H.265 czyli idzie nowe

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Odp: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Co to w ogóle oznacza? HEVC zastąpi w pełni h.264 w swoim czasie. Dekodery tez będą w swoim czasie, a dokładnie wtedy jak pojawi się popyt. Tak działa wolny rynek. Śmieszą mnie te żale, że nie ma dekoderów czy to GPU, czy też STB. Najpierw jest usługa później jest sprzęt to obsługujący. Nie na odwrót. Kto o zdrowych zmysłach kupiłbym dekoder z HEVC , nawet jeśli byłby kilka zlotych droższy? Ja bym nie kupił bo jedyne HEVC jakie bym miał to wydrukowane logo na pudełku.

Tak samo było podczas testów h.264 w Polsce. Dekoder STB to ze świeczka szukać, a telewizory miały najczęściej tylko obsługę MPEG-2, jeżeli miały cokolwiek.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: hadam »

Testy to testy to zupełnie inna sprawa. A ja zadam to samo pytanie tylko w drugą stronę: który z nadawców zapłaci za stałą emisję swoich kanałów jeśli na rynku a konkretnie u odbiorców nie będzie sprzętu do odbioru? To bardzo duże koszty liczone w milionach złotych chodzi o koncesje opłaty dla operatora itd.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Na satelicie na pewno z czasem pojawi się regularny przekaz, w dvb-t w Polsce wątpię że szybko się to stanie, z powodów o których napisałeś powyżej. Nie ma żadnego "parcia" na zmianę na hevc ani na nadawanie w 4k.

Weźmy jednak pod uwagę jeszcze filmy rozprowadzane w 4k, na płytach bluray i pewnie coraz częściej w usługach vod. Tutaj na pewno wejdzie hevc, tylko kwestia czasu. A wtedy musi się także pojawić sprzęt do tego, na przykładzie chociażby mojego tabletu widać że nie muszą to być jakieś kosmiczne koszty sprzętu, które z czasem będą jeszcze maleć.

Tak jak dzisiaj mamy tanie chińskie STB dekodujące h264 w HD, tak za kilka raz będizemy mieć równie tanie chińskie dekodery do h265 i 4k.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

ObywatelDVB-T pisze:Testy to testy to zupełnie inna sprawa. A ja zadam to samo pytanie tylko w drugą stronę: który z nadawców zapłaci za stałą emisję swoich kanałów jeśli na rynku a konkretnie u odbiorców nie będzie sprzętu do odbioru? To bardzo duże koszty liczone w milionach złotych chodzi o koncesje opłaty dla operatora itd.
Ale nie możemy na to patrzeć od drugiej strony. Sprzęt odbiorczy jest ostatnim elementem sieci. Nic się nie dzieje z dnia na dzień. Najpierw są testy, ustalenia, szacowane terminy. I dopiero wtedy producenci sprzętu odbiorczego mają powód, żeby zacząć dystrybuować tunery, gdy ktokolwiek je kupi. Producenci też chcą mieć jak najbardziej konkurencyjny sprzęt, dlatego też parametry odbiorcze, usługi są dokładnie dobierane pod daną sytuację.

@giaur500: Jeżeli chodzi o 4k to sprawa się ruszy jak wydane zostaną pierwsze filmy blu-ray 4k, o ile dobrze pamiętam Q3 2015. Choć od tego czasu jeszcze długo minie zanim się szerzej wprowadzi. A tak jak mówisz w DVB-T (przynajmniej w Polsce) to ja bym się skupił na porządnym 1080p, a nie 4k :)

Osobiście uważam, że aktualnie 4k nie jest nam jeszcze potrzebne, tak jak na przykład przy przejściu SD->1080p to już był czas na zmiany tak teraz do 4k trzeba mieć na prawdę duży ekran, żeby w filmach fabularnych mieć zauważalną różnicę. Aktualnie panele 4k mają moim zdaniem dużo większe znaczenie dla innych źródeł obrazu, na przykład PC. Nie oszukujmy się już powyżej 32" 1080p dla PC, gdzie mamy ostry tekst itp. to trochę mało.

