H.265 czyli idzie nowe

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

W poprzednim build też te funkcje były u mnie aktywne.
Obciązenie procesora bez zmian.
Poszukam nowego sterownika NV może to coś zmieni.
Ale w sumie Lentoid mi wystarcza z LAV jakiegoś szału nie ma na NV 520 M

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Opcje mogą być aktywne, ale istotny jest napis przy "Active decoder" podczas odtwarzania. I oczywiście powinieneś widzieć wzrost w użyciu GPU. Ale wydaje mi się, że nie będzie działać na twoim Fermi. Oficjalnie obsługa jest dla Kepler, Maxwell 1, Maxwell 2...

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

nie no trochę powagi. Oczywiście że piszę o active decoder.
Po prostu nie ma żadnego wzrostu wydajności na co zawracam ci uwagę od kilkunastu postów.
grafika nie jest stara więc cały szum wokół HEVC to według mnie zafascynowanie nowościami. Streaming i SAT ok ale inne sposoby nadawania to kodowanie H264. Żadne kodeki HEVC tu nie pomogą

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Spoko, chciałem mieć pewność, że mówimy o tym samym :)
Po prostu nie ma żadnego wzrostu wydajności na co zawracam ci uwagę od kilkunastu postów.
Jasne, ale akurat teraz nie chodzi o wzrost wydajności tylko o obsługę sprzętowego dekodowania HEVC. Nie jestem NDIDIĄ nie mam wpływu na ich wydajność. :oops: Ale mogę Cię zapewnić, że będzie tylko lepiej, jak H.264 wchodziło w życie to też mało kto był w stanie pociągnąć takie 1080p wtedy. Osobiście nie uważam, że jest to zachłyśnięcie się nowościami, a zwyczajnie postęp. Stagnacja to cofanie, a trzymanie się przy H.264 przez długi czas niewątpliwe byłoby stagnacją. Teraz to może się wydawać dla Ciebie mało realne, ale tak jak teraz praktycznie wszędzie wykorzystywany jest H.264 tak za kilka razy zastąpi go HEVC i H.264 (AVC) będzie miał status niegdyś bardzo popularnego czy też odpowiednio xvida (ASP) :D Jasne, że w publicznym użytku nadal jest używany nawet MPEG-2, ale to są względy kompatybilności, bo na pewno nie ze względu na z grubsza dwa razy większy bitrate potrzeby, żeby utrzymać podobny poziom jakości co przy użyciu AVC.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

powtórzę trochę powagi.
banalne stwierdzenia dotyczące stagnacji jako cofania.

Postęp nie jest oznaką rozwoju.
To że można coś zrobić nie oznacza, że jest konieczne albo coś komuś daje.
4k, 8k oszołomy detalami a treści brak. Im więcej technologii tym mniej człowieka. takie same ogólniki ale bardzie groźne.

Jak dla mnie w H264 jest wystarczająca jakość obrazu. Dekodowanie hardware i niskie obciążenie procesora.

Nie jesteś NVidią ani alfa i omegą. Piszemy o LAV i nie ma żadnego wzrostu wydajności tego kodeka w stosunku do 4 letnich kart graficznych. I jak dla mnie Lentoid daje to samo.
ale obciążenie 50% jest nie akceptowalne bo H264 dając podobny obraz nie obciąża mi procesora.
Coś się robi po coś to jest ten postęp.
I może być jak z taśmami video . wygrał wcale nie lepszy jakościowo system.
HEVC jest dla 4k więc gdzie indziej raczej będzie ograniczone do streamingu i SAT.
DŁUGO. Komercjalne wykorzystanie do DVB-T2 tylko napakuje pasmo i cały ten Twój postęp pójdzie w gwizdek dużej ilości chłamu

