nie nadawją na satelicie z kartami dekodującymi po kosztach.
{Produkcje własne mogliby nadawać FTA}
Uważam, że TVP powinna nadawać satelitarnie z większym 2-10x bitratem niż naziemnie, i 100% w HD.
W Niemczech wypowiadali się, że w niektórych miasteczkach nie opłaca im się nadawać naziemnie, bo jak ktoś chce to ma do wyboru satelitę/kablówkę.
TVP Polonia nadaje na Satelicie z takim bitratem, że jakby kodek zmienili z mpeg2, na mpeg4 lub HEVC to by mogła to być TVP Polonia HD.

Re: Wspólne przedsięwzięcie nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

: 1 lipca 2019, o 08:33
autor: DVB-T(2) INQUIRING
Chyba jest to artykuł przynajmniej trochę w temacie wątku:
https://satkurier.pl/news/181606/bcast- ... aryja.html