H.265 czyli idzie nowe

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Nie mogłem sobie darować i pobawiłem się w kodowanie h.265. Dla materiału źródłowego 4k dci (4096x2160) zapisanego w h.264 i na core i7 kodowanie do mp4/h.265 z zawrotną prędkoscią 3.5 w porywach do 4 klatek na sekundę. Nie bawiłem się jeszcze w żadne ustawienia zaawansowane więc nie wiem ile mogę to przyspieszyc (pewnie kosztem jakości jak zawsze).

Ale z rezultatu jestem bardzo zadowolony. Ustawiłem average bitrate 3Mbps i w porównaniu do źródła czyli h264/60Mbps nie widzę różnic w jakości. Chociaż żeby to należycie ocenić trzeba by mieć monitor 4k albo oglądać w skali 1:1 czyli powiększony.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

giaur500 pisze:Nie przesadzasz? Dekodowanie softwarowe full hd na moim core i7 to obciążenie procesora na poziomie kilku procent. Dekodowanie 4xhd nie powinno być zbyt wielkim wysiłkiem, także gadanie że komputer domowy sobie z tym nie poradzi jest chyba trochę przesadzone. Byle jaki 4 rdzeniowy procesor, dekodowanie 1xFullHD na każdy rdzeń, procesor prawie tego nie odczuje.
giaur500 pisze:Tutaj już procesor nieco się spocił, chociaż problemów z płynnym działaniem nie ma żadnych.
To jak z tym kilku procentowym obciążeniem procesora? ;)
kol już sprawdził?
4K na przeciętnym PC?
w końcu jakie obciążenie?

kol i tak ma i7 a to nie jest przeciętny procesor. ;)
Większość to i3 lub Pentium Dual Core i dobra grafika.

Dopóki nie będzie grafiki do sprzętowego dekodowania HEVC to sensu wielkiego nie ma myśleć o HEVC na PC. I na to zwracałem uwagę pytając czy kol testował 4K.
Zresztą jaki sens na monitorze HD.

i można oczywiście od razu zmieniać temat ale H264 jak na razie to jedyne rozsądne rozwiązanie.
Każdemu proponuję puścić 4k na swoim PC i zastanowić się co się zyskuje grzejąc procesor. 8-)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

lustracja pisze: To jak z tym kilku procentowym obciążeniem procesora? ;)
kol już sprawdził?
4K na przeciętnym PC?
w końcu jakie obciążenie?
No sprawdziłem, na moich zrzutach widać obciażenie cpu. Tylko że jest to dekodowanie 4k w jednym pliku a nie 4xFull HD. Na oko średnie obciażenie procka to 65 do 70% dla i7 (pierwsza generacja). Co jak co, ale wszelkie filmy z telefonu konwertuję do h265. Dla 4k daję 3 Mbps, dla full hd muszę jeszcze dobrać odpowiedni bitrate, na pewno niższy. Tylko wydajność kodowania mnie trochę smuci, ale co by było gdybym to robił na DualCore? Średnio 10 razy wolniej ;)
lustracja pisze: kol i tak ma i7 a to nie jest przeciętny procesor. ;)
Większość to i3 lub Pentium Dual Core i dobra grafika.
Dual Core to prehistoria, nadaje się ledwo co do uruchomienia Windowsa i otwarcia internetu. Core i3 nieco lepiej ale też już nie te czasy. Co poradzić. Może i nie mam przeciętnego PC, raczej powyżej średniej ale w moim przypadku problemu by nie było, a to jest jednak zwykły PC a nie żaden profesjonalny sprzęt.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: adac »

giaur500 pisze: Ustawiłem average bitrate 3Mbps i w porównaniu do źródła czyli h264/60Mbps nie widzę różnic w jakości
Może dlatego że przekodowałeś kilka klatek i na razie jest to pokaz slajdów. Różnice mogą wyjść na ruchomych scenach -cały film.
60 Mbs dla materiału 4k dci (w h264) można przyjąć że jest to dobra jakość obrazu porównując z przepustem dla HD 2k.
Nie wydaje mi się, żeby dało się osiągnąć identyczną jakość ruchomego obrazu przy 3 Mbs (!) czyli 20 razy mniej, nawet używając jakiegoś super-kodeka. Chyba że jednocześnie zmniejszysz rozdzielczośc do 2k, być może tak nawet zrobiłeś. ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

No nie, film był długości około minuty. Wcale nie taki statyczny. Jeśli ktoś by był ciekawy, mogę wrzucić próbki oryginału h264 i h265 po przekodowaniu.