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

Faktycznie tym razem jeśli chodzi o ścisłość słowa to trudno mówić tu o dekodowaniu sprzętowym, lub dedykowanym. To co jest obecnie w przypadku HEVC to dekodowanie tzw GPUGP. Językiem którym się pisze na jednostki GPU to shadery a wykonywanie języka to operacje na shaderach (podczas każdej gry komputerowej tak się dzieje). Cuda to kolejny język programowania a dekoder wideo nvidii to CUVID, który jest rozszerzeniem CUDA i działa jako dedykowany dekoder sprzętowy (chip) lub GPUGP (to drugie w przypadku hevc). Więc można do dekodowania/kodowania użyć także OpenCL (no już się używa) tylko jest to nieefektywne na razie (zwłaszcza dla kodowania). Natomiast DXVA2 to APi windowsa, to że działa dekodowanie przez DXVA to tylko dlatego że dla tego api działanie sprzętowe na GPU jest trochę jakby emulowanie. Nie ma przeznaczonego chipu do dekowania HEVC na żadnej karcie graficznej, tylko HEVC dekoduje się częściowo właśnie na jednostkach obliczenowych GPU, tak jak byś wykonywał normalne obliczenia GPUGP. Nie jest to również rozwiązanie efektywne, zużycie energii jest duże, wymagana jest mocna karta graficzna. Pełne sprzętowe dekodowanie będzie w sprzętach mobilnych najpierw, z naturalnej przyczyny: mobilne CPU jest za słabe, dużo wolniejsze od PC.
Co do AMD, to zauważyłem że oni nie lubią rozwiązać częściowych w dekodowaniu sprzętowym, oni się w to nie bawią i mają rację. Następna generacja UVD będzie miała wg mnie pełną obsługę. Popatrzcie na VCE engine, pierwsza implementacja hybrydowa, kiepska wydajnosć. Od razu przeszli w pełne sprzętowe kodowanie (r9 285) i są szybsi od Nvidii w kodowaniu h264.
Na PC w dekodowaniu hevc króluje lav filters 64bit a później letnoid, da się jeszcze to przyspieszyć. Te hybrydy z pierwszego akapitu nie mają szans z dekodowaniem softwareowym. Chyba że masz bardzo słaby/stary procesor z mocną kartą graficzną, to jedyny przypadek gdzie można się bawić w dekodowanie hybrydowe.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Chyba że masz bardzo słaby/stary procesor z mocną kartą graficzną, to jedyny przypadek gdzie można się bawić w dekodowanie hybrydowe.
Dokładnie, choć dla mnie osobiście dekodowanie sprzętowe zawsze było ratunkiem dla słabego CPU. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, bo ktoś może mieć kartę graficzną, która dekoduje wolno lub AMD, które swego czasu były po prostu niestabilne. Teraz sprawa wygląda inaczej, bo nowe procesory Intela mają okropnie szybkie dekodowanie sprzętowe zaimplementowane. Niektóre kary NV również jak pisałem wcześniej. AMD gdzieś tam goni z tyłu. Wszystko zależy od naszego sprzętu.
Co do AMD, to zauważyłem że oni nie lubią rozwiązać częściowych w dekodowaniu sprzętowym, oni się w to nie bawią i mają rację.
Ogólnie AMD nie lubi się bawić w własne lub marketingowe rozwiązania. No z wyjątkiem Mantle. Nie mają CUDA, a świetną obsługę openCL w przeciwieństwie do NV, która ma wiele problemów z jego obsługą. Natomiast jeżeli chodzi ogólnie o dekodowanie to niestety z AMD zawsze były problemy. Zaczynając od BSOD, przez błędy w dekodowaniu, aż do braku obsługi 4k, gdzie w różnych okresach sterowniki zgłaszały jego obsługę, a później wywalało BSOD. Trochę nie dbają o jakość swojego dekodowania. Nie chce brzmieć negatywnie w stosunku do nich bo nie jestem, ale na przestrzeni lat było wiele problemów, które dla przeciętnego użytkownika są bolączką, bo skąd taki "Kowalski" ma wiedzieć co jest problemem...

I na koniec chcę przeprosić, jeżeli kogoś wprowadziłem w błąd. Zmiany w LAV Filters wprowadziły obsługę HEVC poprzez API (DXVA2 i CUVID) wykorzystywane do sprzętowego dekodowania. Natomiast tak jak starałem się również znaczyć obecnie nie ma dedykowanych układów dla HEVC. Firmy dodały obsługę HEVC wykorzystując to co obecnie jest dostępne. Osobiście nadal nazwałbym to dekodowaniem sprzętowym, bo jest przy użyciu karty graficznej. Zasadniczym jest natomiast, że nie ma dekodowanych układów. Przyjęło się nazywać takie rozwiązaniem dekodowaniem "hybrydowym", więc może tak będzie najlepiej nazywać w dalszej dyskusji.


