H.265 czyli idzie nowe

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: naziemna-ntrc »

@ObywatelDVB-T

Wszystko fajnie, ale zauważ, że dział tyczy się DVB-T, a nie DVB-S.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: hadam »

Oczywiście masz rację, ale zauważ w jakim kontekście to napisałem.
ObywatelDVB-T pisze:Kanał 4K w Polsce wcale nie jest taki nierealny, choć w naziemnej jeszcze darmowo to nie ma co marzyć.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Wracając do h265. Muszę nieco zweryfikować moją opinię. Wygląda na to że wyższe bitrate to wyższe obciążenie procka.

Do testów stworzyłem sobie materiał h265 (hev1), jak poprzednio 4k DCI, gdzie źródłem był h264 60 Mbps. Z tą różnicą że tym razem dałem average bitrate 15MBps. No i teraz już corei7 wymięka. Chwilami obciążenie wzrasta nawet do 98% a nigdy nie spada poniżej 70%. I momentami niestety film klatkuje i zaczyna się przycinać.

Jeśli corei7 wymięka to wszyscy inni mogą raczej zapomnieć o płynnym odtwarzaniu - no, może jakiś wydajny kodek by cos pomógł ale czarno to widze żeby ten film ruszył płynnie na corei5, o amd już nie wspominając.

Jeszcze dodam, że ten sam film w oryginale (czyli 4k DCI, H264 60Mbps), również przy dekodowanie softwarowym (bo moja karta graficzna nie dekoduje 4k) obciąża procesor na maksymalnie 10-15%.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: adac »

Z tego wniosek że dopóki nie pojawią się dedykowane karty graficzne z obsługą h265 to można dać sobie spokój z tym kodekiem. Przy czym oglądanie TV na kompie (szczególnie na lapie który najczęściej ma słabą grafikę Intela) to jednak jest margines, bardziej liczy się zastosowanie w mediach strumieniowych typu YT, IPTV czy VOD.

Avg bitrate na poziomie 15 Mb/s dla materiału HD/4k/h265 to wydaje się odpowiednia wartość, jeżeli jakość obrazu na wielkoformatowym tv ma być wyraźnie lepsza od zwykłego HDTV i ma być jakiś postęp. Bo jeżeli na skutek różnych ograniczeń ma być to samo to szkoda kasy na sprzęt i całą tą nową technologię.

PS. Twoja karta graficzna sprawnie dekoduje materiał 4k DCI (h264) ale dlatego że robi downscal do 2k. Zresztą nie ma powodu żeby dawała więcej bo jest podłączona do standardowego ekranu 2k, a producenci z reguły nie dają nic z zapasem. :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Hmm. Nie, na pewno karta graficzna nie bierze udziału w dekodowaniu 4k DCI. Sprawdzając możliwości karty, maksymalna dekodowana rozdzielczość to 2048x2048. W przypadku 4k dci wszystko idzie przez cpu. Co do samego kodeka h265 to na moim sprzęcie myślę że full hd by pociągnął bez problemu softwarowo, ale nic więcej. No może jeszcze z trudnoscią 4k uhd.

No ale skończmy ten offtopic.

[Edit]
W kwestii dekodowania h265: http://www.extremetech.com/computing/14 ... h-broadcom

Czyli sprzęt już zaczyna się pojawiać, znajdzie to niebawem zastosowanie w smartfonach i telewizorach. O ile wiem nvidia też zapowiada obsługę w swoich kartach. Więc to tylko kwestia czasu.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

adac pisze:Z tego wniosek że dopóki nie pojawią się dedykowane karty graficzne z obsługą h265 to można dać sobie spokój z tym kodekiem.
ciekawe, że kol w końcu powtórzył mój wniosek. :lol: a tyle krytyki po nic i bez sensu.
Wystarczyło spróbować HEVC na PC a nie wypowiadać się bez żadnego doświadczenia.
adac pisze: Przy czym oglądanie TV na kompie (szczególnie na lapie który najczęściej ma słabą grafikę Intela) to jednak jest margines, bardziej liczy się zastosowanie w mediach strumieniowych typu YT, IPTV czy VOD.
Z niczym powyżej się nie zgodzę ;)
Sprzedano BARDZO DUŻO tunerów na USB i to nie jest margines jeśli chodzi o widzów. To jest margines jeśli chodzi o nadawców. Bo nikt nie bierze tego pod uwagę.
CO do grafiki intela to też błąd. Od 4500M dekoduje H264 i to wydajnie więc od roku ok 2008.
http://www.notebookcheck.net/Intel-Grap ... 379.0.html.
Nowsze też nie mają problemów.

