H.265 czyli idzie nowe

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

H.265 czyli idzie nowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Rozpoczęły się prace nad nowym kodekiem video, który ma wyeliminować niedogodności i ograniczenia szeroko obecnie stosowanego H.264 (MPEG-4 Part10).
Oczekuje się, że prace nad nowym standardem zakończą się w 2013 roku.
>> więcej o harmonogramie prac <<

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Jarosław Bałuka »

Pytanie czy to rzeczywisty projekt oparty na już zidentyfikowanych potrzebach rynku czy raczej rodzaj 'zaczepki' celem wybadania rynku czy jest zainteresowanie i da się coś nowego sprzedać..?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jak widać z harmonogramu jesteśmy na etapie "Call for Proposals".
Wstępna wizja i podstawowe wymagania nowego kodeka opisane są >> tu <<. Parę słów można też znaleźć w Wikipedii.

Podejmowane akcje nie oznaczają, że automatycznie projekt zakończy się sukcesem i wdrożeniem nowego standardu, ale wyraźnie pokazuję potrzebę rozwoju kodeka H.264, który w pewnych zastosowaniach okazuje się niewystarczający.

Nie zależnie od tego H.264 trzyma się mocno, a realny następca, dostępny w komercyjnych produktach pojawi się najwcześniej za 5 lat. Opracowanie standardu to dopiero początek prawdziwych prac. Z reguły najpierw pojawiają się implementacje programowe, później FPGA, a w końcu ASIC. Dopiero na tym etapie producenci sprzętu mogą rozpocząć projektowanie i produkcję urządzeń.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Jarosław Bałuka »

JaroslawMroczkowski pisze:
Podejmowane akcje nie oznaczają, że automatycznie projekt zakończy się sukcesem i wdrożeniem nowego standardu, ale wyraźnie pokazuję potrzebę rozwoju kodeka H.264, który w pewnych zastosowaniach okazuje się niewystarczający.
Jako bardziej prawdopodobną wersję obstawiałbym chęć 'spozycjonowania' się na rynku celem zabezpieczenia przed innymi dużymi graczami, którzy mogliby (albo już to robią) wyprodukować własne kodeki, niekoniecznie obwarowane opłatami licencyjnymi jak H.264 :)

Na przywołanej stronie pojawia się stwierdzenie:
"MPEG has concluded that video bitrate (when current compression technology is used) will go up faster than the network infrastructure will be able to carry economically, both for wireless and wired networks."
Mam osobiście wręcz odwrotne spostrzeżenie - rozwój sieci światłowodowych o naprawdę dużych pojemnościach (gdzie 10Gbps nie jest już niczym nadzwyczajnym) oraz bezprzewodowych szerokopasmowych (dla przykładu plany dla LTE 3.5G i 4G) dają spory zapas na najbliższe lata jeśli chodzi o zapotrzebowanie na dostępność przepływności dla video.
MPEG-2 i MPEG-4 stały się hitem, przyniosły wymierne korzyści dla rynku medialnego bo w danym czasie były potrzebne, ich zastosowanie miało ekonomicznie uzasadniony wymiar. Czy z H.265 będzie podobnie? Zobaczymy...

uggp

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: uggp »

JaroslawMroczkowski pisze:... Opracowanie standardu to dopiero początek prawdziwych prac. Z reguły najpierw pojawiają się implementacje programowe, później FPGA, a w końcu ASIC. Dopiero na tym etapie producenci sprzętu mogą rozpocząć projektowanie i produkcję urządzeń.
Dokładnie tak. W tej chwili samych ASICów jest niewiele (albo mają jeszcze nie kompletne drivery softwarowe). A IP Core dla FPGA wciąż jakieś nowe powstają. Wniosek z h.264 jesteśmy gdzieś pomiędzy FPGA a ASIC. Czyli jeszcze h.264 nie jest dopieszczony. Piątka to ho ho, 5-lat to tak optymistycznie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: K63 »

Co prawda (na razie) nie dotyczy dvb-t, ale ...
TVP po testach transmisji 4K
http://satkurier.pl/news/103404/tvp-po- ... ji-4k.html

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: rotalplus »

Tak z ciekawości, czy tak zawsze wygląda produkcja 4k:
"Odebrano sygnał za pomocą czterech profesjonalnych odbiorników. Następnie połączono zsynchronizowane obrazy w jeden UHDTV 4K i zakodowano w HEVC."

czy jest to technologiczny wymysł TVP a jeśli tak to czy jest on bardziej opłacalny niż produkcja jednego strumienia ?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To po prostu ograniczenia sprzętowe. Nie ma jeszcze sprzętowych koderów 4k do kompresji na żywo. (Przynajmniej ja takich jeszcze nie widziałem). "Zrobili" koder 4k z 4 profesjonalnych koderów HD. Tak się to na razie robi. Prościej i taniej jest wykorzystać posiadane "klocki", a przesłanie 4 strumieni HD nie stanowi problemu.