Wracając do samych dekoderów. Obecne rozwiązanie nie jest tragiczne, żeby od razu je bagatelizować. Oczywiście jest wolniejsze niż LAV x64. Ale na porządnym GPU dogania prędkością. Oczywiście wykorzystanie Shaderów do odtwarzania wideo jest o tyle słabe, że ciągnie dużo prądu. Jeżeli jesteście zainteresowani mogę podać prędkości jakie są wyciągane na różnym sprzęcie.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

Kolejna dawka nowości: zatwierdzono standard Bluray 4k. Pytanie co będzie kodekiem na tych płytach.. otóż będzie to HEVC, co więcej będzie 60 fps. I jeszcze jedno, bitnością koloru będzie najprawdopodobniej 10-bit. Co to oznacza? będzie prawie wszystko. Dla fanów płynnego odtwarzania mamy 60 klatek czyli koniec z judderingiem. Dla fanów wielkich ekranów i szczegółów mamy 4k. I dla fanów kolorów mamy 10 bit, dzięki czemu odtworzymy więcej tonacji, co na obecnych ekranach niektóre się nie potrafią wyświetlić. Rozpoczęto też próbne nadawanie z satelity hevc 4k 10 bit. Mam już próbkę takiego nagrania, tnie na razie przy 50 fps.
Liczcie się z tym że na długi czas nie będzie sprzętowych dekoderów formatu 10 bit dla PC, chyba że rynek to mocno wymusi. Pozostaje znów dekodowanie na procesorze. O ile hevc 8-bit idzie już szybko, to 10 bit wymaga oddzielnych optymalizacji, ale nie bójcie się one też będą. Ważne na razie że się w ogóle dekoduje 10 bit. Szybkość z jaką hevc wkracza pod strzechy od momentu oficjalnego zatwierdzenia, to jaką ma siłę kompresji, i możliwości zastosowania oraz łatwość implementacji w dekodowaniu hardware (sprzętowym) nie jest "zwykłym szumem i zafascynowaniem nowościami" to już jest. I Lustracja możesz napisać kolejne kilkaset postów o tym samym, tyle że tego nie zmienisz - hevc już wita u progów naszych domów i naszych mobilnych komórek. A o dekodowaniu sprzętowym na PC się tak nie podniecaj bo widzisz co jest, a do 10-bit to jeszcze dalekooo. Więc lepiej zaciśnij zęby jak będzie Ci fruwał wiatrak na procesorze.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Akurat, że będzie wykorzystana BT.2020 dla 4k wiadomo od dawna. Ogólnie to będzie zupełnie nowa era odtwarzania i dobrze bo przy rozwoju obecnych paneli tv potrzebujemy standardu, który za tym nadąży.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

sirdaniel pisze:
I Lustracja możesz napisać kolejne kilkaset postów o tym samym, tyle że tego nie zmienisz - hevc już wita u progów naszych domów i naszych mobilnych komórek. A o dekodowaniu sprzętowym na PC się tak nie podniecaj bo widzisz co jest, a do 10-bit to jeszcze dalekooo. Więc lepiej zaciśnij zęby jak będzie Ci fruwał wiatrak na procesorze.
1. po pierwsze nie czytałeś moich postów bo mam już TV z HEVC a laptopa zmieniam co 2 lata albo jak potrzeba.
Więc nic minie będzie fruwało. co najwyżej powiewa osobiście.
2. po 2 to jest tylko szum o nowościach bo w Japonii już działają nad 8k.
Więc 3D, 4k, 8k to już tylko komercja dla oszołomów.
to tak jak Bluray nic wielkiego nie zrobiło. dalej SD w DVB-T.
Ale zawsze ktoś kupi,
Plazma, 3D, 4k, 8k. im mniej treści tym więcej detali.

a jak na razie grafiki do HEVC nie ma a DVB-T2 HEVC w Niemczech za 2 lata.
Więc to tylko szum. Szczególnie u nas.