Ale powoli, wszystko stopniowo będzie się rozwijać.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: hadam »

Odniosłem się do tego fragmentu Twojej wypowiedzi:
Najpierw jest usługa później jest sprzęt to obsługujący. Nie na odwrót. Kto o zdrowych zmysłach kupiłbym dekoder z HEVC , nawet jeśli byłby kilka zlotych droższy? Ja bym nie kupił bo jedyne HEVC jakie bym miał to wydrukowane logo na pudełku.
Być może zrozumiałem Ciebie opacznie. Natomiast jeśli piszesz tak jak w ostatnim poście:
Najpierw są testy, ustalenia, szacowane terminy
to zgadzam się z Tobą. Potrzebny jest czas aby producenci a przede wszystkim odbiorcy mogli się przygotować. Jeśli chodzi o spojrzenie z drugiej strony tzn. od strony nadawców to uważam to za jak najbardziej zasadne, ponieważ tu chodzi o biznes, a w skrócie o wpływy z reklam, tym samym nadawcy dopiero wówczas zdecydują się na stałą emisję w HEVC gdy będzie im się to opłacało. Nie da się np. ustawą zmusić kogoś do nadawania a przede wszystkim do ponoszenia kosztów.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: distefano »

O nadawców się nie martwmy oni dobrze wiedzą, że gdyby zaczęli nadawać to sprzęt znalazłby się na polskim rynku błyskawicznie. Producenci czuwają i tylko czekają na odpowiedni moment.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Max van Org »

Jeżeli tak jest, to wskaż na producenta który ci sprzeda odbiornik. Niemcy razem z producentami prowadzą testy DVB-T2 HVEC w Berlinie, Monachium i niedługo w Kolonii. Do tej pory nie słyszałem nic, że ktoś coś odbierał. Niemcy są trochę zestresowani, bo chcą nadawać mistrzostwa piłki nożnej Euro 2016 w DVB-T2 HVEC. Na razie nie ma sprzętu do odbioru. Może znasz producenta, to podziel się z nami nazwą chipsetu.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Szukasz problemu tam gdzie go nie ma. @giaur500 kilka postów wyżej pisał o tablecie ze sprzętową obsługą HEVC.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Odp: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

kasper93 pisze:Dekodery tez będą w swoim czasie, a dokładnie wtedy jak pojawi się popyt. Tak działa wolny rynek. Śmieszą mnie te żale, że nie ma dekoderów czy to GPU, czy też STB. Najpierw jest usługa później jest sprzęt to obsługujący. Nie na odwrót. Kto o zdrowych zmysłach kupiłbym dekoder z HEVC , nawet jeśli byłby kilka zlotych droższy? Ja bym nie kupił bo jedyne HEVC jakie bym miał to wydrukowane logo na pudełku.
Tak samo było podczas testów h.264 w Polsce. Dekoder STB to ze świeczka szukać, a telewizory miały najczęściej tylko obsługę MPEG-2, jeżeli miały cokolwiek.
Dokładnie o tym pisałem w ramach mało uczciwej dyskusji ze mną w sprawie mojej opinii, że wprowadzenie DVB-T było błędem bo powinno się wprowadzić DVB-T2.
Odbiorniki nie stanowiły problemu i nie stanowią. Wystarczyło wybrać DVB-T2 H264 i odbiorniki zostałyby wyprodukowane. tak było w UK.
Ba teraz odbiorniki DVB-T2 H264 są obecne na rynku RP i gdyby zmienić wymagania to są łatwo dostępne. Więc planowanie jest jeszcze prostsze jeśli chodzi o DVB-T2 H264.

@Max van Org

DVB-T2 HEVC 2k odbiorniki też już są wyprodukowane przez LG.
Sam kupiłem.