I trzeba dodać tych co nagrywają na STB czy PC i oglądają na PC w tym notebookach.

Dlatego ze względu także na takie koszty jestem sceptyczny co do HEVC do NTC FTA.

Zgodzę się natomiast, że HEVC pewnie pójdzie i nadaje się do tego w mediach strumieniowych jak IPTV czy VOD.

Co do tego Broadcoma to tez może przyszły rok jak wynika z artykułu i nie wiadomo za ile kasy.
Więc z tym sprzętem to kilka lat a nie za rogiem.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

No nie, dziś spróbowałem jeszcze raz. Z trudem i7 uciągnie to, po restarcie komputera przycinek nie było, ale procesor zajechany prawie na maxa. Aczkolwiek, wszystko co gorsze od i7 = porażka.

Co do broadcoma, ten artykuł jest 2013 roku. Chip jest już dostępny: http://www.broadcom.com/products/Cable/ ... ns/BCM7445 - bez problemu już dziś można budować STB obsługujące h265/4k. Jeśli jeszcze ich nie ma to tylko dlatego, że jeszcze nie ma nadawania w tym formacie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: adac »

(Sprzedanao bardzo dużo tunerów na USB ) ale praktycznie wszystkie w DVB-T, a na standard DVB-T/h265 raczej się nie zanosi więc do zastosowania z nowym kodekiem będą bezużyteczne.

Chociaż w przypadku nowego operatora mocno bym się zastanowił jaką technikę wybrać i moim zdaniem zarówno tradycyjna jak i ta która obecnie jest w fazie beta nie są najlepszym wyborem. Postawiłbym na T2/h264 z QAM 64 jako optymalny wybór.
Czas na h265 w telewizji moim zdaniem będzie odpowiedni kiedy ten kodek zostanie przetestowany w necie i wypowiedzą się na jego temat użytkowniicy. Kraje które już teraz planują sztywny termin wprowadzenia h265 kiedy nie ma konsumenckiego odbiornika ani wyników transmisji testowych mocno ryzykują i mogą się przejechać również na kosztach.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Z punktu widzenia użytkownika pc ważny jest tylko standard - dvb-t czy dvb-t2. Kodek to sprawa wtórna, tu wystarczy tylko wystarczająco mocny sprzęt.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

adac pisze: moim zdaniem zarówno tradycyjna jak i ta która obecnie jest w fazie beta nie są najlepszym wyborem. Postawiłbym na T2/h264 z QAM 64 jako optymalny wybór.
Czas na h265 w telewizji moim zdaniem będzie odpowiedni kiedy ten kodek zostanie przetestowany w necie i wypowiedzą się na jego temat użytkowniicy.
to zabawne bo miesiąc temu wszyscy najchętniej wyśmialiby ten mój pogląd i zbanowali mój nick.
a tu proszę ;)
co do DVB-T tunerów to racja. Ja już wymieniłem na DVB-T2.
Kodek najlepiej H264 bo dekoduje grafika. a jak potwierdza giaur500 HEVC szczególnie wyższe np. 4k nie pójdą na obecnych prockach.
Mam nadzieję, że brak odbiorników zniechęci nadawców ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

I znów mieszasz fakty. Nigdzie nie wspomniano, że w przewidywalnej przyszłości będzie rozważana stała emisja 4k w DVB-T(2) w Polsce. Natomiast odbiór H.265 SD/HD nie stanowi większego problemu.
Poza tym nikt nie będzie dobierał standardu emisji do wydajności procesorów w komputerach domowych. Liczą się STB i TV. Reszta to margines.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: AdamP »

JaroslawMroczkowski pisze: stała emisja 4k w DVB-T(2) w Polsce.
Takie coś w niekodowanej NTC to może za 50 lat :mrgreen:

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Ok, wracając jednak do samego hevc. Jak już pisałem, używam xbmc na linuksie, czyli de facto dekodowanie odbywa sie za pomocą bibliotek ffmpeg. Właśnie zaktualizowałem program do najnowszej wersji.

I co sie okazuje - na moim sprzęcie hevc 4kDCI, 15 Mbps (ten sam plik co przedtem) - procesor obciążony maksymalnie na 25%, czyli praktycznie dekodowanie 4k hevc nie kosztuje wiele więcej niż h264 4k (u mnie w obu przypadkach leci to na procesorze więc mam porównanie).