Dla mnie wystarczające było DVB-T2 z H264. I zobaczymy MUX8.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

sirdaniel pisze: Mam już próbkę takiego nagrania, tnie na razie przy 50 fps.
Możesz gdzieś udostępnić? Na Mega np. Chętnie potestuje czy u mnie pociagnie płynnie.
lustracja pisze:ale obciążenie 50% jest nie akceptowalne bo H264 dając podobny obraz nie obciąża mi procesora.
Ale co to za argument? Czy ci obciaża głowę albo rękę? H264 dajac podobny obraz i kilka razy większy plik nie obciaża procesora. O to tutaj chodzi. Nieskompresowany obraz jeszcze mniej by obciażał sprzęt.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

Giaur500 tylko od razu mówię to nie moje nagranie, tylko czyjś przechwyt z Astry, przynajmniej niewiele zajmuje: link
A tutaj kolekcja trailerów HEVC UHD link jeśli chodzi o transformersów to ten trailer jest chyba 10 bit.
Podaj jak z prędkością u Ciebie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Sprawdzając ten plik z Astry:
- zwykły ffmpeg na Windows nie odtwarza go wcale
- zwykły ffmpeg na Linuksie - odtwarza, ale tnie niemiłosiernie, nie wykorzystując jednak całej mocy procesora (użycie cpu max 80%)
- niestandardowy ffmpg wspomniany wyżej w tym wątku, na linuksie. Odtwarza dobrze, czasem leciutko przycina. Użycie procesora około 60%

Testy na Windows 7/core i5, a na Linuksie u mnie w domu na core i7

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

To co, czyli jednak trzeba troche powera na sample hevc 4k 10-bit.

Na windowsie już nic nie kombinować. Ostatnia wersja lavfilters ma wszystko co potrzeba. Ja używam tej wersji z klite i chodzi ok.

Ten trailer transformers z drugiego linku jest 10 bit, ma 25fps a przycina strasznie, ma za to ponad 1GB wielkości.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Tak na marginesie, ten plik ma maaaasęęęę błędów, dla każdego dekodera to jest mega wyzwanie. A nie 10 bitowa głębia kolorów. Dodatkowo 50 fps progressive też wyzwaniem jest. Mówię cały czas o tym samplu z Astry. A "power" procesora nie jest tu do końca wykorzystany bo w najlepszym przypadku lekko przycina a obciążenie cpu to w porywach 60%. Nie wiem jak w lav ani co to lav i klite bo Windowsa nie używam i nie mam.

No ja mam nadzieję że docelowe nadawanie nie będzie tak wyglądało. Chociaż muszę przyznać, że jakość wgniata w fotel.

[edit]
Sprawdziłem jeszcze tego trailera transformersów - u mnie działa idealnie i nic sie nie tnie. Sprawdziłem na razie tylko w xbmc,ffmpeg pewnie zadziała podobnie. Obciążenie CPU około 40 do 50% na i7, ale działa płynnie i bezproblemowo. Jeśli na tym twoim lav ten trailer przycina to chyba ten lav aż taki dobry jednak nie jest.

Ogólnie chciałbym zobaczyć coś 60 fps 4k, ale prawidłowy strumień bez błędów.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Ja zawsze testuje na https://www.dropbox.com/s/9c52ievc545wl ... %B3%A2A.ts jest to jeden z niewielu sampli, który jest prawdziwym materiałem złapany z satelity. 4k, BT.2020, 60fps i odpowiednim bitrate (34.5 Mbps), testy japońskiej telewizji jakiś czas temu. W nazwie pliku jest data... Rzekłbym, że jest to jedyny poprawny materiał. Nawet ten wysłany przez @sirdaniel jest oflagowany jako BT.709, a na pewno nie będą tego wykorzystywali dla 4k. Jasne czepiam się przestrzeni kolorów, poza tym jest poprawny :)

Na moim staruszku i7 920@4GHz wyciąga 53fps. No prawie, ale jednak trochę brakuje. Acz na procesorach z AVX(2) powinno pociągnąć szybciej.