Z opisu wynika, że przesłany został sygnał 4K jako 4 x HD. Następnie został złożony w całość i zakodowany w HEVC. Ciekawe...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: adac »

JaroslawMroczkowski pisze: Następnie został złożony w całość i zakodowany w HEVC. Ciekawe...
Ciekawe to jest na czym to odebrali - pewno na proptotypowym odbiorniku za 30 k USD,
oraz jakiego użyli medium transmisyjnego; być może to 2 kanały radiowe DVB-T scalone razem i 2 tunerki. DVB-T czy T2 ? Ale w sumie eksperyment ciekawy..

Btw: wcześniej rozmawialiśmy trochę na temat OT; do trasmisji można też użyć LTE ale trzeba się ustawić blisko dobrego BTS-a. Jest to w stanie uciągnąć 65 Mb/s jeżeli op się postara no i trzeba mieć odpowiednią taryfę.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: naziemna-ntrc »

Zauważ, że materiał źródłowy pobrali z satelity, więc należy zakładać, że dalej też się bawili w standardzie satelitarnym, a nie naziemnym. ;)

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Maniek99 »

W ogóle nie musieli tego nigdzie nadawać radiowo.
Na tym etapie testów pewnie chcieli tylko sprawdzić jak się takie strumieniowe kodowanie zachowuje.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: distefano »

JaroslawMroczkowski pisze:To po prostu ograniczenia sprzętowe. Nie ma jeszcze sprzętowych koderów 4k do kompresji na żywo. (Przynajmniej ja takich jeszcze nie widziałem). "Zrobili" koder 4k z 4 profesjonalnych koderów HD. Tak się to na razie robi. Prościej i taniej jest wykorzystać posiadane "klocki", a przesłanie 4 strumieni HD nie stanowi problemu.

Z opisu wynika, że przesłany został sygnał 4K jako 4 x HD. Następnie został złożony w całość i zakodowany w HEVC. Ciekawe...
Pan jako w pełni profesjonalista w tej dziedzinie mam nadzieję, że podziela moje zdanie, że system 4K nigdy w Polsce nie zostanie wdrożony w znaczącej skali. Ja uważam, że zakończy swój żywot w fazie mniej lub bardziej zaawansowanych eksperymentów, podobnie zresztą do telewizji 3D zmierzającej powoli do swego schyłku.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: rotalplus »

Tylko że w 3D bardziej położono nacisk na rodzaj, charakterystykę wyświetlania obrazu, a w 4K (UHDTV) na jakość/rozdzielczość wyświetlania obrazu.

Wydaje się, że trend 4K, patrząc po powszechności HDTV ma większą siłę przebicia

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

Nadawanie 4xHD to też jest jakiś pomysł. Mam na dysku próbkę takiej transmisji, plik .ts z czterema strumieniami wideo HD. Nie pamiętam tylko czy to była transmisja testowa czy nadają tak regularnie gdzieś za granicą. Nie wiem czy da się to prawidłowo odtworzyć, tzn żeby widzieć cztery obrazy na raz a nie tylko 1/4.
Wewnętrzna kompresja hevc to zabawa była, ale jeśli to było programowo to pewnie wykorzystali koder x265.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: adac »

Żeby to odtworzyć potrzebny będzie procesor graficzny który jest w stanie zdekodować równocześnie 4 strumienie HDTV a potem jeszcze zrenderować obraz 4k. Na dzisiaj to ciężkie zadanie jeżeli chcesz użyć do tego domowego komputera.
No i trzeba na czymś obejrzeć rezultat a domowy monitor kończy swoje możliwości na tradycyjnym HD (żeby chociaż miał możliwości w pełni to wykorzystać..) Zabawa jak na razie tylko na pokazy i na profesjonalnym sprzęcie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Nie przesadzasz? Dekodowanie softwarowe full hd na moim core i7 to obciążenie procesora na poziomie kilku procent. Dekodowanie 4xhd nie powinno być zbyt wielkim wysiłkiem, także gadanie że komputer domowy sobie z tym nie poradzi jest chyba trochę przesadzone. Byle jaki 4 rdzeniowy procesor, dekodowanie 1xFullHD na każdy rdzeń, procesor prawie tego nie odczuje.

