H.265 czyli idzie nowe

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Trochę podbiję ten temat. Ktoś zna sposób na takie sprawdzenie wydajności dekodera hevc na Androidzie?

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

Nie słyszałem o benchmarku dekodowania wideo na androida, trzeba samemu testować na konkretnym materiale. Tutaj http://forum.xda-developers.com/apps/mx ... 241/page27 jest strona o mx player na andka. Najgorsze jest to co się dowiedziałem, że nawet android 5 lollipop nie obsługiwał sprzętowego dekodowania hevc, co jest w ogóle porażką. Wszyscy producenci chipów chwalą sie jak to ich sprzęt obsługuje hevc, ale nawet nie można było tego aktywować w androidzie, pozostaje tylko programowo na cpu. Może do obecnego czasu się coś zmieniło?


hmm z tej tabelki http://kodi.wiki/view/Android_hardware wynika, że kodi (dawny xmbc) hevc sprzętowo zdekoduje tylko na nvidia shield tv i nieznanym mi Amlogic. Można jescze spróbować forka xmbc czyli http://spmc.semperpax.com/ ale to wszystko idzie jak po grudzie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

MX Player bez problemu obsługuje na obsługiwanym sprzęcie. Potwierdzone na sprzęcie z procesorem Rockchip i Allwinner (w obu przypadkach Android 4.4). To producent daje własny system, na którym działa.

Jeśli chodzi o Kodi, to nie działa na żadnym z tych dwóch. Wszystko leci na cpu. Raczej to prędko się nie zmieni, sam uzyskałem taką odpowiedź od programistów Kodi.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Krosnoludek »

Być może następcą HEVC będzie AV1, bo ma być obowiązkowy w telewizorach z Android 10 od kwietnia tego roku.
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/1488 ... izora.html
https://satkurier.pl/news/199833/androi ... oogle.html

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: DanielK »

Miałem okazję sprawdzić plik z nagraniem *.TS kanału TVN Fabuła z testowego multipleksu TVN w DVB-T2 HEVC.
W tunerze combo (DVB-S2/T2 z HEVC), odtwarzanie działa bez problemu.
Ciekawostka taka, że na komputerze nie odtwarza mi i nie jest to kwestia braku kodeka, bo nagrania z niemieckiego i czeskiego DVB-T2 HEVC odtwarzane są bez problemu; tym bardziej działają satelitarne FTA w rozdzielczości 4K.

Wygląda na to, że paczka TVN jest chroniona.
Podobnie jak na stacjach kodowanych w telewizji satelitarnej, ale w tym przypadku nie spotkałem się z jakimikolwiek problemami z odtwarzaniem nagrań z kanałów FTA. Jeśli chodzi o kodowane stacje, to jeśli nagramy coś np. TVN ale w CONAX to da się odtworzyć na komputerze (jeszcze zależy jakim sprzętem dokonano nagrania).

Prośba do forumowiczów o sprawdzenie jak wygląda z paczką TVP na testowym MUX-5 DVB-T2 HEVC. Czy tam będzie tak samo?

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: seba133 »

Dzień dobry wszystkim.
Od pewnego czasu obserwując rozwój DVB-T2 w Polsce, mam wrażenie iż właśnie testowy multiplex TVNu zawiera pewne rodzaje zabezpieczeń i jestem takiego samego zdania jak pan wyżej. Niestety nie mam dostępu do testowego MUXa TVP i nie jestem w stanie zweryfikować czy na nim również występują jakieś zabezpieczenia.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Ramirez »

DanielK pisze: 20 lutego 2021, o 13:23 Miałem okazję sprawdzić plik z nagraniem *.TS kanału TVN Fabuła z testowego multipleksu TVN w DVB-T2 HEVC.
W tunerze combo (DVB-S2/T2 z HEVC), odtwarzanie działa bez problemu.
Ciekawostka taka, że na komputerze nie odtwarza mi i nie jest to kwestia braku kodeka, bo nagrania z niemieckiego i czeskiego DVB-T2 HEVC odtwarzane są bez problemu; tym bardziej działają satelitarne FTA w rozdzielczości 4K.