@giaur500: Ten strumień nie ma błędów, trochę na początku z prostej przyczyny, że jest urwany w tym miejscu. Zazwyczaj tak jest przy surowych zrzutach z satelity, wystarczyłoby go przyciąć na początku dokładnie. Później podczas dekodowania całego pliku nie ma żadnych błędów.
To co, czyli jednak trzeba troche powera na sample hevc 4k 10-bit.
No jasne to jest o wiele więcej informacji zawartej w pikselach. Cięższe do dekodowania. I tym samym więcej zyskujące na optymalizacjach AVX w porównaniu do 8-bit.

PS.
Ja używam tej wersji z klite i chodzi ok.
Dlaczego klite? Co w tej paczce jest czego brakuje w MPC-HC rozprowadzanym przez nas? Po prostu jestem ciekaw. FYI, najnowsze wersje są na http://nightly.mpc-hc.org/ podpisane cyfrowo, wiesz dokładnie co dostajesz i masz nasz pełen support w przeciwieństwie do wersji klite, która może być zmodyfikowana.

EDIT:

Ten sampel transformersów ma dość duży bitrate, ale u mnie się płynnie odtwarza. Ale na granicy, czasem jest mikro przycięcie na klatkach I, ale sporadycznie.

W teście wyciąga 41fps. Ale trzeba pamiętać, że to średnia prędkość, klatki I (pełne) potrafią przydusić i tak jak nie ma wystarczająco wolnej mocy.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

A więc japońskie rugby ^_^ też mi bardzo przycina - to nie wina lav filters tylko czekamy na optymalizację dekodowania 10-bitów od teamu ffmpeg lub gałęzi. Jeśli przy 4Ghz przymula, to zarobią trochę kasy firmy produkujące stacjonarne odtwarzacze bluray 4k ready. Jak zwykle rynek HTPC będzie musiał nadganiać.

Co do klite to używam odkąd w ogóle mam komputer. Często wchodzę na nieoficjalne forum MPC-HT i wiem że clsid dba o to abym nie miał jakichś bugów w kodekach ani mpc-HC. A sprawa z lav filters wyszła to przy dekodowaniu hevc, zresztą mamy juz oficjalną wersję to obsługującą więc po sprawie. Nightly nie potrzebuję, a jeśli już to ściągam update klite i gra :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Nie zgodzę się, że to wina ffmpeg. Na linuksie z ffmpegiem OpenHEVC jest świetnie. Rezultat: 76 fps średnio, 85 fps maksimum - dla przekazu z Astry. Na corei7 3770K. Poza tym, nie zgadzam się że ts nie ma błędów:

Kod: Zaznacz cały

[hevc @ 0x1b98900] Could not find ref with POC 24
[hevc @ 0x1b98900] Could not find ref with POC 20
[hevc @ 0x1b98900] Could not find ref with POC 16
I tak przez cały czas. Brak referencji klatek, co powoduje problemy. Te lekkie przycięcia pomimo nawet 80 fps spowodowane są zapewne pomijanymi błędnymi klatkami. Anie razu szybkość nie spadła mi poniżej 50 fps więc jest jeszcze spory zapas mocy obliczeniowej. Jesli mimo to przycina sie podczas odtwarzania, to jest to spowodowane błędami w strumieniu. Ale przycięcia w praktyce były minimalne i ledwo dostrzegalne.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Wracając do sprzętowego dekodowania, jest nadzieja. Właśnie przetestowałem sample wrzucane przez was na moim tablecie. Wszystkie działają idealnie płynnie i bez zacięć, łącznie z tym .ts z Astry.

Mój tablet: http://www.ainol-novo.com/pipo-p1-rk328 ... -32gb.html

Nie mam pojęcia, czy jakiś "markowy" sprzęt obsługuje już sprzętowe dekodowanie hevc (zdaje się że nowsze Galaxy Tab od Samsunga też obsługują), ale ten "chińczyk" zjada te pliki na śniadanie, zero problemów. Ciekawe ile jeszcze poczekamy na dekodowanie hevc przez gpu na PC-tach. Pewnie kilka lat.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

mówiłem, że producenci planują HEVC po konkretne rozwiązania mobilne i SAT 4k

Zablokowany