NA PIERWSZY RZUT OKA nie widać znaczącej różnicy, ale tak jak pisałem oceniam na monitorze Full HD. Popatrzę jeszcze w skali 1:1 (na monitorze powiększony), zobaczymy jaka będzie różnica. Zresztą, te próbki ze stronki o której wspomniałem też mają 3 Mbps i to w dodatku statycznie, a nie wyglądają wcale źle, wręcz przeciwnie.

Jaki bitrate zalecalibyście dla 4k DCI i h265?

P.S. Rozdzielczości nie zmniejszyłem, przekodowałem tylko obraz do h.265 z average bitrate 3 Mbps oraz dźwięk bez rekompresji.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

giaur500 pisze: Na oko średnie obciażenie procka to 65 do 70% dla i7 (pierwsza generacja). Co jak co, ale wszelkie filmy z telefonu konwertuję do h265. Dla 4k daję 3 Mbps, dla full hd muszę jeszcze dobrać odpowiedni bitrate, na pewno niższy. Tylko wydajność kodowania mnie trochę smuci, ale co by było gdybym to robił na DualCore? Średnio 10 razy wolniej ;)
no właśnie 60-70% a nie kilka % i to i7.

A co do Pentium Dual Core to dalej montowane w laptopach. Ba nawet nowe celerony.
oczywiście mowię o Sandy Bridge czy Ivy Bridge Pentium. 8-)
Gracze to maja PC a le większość to laptopy i wystarczy popatrzeć w sklepach jakie mają procesory.
Pentium 2020
Pentium 2, 3 gen 1.7-19 GHz
i
i3, i5 U 1.7 GHz

bez grafiki nie pociągnie nic.
giaur500 pisze:NA PIERWSZY RZUT OKA nie widać znaczącej różnicy, ale tak jak pisałem oceniam na monitorze Full HD. Popatrzę jeszcze w skali 1:1 (na monitorze powiększony), zobaczymy jaka będzie różnica
i tu się zgodzę bo różnicy nie widać.
Wolę mkv /mp4 1080p dekodowane grafiką 2-5% niż HEVC gdzie różnicy nie widać a procek się nie wyrabia przy tym 4k. Ba nawet się nie opłaca 2k HEVC bo po co grzać się przy laptopie.

daleka droga. Proponuję się zastanowić zanim się ktoś zachwyci HEVC.
a 4k tak jak 3D padnie zanim powstanie na dobre. :lol:
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2014, o 14:26 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Jak zwykle hejtujesz bez argumentów. Tak samo jak kilku tutaj którzy krzyczeli że są przeciw hd w dvb-t

Poza tym teraz może i różnicy nie widać a jak zechcę pooglądać moje archiwa za 5 lat na innym sprzęcie to może okazać się że fulhd wygląda żałośnie. Lepiej patrzeć nieco w przyszłość.

No i ponawiam pytanie do znawców, jaki mniej więcej bitrate uważacie za właściwy dla h265 i 4k dci?
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2014, o 14:30 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

ciekawe punkt widzenia.
w czym twoje wypowiedzi to argumenty a moje to hejtowanie?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

W tym że gadasz w kółko jak to 4k upadnie i jak 3d upadło. 3d nie upadło a 4k za kilka lat będzie tym czym dziś jest full hd.

Pisałeś że procek się grzeje przy h265, prawda ale jeśli można zejść znacznie z bitrate mając mniejszy rozmiar pliku to ja jestem za, przynajmniej na moim i7. I5 pewnie bym zajezdził nie mówiąc już o i3, gdybym posiadał słabszy sprzęt pewnie też bym pisał tak jak ty.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

Argumenty dotyczące braku sprzętowego dekodowania 4k, ba nawet kodowania, TVP kodowała softwarowo-dla mnie są merytoryczne i ważne.
tak jak obciążenie procesora.
dla ciebie to hejtowanie bo napisałem o upadku 3D - co jest faktem i prawdopodobnym upadku 4k.
Taką mam opinię. niech najpierw zrobią HD bo 4k do szerokich mas szybko nie dojdzie.

a jak ci się pogląd o 3D czy 4k nie podoba nie podoba to miałeś okazję wcześniej ;)
distefano pisze: [Pan jako w pełni profesjonalista w tej dziedzinie mam nadzieję, że podziela moje zdanie, że system 4K nigdy w Polsce nie zostanie wdrożony w znaczącej skali. Ja uważam, że zakończy swój żywot w fazie mniej lub bardziej zaawansowanych eksperymentów, podobnie zresztą do telewizji 3D zmierzającej powoli do swego schyłku.
Błędne dane podałeś co do % obciążenia procka przy 4k a teraz wymyślasz jak by się tu odgryźć tym hejterem.
nie ma sensu.
każdy ma prawo do wyrażenia opinii.
Ty jesteś zadowolony 60% obciążeniem procka ja uważam, że brak hardwarowych dekoderów graficznych dyskredytuje technologie.
A kosztów i wymiany sprzętu spowoduje to nie mało.
Zysk taki sobie. mniejszy plik? przy obecnych przepustowościach łączy jakie to ma znaczenie.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Maniek99 »

Mowa o kodeku, który upowszechni się dopiero za jakieś 2 lata!