Tak jak sie spodziewałem, jeśli chodzi o kodeki/dekodery softwarowe jest jeszcze sporo do zrobienia/optymalizacji, więc ogólnie nie wygląda to wcale tak źle. Przed aktualizacją bibliotek i7 ledwo to ciągnął, po aktualizacji obciążony ledwo w 20 - 25%, czasami podskoczy do 30% gdy jest dużo ruchu. Zakładając, że i5 jest średnio 2 razy wolniejszy, też nie miałby z tym problemu. A może nawet by ruszyło na i3, chociaż tutaj nie wiem, ciężko powiedzieć.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

JaroslawMroczkowski pisze:I znów mieszasz fakty. Nigdzie nie wspomniano, że w przewidywalnej przyszłości będzie rozważana stała emisja 4k w DVB-T(2) w Polsce.
i znowu to samo. :(
o jakie fakty chodzi to już informacji brak.
Nigdzie też nie wspomniano, że będzie ma pewno DVB-T2 H265 SD czy HD.
Tylko ze zanim KRRiT i UKE wspomniała o TVP i HD to wszyscy na mnie jak to ja mieszam fakty bo za wcześnie na DVB-T2

Chyba, że ta wypowiedz i wypowiedź o konieczności nowej specyfikacji to jednak zmiana nastawienia i to nie ja mieszałem fakty od kilku miesięcy pisząc, że DVB-T2 raczej jest nieuniknione w nowym mux Kwestia tylko jaki kodek. ;)

odnosiłem się do
adac napisał(a):
moim zdaniem zarówno tradycyjna jak i ta która obecnie jest w fazie beta nie są najlepszym wyborem. Postawiłbym na T2/h264 z QAM 64 jako optymalny wybór.
Czas na h265 w telewizji moim zdaniem będzie odpowiedni kiedy ten kodek zostanie przetestowany w necie i wypowiedzą się na jego temat użytkowniicy.
niektórzy zaczynają akceptować DVB-T2 w MUX8 a jak taki wybór padnie to nikt oczywiście nie wykluczał :lol:

a co do obciążenia i7 30% to dalej dla mnie za dużo a odbiorników HEVC STB dalej nie ma

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Odp: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Spokojnie. Zanim faktycznie będziemy potrzebować dekoderów do czegoś więcej niż same sample to wydajność będzie na dobrym poziomie. Biblioteki ffmpeg są bardzo aktywnie rozwijane i tak jakiś czas temu było przyspieszenie o ponad 20% dla HEVC. A wiadomo, że w aplikacjach typu xmbc nie ma najnowszych wersji tylko ostatnie stabilne. :) Zmierzam do tego ze nie ma sensu panikować, a po za tym w ogólnym użyciu będziemy mieli pliki z bardzo niskim bitrate (bo właśnie tam HEVC pokazuje swoje zalety) a takie pliki nie są, aż tak wymagające.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Tu nie do końca masz rację bo w deweloperskich wersjach xbmc (a właściwie teraz już kodi a nie xbmc) ffmpeg jest na bieżąco aktualizowany. U mnie więcej niz o 20%. Nie wiem tylko czy na Windows też bo nie mam jak sprawdzić.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Odp: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Mówię ogólnie, a większość nie używa wersji deweloperskiej... Zresztą, ci którzy używają będą wiedzieć kiedy altualizowali, a w changelogu znajdą kiedy była ostatnia aktualizacja bibliotek.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

a jakich wersji używasz?
Lav na win7 64bit ale MPC-HC 32 bit to najgorszy kodek i największe obciążenie.
mam i3 to 4k to obciążenie 80-100% i rwie.
a strogene 35-65% i płynny
Cyberlink nie jest płynny

HD HEVC Cyberlink i Strogene obciążenie ok 20%

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Testujesz pełne 4k (4096x2160) z dużym w miarę bitrate? Jeśli tak to nie jest źle. I3 to delikatnie mówiąc nie jest demon szybkości.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

może przypomnę mój post w odpowiedzi na twój
lustracja pisze:H265 to nie H264.
Może lepiej przetestować zanim da się tak radykalne wnioski ;) :shock:
więc dzięki za objaśnienie różnicy i3 i i7 8-)
a z postu wynika co testowałem. 4k i HD.

większość ludzi ma pentiumy Dual Core a teraz nawet Celerony wróciły, a generalnie max i3 więc 50% obciążenia procesora to BEZNADZIEJA.
Bez grafiki to mnie to nie interesuje wolę już H264 :D nie po raz pierwszy

Zablokowany