Wygląda na to, że paczka TVN jest chroniona.
Podobnie jak na stacjach kodowanych w telewizji satelitarnej, ale w tym przypadku nie spotkałem się z jakimikolwiek problemami z odtwarzaniem nagrań z kanałów FTA. Jeśli chodzi o kodowane stacje, to jeśli nagramy coś np. TVN ale w CONAX to da się odtworzyć na komputerze (jeszcze zależy jakim sprzętem dokonano nagrania).

Prośba do forumowiczów o sprawdzenie jak wygląda z paczką TVP na testowym MUX-5 DVB-T2 HEVC. Czy tam będzie tak samo?
Czym nagrywałeś? Jak masz ochotę to możesz wrzucić z minutę takie nagrania na jakiegoś dropboxa czy dysk google żeby pobrać i przetestować.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Krosnoludek »

Niech koś na Wiwie spróbuj nagrać i zobaczyć czy potem da radę na komputerze odtworzyć?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: blockbuster »

DanielK pisze: 20 lutego 2021, o 13:23 Miałem okazję sprawdzić plik z nagraniem *.TS kanału TVN Fabuła z testowego multipleksu TVN w DVB-T2 HEVC.
W tunerze combo (DVB-S2/T2 z HEVC), odtwarzanie działa bez problemu.
Ciekawostka taka, że na komputerze nie odtwarza mi i nie jest to kwestia braku kodeka, bo nagrania z niemieckiego i czeskiego DVB-T2 HEVC odtwarzane są bez problemu; tym bardziej działają satelitarne FTA w rozdzielczości 4K.

Wygląda na to, że paczka TVN jest chroniona.
A to ciekawe, bo u mnie nagrania odtwarzają się na kompie bez problemu. Do nagrywania używam tunera Cabletecha.

Przykładowe nagranie zrobione kilkanaście minut temu (długość 2min)
https://wetransfer.com/downloads/efe477 ... 952/073d12

EDIT.
Dla porównania nagranie z MUX-a TVP
https://wetransfer.com/downloads/abecbf ... 009/682f93

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Bogoes »

DanielK pisze: 20 lutego 2021, o 13:23 Miałem okazję sprawdzić plik z nagraniem *.TS kanału TVN Fabuła z testowego multipleksu TVN w DVB-T2 HEVC.
W tunerze combo (DVB-S2/T2 z HEVC), odtwarzanie działa bez problemu.
Ciekawostka taka, że na komputerze nie odtwarza mi i nie jest to kwestia braku kodeka, bo nagrania z niemieckiego i czeskiego DVB-T2 HEVC odtwarzane są bez problemu; tym bardziej działają satelitarne FTA w rozdzielczości 4K.

Wygląda na to, że paczka TVN jest chroniona.
Nie wiem jak sprawdzałeś, bo nagrałem TVN Fabuła HEVC i TVN HEVC z testowego multipleksu na WiwaMaxx... i u mnie na laptopie (windows7) odtwarza, choć tylko w odtwarzaczu MPC-HC. No i może niezbyt płynnie odtwarza obraz, no ale mój lapek jest już wiekowy (2012r.), więc nie mam co wybrzydzać.
Nagrań z muxu TVP nie mogę sprawdzić, bo nie odbieram :(

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: DanielK »

blockbuster pisze: 20 lutego 2021, o 17:23 A to ciekawe, bo u mnie nagrania odtwarzają się na kompie bez problemu. Do nagrywania używam tunera Cabletecha.

Przykładowe nagranie zrobione kilkanaście minut temu (długość 2min)
https://wetransfer.com/downloads/efe477 ... 952/073d12

EDIT.
Dla porównania nagranie z MUX-a TVP
https://wetransfer.com/downloads/abecbf ... 009/682f93
Dzięki za nagrania. Na VLC na systemie Linux Mint (teraz mam pod ręką tylko ten komp) TVN nie odtwarza się, ale TVP Dokument odtwarza.
EDIT. Innym odtwarzaczem zadziałało. Czyli są jakieś różnice w strumieniach między TVN a TVP.

Edycja 26.02.2021:
Ogólnie z 3 różnych odtwarzaczy Video pierwszy raz VLC nie chce czegoś odtwarzać, i to właśnie TVN Fabuła.
Na "mpv" i Media Player Classic śmiga bez problemu.
Czyli problem jest w odtwarzaczu.

Zablokowany