A co do Niemiec to według badań tam DUŻO ludzi odbiera z TUNERÓW USB na PC. W niektórych landach nawet kilkanaście %. A tunerów na USB jest sporo choć chipy praktycznie 3 producentów.
Też takie kupiłem i wymieniłem z DVB-t na DVB-T2. Kodeki też już są.
Przetestowałem 2 producentów i sa w porządku

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Odp: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Max van Org »

lustracja pisze:@Max van Org
DVB-T2 HEVC 2k odbiorniki też już są wyprodukowane przez LG.
Sam kupiłem. A co do Niemiec to według badań tam DUŻO ludzi odbiera z TUNERÓW USB na PC. W niektórych landach nawet kilkanaście %. A tunerów na USB jest sporo choć chipy praktycznie 3 producentów. Też takie kupiłem i wymieniłem z DVB-t na DVB-T2. Kodeki też już są.
Przetestowałem 2 producentów i sa w porządku
Bardzo dobra wiadomość. Znalazłem informacje a co do USB, to będzie warto zainwestować. Codec sam już używam na komputerze do kompresji wideo i przesyłania krótkich filmików mailem. Niemcy używają tunery USB, bo koncepcja ich DVB-T nosiła hasło reklamowe „Wszędzie tv”. Wszędzie, czyli też na łące albo w ogródku na antenie 15 cm. W Polsce można w ten sposób oglądać tylko MUX-4.

http://www.ueberallfernsehen.de/

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

kasper93 pisze:Szukasz problemu tam gdzie go nie ma. @giaur500 kilka postów wyżej pisał o tablecie ze sprzętową obsługą HEVC.
Tak, mam ten tablet i potwierdzam - działa. Ale nie tylko tablety, na tym samym chipie powstają także inne urządzenia, np taki stb:

http://www.rikomagic.com/en/product/sho ... id_20.html

Cena około 400 zł. A wy jaracie się crapem od goclever. Tylko czekać aż pojawią się podobne przystawki z obsługą dvb-t. Zawsze powtarzam że to Chińczycy przodują we wszelkiej elektronice. U nas utarło się że chińszczyzna to gówno, ale to dlatego że tylko gówno tu sprowadzamy. Na własną rękę można kupić bardzo dobry sprzęt za dobrą cenę. Tylko trzeba wiedzieć czego szukać.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

Chiny produkują różnej jakości urządzenia , wiele jest zaawansowanych technologicznie.
Później często tylko brendowane. Tak jak tunery na USB czy STB.
Trzeba testować i szukać.
Parę osób tak robi reszta kupuje to co jest w sklepach wybrane do osiągnięcia zysków przez handlowców.
Cześć wprowadza do obiegu DVB-T2 H264 a jak będzie z HEVC to pewnie tez kupią bo jak Niemcy wprowadzą HEVC to regiony nadgraniczne będą chciały z tego skorzystać.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Brandowane to te "polskie" urządzenia - MyPhone, GoClever, Manta i pewnie kilka innych. W większości sam szmlec. Po co komu tablet 9 cali z wyświetlaczem np 1024x600 i 512 MB oraz Androidem 4.1? Ja zechcę pooglądać kropki - piksele to mogę sobie narysować na kartce.

Z drugiej strony, ja za mój tablet zapłaciłem niecałe 900 zł, po doliczeniu vatu i innych haraczów dla państwa i uwzględniając zyski handlowców, dystrybucję cena by podskoczyła do 2500 PLN co najmniej. Taki to jest dziwny świat.
Dlatego takie szmirowate myPhony i inne pseudo "polskie" produkty uzyskują niewiarygodnie (jak na swoje możliwości) wysokie ceny. A różne portale rozpływają się w pochwałach przy testach sprzętu, bo dostali za darmo od firmy sprzęt do testów i pewnie jeszcze pozyskali sponsora w ten sposób.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