Nie musi to być przecież dekodowanie hardwarowe przez gpu a sofwarowo można zaimplementować wszystko co tylko sie zechce. Dekodowanie 4xhd, renderowanie, każde cuda na kiju, kwestia odpowiedniego oprogramowania - bez inwestowania sprzęt, warunek odpowiednio wydajny procesor.

Monitor co prawda tylko Full HD i tu się zgodzę. Jednak weźmy przez analogię zdjęcia statyczne z aparatów cyfrowych. Zawsze wykonuje sie zdjęcie o większych (znacznie) rozdzielczościach i na monitorze ogląda sie je dużo lepiej, chociażby dlatego że można sobie powiększyć bez straty jakości.
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2014, o 14:14 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

H265 to nie H264.
Może lepiej przetestować zanim da się tak radykalne wnioski ;) :shock:

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Chętnie bym przetestował, czy macie jakiś testowy materiał full hd h.265 który mogę sobie puścić na moim pc? Ciekawy jestem jak obciąży procesor, bo oczywiście dekodowanie pójdzie przez cpu.

Przy H.264 4k DCI 2160p, 60 Mbps (film zrobiony telefonem) procek praktycznie odpoczywa. Czy dekodowanie h.265 tylko full hd naprawdę takie kosztowne jest?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Z ciekawości sprawdziłem plik testowy pobrany stąd: http://www.elecard.com/en/download/videos.html

Parametry pliku: HEVC/H.265,3840x2160, HEVC elementary 3 Mbps. Testy były przeprowadzone na Linuksie za pomocą xbmc (korzysta z bibliotek ffmpeg).

Użycie procesora przedstawia sie mniej więcej tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj już procesor nieco się spocił, chociaż problemów z płynnym działaniem nie ma żadnych. Nie znalazłem niestety żadnych materiałów full hd do sprawdzenia.

Interesuje mnie za to co innego. Chętnie bym sobie przekonwertował filmy 4k które mam z telefonu do tego formatu. 3 Mbps i idealna praktycznie jakość w 4K. Świetne. Telefon robi filmy 60 Mbps, czyli objętość jest hmmm wiadomo jaka.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

Ja spróbowałem na swoim laptopie core i3 I generacji jednocześnie odtworzyć 4 pliki HD 60fps h264 to cięły ale to taki krótki test; nieważne, 4k 60fps pewnie też by mi cięło.

Moje spostrzeżenia, które zawarłem na innym forum video są takie, że kodeki (mam na myśli lavfilters) w wersji 64bit są trochę szybsze od 32bit. Odtwarzanie wideo na Widnows 8.1 też jest szybsze od odtwarzania na win 7 i win 8.0 - nie pytajcie mnie dlaczego (pewnie chodzi o wielowątkowość albo samo renderowanie obrazu) ale to doświadczalnie udowodnione. Na linuksie to nie wiem.

Lavfilters jest ok, ale nadaje się tylko do HD przy hevc. Ja polecam dekoder Strongene letnoid hevc decoder http://xhevc.com/en/hevc/decoder/download.jsp który jest bardzo szybki!, na moim sprzęcie hevc UHD tos-4096x1720-tiles.mkv daje radę, tylko player musi złapać synchro gdy klikam w środek filmu.

Sample:
http://www.elecard.com/en/download/videos.html Polecam Big Bug Bunny hevc HD
http://trailers.divx.com/hevc/TearsOfSt ... 9_HM11.mkv Super jakość obrazu! darmowy film z blendera, Hevc HD (uwaga, początkowa scena startu rakiety to najcięższy test dla procka)
http://www.libde265.org/downloads-videos/ tutaj filmy są w UHD (open movies z blendera)
https://strukturag.github.io/libde265.js/ tutaj dekoder hevc/h265 w javascrypcie/html5 >> jak widać hevc nie jest wcale strasznie ciężki do dekodowania

Zablokowany