Do tego czasu HEVC w GPU będzie standardem (pewnie też w tych zintegrowanych z CPU), najtańsze modele proców też będą dużo szybsze, wyjdą nowsze dużo lepiej zoptymalizowane filtry.

Poza tym w zasadzie zabawa nie rozchodzi się o 4K, bo to będzie potrzebne w momencie kiedy za stosunkowo nieduże pieniądze będzie można sobie "telewizorem" wytapetować całą ścianę.

Użyteczny zysk na dziś jest w tym, że film 1080p będzie zajmował pewnie >30% mniej, a streamy HD będzie można odpalić na znacznie wolniejszych łączach.
Do takich zastosowań wystarczą nawet dzisiejsze Celerony i to z zapasem.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: distefano »

Poza użyciem procesora musicie wziąć pod uwagę czy będzie dostateczna ilość "miejsca" na pojemnościach satelitów telekomunikacyjnych by na powszechną skalę rozwijać nadawanie 4K.
Z tym miejscem już teraz nie jest najlepiej mimo, że jeszcze więcej jest kanałów nadawanych w SD niż w HD.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Jeśli masz na myśli przepustowość to h265 może chyba pomóc. Sample które wklejałem posiadają zadowalającą jakość 4k już przy 3Mbps. Jak na tv jakość taka wystarczająca wg mnie. A przecież teraz full hd w naszym dvb-t ma więcej niż 3 Mbps. Tyle to mamy w SD.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

4k nie będzie w FTA DVB-T2 czym tu się podniecać. nie po to to robią. w Japonii chyba już testowali 8k. $k jak 3D . sprzedadzą jakieś odbiorniki TV i puszczą jakiś kanał zakodowany.
4k HEVC odbiorników nie ma . ba nawet koderów sprzętowych. nowe nie idzie tylko się wlecze.
ja poczekam aż będą grafiki do HEVC wtedy zmienię kolejnego laptopa. 8-)

Niech w końcu zajmą się specyfikacją odbiorników do NTC.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Nowe zawsze się wlecze. Spokojnie, będzie. Będą odbiorniki, będą dekodery, będzie wszystko.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: distefano »

lustracja pisze:...........Niech w końcu zajmą się specyfikacją odbiorników do NTC.
Jedno nie przeszkadza w niczym drugiemu bo kto inny zajmuje się opracowaniem specyfikacji, a kto inny postępem nowoczesnych technologii telewizyjnych.

dziki

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: dziki »

http://nt.interia.pl/raport-ultrahd/4k- ... chnologies

a Samsung za 400000zł.
Spokojnie już są. :lol:
na razie TV 4k i 5k.
Jeszcze tylko HEVC, DVB-T2, i nadawanie 4k. i już.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: AdamP »

Materiały 5K nie istnieją, w formacie 21:9 też raczej niczego nie ma - czyli "sztuka dla sztuki". Ciekawe, gdzie w TV da się wbudować 7 głośników + 2 subwoofery 8-) :?:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: hadam »

Kanał 4K w Polsce wcale nie jest taki nierealny, choć w naziemnej jeszcze darmowo to nie ma co marzyć.
Standardowo kanał ma nadawać w jakości HD, w dalszych planach jest 4K.
W maju br. nadawca podał, że start stacji planowany jest na III kwartał br. i dodano, iż kanał będzie nadawany w dwóch wersjach: Adventure TV (jako SD 16:9) oraz Adventure TV HD (Full HD), a nowe programy są już nagrywane kamerami 4K (Ultra HD) i jak tylko pojawi się możliwość techniczna dystrybucji kanału w 4K, to uruchomiony zostanie przekaz także w takiej jakości
http://www.satkurier.pl/news/103632/adv ... -w-hd.html
http://www.satkurier.pl/news/103649/adv ... krrit.html

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

nie no spokojnie.
ameryki nikt nie odkrywa pisząc, że jedni produkują a inni przygotowują specyfikację.
bez nowej specyfikacji to producenci sobie produkują co chcą a obywatel kupuje co jest i co mu się wydaje co powinien mieć.

niech zrobią nową specyfikację to będzie jasne.
natomiast 4 k to OT na forum dotyczącym NTC i to jeszcze FTA.
normalnie jak wszędzie będzie 4k ale na SAT.

Najlepsze dekodery jak na razie na PC to Strongene i PDVD 14

Zablokowany