to niestety prawda. Po części wynik kupowania technologii obecnej tylko na rynku Polskim.
Tak wybrali spece a później taki chłam kupują.
Wybór np. DVB-T2 H264 skutkowałby, że łatwo można byłoby ominąć oficjalny kanał i kupić w innym kraju. Produkcja na większe rynki dawałaby niższe ceny. choć nie ominie się faktu, ze nawet towary te same na różnych rynkach mają różną jakość.
W dużej mierze to firmy zagraniczne łapkami polskich speców wciskają chłam.
Ale konsument jeszcze na to musi się zgodzić. ;)

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: distefano »

Polski konsument kupi wszystko to co jest tanie z dwóch powodów: małe dochody i szkaradna polska mentalność ludzi (małych ludzików).

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

Tak to widać na forum. Ale nie należy się z tym godzić.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: K63 »

HEVC HEVC-owi nierówny, czyli odbiór 4K w praktyce
http://satkurier.pl/news/108213/ultra-h ... ktyce.html

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Maniek99 »

No i potwierdza się to o czym kiedyś pisałem, a @lustracja sam wpadł w swoje sidła kupując bubla ;)

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

Polecam przeczytać artykuł, pomimo że wygląda on na raport zawiedzionego/sfrustrowanego redaktora.
Określanie kategoryczne przydatności tunera na podstawie transmisji testowej nie jest wg mnie do końca fair. Na razie żadna telewizja nie wystartowała z nadawaniem hevc na poważnie. Inna sprawa oczywiście że ładuje się do telewizora elektronikę co nie do końca działa albo się przegrzewa a podwyższa cenę, to nie jest dobre.
Co do HEVC wersja 2 to wg mnie mało prawdopodobne aby to trafiło do transmisji TV, co prawda kodek zapewnia wysoką kompresję, ale 12 bit albo yuv 4:2:2 znów podnoszą dużo wymaganą przepustowość transmisji a już 4:4:4 to dwukrotnie do standardowego 4:2:0. Więc mała szansa że nadawca wyjdzie poza HEVC 1. Nawet 10 bit nie będzie w użyciu pomimo transmisji testowych, bo wyższa bitność koloru jest bardziej elitarna, poczekajcie aż wejdzie bluray 4k (tu nie trzeba dekodera DVB-S2 aby oglądać UHD na telewizorku!), potem niech zaczną sprzedawać panele 10 bit a potem dopiero szerokie nadawanie. Znając życie to wszystko idzie do przodu, jak wypromują standard 12+ bit, to wtedy wejdzie 10 bit dla szaraków. Po polsku marketing. Prędzej póki co może być hevc HD albo SD. Nie znam liczb ale większość(?) ludzi oglądających satelitarny przekaz i tak ma dekodery kupowane do abonamentu. Głównym źródłem UHD na razie będą pliki z USB, tak więc ludzie teraz kupują po prostu drogie odtwarzacze stacjonarne zintegrowane w TV. Jak ktoś chce to prosze bardzo. Trzeba być tylko świadomym klientem.

PS: Zobaczcie sobie stronę o kodeku HEVC na polskiej wikipedii na dzień dzisiejszy, zatrudniają tam teraz 13-latków do przepisywania tekstu?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: hadam »

Maniek99 pisze:No i potwierdza się to o czym kiedyś pisałem, a @lustracja sam wpadł w swoje sidła kupując bubla ;)
Kupowanie sprzętu na wyrost jest bez sensu zwłaszcza do niezatwierdzonego standardu, chyba że nie ma różnicy w cenie, albo po to aby się pochwalić przed znajomymi, pod warunkiem że logo UHD będzie duże i w widocznym miejscu ;) tylko że będzie to trwało tak długo aż nie włączą przekazu 4K UHD bo wtedy jak znajomy poprosi o włączenie tego kanału to już klapa :lol:

Zablokowany